Zaterdag 22 April. N°. 6804. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COUBAST: ▼oor Leideo per 8 maanden....1.10. Franco per post.1.40. Afioodartflke Nommers... 0.05. D«m Courant wordt dagelijks, met totzonderiag ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DEB ADVERTENTIE»: Tin 1—6 regels 1.0S. Iedere regel meer 0.17$, Grootere letters near plaatsruimte. Voor het incme*» no baiten de stid wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 21 April. De Nederlandsche Yereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal hare eerste vergadering bonden op Vrijdag, 28 April a. 8., 's namiddags te één uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De commissie tot oprichting van deze Ver» eeniging heeft de volgende bepalingen als haar grondslag vastgesteld: 1*. De Nederlandsche Yer eeniging tot bevordering van Zondagsrust stelt zich ten doela. de volksovertuiging te versterken aan gaande het hoog belang van Zondagsrust voor ieder in het bijzonder, voor het huisgezin en voor de maatschappij; b. te bewerken, dat de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag kan zijn. - 2°. De Yereeniging tracht haar doel te bereiken, door: het uitgeven van geschriftenb. het doen honden van voordrachten; c. alle andere wettige middelen, die aan haar doel bevorderlijk kunnen zijn. - In deze bijeenkomst zal dr. C. P. Hofstede De Groot, hoogleeraar te Groningen, als spreker optreden; vervolgens zullen aan de beoordeeling der vergade ring eenige bepalingen onderworpen worden, die met de bovengenoemde het reglement der Yereeni ging zullen vormen. Daarna zal een hoofdbestuur gekozen worden. Tot het bijwonen van deze ver gadering noodigt de commissie allen uit, die in deze izaak belang stellen. Naar men verneemt, zal de verwisseling van het 3de bataljon inf. alhier met dat uit Haarlem den 28sten dezer plaats hebben. De Engelscho bladen deelen thans de dagen mede, waarop te Oxford en te Londen deHibbert- leziogen door den Leidschen hoogleeraar Knenen zullen worden gehouden. Te Oxford zal hij zijne vijf lezingen houden op 21, 22, 24, 28 en 29 April, en te Londen 25 en 27 April, 1, 3 en 5 Mei. Zijn onderwerp zal ziju„De oorsprong en de ontwikke ling van den godsdienst, blijkende uit de nationale godsdiensten en de wereldgodsdiensten. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in senige groote gemeenten des lands in het jaar 1881, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners: te Amsterdam 25.98; Arnhem 21.53; Dor drecht 28.96VGravenhage 25.23Groningen 24.24 Haarlem 23.17's-Hertogenbosch 32.68; Leeuwar den 22.30; Leiden 28.44; Maastricht 26.31; Rot terdam 25.57Utrecht 27.69. De beroemde kostschool van wijlen Pieter De Raad - „Noorthey" te Yeur - wordt met 1 Aug. a. s. opgeheven. Vorstenkinderen hebben aldaar hunne opleiding genoten. Voor een paar jaar bestond het plan de inrichting te vergrooten; na het ongeluk, oen der leerlingen onlangs overkomen, schijnt de commissie echter tot opheffing der school te zijn besloten. Zijn de berichten juist, dan heeft de erf later den Staat het belangrijk landgoed vermaakt zoodra de school te niet mocht gaan. Zeker een niet onaardig legaatje! Ds. P. Bartstra te Wassenaar is naar Mid delburg beroepen. De gemeenteraad van Stompwijk heeft de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school te Leidschendam vastgesteld op f 1100, benevons vrije woning. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn benoemd de heeren H. Kleyn Yan de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Span jaard, hoogloeraar aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, respectievelijk tot lid en voorzitter - en tot lid en secretaris der commissie, welke dit jaar op 19 Juni a. s. te 's-Gravenhage zal belast worden met het afnemen in Nederland van het examen, voorgeschreven bij artikel 4 van de verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burger lij ken dienst in Ned.-Indië, zooals het laatstelijk is gewijzigd bij kon. besluit van -12 Mei 1878. Het verslag der Rotterdamscbe Handelsver- eeniging is verschenen. Daarin wordt de geschiede nis medegedeeld van de mislukte pogingen, in het vorig jaar beproefd om prioriteits-aandeelen te plaat sen, een nieuwe VereenigiDg op te richten en de ter reinen (te Feyenoord) aan de gemeente Rotterdam over te dragen. Ten slotte wordt medegedeeld dat een nieuw voorstel is gedaan op de volgende grond- De R. H. richt een nieuwe Maatschappij op; de storting op de aandeelen geschiedt door inbreng van het geheele actief en passief. Die Maatschappij zal een kapitaal hebben van hoogstens f 2,700,000 en zal twee obligatieleeningen uitgevenéén a ƒ2,500,000 4 pCt., aflosbaar a 105 pCt., de aflossing en rente te vinden uit den verkoop van de bouwgronden; een tweede van f 2,000,000 a 4*/a pCt., met hypo thecair verband op de handelsinrichtingen. De laatste leening dient onder anderen om te betalen de gemeente en de Nederl. Handelmaatschappij. De eerste leening en het aandeelen-kapitaal worden door de crediteuren in betaling genomen. Crediteuren geven daartegen décharge aan de R. H. De aandeel houders der nieuwe Maatschappij preleveeren 4 pCt. van het kapitaalvan hetgeen verdiend wordt boven 4 pCt., worden 40 pCt. uitgekeerd aan de aandeel houders der R. H. De aandeelen R. H. worden veranderd in actions de jouissance der nieuwe Maatschapij. Binnen 15 dagen na de goedkeuring van het bovenstaande door de algemeene vergadering van aandeelhouders der R. H., moet de toestemming van al de crediteuren verkregen zijn. Commissarissen achten dit plan de eenig moge lijke oplossing der zaak en vertrouwen dat al de crediteuren zullen toetreden omdat anders niet alleen de aandeelhouders niets ontvangen, maar ook de crediteuren grooter nadeel lijden. Zij zijn overtuigd dat de onderneming allengs door uitbreiding van het verkeer voldoende winst zal afwerpen, ook al is de waterweg vooreerst niet geschikt voor groote schepen. De dienst van 1881 heeft een winst opgeleverd van f 213,225, waardoor het verlies op 31 Dec. 1880 van ruim 7 millioen gedaald is tot f 6,857,856. Die winst spruit vooral voort uit den verkoop van 7978 aandeelen, vroeger pro memorie uitgetrokken, voor f 195,842, en van de hoogere opbrengst der aandeelen in do Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap. De exploitatie-rekening der inrichtingen heeft f 151,820 winst gegeven; er wordt van die inrichting allengs meer gebruik gemaakt, vooral door den graanhandel. Naar de N. R. C. verneemt, is een nieuw wetsontwerp tot regeling der grensscheiding tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel in bewerking. De heer F. N. Van Rijn, leeraar te Rotter dam, heeft voor zijn benoeming als lid der com missie voor het afnemen der eindexamens middel baar onderwijs in de provincie Zuid-Holland bedankt. Yoor rekening der Nieuwe Afrikaansche Han- delsvereeniging is een ijzeren schroefstoomboot ge bouwd, de „Moriaan" genaamd, die bestemd is voor de vaart op de Congo-rivier. Indien de door de Maatschappij „Nederland" in haar verslag aangegeven verbeteringen op hare booten werkelijk tot uitvoering komen, kunnen wij niet anders dan die ten zeerste toejuichen. De meer dere comfort door het vorgrooten der hutten, maar vooral hot aan boord aanwezig zijn van een groo ter aantal sloepen en daardoor grooter kans tot lijfsbehoud in geval van ongeluk is zulk eene ver andering ten goede, dat wij niet kunnen Dalaten daarmede de toekomstige passagiers der maatschappij gelnk te wenschen. Nu de directie klaarblijkelijk inziet van hoeveel gewicht het is haren reizigers het zoo aangenaam mogelijk te maken, zal zij, wij zijn er zeker van, ook eens hare aandacht gaan schenken aan de beste wijze van behandeling en verzorging der zieke passagiers en vooral hare offioieren, geneeskundige en verdere geëmployeerden aan boord de overtuiging inprenten, dat de Maat schappij Nederland niet alleen geroepen is tot het overbrengen van gezonde, maar ook van zieke passagiers en dat het een hnnner eerste plichten is den toestand en het verblijf aan boord van die zieken zoo draaglijk en aangenaam mogelijk te maken. DC.) Yan de vier nieuw bestelde 1ste klasse mail-, passagiers- en goederen-stoomschepen, waarmede de dienst zal worden uitgebreid, wordt het eerste spoedig verwacht. Zij zullen de namen dragen van: „Prins Frederik", „Prinses Wilholmina", „Insulinde" en „Sumatra." Het wetsontwerp tot goedkeuring van eenige artikels van het tractaat met Frankrijk is gister middag bij de Tweede Kamer ingekomen. In de memorie van toelichting verklaart do regeering dat zij gemeend heeft opnieuw met de Fransche regee ring in onderhandeling te moeten treden, ofschooir zij zich van don aanvang af geenszins ontveinsde, dat zij er niet in zou slagen alle bezwaren tegen het verdrag van 26 Nov. jl. uit den weg te ruimen. Alzoo bleek dan ook dat verdere verlagingen van het tarief, ook bij den krachtigsten aandrang, niet te verkrijgen waren. Op andere ponten daarentegen was Frankrijk bereid tot tegemoetkoming. Het stemde er in toe om art. 14 van het verdrag van 26 Nov. (verbintenis om in geen geval den uitvoer van steen kolen te verbieden) geheel te laten vervallen. In verband hiermede en overeenkomstig de verklaring van den minister Tirard, bij vroegere onderhande lingen afgelegd, dat art. 26 van het nieuwe Fransch- Belgi8cho verdrag ook voor ons zou gelden, maakte de Fransche regeering geen bezwaar dat artikel ook in het nieuwe verdrag met Nederland op te DemeD. Uitdrukkelijk werd dus wederzijds bij een nieuw art. 17 de bevoegdheid voorbehouden om den in-, uit- en doorvoer van allo handelswaren, in het conventioneele tarief genoemd of niet, tijdelijk te beperken of te verbiedeD, in het belang der open bare gezondheid, van den veestapel of van den oogst, of wegens mogelijke krijgsgebeurtenissen. Yerder heeft de Fransche regeering toegestemd in een wijziging van art. 21, al. 3. In die bepaling is thans het woord „étrangëre" ingelast, zoodat het beding van gelijkstelling geen betrekking meer heeft op de invoeren van Nederland, en elke schijn is vermeden, als viel bij „begunstigde natie" in Ned.- Indië aan het moederland te denken. Behouden werd in dezelfde zinsnede het woord „Européonne" wegens de bijzondere voorrechten der Aziatische volken in den Indischen Archipelopgenomen is op dezelfde plaats achter „produits" het woord: „simi- laires." Daarentegen vervielen de woorden „des Indes Orientales" en werd dus het gewijzigd beding ook op ODze West-Indische koloniën toepasselijk gemaakt, zooals hot beginsel van wederkeerigheid: meebracht. Eindelijk werd nog art. 23 aangevuld, ten einde allen twijfel weg te nemen omtrent Nederlands recht op volkomen gelijkstelling met de meest be gunstigde natie in alles, wat handel, nijverheid en scheepvaart met inbegrip der douanetarievon betreft. De heer De Savornin Lobman heeft geant woord op het voorloopig verslag nopens aijn voorstel tot wijziging van enkele artikelen der onderwijswet (schoolbouw). Hij handhaaft dat voorstel en meent dat ook bij mildere uitvoering der wet, de onbil- lykheid blijft bestaan dat eenmaal van overheids wege goedgekeurde gebouwen ten allen tijde wederom afgekeerd kunnen worden, enkel krach tons koninklijk besluit. Hij sou het dan ook zeer betreuren, wanneer de Kamer bare stem deed af*.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1