haar post toen het 4de bat. daar aankwam, dat aan den singel door de muziek en de officieren der schutterij werd opgewaoht. Over halftwaalf trok hier dóór het 2de escadron van het 3de reg. huzaren, op marsch van Den Haag naar zijne nieuwe garnizoensplaats Amsterdam, ter verwisseling met het 5de escadron. Yan de Haag tot de Utrechtsche bruggen werd het door officieren der cavallerie alhier vergezeld. De wederzijdsche cavallerietroepen zullen echter eerst morgen in hun nieuw garnizoen aankomen, daar zij, te paard ver trokken, op marsch inkwartiering nemen. Op de weekmarkt te Hoofddorp (Haar lemmermeer) zijn gisteren de volgende bekroningen toegekendvoor kalfkoeien1ste prijs aan J. IJ. Ran voor varekoeien: lste prijs aan B. Do Jong; voor guste vaarsen: lste prijs aan A. De Zeeuw; voor stierenlste prijs aan H. C. Bultman, en voor pinken lste prijs aan L. Houtkooper. Voor den bediende, die in korten tijd ruim 200 van de f 300 hem door zijn patroon ter inwisseling toevertrouwd, had zoek gemaakt en geen reden hoegenaamd tot verontschuldiging van zijne daad opgaf, eischt de substituut-officier der Haagscho rechtbank ter zake van misbruik van vertrouwen eene celstraf van 3 maanden. Bij de behandeling van een strafzaak voor het Haagsche gerechtshof had gisteren het volgend belangrijk incident plaats. De predikant R. te Nieuw-Hellevoet moest den eed als getuige afleggen, doch weigerde dit te doen. Hij beweerde gemoedsbezwaren tegen het formulier van den eed te hebben, als behoorende tot de ethisch-moderne richting, welke richting niet kan aannemen het bestaan van een supra-naturalistischen en wrekenden God, doch alleen erkent het bestaan van God als een macht ten goede, die in ons werkt. Bij het afleggen van den bij de wet voorgeschreven eed zou hij God ijdelijk aanroepen en dus handelen in strijd met zijn plicht. Hij zeide voorts dat hij na de behandeling van de zaak in de Tweede Kamer zoowel van den preekstoel als bij andere gelegen heid had verklaard dat het wenschelijk was te protesteeren tegen den bestaanden toestand en dat men, deed zich het geval voor dat men persoonlijk geroepen was dat protest te doen, dan ook den moed van zijn overtuiging moest hebben. Weinig had hij toen gedacht zelf zoo spoedig geroepen te zullen worden om dien moed van zijn overtuiging te toonen. Het was zijn bedoeling zeker niet als martelaar op te treden maar nu de zaak er toe leidde, moest hij - zeide hij - niet zijn eigen verklaringen logen straffen en den moed van zijn overtuiging hebben. De 'Proc.-Gen. eischte onmiddellijke inhechtenis neming van den weigerenden getuige en schorsing van de behandeling der zaak. Na geruimen tijd in Raadkamer beraadslaagd te hebben, verklaarde het Hof dat er geen termen waren om de behandeling van de zaak uit te stellen, waarop de Proc.-Gen. tegen den getuige één maand eenzame gevangenis straf eischte. Het Ilof zal over deze zaak overeen week uitspraak doen. Naar aanleiding van hot bericht als zou de Haagsche Brood- en Moeifabriek zwak staan „door mislukte speculatiën" of althans grooto ver liezen hebben geloden, schrijft de Haagsche corres pondent van het Rott. Nbl. het volgende: Een chroniqueur, die zulk soort gebabbel over brieft, vindt in Den Haag véél stof. Wil men weten hoe dit praatje in de wereld kwam De even solide als talentvolle, maar al te ijverige directeur der fabriek heeft zich in de laatste maanden overwerkt en is ziek geworden. Men liet stroo voor zijne deur leggen om den overspannen zenuwen van den zieke de prikkeling van het straatrumoer te sparen. De dokter kwam den volgenden dag en ried volkomen ontspanning aan; de zieke moest de stad uit voor eenige weken, om zich geheel uit zijn werk te zetten. Aldus geschiedde het en het stroo werd weer weg geruimd. Dat vonden eenige leegloopers en leeg- zitsters, waarvan enkelen misschien in het benijd baar bezit waren van aandeelen in de fabriek, een veeg teeken. Dat stroo, heden gelegd en morgen geamoveerd, rook naar hun oordeel verdacht, naar eene voorgewende ziekte. Men informeerdedo direc teur was, bleek het, uit de stad. Daar hadden we het; hij was er van dóór - volgens sommigen met de kas, volgens anderen zonder kas, omdat er geen kas meer was! Men moet in Den Haag wonen om zich een denkbeeld te kunnen maken van het onge- loofelijko geleuter, dat ontstaan kan h propos van een geval als het onderhavige. 7? eon stad als Rotterdam, waar ied^r wat om handen Aspffc en iii zaken geleerd heeft zijn mond niet voorbij te praten, is het, geloof ik, moeilijk den omvang te beseffen dien de onzinnigste cancans kunnen nemen in de residentie, waar het groote publiek uit renteniers en renteniersters bestaat. De eersten babbelen op de sociëteit of in de Besogne kamer, de laatsten deelen elkaar thuis hare opmer kingen en beschouwingen mede, en voor beiden is deze belangrijke bezigheid een levenstaak, in welker vervnlling zij door geen anderen arbeid worden ge stoord. Zoo werd dan al spoedig „in wel onder richte kringen" gemompeld dat de broodfabriek zoogoed als op de flesch was. Aandeelhouders sloe gen de handen in het haar en renden naar hunne kennissen onder de commissarissen, die op het laatst door dit voortdurend „interviewen" ontsticht raakten en met moeite hun geduld bewaarden bij het aan- hooren der steeds herhaalde jeremiades. Als de aandeelhouder thuis kwam, heette het dan„Ik kon duidelijk merken dat hij er mee inzat; maar hij wou of mocht niets zeggen", enz. enz. Als de Haagsche „badand" ééns zoo ieta in zijn hoofd heeft, is het ontzaglijk moeilijk het er weer uit te krijgen. Ik heb toevallig van een paar zulke heeren geboord, die hunne aandeelen tijdens do paniek - want waarachtig, er is een soort paniek geweest - met verlies hebben weggedaan en zich over eenigen tijd hunne „gobe-moucherie" bitteren wèlverdiend zullen beklagen. De fabriek staat zoo goed als ooit, voor zoover zij nl. haar directeur kan missen, al wordt hij nog zoo goed gesuppleerd. Maar 's mans gezondheid schijnt ernstig bedreigd te zijn geweest, en zoo hij zijns ondanks „er uit liep" was het inderdaad om redenen van „force majeure." Met het stoomschip „Amsterdam" zul len morgen ruim 1100 passagiers naar Nieuw-York vertrekken. Uit Arnhem is met de noorderzon naar Amerika vertrokken zekere horlogemaker Hartwijk, die onder den naam van de firma Berendts en Co. handel dreef in goedkoope klokken. Aan de Kreil (gom. Barsingerhorn) zijn twee personen levenloos gevonden, met name P. B. en zijne ecb.tgenoote, kort geleden in het huwelijk getreden. P. B. vond men geworgd op den zolder; het lijk zijner vrouw lag in een sloot. De „City of Sandford", verleden Maan dag de St.-Jans-rivier in Florida afvarende, geraakte bij het aanbreken van den dag niet ver van Sack- sonville in brand. Men deed het vaartuig op den oever loopen. Er stond niet meer dan drie voet water en do passagiers sprongen over boord. Negen hunner waren intusschen in de vlammen omgekomen. De tuighuiskazerne te Mannheim is geheel verbrand. Hoe gewichtig de kookkunst is voor dames werd onlangs in een gezelligen kring be sproken. Een bejaarde dame maakte de opmerking dat, gelijk iedereen wist, zij langer dan het vierde eener eeuw een gelukkig huwelijksleven had geleid. „Dit heb ik," zeide zij, „aan mijne kookkunst te danken; want toen ik jong en schoon was, ver overde ik daardoor het hart van mijn man, maar thans, nu ik oud ben, heb ik al lang zijn maag veroverd." Een tragische geschiedenis. - Te Reims was zekere Yarlet, iemand van goeden huize, eenige dagen geleden getrouwd. Hij zou mot zijn vrouw een huwelijksreisje maken. Aan het station geko men, zeide hij tot zijn vrouw dat hij nog iets aan zijn vader te zeggen had; Yarlet ging naar huis en schoot zich dood met een revolver. De oorzaak van den zelfmoord is onbekend. Yóór eenige dagen is te Parijs in de Seine een zinken trommel gevonden met 430 brieven, gedurende hot beleg van Moulins verzonden. Aide brieven, waarvan het adres nog leesbaar was, zijn onmiddellijk bezorgd. KOLONIËN. BATAYIA, 24 Maart. Onze Landvoogd is ziek zoo luidden de be richten, heden morgen hier te Batavia ontvangen. De aangekondigde audiëntie op Zaterdag a. s. gaat dus niet door. De Java-Bode hoopt dat de krank heid weinig te beduiden hebbe en de reeds be jaarde doch uiterlijk nog zoo krachtige Goeverneur weder spoedig in staat zij, om den regeerlast te torschen van een Kolonie, welke in de laatste jaren zoo duidelijk en herhaaldelijk heeft bewezen meer dan gewone zorg en toewijding te behoeven, om uit haar toestand van verval en malaise te worden op gewekt De inwijding der spoorlijn Buitenzorg-Sookaboemr heeft deze week zonder eenigen luister en slechts op zeer huiselijke wijze plaats gehad, daar de voorbereide feestviering niet door kon gaan, omdat de Gouver neur door de ernstige ongesteldheid zijner schoon dochter verhinderd was tegenwoordig te zijn. De „Locomotief" meldt dat op de spoorwegen iD- Middel-Java tot een tariefs-verlaging besloten is- De „Watergeus", met de „Salak en Sindoro"ero de Gouvts. stoomschepen „Koetey" en „Indragirie",. zijn naar Indragirie gegaan, om den radja tot ge hoorzaamheid en het maken van verontschuldi gingen te nopen. Alle berichten, zoowel mondelinge als schriftelijke^ stemmen hierin overeen dat in geen jaren de toe stand in Atjeh zoo onveilig is geweest als thans. Waar men twee, drie jaar geleden, bij nacht zelfs, zonder een spoor van den vijand te ontdekken, uit stapjes kon doen, waagt men zich thans nauwelijks even buiten de versterking. De dagen zijn voorbij toen officieren te Kotta Radja des avonds laat rij- toertjes gingen maken; als men zich tegenwoordig op klaarlichten dag 10 minuten ver boiten den Kraton wil begeven, heeft men een bedekking: van 25 a 50 man noodig. Die verandering is ge komen na het instellen van den offiicieelen vredes toestand, na de zooveel gerucht gemaakt hebbende Atjehsche organisatie. Dat zijn de vruchten van den vrede. Men behoeft geen militairist te wezen, om dit bedenkelijk en onhoudbaar te vinden. Het ge zond verstand kan niet weifelen in de kenze, tusschen een oorlogstoestand, waaronder betrekkelijk, althans op de hoofdlinïen en bij de hoofdposten veiligheid heerschte, en een vredes-regime, dat zich kenmerkt door voortdurend en steeds klimmend gevaar voor levens en eigendommen, overal waar men niet door kanonnen of geweren gedekt is. De veeziekte heerscht nog flauwtjes in do resi dentie Batavia. De overige residenties van West- Java zijn in de laatste weken vrij. De moordenaar van den zendeling Yroom is met zijne medeplichtigen veroordeeld tot den strop. En een oud, verdienstelijk, inlandsch vorBt, de regent van Sidho-Ardjo, heeft door in arren moede onlangs zijn pensioen te nemen, de dankbare en wijze staatkunde van Nederland tegenover trouw© inlandsche dienaars toegelicht. De man behoorde nog tot de oude goedgoloovige schoolhij vertrouwde op beloften. Het tegenwoordig geslacht is nuchterderhet vertrouwt niet of weinig meer, doch wacht slechts op daden. Java-Bode Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Benoemd: Tot assistent-resident van Banka (res. Amboina), tevens vendumeester aldaar, H. G. Maks; tot assi9tent-hortu- lanos bij 's lands plantentuin te Buitenzorg (Batavia) H. J. Wigman Rz., vroeger die betrekking bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Ontslagen: Bij het ceutraal comité in Ned.-Indié van het Roode Krois, op verzoek, eervol wegens vertrek, als lid D. J. De Leenw, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Goedgekenrd: Dat door den resident van Amboina is ontslagen, eervol, als lid in den Raad van Jnstitie te Amboina, J. Hardeman, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indiê. GEHUWD. H. A. Meijboom en L. C. SchnnrmaD, Soerabaia. A. M. Kaiser en C. M. Ivats, Loemet en PadaDg. L. Brect- ve'ld en S. C. J. H. J. Van Ameyde van Daim, Bodjonegoro. A. L. E. Gaston en H. A. D. Damielot, Batavia. J. L. Pleiffer en K. Kok, Samarang. J. J. C. Waersegers en S. P. Schaegen, Soerabaia. W. P. D. De WollT van Westerrode en Th. A. H. De Perron, Tjilatjap. BEVALLEN. M. Van Leeuwen gcb. Lenard, Padang Z. H Martens geb. Cramford, Grissee, D. W. Laüge geb. Ro berts, Modjokerto, Z. T. L. C. de Vogel geb. Wijnmalen, Pekalongan, D. J. M. Francis geb. Van der Vcd, Soerabaia, D. L. Palm geb. Van Hengst, Djambie, D. F. W. S. Van den Berg geb. Schas, Samarang, D. J. De Wit geb. Heijting, Padang, Z. N. v. d. Linde geb. Nolten, Tjokro Toelooag, D. M. Cramer geb. Van AsseD, Blitar, Z. J. H. Dozy geb. Koper, Willem I, D. A. S. Van Bijlevelt geb. Thomson, Batang, D. A. Kruijsboom geb. Rappa, Riouw, Z. Mevr. W. E. Kimball, Tjikandie Oedik, D. L. H. Rijnders geb. Stoelman, mr. Cornelis, Z. Mevr. H. Van der Zeep, Batavia, D. M. E. Micola geb. Camps, Tjikoeja, D.— A. W. G. Van Vianen geb. Klaassen, Samarang, Z. E. S. M. Vermaasen geb. Zeverijn, Probolingo, D. P. E. L. Van Mot man geb. Kleijn, Batavia, Z. OVERLEDEN. E. A. Tromp geb. Lijfiman 32j., PadaDg. W. H. Ruys k., Buitenzorg. Kindje van H. C. Moorrejs 8 m., Batavia. E. C. J. Kónig m. 38 j., Bangil. J. H. Wornsinck k. 12 j., Batavia. - M. J- A. Eilbracht j. d., Mr. Cornelis. Jongste k ndje van J. F. N. Van Oosterzee, Che- ribou. N. Tennissen k. 7 j-, Batavia. B. A. H. T. Van Stenus in. Cl j Djocdja. C. W. Floris ro. 42 j., Goendih J. Ch. F. C. Vcenstra geb. Rhode 58 j., Batavia. O. Bok horst k. S j. 5 m., Samarang. J. P. Van der Weide m. 30 j., Salatigo. Vertrekkende passagiers van Batavia op 25 Mao.rti per stoomschip „Voorwaarts", naar Amsterdam. Secretaris van Pontianak L. F. De Lieaer de Morsain, echtg. en 5 kinderen advocaat en procureur mr. Th. Schuurman, echtg. en 3 dochters; S. Van Hnlstyn, echtg. en 1 kind.; kapitein van den gen. staf W, C. Nieuweahojjzen en 1 kindje^ S, C* Yap

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2