Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Yan Alphen, den 13den dezer Citiva Vecchia verlaten, koers stellende naar Messina. Z. M. heeft benoemdbij het wapen der inf., by hot 4de reg. tot luit.-kol., den maj. P. Yan Hille, van het 3de reg.; bij het 5de reg. tot lsten luit., den 2den luit. C. G. Th. Yan Erpers Royaards, van het corps; by hot 6do reg. tot majoor, den kapt. J. H. Yerschoor, van het corps; bij het 7de rog., tot kolonel en commandant van het corps, den luit.- kol. D. F. K. Hardenberg, van het 4de reg.; by het 8ste reg., tot kapt., den lsten luit. A. Bogaert, van het lste reg., gedetacheerd by het koloniaal werfdepot; bij den plaatselykon staf, tot kapt., de lste luït8. K. H. Bode, plaatselijk adj. te Breda, en F. Spronk, plaats, adj. to Wierickerschans- benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den luit.-kol. A. J. De KofF, van het lste reg. inf., en Zr. Ms. adj. in buitengewonen dienst don gen.- maj. E. J. Yau Bel, bevelhebber in de 2de militaire afdeeling, en den kol. C. G. C. F. Ising, comm. van het 4de reg. vest.-artillerie; - verleend de vol gende pensioenen, als aan: T. Le Houx, wed. van E. D. Star Lichtenvoort, in loven ontvanger der reg. en domeinen, 1284; A. A. Smidt, wed. van P. Winter, in leven hypotheekbewaarder, f 1169; J. A. Yan Wijngaarden, ontvanger der invoerr. enz., 3192; H. Houwing, ontvanger der directe belas tingen enz., ƒ2134; H. Yan Goudoever, ontvanger der successierechten, 3427; P. Bouwens, ontvanger der directe belastingen enz., 1613. Gemengd Nieuws. Bij gelegenheid der huwelyksplechtig- heid van den heer A. Gosschalk uit Londen en mej. Anna Yan Wezel, kleindochter van den heer A. J. Fontein, koster der Israëlietische gemeente alhier, is op verzoek van den heer M. Yan Wezel eene collecte gehouden ten vooraeele der verdrukte en vervolgde Joden in Rusland, welke collecte 116.91 heeft opgebracht. Indien dit voorbeeld na volging kon vindon om ook bij andere feestelijke gelegenheden voor zulke schoone doeleinden gelden in te zamelen, zou menig feest zeker nog meer een waar feest genoemd kunnen worden. Het gemeentebestuur van Yoorhout heeft aan den Rijks-ontvanger te Noordwyk bereid willig een gedeelte van hot Raadhuis afgestaan, 4ot het houden van zijne zitdagen. Yroegor had dit altijd in eene herberg plaats. Ook te Noord wij ker- hout is voor denzelfdeu ontvanger een ander lokaal beschikbaar gesteld. Eon gevaarlijke inbreker. - Gelyk men zich zal herinneren, werden de bewoners van do buitenwijken der residentie in het vorig jaar her haaldelijk verontrust door brutale nachtelijke in braken, nagenoog alle onder gelijke omstandigheden gepleegd. Ondanks de moeite die do politie zich gaf om dader of daders in handen to krijgen, gelokte het eerst na een vrij langdurig tijdsverloop den vermoedelijken dader te vatten. Thans stond deze: F. G. Paschïer, terecht voor hot gerechtshof te 's-Gravenhage, beschuldigd vau arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend een reeks van voorwerpen, of althans van medeplichtigheid aan die feiten door het met weten helen van deze door diefstal verkregen voorwerpen. Hem worden namelijk ten laste gelegd vijf diefstallon door middel van inbraak en inklimming in bewoonde huizen; één diefstal door middel van inklimming in een bewoond huis; en één diefstal door middel van inklimming in de aanhoorigheid van een bewoond huis. Twee diefstallen dagteekenen reeds van het be gin van het vorig jaar. De laatste diefstal, den besch. ten laste gelegd, werd gepleegd ten huize van den luitenant G. P. Van der Garden, Barendsstraat no. 7, in den nacht van 17 op 18 October, toon er niet minder dan drie inbraken werden gepleegd, wederom door verbreking van ruiten in tuin- en gangdeuren en opendraaiing van het slot aan de binneizydo. Men was bljjkbaar in don tuin gekomen door overklimming van de scheiding tusschen de tuinen van get. en diens buurman. Een demis-saison van een inwonend student werd nit de gang ver mist, van gelijke stof en kleur als een aantal los getornde stukken van zoodanig kleedingstuk in de woning van besch. in een ladetafel gevonden. De naam van den kleedermaker en het tijdstip van aflevering schenen met zorg uit de overblijfselen verwijderd. Deze tailleur meent uit die overblijfse len het snit van zijn huis to herkennen en ver klaart evenals zijn coupeur dergelijke jas aan den bestolen getuige te hebben geleverd en aangemeten. Besch. erkende dat die overblijfselen zijn van een demis-saison waarmee hy nog op 4 November - den dag van den verkoop der zilveren lepels by Gretscher - was gekleed, doch dion hy dienzelfden of den vol genden dag heeft verknipt voor een blouse, waartoe echter de stukken ongeschikt waren. Besch. beweert dion demis-saison een paar jaar geleden te hebben gekocht van een onbekende voor 2 en het klee dingstuk reeds vóór October 1881 herhaaldelijk te hebben gedragen. De getuigen op wie hy zich ten bewijze daarvan beroept, bevestigen znlk8 echter niet. De beschuldigde is reeds vroeger tweemaal ver oordeeld geweest. In de gevangenis te VHage heeft hij aan een medegevangene verklaard nimmer tot bekentenis te zullen komen, er by voegende: „zij zullen my niet krygen en een harden dobber aan my hebben." Hij zou echter aan dezen getuige zyn schuld hebben beleden en verzekerd geheel alleen alle diefstallen te hebben gepleegd. Ook had hij hom gezegd dat als hij 's nachts er op nitging hy pantoffels aantrok en konaen er over heen om geen geraas te maken en dat hy zeer goed op handen en voeten kon loopen, hetgeen hem van veel nut was, zoowel om gerucht te vermijden als om den honden schrik aan te jagendat hy den rechter-commi8saris leugens op den mouw gespeld had om zijne verteringen te verklaren - welke mededeelingen werkelijk bleken door hem aan den rechter-commissaris te zyn gedaan; dat hij bij voroordeeling nog jong genoeg zon zijn om na zyn ontslag een goeden slag te slaandat hy gelegen heid genoog wist om zich rijk te stelen en zyn woonplaats elders zou vestigen om onverwacht hier te komen en na het te plegen feit onmiddellijk naar het buitenland te vertrekken. Er zijn in deze zaak een vijftigtal getuigen ge dagvaard. Een Haagsch agent van politie derde klasse, die in dronken toestand naar het hoofdbu- recl van politie overgebracht moest wordeD, is on middellijk nit den dienst ontslagen. Een treurig ongeluk heeft plaats ge had in do nabijheid van het oude stationsgebouw der Staatsspoorwegen nabij de tunnel te Utrecht. De 69-jarige spoorwegarbeider S., die, om een kor toren weg van het Sterrenbosch naar het station te nemen, de rails overstak, werd door den naar 's-Bosch stoomenden trein gegrepen en overreden, zoodat zyn deerlijk verminkt lijk op korten afstand werd gevonden. De man scheen den trein niet op gemerkt te hebben, niettegenstaande de machinist do stoomfluit liet hooron. Twee knaapjes, één van zes en één van vier jaar, te Kralingen, zyn, naar men vermoedt ten gevolge van het gebruik van geverfd snoep goed, vergiftigd. Het oudsto is overleden. Naar men verneemt, zijn do dieven van de aanzienlijke som geld, uit het postkantoor to Parijs ontvreemd, ontdekt. Het zouden tweeEngel- schen zijn, die men reeds op het spoor is. Uit Londen wordt gemeld dat gister morgen ook in eene mijn bij Darliugton eeoe ont ploffing van mijngas heeft plaats gehad; twintig personen kwamen daarbij om het leven. In het proces tegen Mac Lean, ver volgd wegens hoogverraad, heeft do Londensche jury het „niet schuldig" uitgesproken, op grond van ver standsverbijstering van den beklaagde, en alzoo niot-toerekenbaarheid. Te Königsberg is dezer dagen voor een tijdvak van twaalf jaren, te beginnen met 1 Dec. a. s., het recht verpacht om nabij Schwarzort, in het Frische en Kurische Haff, de kostbare harst soort te verzamelen, die bekend is onder den naam van barnsteen. Dat recht is voor 150,000 mark 'sjaars gegund aan het huis Becker, dat reeds 24 jaar die pacht genoot. Het barnsteen, dat tegen woordig langs de geheelo Pruisische kust voorkomt, wordt vooral na stormweder in het zeewier aange spoeld. Het wordt echter ook wel in den grond ge vonden, zelfs zeer ver van de kust. Zooals men weet, wordt het barnsteen voornamelijk voor mond stukken van pijpen gebezigd. Do bekende paard rij ds ter Emilie Lois- set is op 26-jarigen leeftijd gestorven. Uit Berlijn naar Parijs teruggekeerd in het cirque Franconi, wilde zij met een lastig rosbruin paard „J'y pense" oefeningen doen; het paard wierp zyn berijdster af en kwam op haar terecht. Emilie Loisset kreeg zulke zware inwendige verwondingen, dat zij een paar dagen later daaraan bezweek. Emilies zuster is gehuwd met prins Reuss. Bij het uitstappen uit den tram der boulevards te Brussel, bemerkte een reiziger dat hij zijn portemonnaie had verloren. Hij gaf daarvaD kennis aan de administratie der tramweg-maat schappij, die den conducteur van den tram ondervroeg: en, op zijn ontkennend antwoord, den inhoud zijner- zakken onderzocht, waarop het verloren voorwerp voor den dag kwam. De conducteur vervolgde daarop zyn dienst tot het volgende station, gaf daar zijn geld en kaartjes in behoorlijke orde over, betaalde vervolgens een paar kleine schulden af, kocht een revolver en schoot zich den anderen morgen voor het hoofd. Sinds langer dan een jaar werd het dorp Harre, gelegen op do grenzen der provinciën Luik en Luxemburg, aanhoudend door branden geteisterd die men op goede gronden aan kwaad willigheid toeschreef. Alle pogingen van do gendar merie, alle instructies der justitie om de schuldigen in handen te krijgen, bleven vruchteloos.De bevolking bleef in de grootste ongerustheid verkeoren, en allerwege hield men voortdurend nachtwake; maar wat baatte het? De branden ontstonden gewoonlijk overdag, als de bewoners eener hoeve op het veld werkten. Ook dezer dagen zag een twaalfjarige knaap, toen hij uit de kerk huiswaarts keerde, de hoeve van zekeren Henrotin in brand 6taan, maar tevens zag hij van daar in de grootste haast en opgewondenheid de dochter van zekeren Gridelet zich van de brandende woning verwijderen, hem tevens bedreigende, als hij daarheen ging. De knaap vluchtte naar een landbouwer in de nabijheid en deelde daar alles mede; dit had de arrestatie der vrouw ten gevolge. Genoemde Maria Gridelet, een zwaargebouwd vrouwspersoon, die met haar zeventig jarigen vader steeds in onmin leefde en do schrik van het dorp was, werd reeds lang als de brand- stichtster gedoodverfd, doch men had tot dusver nooit eenig bewijs tegen haar kunnen vinden. Op de spoorwegrails tusschen Boulogne en Calais heeft men het door een trein verminkte lijk van een jonkman gevonden, wiens linnengoed gemerkt was met den naam W. J. Willoughby en in wiens zakken men drie plaatskaartjes derde klasse vond van Parijs naar Caïais-Douvres en Londen. De lioofdcouducteur van een der treinen verklaart dat de jonkman vergezeld was door twee zijner landgenooten van ongeveer 50-jarigen leeftijd en die Fransch spraken. Toen hij de kaartjes con troleerde, had hij opgemerkt dat "Willoughby op een zeer fraai horloge keek. Yoorts hadden de drie reizigers in hun coupé een groot aantal pakken bij zich. Van de tweo anderen heeft men geen spoor meer ontdekt. Men denkt hier aan een misdaad. Te Livorno zijn ongeregeldheden ont staan ten gevolge van het overrijden van een koop man door een tram weg wagen. De verbitterde menigte stak twee wagens in brand met de petroleum uit de lantaarns. De hulp der militaire macht moest worden ingeroepen om do orde te herstellen. Er hadden verscheiden arrestaties plaats. In het Theatre des Galeries te Brussel had in de pauze, terwijl de meeste bezoekers zich in de koffiekamer bevonden, een twist plaats tusschen den tenorino Gardon, den roem van den troep, en een ander artist, zekeren Castelain. Op het tooneel, achter het neergelaten scherm, werden de beide kampioenen handgemeen, omringd door hotgeheele personeel. Gardon was reeds mooi op weg zijn tegenstander eens geducht toe te takelen, toen de dienstdoende inspecteur van politie tusschenbeide kwam en proces-verbaal opmaakte. Het laatste onderzoek der Brusselsche justitie in het huis van de rue de la Loi heeft opnieuw tot de overtuiging geleid, dat Leon Peltzers beweringen onhoudbaar zijn. Het is onmogelijk dat hij in een half uur tyds Bernays trachtte in hel; leven te roepen, hem ammoniak deed iuademen, hem water in het gezicht sprenkelde en hem in den leuningstoel neerzette. Te Saint-Chris to pho heeft een tuinman zijn kleindochter vergiftigd, door haar een mengsel van kamferolie en opium te doen drinken. Te Brussel hoeft een 68-jarig grijsaard, kunstdraaier van beroep, zich aan de deur zijner kamer opgehangen. De man, die verslaafd was aan den drank, had dien morgen een hevige woorden wisseling met zijn vrouw gehad. Uit het huis van arrest te Louhans (Sa- one-et-Loire) zijn drio gevangenen ontsnapt; zij klom men daartoe een zes meter hoogen muur over. Een hunner, die een der voeten had verstuikt, viel nog denzolfden avond den gendarmes in handen. De beide anderen heeft men niet teruggevonden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2