LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 29 April. A°. 1882. Avond-editie. öSïö. PRIJS DEZER COURANT: Deze Ooniant wordt dagelijks, met uitzondering PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regelt 1.06. Iedere regel meer 0.17$, van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grootere letter» baar plaatsruimte. Voor het incassee- rea buiten d* stad wordt/0.10 berekend. Officiöele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan C. WIJNNOBEL en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachterij in het pakhuis achter het huis aan de Hoogewoerd N°. 39. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 April 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de Alkemadebrnff, gelegen over de Mare bij den Ouden Singel^ op 1 Mei a. s. wederom voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal worden openge steld» terwijl op denzelfden dag de passage over de Rijn- straatsbrng en de Singelbrug over den Nieuwen Rijn bij bet Broederpad, tot nadere aankondiging, wegens herstelling, voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal zijn afgesloten. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 April 1882. E. KIST, Secretaris. LEIÖENI, 28 April. Heden is aan de rijks-universitoit alhier de heer T. J. J. Van Uije Pieterse, geboren to VlissingeD, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefsohrift, got.: „Conflicten tusschen artt. 451 en 1122 B. W." De heer M. Hoog, predikant te Voorschoten en Veur, herdacht Zondag 11. in zijne eerste stand plaats Beesd (classis Bommel) zijne 25-jarige evan geliebediening, van 2G April 1857 af. Zondag a. s. zal dit te Voorschoten geschieden. Yoor de akte van onderwijzer is te Amsterdam geslaagd de heer H. A. Van Iperen, van Haarlem mermeer. Tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van gezondheid der 2do klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, is alsnog toegelaten do student in de geneeskunde J. G. Fijan, van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad is inge komen een adres van Oscar Carré, met het verzoek om een deel van het Amstelveld aan hem af te staan tot het bouwen van een vasten circus. Te Haarlem is overleden jhr. mr. J. P. Teding Yan Berkhout, oud-commandant van de schutterij en van het vrijwilligerscorps „Yoor Yaderland en Koning" aldaar. De overledene was ook gerechtigd tot het dragen van het eeremetaal van 183031. Rechtsfcreeksche berichten uit Zuid-Afrika, loo- pende tot 4 April, gewagen van den gunstigen in vloed, dien het besluit van het Kaapsch Parlement om 'tHollandsch in die wetgevende vergadering toe te laten, op de Zuid-Afrikaansche bevolking gemaakt heeft. Te meer is dit het geval, om de loyale ge dragslijn, die het ministerie-Scanlen nopens het vraagstuk heeft gevolgd. Immers, overtuigd van de rechtmatigheid van hot verlangen der Hollandsch sprekende bevolking, had het zelf een ontwerp ten voordeele der toelating in gereedheid gebracht, maar het alleen nog niet aangeboden, om den schijn zelfs te vermijden alsof het daardoor stemmen voor zijne politiek betrekkelijk Basutolaud wilde winnen. Daarenboven guDde hot den heer Hofmeyr, den grooten voorstander der zaak, gaarno de prioriteit. Die heer heeft bp de verdediging bewijs van groo ten tact gegeven door zijne gematigdheid van voor dracht en vordering, daar hp nu alleen de toela ting van het Hollandsch in het Parlement voorsloeg en nog niet voor de rechterlijke colleges. Men be schouwt het laatste slechts als een quaeBtie van tijd. Twee leden van hot genoemde Parlement, de heeren Sprigg en Laing, spraken tegen het gebruik van eene andore taal dan de Engelscho in de wet gevende vergaderingen der Kaapkolonie, doch de heer Hofmeyr had uit voorbeelden van Canada, Zwitserland en elders vooraf reeds aangetoond, dat verschillende talen in zoodanige vergaderingen ge bezigd worden. Ook had bij zich beroepen op de capitulatie, van vóór 76 jaren, waarïu beloofd was dat aan het Hollandsch recht zou wedervaren. Die en andere afdoende gronden hebben het voorstel van den heer Hofmeyr met overgroote meerderheid doen aannemen en de houding van den heer Sprigg in deze geheele zaak heeft zijn politieken invloed zeer verzwakt. De oppositie trachtte het ministerie-Scanlen om trent de Basuto-quaestie nog te bemoeielijken, doch ook deswege zal het wel het veld bèhouden, daar in het eigen oostelijk district, waaruit de heer Sprigg gekozen is, de herroeping van de proclamatie tot ontwapening der Basutos meer en meer bijval vindt. De heer Hofmeyr heeft adressen ontvangeD, waarin hij aangezocht wordt liever als leidsman der „Zuid- Afrikaansche" bevolking in do Kaapkolonie te blijven, dan als president naar de Transvaal te gaan, wanneer hij als zoodanig gekozen wordt. De heer Hofmeyr heeft daarop geantwoord als volgt „Ik geloof niet dat ik geroepen zal worden om te kiezen tusschen het gaan of blijven. En ik geloof ook Diet, dat indien ik al ooit geroepen werd tot de keuze, plichtgevoel mij lang in twijfel zou laten omtrent het door mij te nemon besluit. Do Transvaal heeft behoefte aan een man, bedeeld met begaafdheden, in het bezit waarvan ik mij niet kan verheugen. Er bestaat dus geen groot 'gevaar dat ik in strijd met uw verzoek zal handelen." De Volksraad in den Transvaal-Staat is tegen 1 Mei bijeengeroepen. De tijdingenmopens goudvondsten in I bet district Leidenburg en andere delfstoffelijke j schatten in het Transvaalsche bevestigen zich meer I en meer. Sir Th. Shopstone heeft zich in een openbaar gemaakten brief nadrukkelijk verklaard tegen het verleenen van verantwoordelijk bestuur aan Natal. In den Oranje-Vrijstaat is, ondanks veel weder spraak, eene commissie benoemd tot samenstelling van een verslag over de beste aansluiting van een spoorweg aan de koloniale (Kaapsche) lijn. (Hbl De stoomtram RotterdamSchiedam zal 5 Mei voor het publiek geopend worden. Elk halfuur zal van beide plaatsen een trein vertrekken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. P. König, laatst gestationneerd te Curasao, den 23sten dezer de terugreis naar Nederland aan genomen. Het stoomschip „P. Caland" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail voor Nederland en 50 kajuitspassagiers en de „Limburg", van Rotterdam, arr. dien dag te Batavia. Z. M. heeft jhr. Yan der Hoeven, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister des Konings bij den Duitschen keizer, koning van Pruisen, in dezelfde hoedanigheid benoemd bij de koningen van Beieren, van Saksen en van Wurtemburg, bij den groothertog van Saksen-Weimar en bij den vorst van "Waldeck en Pyrmont. Bij het sectie-onderzoek van het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met doHollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij in de Tweede Kamer werd in alle af doelingen gevraagd of het niet wen- schelijk zou zija de eindbeslissing over dat wetsont werp uit te stellen tot na de kennisneming der uitkomsten van de parlementaire enquête omtrent de exploitatie onzer spoorwegen. Enkele leden achtten een beslissing vóór dat tijd stip zoo ontijdig dat zij reeds daarom bezwaar zouden maken de bijzondere bepalingen te onder zoeken. Andere leden zagen daarin echter geen be zwaar, mits de eindbeslissing werd uitgesteld. In vier afdeolingon was de meerderheid van de leden die er zich over uitlieten evenwel van een ander gevoelen. Deze overeenkomst is reeds geruimen tijd geleden gesloten en eischt do wettelijke bekrachti ging, daar de onzekerheid waarin de H. IJ.-S.-M. verkeert ten opzïohte van haar bestaan, niet anders dan nadeeligen invloed kan uitoefenen op oen ge- regelden gang der zaken, waaraan toch zoo vele en groote belangen verbonden zijn. De bekrachtiging dezer overeenkomst zal boven dien aan de mogelijke uitvoering der voorstellen die ten gevolge der gehouden enquête mochten ge daan wordeD, niet in den weg kunnen staan, daar de Staat door aanneming der voordracht het recht zou verkrijgen, om ten allen tijde te kunnen be- schikkon over alle lijnen bij de Maatschappij in beheer. Daartegenover werd van de andere zijde opgemerkt dat deze overeenkomst wel aan den Staat de bevoegdheid verleent tot naasting, maar niet voorziet in misschien noodige wijzigingen die het gevolg kunnen zijn van den uitslag der enquête. Ofschoon door de aanneming van do overeen- komst, do beslissing omtrent den aankoop van spoorwegen door den Staat en omtrent Staatsexploi tatie wordt uitgesteld, zoo zag de meerderheid in vier afdeelingen daarin geen gevaar, omdat de naas- j ting altijd kan geschieden zoodra men wil. Enkele leden konden zich echter niet geheel vereenigen met het denkbeeld der rogeering dat staatsexploitatie niet wonschelijk is zoolang die niet tot alle-spoorwe gen kan worden uitgestrekt. Zeer vele leden oor- j deelden echter anders en meenden dat, wil men staatsexploitatie, deze op alle lijnen meet worden toegepast. "Wat hare geldelijke bepalingen betreft, werd in eenige afdeoliugen de overeenkomst minder voor- deelig voor den Staat geacht. De naasting is finan- ciëel nadeelig omdat hot geheele net ruim 30 mil- lioen verei8cht en omdat nu cijfers worden vastge steld die gelden zullen ook wanneer later de lijn en hare werken in waarde verminderd zullen zijn. Ook kwamen eenige leden op tegen de berekening volgens welke de verschillende werken wier samen stelling thans niet in allo opzichten aan de behoeften van het verkeer voldoet, desniettemin zullen worden overgenomen op eene wijze alsof zich alios in be hoorlijken toestand bevindt. Ook over de artikelen I der overeenkomst werden verschillende opmerkingen gemaakt en vragen gedaan. Gemengdi IN i e n ~w Hedenmorgen om zeven uren vertrok van hier het 3de bat. van hot 4de reg. inf. naar Haarlem, tot het Warmonderhek uitgeleid door de hoofd- en verdere officieren van de alhier in garnizoen liggende troepen en der dd. schutterij. Met het oog op het drukke verkeer op den Rijtuburgschen straatweg ten gevolge der veemarkt, was de route veranderd en nu langs de Haarlemmervaart genomen. Ter hoogte van den houtzaagmolen aldaar nam de stafmuziek van do troepen afscheid, welke door de schutterij-muziek tot aan de Warmonderbrug waren gebracht. Ten gevolge van het ongunstige weder had het 4de bat. uit Haarlem den mars: h naar hier zonder rusten voortgezet, waardoor do manschappen, ruim een uur vroeger hier arriveerden da a berekend was en het geval zich voordeed dat officieren zich nog naar buiten wilden begeven toen io troepen reeds in de kazerne waren aangekomen. De staf muziek, welke om twaalf uren van de Warmonderbrug vertrokken was, was echter juist te Warmond op

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1