benoemde majoor P. Van Hille wordt belast met het bevel over het 1ste bataljon, in garnizoen te Delft. De luit.-kol. Pabst van het 5de reg. inf. zal in het commando van zijn bataljon vervangen worden door den majoor van den generalen staf H. T. C. Hardenberg. De luit.-kol. M. F. J. Phaff van het lste reg. inf. heeft zijn aanvrage om peneioen ingediend. Prins Alexander heeft weder, volgons de Haagsche kroniek der „N. Gr. Crfc.", door het over lijden van zijn adjudant, tevens hofmaarschalk, den kapitein Yan Goens, een ernstigen schok gekregen, die zjjne toch reeds wankelende gezondheid weder ernstig bedreigt. De prins was zeer gehecht aan den heer Yan Goens; deze was misschien de eenige wiens raadgevingen op den prins invloed hadden, wanneer hij zich in raoeïelijke omstandigheden te veel door de ingevingen van zijn prikkelbaar hart liet leiden. Door vrouwe M. J. Yan Ewijck, weduwe van den heer A. "W. Laan, onlangs te Baarn overleden, is bij testamentaire beschikking aan de Diaconie der Ned.-Herv. gemeente aldaar gelegateerd eone som van f 2000. De beeltenissen van de vorsten van Oranje- Nassau, die op het raadhuis te Delft worden be waard, zijn allen voorgesteld met de vorsierselen van de Orde van den Kousenband, met uitzondering van Frederik Hendrik; ook prins Maurits, Willem II en Willem IY behoorden dus met Willem III en Willem Y tot die orde. (Tad.) In de afgeloopen week zijn 119 personen als zon der geldig middel van bestaan over de grenzen gezet. De heer H. Bender heeft eervol ontslag aan gevraagd als lsten leeraar aan de muziekschool te Deventer. Heden is het 275 jaren geleden dat Jacob Yan Heemskerk sneuvelde in don slag bij Gibraltar (25 April 1607.1 Kaar aanleidiog daarvan bevat hot „Nederlandsch Magazijn" een artikel van den heer J. H. Yan Balen over dezen zeeheld, waarin een beroep op het Nederlandsche volk wordt gedaan ten einde voor Heemskerk een standbeeld op te richten. Hot bedoelde artikel zal ook afzonderlijk worden uitgegeven. Ook het tijdschrift „Eigen Haard" bevat in zijn jongste nommer een opstel ovor Jacob Van Heemskerk, met zijn portret en ecne af beelding van het grafmonument in de Oude Kerk te Amsterdam. Volgens een bij de stoomvaartmaatschappij „Insulinde" moeielijk te begrijpen telegram schijnt het stoomschip „Amsterdam" van Java naar Am sterdam een weinig lok te Suez zijn aangekomen. Het stoomschip „Edam" is Zaterdag-avond van Amsterdam to Nieuw-York aangekomen; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistormiddag Niton (eiland Wight). De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag as. niet plaats hebben. Z. M. heeft 1°. den heer W. H. Gengor, hoofd commies bij het departement van oorlog, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jnli a. s. een eervol ontslag uit zijne gemelde betrekking verleend, behoudens zijne aanspraak op pensioen, en 2°. met ingang van evengemolden datum benoemd tot adjunct commies bij het departement van oorlog den heer J. C. Bautz, eersten klerk bij dat departement; - met ingang van 1 Mei a. s., J. E. Van Pellecom, thans directeur van het postkantoor te De Rijp, als zoodanig benoemd te Voorburg; - herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger, met ingang van 15 Mei a. s., in het kanton Leiden, mr. F. Was en mr. C. H. P. Klaverwijden. Gemengd Nieuws. De werklieden vereeniging „Eendracht zij ons doel" gaf gisteravond een liefdadigheidsvoor stelling en wel voor een weduwe met drie kinde ren. Het was zeker een aangename verrassing voor de leden, die zoo belangeloos tot een goed doel medewerkten, hunne moeite bekroond te zien door flinke opkomst van het publiek. De beide stukjes ten tooneele gebracht, zoowel „Stille Jan of mis daad en onschuld," toonoelspel met zang in twee bedrijven, als „de Vader uit Indië", tooneelspel met zang in één bedrijf, worden vlug en goed af gespeeld, zoodat den toeschouwers bij een goed werk tevens een aangename avond werd verschaft. Het zwemmen heeft te Wageningen reeds een slachtoffer geëischt. Eenige jongelui ver maakten zich namelijk in den Rijn daarmede, met het ongelukkig gevolg dat één hunner in de diepte verdween. Eerst ongeveer 6 uren daarna gelukte het een zalmvisscher het lijk van den drenkeling met zijn net op te halen. Dezer dagen bevatte „Het Nieuws van den Dag" een artikel waarin de wenschelijkheid werd uitgedrukt om van de hoofdstad ook de hofstad te maken. In de Arnhemsche Courant nu komt een niet onaardige parodie voor op die verplaatsing. Een Hagenaar, die jaren buitenslands is geweest, komt daar terug. Alles is verlaten. De Ministeriën met haar heir ambtenaren hebben de prachtige ge bouwen aan de overpeinzing van den enkelen wan delaar, die door 's-Hage's straten doolt, achterge laten. Bij het hooren van een rijtuig stoken alle hoofden samen en op het zien van drie soldaten, die Den Haag passeeren, loopt een geheele buurt uit. „Bellovue" kan het vergunningsrecht niet bekos tigen en men schenkt daar dan ook alleen maar koffie zonder cognac, in de Witte Sociëteit ligt slechts het „Dagblad". Het Vadeidand" heeft de meeste Hagenaars naar Amsterdam gevolgd. Alleen is de beleefdheid bij koetsiers en kellners er in Den Haag op vooruitgegaan en een rit kost er thans maar 30 cent. De prachtigste hotels zijn voor een spotprijs te huur; bij hoeveelheden tegen veel ver minderden prij3. Een advocaat en één deurwaarder is Den Haag slechts rijk, Den Haag, dat vroeger den Hoogen Raad herbergde. In de winkels zijn zelfs geen nagelborstoltjes meer te krijgen, alles van eenige beteekenis heeft zijn weg naar Amster dam gevonden. In de groote laan van het Haagsche Bosch stiet hij tegen een ledikant, dat dwars over den weg geplaatst wasmen was aan het schoon maken. „Boschlust" is een krankzinnigengesticht ge worden, speciaal voor Haaglijders: voor ongeluk- kigen die buiten Den Haag niet leven kunnen. Zij sterven echter na korten tijd. Een ex-muzikant der grenadiers vormt de geheele kapel die de wandelende Hagenaars moet opfleuren. De Tweede Kamer is een danszaal geworden. Onder de gaanderij bij de poort zat een oude blinde met een meisje. Hot laatste zong, terwijl de oude op do harp speelde, de melodie van de Lorelei. Do laatste regels bleven den bezoeker bij en deze waren Dat heeft met zijn artikel Het „Nieuics van den Daggedaan. Den Haag zonder den Koning, zonder de Minis- teriëD, is niet meer dan een aan verval van krachten lijdond stadje. Op den boulevard Botanique te Brus sel kwam onder een hevige stortbui een tram langs een vrij steile helliDg rijden. Wel bracht de voer man als gewoonlijk den remtoestel in werking, maar ten gevolge van het afstrooraende regenwater mocht dat niet baten en met ijzingwekkende vaart gleed het met passagiers dicht bezette voertuig vooruit, do paarden voortstuwende. Een der dieren, uit het tuig losgeraakt, sprong op zijde; het andere echter stortte neder en werd over een lengte van twintig meter door den wagen voortgeduwd. Eindelijk bleven de wielen tegen het lichaam van het voor dood nederliggende paard in rust. Men begrijpt den doodsangst der passagiers, dio ondanks den stortregen blijde waren heelhuids het tramrijtuïg te kunnen verlaten. KOLONIËN. BATAYIA, 23 Maart. Blijkens particuliere brieven, door het Bat. Hbl. ontvangen, zit het civiel bestuur, ten gevolge van de onveiligheid sedert zijn optreden, opgesloten in den kraton en de bentings, en is het geheel onmachtig zich te doen gelden. Tegelijkertijd is het leger, zoowel ten gevolge van den voorgewenden vredes toestand als van de souvereiniteit, door het civiel clement uitgeoefend, werkeloos, raakt het uitgeput door de te zware transport- en patrouille-diensten, en verkeert het in een staat van demoralisatie en ontevredenheid, welke zich laat beoordeelen naar het ongehoorde feit, dat Europeesche soldaten naar den vijand overloopen. Tegenover deze anarchie gevoelt do vijand zich maar al te sterk, en gaat, volgens het blad, Nederland in Atjeh eene catastrophe te gemoet. In de Mandarsche staten (Celebes) is de cholera uitgebroken, welke ziekte vrij hevig moet heerschen. Luidens het Bat. Hbl. zijn een paar oorlogs bodems en eene uitgeruste oorlogsbarkas naar Indragiri vertrokken, om een einde te maken aan de vroeger reeds vermelde wederspannigheid van den sultan. De algemeene gezondheidstoestand te Samarang is in de laatste dagen weer goed, zelfs zeer goed. Het getal zieken is bijzonder gering, en de cholera gevallen hebben zich niet meer voorgedaan. Suiker-transactiën voor het product van 1882 zijn te Soerabaia in de laatste dagen gesloten voor pl. m. 300,000 pikols, tegen den prijs van 15 per pikol. De tinproductie in de residentie Banka over het jaar 1881 bedroeg 61,189.75 picols, tegen 72,684.92 in 1880. Op de te Soerabaia gehouden openbare verhuring der suikerfabriek Poerwosasri in Kedirie, is huurder geworden de heer P. Eschauzier voor f 166,500. De fabriek is verhuurd voor 9 jaren. Poor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. eerste kl. bij het binnenl. best. op de Lezitt. bniteD Java en Madnra H. E. D. Engelhard, aan den kantoor-chef vierde kl hij den post- en tel. J. W. A. Alting Siberg eu aan den notaris te Pekalongan J. C. Van der Maudele. Ontslagen: Eervol nit 'a lands dienst, de kl. bij de wees- en boedelk. te Samarang P. A. Jansz. Benoemd: Tot lid io den raad van jast. te Batavia, mr. A. M. Pino; tot tijd. verv. van den not. te Pekalongan J. C. Van der Mandele, de cand-not. Th. K. Steinrnetz; tot lsten comm. bij het dep. van justmr. A. Nnhont Van der Veen tot contr. lste kl., jhr. \Y. I. Th. Hora Siccama; tot contr. 2de kl. W. Bolliuger; tot ondcrw. 3de kl. G. J. P. Biegman eu geplaatst te Batavia. Tot griff, van het hooggerechtshof rar. H. A. Van de Poel; tot ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Sinkawang (Wester afd. van Borneo), Z. J. 11. Rietberg; to Tandjong Balei G. L. Kok. Ontheven: Eervol, de tijdelijke hnlponderwijzcrcasen E. W. Van den Broeke en G. J. De Voogt. Bij den Raad van Justitie te Ternate, eervol, wegens vertrek, als lid J. Van Oldenborgh, en beDoerad: J. M. Van Berckel, contr. lste kl tot waarn. lid. G. W. Bisschop. Eervol als advocaat en procureur bij het hoog gerechtshof, mr. A. L C. Kleyn. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa: wegens ziekte aan den kapt. der inf. G. M. Bor- gerboudt; w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indic, aan den kapt. van' den gen. staf W. C. Nieuwenhnyzcn. Bevorderd: Bij den rail. gen. dienstTot kolde dirig. off. van gez. Isle kl. J. R. Hessig, thaDa met verlof in Neder land lot kol., chef over den geD. dienst de dir. off. van gez. lste kl. dr. J. J. W. E. Vob Riemsdijk. Benoemd: Tot mil. ambt. 2de kl., G. Ridder; bij de inf. tot kapt., K. Berail; tot lsten luit., J. H. R. Steenmeyer, K. Van Epecum en L. E. W. Seek; tot dirig. off. van gez. lstt klH. Van Lokhorst; tot dirig. off. van gez. 2de klII. J. Van der Weyde; tot off. vau gez. lste kl L. E. P. Vincent; tot milit. comm. van de Wester-afd. van Borneo, de luit.-kol. der inf W. H. Van de Pol. Ontslagen: Eervol, als mil. comm. in de Wester-afd. van Borneo do luit.-kol. der inf. L. W. C. Gerlach. Vergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.- Indiè gedet. lsten luit.-kwartm. I). C. Offerbergop zijn verzoek, na 15 Mei naar Ned. terug te keeren. Geplaatst: De lste luit. der inf. J. C. P. Brack ter nadere indeeling te Padang. Afgelost van AtjehDe off. van gez. 3de kl. D. "Wafelbakker. Departement van Marine. Benoemd: Tot onderopziener hij de magazijnen en stapelplaatsen van het marine-etablissement te Soerabaia J. C. Olmer. BUITTEliNJuAW 31>. Frujikryk. Dat in Frankrijk veel voor het onderwijs gedaan wordt en dat er met name na den val van het keizerrijk veel meer aau ten koste wordt gelegd, is bekend. De cijfers van de begrooting voor 1870 en 1S83 zijn in dezen welsprekend. In 1870 prijkte het onderwijs op de staatsbegrooting voor eene som van 24,283,321 fr.voor 1883 is ongeveer het vijf voud aangevraagd, namelijk 116,816,366 fr. In een zitting van den gemeenteraad van Marseille verweet het lid Brunet den maire dat hij in een der bladen een lasterlijk artikel tegen hem en zijn vrouw had geschreven of geïnspireerd, en smeet den maire zijn handschoen in het gezicht. Deze wierp zijn zakmes naar Brunets hoofd. De zaak zal voor de justitie komen. Groot-Britannic. In het Lagerhuis stelde de heer Gladstone giste ren bij de bogrooting voor: verhooging der belas ting op particuliere wagen; toelating van invoer van koffie met cichorei vermengd; verbod op den invoer van alle andere koffiovermenging. Bij de toelichting van het budget toonde hij aan dat de uitgaven siüds drie jaar zijn toegenomen en de inkomsten op denzelfden voet blijven, ofschoon de algemeene staat van den handel niet onbevre digend is. Het batig saldo over het afgeloopen jaar is 352,000 pd. st. De staatsschuld is met 7,159,0C0 pd. st. verminderd. De uitgaven over het loopende jaar worden geschat op 84,630,000, pd. st., de ont vangsten op 84,935,000, gevende alzoo een over schot van 305,000 pd. st. Het zal ondoenlijk zijn nog in deze zitting eene wet op de districtsregeling in to dienen. Om evenwel de toegezegde verminde ring van plaatselijke belastingen mogelijk te makeD, stelde hij de bovengenoemde verhooging voorvoorts onder de ontvangsten te rekenen op 170,000 pd. st. van de Kaapkolonie als restitutie ten gevolge van den Transvaalschen oorlog; wijders 250,000 pd. st. van Natal op rekeniig van den Zoeloe-ooileg. -

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2