Het volgende moet in de residentie Zondag-avond laat voorgevallen zijnTwee agen ten hoorden in een huis om hulp roepenzij drongen die woning binnen en vonden den bewoner bezig met zijn vrouw te mishandelen. Hem willende arres teeren, ontving een der agenten een slag met een hamer, waarop de dader de vlucht nam naar zjjn zolder en uit een raam de daken opkroop. Na alzoo eenigo huizen overgeklommen te zijn, drong hij bij een groenteboer het zolderraam binnen en bracht daar schrik on ontsteltenis door de bedreiging een ieder, die hem tegenhield, te zullen doodslaan, maar werd toch door den eigenaar aangegrepen en aan de politie overgegeven. Te Berkenwoude zijn de pokken in een vierde gezin uitgebroken en hebben daar twee slacht offers gemaakt. Dezer dagen is te Dordrocht op het postkantoor bezorgd een niet-aangeteekende brief, bestemd naar Maastricht, inhoudende een bankbiljet van f 100, genummerd A A 4709, welke brief met zijn inhoud tot hedon niet aan zijn adres is bezorgd. Te Zwolle is een 19-jarige veedrijver tusschen de buffers van rangeerende goederentrei nen geraakt en zoo ernstig gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. Door den hovenier Jacobus Krijger te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan den Koning en de Koningin aangeboden. Aan de telegraphische berichten om trent den schouwburgbrand te Schwerin kan nog het volgendo worden toegevoegdDe brand, niet op het toonoel ontstaan, werd aan de toeschouwers door den regisseur bekend gemaakt en onmiddellijk viel daarop het ijzeren scherm. Daarop richtte de groothertog het woord tot het publiek, vermaande de aanwezigen tot kalmte, verklaarde, zelf hot laatst in zijne loge te zullen blijven en beval allen aan wezigen officieren en soldaton de orde te helpen bewaren en de flauwgevallen personen weg te bren gen. Op die wijze gelukte het den schouwburg te ontruimen zonder eenige overhaasting. Niemand van het publiek of de acteurs werd gedeerd, maar een lid der vrijwillige brandweer is om het leven gekomen bij zijne pogingen tot redden. Het theater, in 1835 door den architect Demmler gebouwd, is geheel uitgebrand; de brandweer heeft alleen de aangrenzende gebouweu kunnen behouden. Ook het operagebouw te Bolton is Zaterdag avond, ODgeveer één uur na het eindigen der voor stelling, door een hevigcn brand geheel in de asch gelegd. Slechts de buitenmuren van het gebouw zijn gespaard gebleven. De veroorzaakte schade be draagt verscheidene duizenden pd. st. In de „Frankfortor Nachrichten" vond men dezer dagen de volgende, zeker nog zelden of nooit voorgekomen huwelijksaankondiging: „Ge trouwd: Otto "Walter, dr. med. uit Limburg, prak- tizeerend geneeskundige alhier, en Bridget Adams Hope, dr. mod. uit Londen, praktizeerend genees kundige alhier. Een tionjarige knaap te Cliateauneuf- sur-Sartho moest voor zijne ouders bij een boer in den omtrek eieren gaan halen en daarbij tegen zijn zin zijn driejarig broertje meenemen. Toen hij in een weiland was gekomen, wierp hij het weerlooze kind op den grond en begon het met keisteenen -op het hoofdje te slaan. „Het bloed1', zoo ver klaarde de jeugdige booswicht later, „joeg mij in het geheel geen vrees aan, en ik was volstrekt niet bang mijn broertjo zeer te doen." Daarna vervolgde hij de wraakoefening met een stuk hout en stak, om het schreeuwen te beletten, den kleine een stok in de keel. Gelukkig naderde er op dat oogenblik een landbouwer met zijn wagen en nam den kleine in bescherming, terwijl de jenge beul zich achter een heg had verborgen. De kleine misdadiger, tegen over wien de vader ternauwernood zijn gezag wist te handhaven, werd bij de boeren in den omtrek reeds sinds lang van brandstichting verdacht. In de duinen b ij Rosendael, in Belgic, heeft men do door don wind aan flarden gescheurde overblijfselen van een luchtballon gevonden. Hot schuitje, dat nog in zijn geheel was, droeg de sporen dat er één of meer reizigers in hadden gezeten, die ongetwijfeld zijn omgekomen. De „Courrier des Etats-Unis" deelt mede dat bij het subcomité uit het Congres, bolast met hot onderzoeken van de rekening der Jkosten van begrafenis van wijlen president Gar field, vanwege de leden van het Congres nota's zijn ingediend tot een bedrag van 7000 dollars, waaronder voor 1700 dollars aan champagne, whiskey en sigaren. Geen wonder, voegt het blad er bij, dat de vertegenwoordigers der pers van de plech tigheid werden uitgesloten. Bij zulke champagne- tranen van officiëele droefheid heeft men liever geen getuigen. Galicië wordt sedert eenigen tijd onvei- j lig gemaakt door twee hyena's, dio onlangs by don brand van eene menagerie in een Hongaarsch dorpje ontsnapt zijn. Men bespeurde de aanwezig heid dezer onwelkome gasten doordat de graven van een kerkhof nabij Stanislau waren omgewoeld. Het bijgeloof der bevolking schreef dat aan de zonder lingste oorzaken toe, totdat een paar moedige mannen besloten in de kapel van het kerkhof 's nachts de wacht te houden. Men zag toen de hyena's komen en hun onderzoek dar graven voortzetten. Een over haast geweerschot deed hen ongedeerd de vlucht nemen en nu verkeert de bevolking van den geheelen omtrek in den grootsten aDgst. Het kruitmagazijn van Dinan, op 800 meter ongeveer van de stad gelegen, is gespron gen. Een groote hoeveelheid kruit (18 vateD, be vattende 900 kilogram) ging verloren. Het dak van het gebouw werd op een grooten afstand wegge slingerd en de muren beschadigd. Do opzichter werd slechts licht gewond. Omtrent den diefstal in het postkan toor te Parijs verneemt men nader: De aangetee- kende brieven, die Zondag niet konden worden bezorgd, waren in een stevigen eikenhouten en goed gesloten kast bewaard. Die kist werd opengebroken en van de 230 brieven werden er 190 gestolen. Men denkt dat do waarde aan bankbiljetten en che ques meer dan 1 millioen fr. bedraagt. De diefstal werd 's nachts te vier uren ontdekt. De daders zijn nog onbekend. Volgens bericht uit Nieuw-York heeft de grootste handelsfirma der Veroenigde Staten, Alexander Stewart Co., hare vrijwillige liquida tie aangekondigd. Te Boom, nabij Antwerpen, ontstond tusschen twee biljartspelers een hevige twist, die weldra in handtastelijkheden overging, waarbij een der kampioenen zoo werd toegetakeld, dat hij aan de gevolgen overleed. In oen kermis- of liever vastentent te Gent heeft het kind van een photograaf een bijtend vocht, dat door den vader in een kopje was gegoten, opgedronkenhet is ondor vreesolijke pijnen bezweken. In de werkplaatsen van de hoeren Car els te Gent zou een polijstmachine van een nieuw systeem worden beproefd, die in de minuut niet minder dan 1500 omwentelingen moest maken. Nauwelijks echter had zij eenige slageu gedaan, of de polijststeen vloog met een hevigen slag in honderden stukken, waarvan sommige tot op een afstand van 50 meter werden voortgeslingerd. Tal van werklieden werden meer of minder ernstig gewond, en het mag een wonder heoten dat geen hunner er het leven bij inschoot. In de venen te "Weerdingermond en Val thermond hebben meer dan duizend arbeiders gisteren het werk gestaakt en de anderen gedwon gen mede te doen; anders vernielden zij hun ge reedschap. De politie uit de omstreken is er reeds heengegaan, wijl ook Yele glazen reeds waren in geslagen. Verleden week raakte te Trazits (Frank rijk) zekere Guerre, terwijl hij een door hem ge leiden os die geschrikt was, trachtte te bedaren, met den voet in het tonw verward en viel, waarop het dier aan het hollen sloeg. Het jongste, tienja rig kind van Guerre, dat van het tooneel alleen getuige was, volgde om hulp schreeuwende zijn yader, tot eindelijk, nadat deze een kilometer ver was voortgeslenrd, zekere Duluc het hollend dier den pas afsneed, hot bij de horens greep en zich een honderd meter ver liet meesleepen, waarop zjjn broeder toeschoot en zij te zamen den os meester werden. Een oogenblik later, en Guerre zou in eene diepte gesleurd en ongetwijfeld omgekomen zijn. Aan de „Lantcrne" wordt uit Avignon gemeld: Zaterdag zou er een kind begraven wor den, dat volgens de getuigenis van den geneesheer aan croup overleden was. Aan de poort van de be graafplaats wilden de ouders de kist nog eens ge opend hebben om hun kind voor het laatst te zien. Aan dit verlangen werd voldaan, on men bevond toon dat hot kind nog ademhaalde. Men hoopt thans hot in 't leven te behouden. In een gezelschap in een Duitsche stad kwam het gesprek op het aanbal kussen, dat twee personen in staat zoudon z ju binnen een bepaalden tijd te wisselen. Een jongmousch en zijne verloofde gingen tegen een aanzienlijk bedrag een wedden schap aan, dat zij elkaar in tien uren tienduizend kussen zouden geven. En de uitslag? In het eerste uur brachten zij het tot 2000, in het tweede uur slechts tot 1000 en in het derde uur was hun „werk kracht" reeds zoo sterk afgenomen, dat zij slechts 750 kussen behaalden. Na verloop van het vierde nur eindelijk was het „weerstandsvermogen" geheel uitgeput: „hij" kreeg kramp in de lippen en „zij" viel in bezwijming. Den volgenden morgen hadden beiden zenuwkoorts, zoodat het reeds vastgestelde huwelijk moest worden uitgesteld. Te Rigueno, in Italië, hebben drie aard- werkers een visscher doodgeslagen en vervolgens het aan stukken gesneden lijk in den Tiber gewor pen. De bloedsporen brachten de afschuwelijke mis daad aan het licht. BUITENLAND. Fraakryk. De begrooting van marine en koloniën voor 183? bedraagt 252,670,000 fr. tegen 197,086,590 fr. in 1882. - De begrooting voor onderwijs en fraaie kunsten voor 4883 bedraagt 133,745,360 fr. tegen 124,102,500 fr. in 1882. Groot-BritamdS. O'Brien, de uitgever van „United Ireland", is uit de gevangenis van Kilmainham ontslagen, waarin hij 6 maanden doorbracht. Te Dublin wilde de politie een troep muzikanten tegenhouden, die op straat nationale liedoren speelden, Forster uitjouwden en „Leve de Landliga!" riepen. Do politie verlangde dat zij dit zouden laten; zij weigerden en het gevolg was, dat ze werden opgepakt. Hot volk wierp de politie met steenen, zoodat deze vuur moest geven en verscheiden per sonen arresteerde. In het Lagerhuis bracht de heer Wolff eene motie uit tot erkenning van de waarde een er goede verstandhouding tusschen Engeland en het Vaticaan maar tevens de verklaring inhoudende dat deze diplomatieke betrekking op officiëele wijze en met voorkennis van het Parlement behoorde aangehouden te worden. De heer Gladstone bestreed deze motie. Hij noemde het louter een verzinsel, datErriDgton fungeerde als Engelsch agent bij het Yaticaan. Ü8 regeoring, zeide hij, heeft geene correspondentie verduisterd, aangezien er geeno correspondentie ge voerd is. Lord Granville had zich indertijd van ErriDgton's bereidvaardigheid bediend om zekere mededcelingen omtrent den toestand in Ierland aan het Vaticaan over te brengen; deze mededeelingen echter hielden noch voorstellen noch vorderingen ïd, en Errington heeft op hot oogenblik geenerleizen- ding bij het Vaticaan. Do motie werd zonder stem ming verworpen. lï.-£oina:r<rVhi<f's. In de Hongaarsche delegatie verklaarde de minister van buitenlandsche zaken Kalnoky gisteren dat de houding van Servië en Montenegro onberispelijk was geweest. Er was nergens eenig spoor van Russische ophitsing te ontdekken. De arrestatie van Evans had plaats krachtens e9ne gerechte lijke requisite, aangezien deze persoon beschuldigd werd van verstandhouding met de insurgenten en van het verspreiden van tegen Oostenrijk opruiende geschriften. Van andere vreemde woelingen is niets gebleken. „Onze verhouding tot de overige mogend heden", zeide de minister, „is bij voortduring be vredigend en indien er geen onvoorziene storingen in den weg treden, dan bestaat er alle uitzicht dat zij dit blijven zal. Het streven van de regeering is, wat betreft de toekomstige gedragslijn in de bezette landen, volkomen hetzelfde als het was bij de occupatie: namelijk om die landen steeds vaster aan het Rijk verknocht te maken en de bevolking te over tuigen dat hare stoffelijke en zedelijke welvaart slechts door aansluiting bij Oostenrijk-Hongarije te bereiken is." Rusland. Volgens een telegram in de „Golos" uit Cherson van eergisteren hebben zich do onlusten tegen de Joden in Beresnegowatoie en Wisunsk op 10 en 11 dezer tot het inwerpen van vensters bepaald. Plun deringen zijn niet voorgevallen. Gisteren zijn uit eerstgenoemde plaats weder verontrustende berichten ontvangen. Maatregelen zijn genomen om troepen derwaarts te zenden. Ook naar Dubassu, waar onge regeldheden tegen de Israëlieten voorvielen, zijn troepen gezonden. Aldaar is een Israëliet ten ge volge dor ondergane mishandeling overleden. Te Nowaja-Pragu is eergisteren mede een tumult ont staan; eene talrijke volksmenigte vernielde daar

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2