LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6S05. Ha&adag £4 April. A0. 1882. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenl.lö. Franco per posla 1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. ledera regel meer 0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten de stad vrordt 0.10 berekend. LEIDEN, 32 April. Op de gisteravond in de Stadszaal gehouden 97ste algemeene vergadering van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" werd mededeeling ge daan dat het diploma van voldoend afgelegd eind examen in de wis- en natuurkundige vakken is ver kregen door J. N. Doornberg, B. H. W. Wille- brands, B. L. Spijker, II. J. Planjer, N. Piket en W. Fontein. Één leerling werd afgewezen. Aanteekening op het diploma voor teekenen en boetseeren verkregen N. Piket en W. Fontein, en voor teekenen B. H. W. Willebrands. Yoor hunne antwoorden op de uitgeschreven prijs vragen werden bekroond: Yoor Bouwkunde: Het vervaardigen van eene Engelsche trap (om den kegol op 7 der ware grootte): N. Piket, kleine zilv. med.; - W. C. La Feber, groote bronzen med. Hot vervaardigen van eene achthoekige spiltrap op y7 der ware grootte: N. Nelis. groote br. med. Het op vergrooter schaal copiëeren van de opstand- teekening van een vorstelijk verblijf: A. H, Romer, kleine zilv. med.- H. J. Planjer, groote br. med. Het op vergrooter schaal copiëeren van den gevel en do doorsnede van eene dorpskerk: A. J. Goos- zen, kleine br. med.; - J. Jongeneol, een boekge schenk. Het ontwerpen van eono bekapping op een ge bouw van op te geven vorm: G. Heenk, een ge tuigschrift met boekgeschenk. Op de Handteekensehool. - Voor pleïstcrornament een vaas in Franscben renaiseance-atijl, G. De Blauw, kleine zilv. med.; - H. YerstrateD, groote; br. med.; - N. Piket, groote br. med. Pleisterornamonteen modern kapiteel, P. N. Kriek, kleine zilv. med.- A. A. Schreuder, groote br. med. Boetseerkla8.se: Hot vervaardigen van een orna ment in reoaissauce-stijl volgens schetsteekening: N. Piket, kleine zilv. med.; - W. Fontein, groote br. mod. Eervolle vermeldingen werden toegekend in de 1ste klasse a aanJ. Kriest, N. Dekker, L. Krispijn, H. Korswagen, J. Nuyt, J. Noest, F. L. T. Yan Oosten, N. D. Dee, Fr. Schildhuizen, N. Kloots, J. C. Marks en J. C. Yan den Berge. l8te klasse b: G. Yan den Heuvel, H. A. Ver beek, "W. F. K. Do Kievit, H. K. De Nio, A. J. Blansjaar, J. Bertram, P. H. Facs, M. Hubers, "W. Broekhuizen en D. Timmermans. 2de klasse aP. J. Loeber, G. Groenendijk, J. Selier, G. D. J. Beulink, D. C. Yan Altenburg, "W. P. J. Brittijn, A. Klinkenberg, D. Kromen, F. A. "Wempe, G. J. Yan der Mark en A. J. T. Hoovers. 2de klasse bD. M. Nolet, A. J. Parmentier J. Ossevoort, W. Brakel, G. F. Van Beukering, G' De Koning, H. N. Van der "Waals, J. A.Hageman' N. Brummclkamp en A. Planjer. 3de klasso aW. F. Sleijser, J. G. Van den Bergh, C. J. Broers, C. C. Van Ingen, A. Kors, J. P. J. Van Ewijk, C. M. Cremer en F. W. Schneider. 3de klasse b: T. Van Hooidonk, G. C. Rietbergen J. H. Rozier, T. M. J. Van Oerle, C. H. Yan der Drift en J. Yijlbrief. 4de klasse: A. J. Gooszen, A. H. Römer, F. Yan der Laaken, L. Van den Berg, P. Doe, H. J. Belterman, C. J. Yan Beukering, M. D. N. Yan Heat, J. Koorenhoff, W. Jongeneel, J. Hoeks en N. Nelis. 5do klasseH. J. Sloos, J. De Nie, J. A. Verhoog, A. Renier en P. De Wilde. 6de klasse: B. H. W. Willebrands,B.E. Spijker, N. Piket, W. Fontein, P. N. Kriek en G. De Blauw. Voorts nog A. A. Schreuder, G. Heenk, W. C. La Feber, H. M. Klaver, P. N. Petri, A. Koorenhoff A. F. Verhoog en G. Splinter. Door plaatsgebrek zijn we genoodzaakt van het verhandelde ter vergadering zelve eerst in ons vol gend nommer het een en ander mede te deolen. Wel kunnen wo hier nog constateeren dat de na die bijeenkomst geopende en door de schutterij - muziek opgeluisterde tentoonstelling van toekoniDgen en werkstukken der leerlingen weder in alle op zichten voor do degelijkheid van het onderwijs ge tuigt en een bezoek ten zeerste waard was, onder herinnering dat ze voor een ieder die belang in de inrichting stelt, ook hedenavond on morgenvoor middag is geopend. De heer C. H. L. Nilant, ontvangor der directe bolastingen en accijnzen te Gouda, is benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Leiden. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen geraakte op de Broo- straat Dabij do Korenbrugsteog een voor een vier wielig voertuig gespannen paard op hol, in de richting van do Hoogewoerd, waar het eerst bij de Kraaier- straat den bestuurder, die op den bok wa9 blij ven zitten, gelukte den viervoeter tot staan te brongen en te doen keeron. Aan do hand leidde hij het paard nu tot aau do Hoogewoerdsbrug, waar het opnieuw aan den haal ging, in woeste vaart den wagen tegen den lantaarnpaal op het Steenschuur slingerende, ten gevolge waarvan het lemoen van het voertuig af brak en achter het hollende paard met geraas voort sleepte, dat eindelijk tegen de leuning van de Nieuwsteegsbrug met gewold stuitte, waar het, hevig aan borst en voorpooten gewond en bloe dende, door enkele personen werd gegrepen. Per soonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Alleen werd op het Steenschnur de 19-jarigo landbouwer L. O., van Zocterwoude, die in de boerenkar was gebleven, door den schok daaruit tegen den grond geworpen. Hij kwam er echter slechts met een wei nig pijn en den schrik af. De lantaarnpaal lag na de botsing tegen den grond. Ook gisteravond deed zich een zelfde geval voor, doch daarbij kwam het paard er beter af. Toen het nl. aan den Burg aangespannen werd, zette het dier het op een loopen door doKoornbrugstoegjBreestraat, vervolgens door het Noordeinde tot zelfs tot buiten de voormalige Wittepóort, waar de sluitboom van den Rijnspoorweg het in zijn vaart stuitte. Men zegt dat een vreemde prins, die op Emilio Loisset verliefd was, van plan is het paard J'y pense", dat haar dood veroorzaakte, te koopen, om het dood te schieten. Zekere Boris Brominsky, vroeger sta tionschef te Kischoneff, die zich met 53,000 roebels uit de voeten gemaakt had en in gezelschap van eene vrouw in groote weelde Europa doorreisd heeft, is te GeDevo in hechtenis genomen en zal naar Rus land worden teruggezonden. Woensdag is Brownsville, in Missouri, door een wervelstorm geteisterd geworden en ge deeltelijk verwoest. Zeven personen verloren het leven en 20 werden zwaar gekwetst. Aan de „Temps" wordt uit Galicië be richt, dat de ongeregeldheden te Balta den lOden be gonnen. Het aantal Joden aldaar is 20,000; zij wilden zich verdedigen, maar, de soldaten dreven hen uit een met kolfslagen. Den llden begonnen 600 boeren een aanval. 700 Joden werden gewond, waarvan 40 zeer ernstig, 3 werden gedood, jonge meisjes wer den gehoond; alle huizen op 16 na vernield; de meubels werden verbrand. De Joden komen om van hoDger. Eerst den 12den liet de gouverneur Milo- radowitch maatregelen nomen om de orde te her stellen; 200 muiters werden gearresteerd en door den krijgsraad gestraft met 7 dagen a 3 maanden gevangenisstraf. Ia de buurt te Kodyma, Krutz en Okno, liaddeQ eveneens ergerlijke tooneelen plaats. Bij de Lloyd te Londen is uit Soerabaïa onder dagteckening van gisteren bericht ontvaDgen dat het Ned.-Indische stoomschip „Banda", op de reis van Bima naar NaDgamessie, door storm in de straat van Sapi is vergaan. De kapitein (II. J. Reineke) en vier man der equipage zijn gered. In het westelijk gedeelte van Pruisen nemen de aanvallen op vrouwen en meisjes toe; zij bopalen zich nu niet meer tot het district Boohum, maar ook bij Mors, op den weg naar Homberg, en bij Nassau, aan de Lalin, zijn dezer dagen twee zulke gevallen voorgekomen, waarbij de daders echter verjaagd werden voordat zij hun misdrijf haddon kunnen'volbrengen. Een derde geval - zoo wordt uit Essen gemeld - kwam den 19den dezer voor op don weg van Wol- linghofen naar Hacheney, doch hior werd de dader niet alleen in zijn gruwelijk voornemen om een 16-jarig meisje met een strop te vermoorden ver hinderd, maar ook ingehaald en gebonden aan de politie overgeleverd. Hij is een in den gelieelen omtrek als een gevaarlijk sujet bekende landlooper, die nu en dan als scharenslijper werkzaam was. Den vorigen dag was een man te Essen in hech tenis genomen, die sedert Paschen bedelend rond liep. In zijne muts vond men twee lassen van touw, gelijk aan die, waarmede de moordeD, die zooveel opzien baarden, gepleegd zijn. In de Schelde nabij Antwerpen heeft men drijvende gevonden do lijkon van een man en een vrouw, beide geheel naakt, op do kousen en schoenen na. Aan de vingers van het lijk der vrouw bevonden zich twee ringen. De lijken, die minstons twee maanden in het water moeten hebben gelegen, waren niet te herkennen. Men verdiept zich in gis singen omtrent die raadselachtige ontdekking. In een voorstad van Gent heersehte sinds eenige dagen een hevige verbittering tusschen een aantal jonge werklieden, die eindelijk in een vechtpartij ontaardde, waarbij een hunner, door een messteek in het hart getroffen, op de plaats dood bleef. Toen de moordenaar, niet wetende dat zijn slachtoffer reeds stervende was, deze nog meer wonden wilde toebrengen, kwam een ander tusschenboide, doch werd eveneens gewond en zou ongetwijfeld ook zijn neergeveld, had hij den aoodelijken stoot niet ontweken door zich op den grond te laten val len. Moordenaar en vermoorde waren beide nog geen twintig jaar oud; de laatste was de kostwin ner zijner moeder, een weduwe met vijf kinderen. De booswicht, die zich uit de voeten had gemaakt, werd op den zolder zijner woning in hechtenis genomen. Telegrammen. DEN HAAG, 22 April. In eene uitvoerige nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van koloniën het adres van generaal Yan der Heyden beant woord, de gedragslijn der Indische regeering tegen over generaal Yan dor Heyden uiteengezet, de be handeling van den ex-landvoogd Van Lansborge verdedigd als door het algemeen belang gewettigd en feiten bijgebracht waarop het oordeel van dien gouv.-gen. berustte dat gen. Yan der Heyden niet geschikt was als burgerlijk bestuurder van Atjek op te treden, wat aan diens militaire verdiensten niets te kort doet. De minister constateert dat deze openbaarmaking door geD. Yan der Heyden zelf is uitgelokt. Na beraadslaging in geheime zittingen hoeft de gemeenteraad heden besloten den Koning te verzoeken om toegelaten te worden tot don aankoop van het Paleis aan den Kneuterdijk, met den wensch het tot museum in te richten, alsmede van de gronden aan don Kneuterdijk c. a., iu eigendom behoorende aan Z. M. en begrepen in het plan tot verbrocding en aanleg van straten, voor de som vau f 500,000.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1