A0. 6805. Maandag 24 April. A0. 1882. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidfa per 8 ffnaadcn.1.10. Franco per post.n 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Oen Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIEJf: Tan 16 regela 1.08. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee* ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Dit Nonimer bestaat nit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Het Algemeen Werkliedenpensioenfonds. Allen, wien het welzijn van don Nederlandschen werkman ter harte gaat, zullen met instemming hebben vernomen, dat do eerste stap is gedaan tot verwezenlijking van een plan, dat reeds sinds een drietal jaren in voorbereiding was. Een lange tijd ongetwijfeld om van de eerste op vatting van een denkbeeld te komen tot de eerste schrede op den weg, waar langs men het doel ten laatste hoopt te bereiken. Maar ook - welk een doelInderdaad, die lengte van tijd tot beraad is geheel in evenredigheid met den omvang van hetgeen beoogd wordt. Het geldt hier niet meer of minder dan de oprichting van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden, een over het geheelo land werkende instelling, waardoor den werkman do gelegenheid wordt geopend zich te vrijwaren tegen de kans dat hij, na een geheel leven van dagelijkschen ingespannen arbeid, op hoogen ouderdom, wanneer de hand onvast en hot oog onzeker is geworden, óf met de flinke, krachtvolle werklieden maar blijft „mee- loopen" ter wille van bet onontbeerlijk dagelijksch brood, dat hij - en dat vooral is hem een grief - eenmaal beter verdiende; óf ten laste komt zijner naaste betrekkingen, al wordt die last door dezen - en het strekt hun tot eer - dan ook met liefde gedragen; óf - en dat valt wel het zwaarst - zich verwezen ziet naar een of ander gesticht van liefdadigheid. Een instelling dus, bij wier totstandkoming ook de werkgever zal gebaat zijn; immers zijn belang brengt mee dat zijne werklieden mannen zijn in de kracht des levens of althans niet dezulken, wier jaren hun veeleer aanspraak zouden geven op een welverdiende rust. Een instelling eindelijk, die in geen mindere mate ten goede zal komen aan hen, door wier recht- streeksche of indirecte bijdragen de bijzondere of openbare instellingen van liefdadigheid worden in stand gehouden, tot wier aantal verpleegden de door ouderdom invalide werkman zonder pensioen een niet onbelangrijk contingent levert. Die allen met den werkman, dat is dus de ge- heele natie, hebben belang bij de totstandkoming van het Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor den werkman. Zij zullen dus met belangstelling de vorderingen van het thans in wording komende plan gadeslaan en hun daadwerkelijken en onmis- baren steun daaraan niet onthouden, zoodra daarop oen beroep zal worden gedaan. Grootscbe plannen toch als welke het hier geldt kunnen alleen door eendrachtige samenwerking tot stand worden gebracht. Gebrek aan belangstelling of wel versnippering van krachten zou de verwezen lijking ernstig in gevaar kunnen brengen. Versnippering van krachten - die woorden schreven wij niet zonder opzet neder. Ter voorkoming daarvan doet het ons genoegen, dat de meeting, op initiatief van ruim een honderdtal belangstellenden nit ver schillende streken van ons land in de groote zaal van het Odeon te Amsterdam te houden, reeds den 24sten dezer, reeds Maandag a. s. zal plaats hebben. Zijn wij vol belangstelling omtrent de mededeelingen, welke op die ongetwijfeld druk bezochte bijeenkomst zullen worden gedaan, en omtrent het debat over de grondslagen en de uitvoering der zaak, dat daardoor zal worden uitgelokt - wij begroeten de meeting ook en vooral als het bewijs dat zij, die haar op het getouw zetten, den tyd tot handelen gekomen achten. Daardoor zullen anderen, die, gedreven door de overigens loffelijke en niet genoeg te waardeeren zucht om spoedig in het belang der toekomst van den werkman te handelen, reeds plannen ontwierpen of zelfs begonnen uit te voeren om een locaal werk liedenpensioenfonds te stichten, allicht zich genoopt gevoelen op hun voornemen terug te komen, over tuigd als zij zullen zijn dat die versnippering van krachten ón de totstandkoming van hnn locaal fonds zeer problematiek zou doen worden, èn tevens afbreuk zou doen aan het groote algemeene fonds, dat allerminst gebaat zou zijn door de onthouding van mannen juist van zoo krachtig initiatief en zoo goeden wil. Het is dan ook te hopen dat de energieke ont werpers van het locale fonds voor de hofstad in de meeting van Maandag a. s. alsnog aanleiding zullen vinden om van verdere stappen tot het stichten van een plaatselijk fonds af te zien on liever hun krachten te wjjden aan het in het leven roepen van het algemeene fonds. Naarmate hunne belangstel ling in het welzijn van den werkman grooter is, zal het hun minder zwaar vallen hunne eigen schepping op te offeren ter wille van het algemeen belang. Daarbij mag niet over het hoofd worden gezien, dat een mislukking van hnn plan, waarvan de statuten in meer dan één opzicht reeds scherpe bestrijding vonden, allicht een nadeelige terugwerking zou uit oefenen op de werklieden-pensioenzaak in het al gemeen, door bij velen, die wellicht niet goed moch ten onderscheiden tnsschen het een en het ander, een schadelijk wantrouwen te wekken. "Wat ODze academiestad betreft, het verheugt ons er op te kunnen wijzen, dat zij onder hen, die de oproeping tot de Amsterdamscho meeting ondertee- kendoD, flink vertegenwoordigd is door de namen van een achttal ingezetenen, waaronder niet minder dan vier hoogleeraren. Dat de belangstelling in het Alg. Ned. Werklieden-pensioenfonds groot zou zijn te Leiden, dat zich onder zooveel mannen van wetenschap ook verheugen mag in het bezit van goleerden, die meer bijzonder het verzekeringswezen tot hun veld van studie kozen, liet zich begrijpen. Een aangenamen indruk maakt het tevens, dat naast die namen ook voorkomen die van ingezetenon, welke aan het hoofd staan van belangrijke in richtingen van nijverheid of fabrieken. Moge die gelukkige combinatie een gunstig voorteeken zijn voor de eendrachtige samenwerking van allen, die belangstellen in de totstandkoming van het Alge meen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. LEIDEN, 22 April. Bij de aan het directie-gebouw der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor vlaggedoek de minste inschrijvers de heeren "Van Hartrop Zoon alhier voor f 1680.18. Gedurende deze week »ijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4967 volwassen personen en van 510 kinderen. Na eene langdurige ziekte is in den ouderdom van 52 jaren overleden mr. E. A. H. IJs9el De Schepper, vice-pres. van het gerechtshof to Arnhem. Blijkens het jaarverslag van de Praktische Ambachtsschool te Groningen, was deze in het vorige jaar bezocht door 41 leerlingen, van welke 29 bij het timmeren, 6 bij het schrijnwerken, 6 bij het smeden. Do ontvangst voor de afdeeling Houtbe werking bedroeg f 4390.12°, de uitgaaf f 3996; de ontvangst van de ijzerbewerking was f 1855.905, de uitgaaf f 1321.51. Grooten tegenspoed had de commissie door den brand op 27 Juli, die het haar van de stad gegeven gebouw in de asch legde. Wel zag zij zich kort daarna in staat gesteld een nieuw gebouw te betrekken, maar een groot aantal der leerlingen hadden haar verlaten. Intusschen ver beterde, met een verbeterd lokaal, ook het gebruik, dat van deze inrichting gemaakt wordt. Op Woensdag 7 Juni a. s. zal, vanwege den minister van waterstaat, worden aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige andere werken voor het gedeelte Zwaluwe-Baardwyk, van den spoorweg Zwaluwe's-Hertogenbosch. Bedrag der begrooting f 1,880,000. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, arri veerde denzelfden dag te Suez. Ingevolge machtiging des Konings wordt de kapt.-lnit. ter zee J. M. L. A. P. Wirix, met den laatsten dezer eervol onthoven van do waarneming der betrekking van onder-directenr bij de directie der marine te Amsterdam en op nonactiviteit gesteld, en de waarneming dier betrekking met 1 Mei a. s. opgedragen aan den kapt. tor zee W. Stoffens. Bij de gouvernements-marine in Ned.-Indië kunnen drie derde stuurlieden worden geplaatst op een traktement van f 60 's maands. De luit. ter zee -1ste kl. J. J. De Bruyne, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Z. M. heeft dr. F. Preitner, geneesheer te Neckarsulm (Duitschland), tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezond heid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië;-benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, tot officier van gezond heid der 2de kl., de studenten voor getoemden dienst (artsen) J. F. Tolleners en J. C. Komelissen. Gemeng d 3N ieu"vvs. Toen hedenmiddag de tijdelijke over haal nabij de vermaakt wordende brug over de Mare bij den Ouden Singel reeds vol met personen van wal gestoken was, wilden twee knechts eener juist uitgaande fabriek nog op de pont sprin gen, met het gevolg dat zij hun evenwicht verloren en achterover te water geraakten. Ze werden echter spoedig door aan de brug werkzaam zijnde smeden weder op het droge gebracht. In een der voornaamste hotels te Arn hem kwam eergisteren in den vooravond een deftig gekleed heer en bestelde, na een keurig souper ge bruikt te hebben, eene kamer.'s Morgens werd door den logé een stevig ontbijt genuttigd, waarop hij zonder betaling wegtrok. Een der bedienden, die hem trachtte te achterhalen, slaagde daarin niet. De deftige heer was vlugger dan hij. Aan de kiosk van de tramweg-maatschappij op het Yelperplein aldaar vervoegde zich dien avond eene blonde dame met een jeugdig voorkomen, die een couponboekje van f 1.52'/2 en voor f 2.50 kaartjes vroeg. De juffrouw uit het buffet maakte zich gereed die te geven. De koopster nam twee rijksdaalders uit haar zak en voegde er 21/* cent bijwanneer zij een gulden terugkreeg was de reke ning effen. De buffetjuffrouw legde den gulden neder, maar de bezoekster verzocht eerst nog een glas melk. Terwijl de buffetjuffrouw dit inschonk, verwijderde zich eensklaps zoo snel mogelijk de koopster met het geld en de boekjes. De juffrouw was zoo onthutst door hetgeen ge- b.eurde, dat zij do dievegge niet vervolgde. Misschien had zij gelijk. Yan hare afwezigheid hadden anderen gebruik kunnen maken om het overige geld, dat in de kiosk voorhanden was, te bemachtigen. Op het oogenblik dat deze diefstal werd gepleegd, waren nog tweo onbekende personen in de kiosk, die gezegd hadden mot don trein van acht uren te moeten vertrekken, waarvoor zij den tram. afwachtten. Even mogelijk als het is, dat deze geheel vreemd aan het gebeurde waren, bestaat ook de mogelijkheid dat zij deel van een complot uitmaakten. In dat geval zou de schade nog aanzienlijk grooter zijn

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1