hangen van den inhoud van een eventueel te nemen koninklijk besluit. De Koning en de Koningin hebben de uit- noodiging van het gemeentebestuur van Londen tot een dejeuner in het Guildhall aangenomen. Bij het ontwerp tot wijziging betreffende de koninklijke militaire academie, wordt voorgesteld de definitieve herziening der thans vigeerende academiewet uit te stellen tot omstreeks 1887, terwijl daarbij wijders eene ondergeschikte wijziging van art. 9 wordt voorgesteld. De „Eoonomist" bevat een artikel van den heer Reesoma over het huwelijk in verband met den levensduur. De schrijver is van oordeel dat de statistiek in deze niets bewijst. Het eenige middel om tot eene conclusie te komen, zou zijn, dat zij die gehuwd waren, nog eens ongehuwd konden leven. Daar deze proef niet te nemen is, moeten zij, die gaarne lang willen loven, het er maar op wagen om te trouwen of ongetrouwd te blijven. Geeft dus het artikel van den heer Reesema geen bepaald advies, het neemt toch, in zoover die bestaan mocht, de ongerustheid weg, dat men zijn leven verkorten zou door een echtgenoot te nemen of te weigeren. Het stoomschip Celebes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille en vertrok denzelfden dag; de „Maas", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag bij Dover; de „Schiedam" is Woensdag van Nieuw- York naar Amstordarn vertrokken. Bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java kunnen tijdelijk worden geplaatst: 1°. 4 opzichters der lste, 2de of 3de kl.2°. 4 onderopzichters lste klasse. In den loop van Mei zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben naar de bekwaamheden van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming tot 2den klerk bij het College. Z. M. heeft, met ingang van 16 Mei a. s., J. A. Van Sonderen, telegraphist der lste kl., benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraaf- kantoren; - benoemd tot hoogheemraden van het hoogheemraadschap van den Krimpenerwaard, pro vincie Zuid-Holland, P. Van 't Hoff Stolk en A. Hoogendijk Corneliszoontot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Delfland, prov. Zuid-Hol- iaud, J. Van Woerden; - tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de ge meente Maastricht, J. M. II. Quaedvlieg, candidaat- notaris aldaar; - aan den gepensioneerden adjudant- onderofficier bij het corps mariniers C. Harms ver gunning verleend tot het blijven dragen der uniform van zijne qualiteit. Gemengd Nien-ws, De volgende week gedurende twee dagen, waarschijnlijk Zaterdag en Zondag, staat Leiden weer een bezoek te wachten van een reizend paarden spel met olifanten enz., dat in een paar uren wordt opgeslagen. Des middags zullen or optochten door de stad gehouden worden. Te Oegstgeest heeft zich oen geval van pokken voorgedaan bij een jong kind, doch in zeer geringe mate. Als een staaltje van het zachte weer voor dezen tijd van het jaar, meldt men dat er op de buitenplaats „Werklust" te Hazerswoude reeds lijsteroioren zijn uitgebroed. Op de weekmarkt te Hoofddorp, Haar lemmermeer, zijn gisteren de volgende bekroningen toegekend: voor kalfvee, lsto prijs aan A. De Zeeuw, te Haarlemmermeer; voor varekoeieD, lste pry8 aan C. P. Gohrels, aldaar en voor schapen, lste prijs aan P. Zuiver, mede aldaar. De kalfkoe, die met den lsten prijs is bekroond, werd verkocht voor f 325. Het hoog militair gerechtshof heeft op het hooger beroep van den advocaat fiscaal gecorrigeerd het vonnis van den krijgsraad in het eerste militaire arrondissement, standplaats 's-Gra- venhago, vroeger vermeld, en zulks in dier voege dat de marinier A. C. is vrijgesproken van het misdrijf van het dreigen van zijn meerdere in rang mot gebaren, doch veroordeeld tot eene militaire detentie voor den tijd van één jaar ter zake van insubordinatie, door het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang in tijd van vrede Het getuigenverhoor in de zaak-P a schier was gisteren nog niet geëindigd. Do verklaringen, door het grootste gedeelte der getuigen afgelegd, bevestigden de feiten. Alleen bleek nog dat na de arrestatie van P. de aangiften van inbraken bij de politie waren opgehouden, hetgeen besch. tegensprak door er op te wijzen, dat nog nk zijn aanhouding was ingebroken geworden bij jhr. Yan Herzeele. Overigens werd geconstateerd dat bijna alle dief stallen onder nagenoeg gelijke omstandigheden wa ren gepleegd, namelijk door het uitlichten van glasruiten, nadat de stopverf netjes was verwijderd, waardoor dan openingen werden vorkregen, die vol doenden toegang tot de uitgekozen woningen ver leenden. De bescb. bleef zijn onschuld pertinent vol houden, ook tegenover de getuigen, die hem als verkooper of aanbieder ten verkoop der gestolen zilveren lepels bepaaldelijk herkenden. In den loop van het getuigenverhoor ontstond er eea incident tusschen het O. M. on den verde diger. Mr. Addink verlangde dat aan oen getuige zou worden gevraagd, hoe hij de kleur noemde van beschs. haar, waartegen de Proc.-Gen. zich ver zette, doch het hof besliste in raadkamer, dat de vraag wel zou worden gedaan. De getuige noemde nu het haar van besch. donker, terwijl hij bij de politie te Leiden had verklaard dat besch. een blond uitzicht had. Afgescheiden van dit verschil, werd besch. door bedoelden getuige, te Oegstgeest woonachtig, zonder eenigen twijfel als de verkooper van zilveren lopels herkend. Ten gevolge van de afwezigheid van één getuige werd op verzoek van den Proc.-Gen. de verdere behandeling van dit proces te halfvier verdaagd tot hedenochtend te 10 uren. Gisternacht heeft in de Westerbaen- straat te 's-Hage een man door een pistoolschot zich van het leven beroofd. Met een brancard werd het lijk naar het gasthuis gebracht. Do Haarlem8che rechtbank heeft thans uitspraak gedaan in de verleden week behandelde en ook in ons blad vermelde zaak tegen C. v. d. Y. De rechtbank heeft zich vereenigd met de cooclusiën van het openbaar ministerie en den beklaagde niettegenstaande zijne bekentenis vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal van visch uit de fuiken der gebroeders A. in de Leidsche Yaari nabij het station Veenenburg. Te Amsterdam is voorgekomen een ge val van pokziekte bij een jong meisje, dat uit Alphen aldaar was gekomen. Een metselaar te Mijnsheerenland is van een huis gevallen en was onmiddellijk een lijk. Hij laat een weduwo met vijf kinderen na. Behalve het verlies van 35 menschen- levens bij de ontploffing in de Tadhoe-mijn (Durham) heeft men nog dat van 69 paarden on pony's to betreuren. Uit Palermo wordt gemeld dat de Sici- liaansche roovers den bankdirecteur Bartolo hebben losgelaten, tegen bctaliDg van 50,000 lires. Leon Peltzer heeft volgens de Köln. Zeit. eindelijk een volledige bekentenis afgelegd, nadat men hem bewezen had dat zijn laatste verklaring over do wijze hoe hp er toe gekomen was om den advocaat Bernays te dooden, onhoudbaar was. Hij bekende den moord met voorbedachten rade gepleegd te hebben; na de misdaad was hij gevlucht, doch was weder naar Brussel teruggekeerd, nadat hij van zijn broeder por telegraaf bericht ontvangen had dat do daad niet ontdekt was. Na zijn terug keer had hij te Antwerpen in de woning van zijn slachtoffer ingebroken en alles gestolen wat hij aan zaken van waarde vond; desgelijks heeft hij het lijk van zijn slachtoffer te Brussel uitgekleed en het andere kleeren aangedaan. Daar het lijk ver stijfd en Bernays in den hals was geschoten en met vooruitgestrekte armen ineengezonken was, had hij om de verwisseling van kleeding te bewerkstel ligen, de armen van het lijk gebroken. Ook had liij de akte, waarmede Bernays naar Brussel kwam, weder in diens bureau te Antwerpen teruggebracht; het was tot nog toe onverklaarbaar geweest, hoe deze stukken weder in het bureau waren gekomen, terwijl een bekende van Bernays gezien had dat deze ze op zijn reis, van waar hij niet meer zou terugkeeren, medegenomen had. - De „Précurseur" spreekt deze modedeelingen tegen. In een dagblad van Montpollior wordt meegedeeld, dat bij een vrouw daar ter stede, die bij een ongeval een gedeelte van do hersenpan had verloren, waarnemingen zijn gedaan, welke tot de gevolgtrekking hebben geleid, dat de slaap ontstaat door vertraging van den bloedsomloop. Bij een vaster slaap bleken de hersenen onbeweeglijk te zijn; bij een lichten slaap daarentegen begonnen de hersenen zich te verheffen en tijdens een droom rezGn zij tot in de opening der hersenpan. Op dieren, waarbij men vervolgens de proefneming herhaaldo, zou men hetzelfde resultaat hebben ver kregen. Tijdens den slaap werd de oppervlakte der hersenen bleek van kleur, een bewijs dat de bloed- strooming verminderde, terwijl ook de spanning der aderen verdween. Dit alles zou in lijnrechten strijd zijn met de theorie dat de slaap ontstaat uit een verhoogde spanning der adoron. Aan een Weener blad wordt het vol gende vorha^ van een dynamiet-complot gemeld: Eer der hoogste waardigheidsbekleders van het hof te Gatschina ontving dezer dagen een ongeteekenden brief, waarin hij gewaarschuwd werd dat men wel zou doen, den voorraad sigaren van don keizer nauwkeurig te onderzoeken, daar het den Nihilisten gelukt was, eenige kistjes met ontplofbare sigaren binnen te smokkelen. Dit schrijven verwekte groote ontsteltenis, vooral bij den czaar, die een harts tochtelijk rooker is. Er werd eene commissie van onderzoek benoemd; al de sigaren werden één voor één doorgebroken en onderzocht, maar men ontdekte niets. Toen het laatste kistje doorzocht was, had men een grooten hoop gobrokon fijne havanna's, maar geen spoor van dynamiet gevonden. De com missie bracht verslag uit, dat de zaak eene onge paste grap was, die de een of ander zich veroor loofd had, en de sigaren werden onder de soldaten van Gatschina verdeeld. Het is nu uitgekomen dat het een dezer soldaten juist daarom te doen was geweest. Hij had het complot verzonnen om op deze manier gemakkelijk en goedkoop aan lekkere tabak te komen. Maar in zijne vreugd over het slagen van zijne list, vertelde hij aan een paar kameraden wat hij gedaan had, een hunner verklapte hem, het geval kwam den autoriteiten ter oore, en de arme soldaat zit nu in de gevangenis, vol berouw over zijne daad, waarvan anderen de vruchten genieten. BUITENLAND. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden heeft de tweede lozing plaats gehad van het wetsontwerp betreffende den aanleg van spoorweglijnen van ondergeschikt belang. Bij de beraadslaging over den zijtak van Prüm over St.-Yith en Montjoie naar Rothe en End - waarvoor het gevraagde krediet werd toe gestaan - is de wonscli uitgesproken dat deze lijn bij het Luxemburgsche spoorwegnet zou aansluiten, ten einde de industrie en het steenkoolgebied der Rijnstreek met do ijzerwerken van Luxemburg en Lotharingen in verbinding te brengen. De minister Maybach erkende de noodzakelijkheid van eene aansluitingslijn naar Luxemburg of Longeville en beloofde die zoo spoedig mogelpk te verwezenlijken. De keizer is te "Wiesbaden in welstand aan gekomen, waar Z. M. door de plaatselijke autori teiten aan het station werd opgewacht. De keizer reed in een open rijtuig door de feestelijk versierde straten naar het paleis, onderweg overal door eene talrijke volksmenigte toegejuicht. <G-£*oo-4>E5irita.saiiS©. De „Times" bevat eene beschouwing over de benoeming des heeron Yon Giers tot minister van buitenlandsche zaken in het Russische kabinet. Het blad meent dat keizer Alexander daardoor blijk heeft gegeven van zijne begeerte om den vrede te handhaven. Door de benoeming Yan een goedgezinden minister van buitenlandsche zaken heeft Rusland een zóó goeden waarborg voor zijne vredelievendheid gegeven, als men maar had durven hopen. De beroemde natuurkundige prof. Darwin is eergisteren overleden. In het Lagerhuis deelde de heer Dilke mede dat de Regeering aan Turkije en Egypte aanbeval een overeenkomst met Italië te sluiten om de rechten van dat land ten opzichte van het grondgebied van Assabbai te bepalen. Zij meent dat de overeenkomst in het belang van Egypte zou zijn, omdat daardoor de zonder overeenkomst mogelijke verwikkelingen worden voorkomen en van Italië de erkenning der souvereiniteit van den sultan en der autoriteit van den khedive over de Westkust van de Roode Zee verkregen. Bij die overeenkomst wordt bepaald dat de nederzetting te Assab zuiver een handelskarakter heeft en wordt verboden handel te drijven in wapenen en slaven. De overeenkomst werd door Egypte van de hand gewezen, maar de onderhandelingen duren voort. Yervolgens ontstond een discussie, welke de Par- nellieten aan den gang hadden gebracht. De heer Redmond liet zich de woorden ontvallen„als Forster een eerlijk staatsman, een eerlijk mensen was." De voorzitter vcrlangdo dat hij die woorden terugnam,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2