toegesproken, waarbij de hoer Yan Beromelen er op wees dat dit vak bij de mogelijke totstandkoming der Practische Ambachtsschool daarop van het Genootschap zal overgaan. De leerling A. J. Gooszon was namens zijne mede-leerlingen tot het bestuur en de onderwijzers de tolk van hun hartelijkon dank voor het dit jaar weder genotono. Na afloop der vergadering werden de aanwezigen uitgenoodigd een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, waarop ruim 3000 handteekeningon, 1700 bouwkundige teekeningen en 58 boetseerstukken, uitsluitend door do leerlingen van het Genootschap en gedurende het laatste jaar vervaardigd, waren geëxposeerd, en welke algemeen voldeed. Wat de financiën aangaat, deze waren in het afgeloopen jaar met een belangrijk tekort gesloten, hetgeen echter door de subsidie vanwege de stad gedekt was geworden. De ramiDg van inkomsten voor het volgend jaar was ƒ11,668.78, terwijl die van de uitgaven f 12,271.55 bedroeg, alzoo weder een nadeelig saldo van f 602.77 opleverende. Als be stuursleden werden benoemdde heoren F. W. Ouwerkerk, D. Yan der Horst, prof. Lorentz en dr. E. Yan Dissel. Gemengd Nieuws. Tegen halfnegen werd gisteravond een vrouw die teveel aan Eachus geofferd had en daardoor in walgelijken toostand verkeerde, op een wagen, aan beide zijden door een agent en van achteren door de straatjeugd begeleid, naar het politiebureol gebracht. Haar schijnt de drankwet ook al niet afgeschrikt te hebben! Ik schreef u voor een paar weken, zoo leest men in de Haagscho kroniek der N. Gr. Crt., van een catrastrofe, die, naar het gerucht wilde, een groote industriëele onderneming alhier had getroffen. Ik kan u thans mededeelen, dat daarbij de brood- en meelfabriek werd bedoeld. Men zegt dat door mislukte speculatiën, groote verliezen zijn geleden, die echter, naar men zegt, door do commissarissen gedekt zijn, zoodat do aandeelhouders nog een tamelijk dividend zullen ontvaogen. De veldwachter van Wassenaar, Hens- borgen, werd gepasseerdea Zondag laat in den avond nabij de Wittebrug op een ergerlijke wijze mishandeld door eenige Noord-Brabantsche polder gasten. Daar de schuldigen weigerden den volgen den dag hunne namen op te geven, werd dcorden veldwachter de hulp der Scheveningsche politie ingeroepen, die, bijgestaan door de twee te Sche- veningen gestationeerde rijksveldwachters, Maandag avond bij de Wittebrug de poldergasten bij hun thuiskomst opwachtte. Zoodra deze laatsten zich op de brug bevonden, werden zij door de politie ingesloten; den belhamels werd do keus gelaten hunne namen op te geven of een bezoek te brengen aan hot commissariaat van politie te Scheveningon zij kozen het eerste en zullen nu over eenige weken terecht staan. Drie jongelieden, die zich in hot laatst van Januari en in hot begin van Februari schuldig maakten aan diefstal van eendeD, toobehoorende aan personen, onder Den Haag of Wassenaar woon achtig, en daarvoor door de Haagsche rechtbank waren gestraft, twee met 45 dagen en een met 2 maanden celstraf, verschenen gisteren in appèl voor de correctioneele kamer van hot gerechtshof en verzochten om vermindering van straf. De tot twee maanden veroordeelde, die in eersten aanleg niets van de zaak wist en zijn schuld ontkende, legde thans het hoofd in den schoot, maar wenschte van den hoogeren rechter een minder strenge straf te bekomen. Het verzoek der beklaagden werd nog nader toegelicht door den advocaat mr. J. Van Gigch. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde de ver nietiging van het vonnis, vrijspraak van enkele punten van aanklacht, maar toch oplegging der zelfde straffen als door de rechtbank waren gewezen. De uitspraak is bepaald op Maandag I Mei. In de consistoriekamer der N e d.- Herv. kerk te Westmaas wordt eene bus, gevuld met de opbrengst der collecten voor de kerk, vermist. Zij was met een ketting aan den muur gehecht en is daar afgebroken. Door het instorten van een steiger aan de fabriek der firma Merkelbach, Yan Enkhuyzen C°. te Breda zijn de drie daarop zich bevindende werklieden naar beneden gestort. Een hunner werd voor dood weggedragen, een tweed® werd aan de boenen en een derde aan de borst zwaar gewond. Een treurig ongeval heeft weder op don Gooischen stoomtram in de nabijheid van de Hakkelaarsbrug, ondor Muiden, plaats gehad. Een der passagiers, te Amsterdam woonachtig, die van de begrafenis zijner dochter te Hilversum terug kwam en zich, terwijl de trein eenige oogenblikken stilhield, van den waggon verwijderde, werd door eene op de heenreis zijnde locomotief overreden, met het treurig gevolg dat hij onmiddellijk dood bleef. Het verhaal dat er een man in den om trek van Bochum op heeterdaad betrapt zou zijn toen hij een meisje aanrandde, blijkt onwaar te zijn. Dat meisje is in het geheel niet aangevallen en blijkt nu reeds vroeger dergelijke verhalen ver zonnen te hebben. Ten voordeele der vervolgde Joden in Rusland is te Amsterdam een concert gegeven door „Oefening baart Kunst." Do bruto-opbrengst was f 1900. Te Parijs heeft men twee zusters uit het water gered, die, gelijk uit een briefje bloek, hetwelk een van haar in een verzegeld flescbje aan den arm gebonden had, zich hadden willen verdrinken omdat zij beiden op denzelfden jongen man verliefd waren. Op de vermaningen van den commissaris van politie antwoordden zij de eerste de beste gelegenheid te baat te zullen nemen om haar opzet uit te voeren. De meisjes behooren tot eene geachte familie. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" maakt de wet openbaar, waarbij de regeering gemachtigd wordt om met postzegels voorziene briefomslagen en strooken ver krijgbaar te stellen en ook om door het publiek aangeboden omslagen enz. met de verlangde fran keerzegels te doen stempelen. De prijzen en kosten van een en ander zullen bij decreet worden bepaald. Een te Lyon verschijnend blad heeft eene inschrijving van 10 centimes geopend voor eere revolvers, aan te bieden aan den „burger" Fournier, die te Marseille op zijn patroon vuurde, omdat deze hem ontslagen had, en aan „burger" Florian, die te Parijs op een voorbijganger schoot, omdat hij eene ridderorde droeg. Onder de inschrijvers zijn er, die zich noemen: kunstenaars met het mes - nitro-glycërinards - patroondooders - toekomstige scherprechters - anarchistische ophangers, enz. Groot-Britanniê. Prinses Helona is gistermorgen met hare ouders te Queensboro aangekomen na eene ruwe, maar snelle reis gemaakt te hebben, zoodat de „Victoria and Albert" reeds te acht uren aan de smaakvol gedecoreerde landingsplaats lag. Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein vertegenwoordigde bij de aankomst prins Leopold, generaal Duplat de koningin. Zij en de burgemeester verwelkomden de vorstelijke bruid, terwijl haar namens het stedelijk bestuur een welkomstadres werd aangeboden, waarop zij mot heldere stem in het Engelsch antwoordde. De dochter van don burgemeester bood haar een prach- tigen bouquet aan. Honderd mariniers vormden een eerewacht, terwijl do oorlogsschepen saluutschoten deden hooren. Een speciale trein bracht de bruid en harefamilie naar Windsor, waar men om halftweo aankwam en de koningin een gala-diner gaf. Het weder was zeer slecht en begunstigde de feesten weinig. Prinses Helena zal slechts 6 bruidsmeisjes hebben in plaats van 8; twee, lady Eva Greville en lady Jane Coninghara, zijn verhinderd, de eene door den dood van hare grootmoeder, de andere door de ernstige ziekte van haar vader. Gedurende hun verblijf in Engeland zullen lord Thurlow en sir John Mc. Neil onzen Koning en onze Koningin vergezellen; generaal Du Plat zal den vorst en de vorstin van Waldeck worden toe gevoegd. NIEUW-YORK, 24 April. Door een typhoon is te Monticello, in den staat Mississippi, groote schade aangericht. Tien personen zijn gedood en twintig ernstig gekwetst. Yolgens bericht uit Nieuw-Mexico loopen de Indianen dat gebied af en geven zij zich aan plun dering en moord over. Troepen zijn tot hunne ver volging afgezonden. KOPENHAGEN, 25 April. De Landsthing heeft, met betrokking tot het wetsontwerp op 's lands verdediging, een voor de regeering gunstige motie aangenomen met 37 tegen 21 stemmen. LONDEN, 25 April. Sir C. Dilke, eene vraag van den heer Mc. Coan beantwoordende, heeft verklaard dat de regeering geen bericht had omtrent den toe stand van Midhat-pacha te Taif noch over dien van zijn gezin te Smyrna. Zij had echter lord Dufferin langs telegrafUchen weg opgedragen naar een en ander onderzoek te doen. KAIRO, 25 April. De Khedive heeft don corres pondent van „Renter's office" bij een gesprek de verzekering gegeven dat hij volstrekt geen plan heeft te abiiqueeren. WEENEN, 25 April. In Noord-Bohcmen is eene groote werkstaking uitgebroken onder de arbeiders in de kolenmijnen. ATHENE, 25 April. Heden heeft do Kamer zon der hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarbjj zij hare afkeuring jegens het Kabinet uit spreekt wegens de onderteekening van de overeen komst met Turkije. ST.-PETiiRSBURG, 26 April. In den afgeloopen nacht zijn door een ontzettenden brand vele winkel en andere huizen van Israëlieten te Kamenetz (Podolsk) in de asch gelegd. De schade wordt op een half millioen geschat. LEIDEN. SO April. Door do alhier zitting houdende commissie voor hot geneeskundig staats-examen is heden toegela ten voor het eerste gedeelte de heer M. J. Henge- veld, candidaat-arts. Heden aanvaardde dr. J. Offerhaus zijn ambt als kerkelijk hoogleeraar aan de Rijks-universiteit alhier, met het houden eener redevoering over „de vorming van den Evangeliedienaar, de taak van het kerkelijk hooger onderwijs." Op het voetspoor van de reeds sedert tal van jaren gevolgde loffelijke gewoonte, bood het alhier bestaande studenten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo" gisteravond in de Stadszaal onzen stadge- nooten weder een invitatie-concert aan. Die concerten hebben zich mettertijd een goeden klank verworven, dank zij de moeite die het bestuur er immer aan ten koste legde, ten einde den genoodigden een genot vollen avond te verschaffen. Het concert van gisteren droeg daarvan opnieuw de blijken. Er was voor een afwisselend en keurig programma zorg gedragen, dat op een wijze werd uitgevoerd, welke de algemeene goedkeuring mocht wegdragen, blijkbaar aan de herhaalde en luide bijvalsbetuigingen, welke zoowel den solisten als den leden van het orkest ten deel vielen. De heoren L. Y. Hoog, van Leiden, en J. Cores De Vries, van Delft, zagen zich zelfs genoodzaakt op de piano en violoncel een voordracht ten beste te geven; terwijl ook de heer C. J. Becht, van 's-Hage, met zijn concert voor clarinet zeer veel bijval inoogstte. Hoezeer het op prijs gesteld werd dat de vader van den verdienstelijken directeur van „Sempre" zelf de leiding van zijne Ouverture in F had op zich genomen, bleek vooral hieruit dat den heer J. C. Boers na afloop daarvan onder daverende toejuichingen begeleid met fanfares van het orkest een prachtige lauwerkrans werd aangeboden. Met eon gevoel van erkentelijkheid keerde zeker dan ook ieder huiswaarts. Wegens gemis aan ruimte wachten een paar ingezonden stukken op plaatsing. 's Konings dochtertje, prinses Wilhelmina, heeft heden de residentie verlaten en is met hare gouver nante per Holl. spoor naar het Loo vertrokken. Yolgens telegram uit Messina kan het Ned. stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Marseille, aldaar binnen, na gedane expertise, zonder het restant der lading te lossen, naar Malta gaan om te repareeren. De Koning en de Koningin hebben een zeer onstuimigen overtocht gehad. Het woei uit het zuiden een storm, die door het westen naar het noorden liep en eerst om acht uren hedenmorgen liet „de Valk" het anker voor Sheerness vallen. HH. MM. zouden in het koninklijk jacht tot twaalf uren blijven, wanneer ze te Queenboro dat vlak bij Sheerness ligt aan wal zouden stappen. Hedenmorgen bevatten de Engelsche dagbladen de opgave dor huwelijksgeschenken, welke een kolom vult. Bij de heden gehouden aanbesteding eener school met overdekte speelplaats en onderwijzers woning aan den Rijndijk in de gemeente Hazers- woude, waarvoor de begrooting 30,916.06 bedroeg, waren 16 insohrijvingsbiljetten ingekomen, waarvan de hoogste inschrijving f 36,800 en de laagste, die van den aannemer en timmerman den heer J. Sprey te Koudekerk, f 28,537 bedroeg. Op de markt te Bodegraven werden gisteren aangevoerd 42 wagens met hooikaas met 1708 stuks,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2