LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6802. Donderdag 20 April. A0. 1882, PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05, Deie Conrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PKIJS DEB ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bat incassee» ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 19 April. Op last van de Directie der IJsel-Stoomtramweg- maatschappij zijn gistermiddag bij „De Vink" en de vorige week bij den IJsel te Oude water de eerste bakens voor de lijnen: Leiden-Voorschoten-Wasse- naar-Den Haag, alsmede voor de lijn Gouda-Utrecht geplaatst tot uitvoering dier verbindingen. Volgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rjjnl. stoomtram aangeboden tot f 180; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden aangeboden tot 801/, pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102Vi pet; de aand. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 103!/2 pet.; de aand. Leidsche Duin watermaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aange boden tot 125 pet. Bij besluit van den Commissaris desKonings in Zuid-Holland is bepaald dat de eind-examens der Hoogere Burgerscholen in deze provincie voor dit jaar te Delft zullen plaats hebben. Tot leden der commissie voor het afnemen dier examens zijn benoemd: tot lid en voorzitter dr. W. Bisschop, directeur der H. B.-S. te Delft; tot leden de heeren: dr. C. J. J. Ninck Block, jhr. dr. E. J. G. Everts en L. Chatelain, leeraren aan de II. B.-S. te "'s-GravenhagoJ. Menalda Van Schouwenburg, directeur, H. W. Müller en F. N. Van Rijn, leeraren aan de H. B.-S. te Rotterdam; dr. A. Van Oven en dr. L. Posthumus, leeraren aan de H. B.-S. te Dordrechtmr. P. A. Tukker en M. J. A. Masthoff, leeraren aan de H. B.-S. te Delft; dr. B. Koster, leeraar aan de H. B.-S. te Schiedam; dr. W. Julius, directeur der R. II. B.-S. te Gouda; dr. J. Nieuwen- huyzen Kruseman, directeur der H. B.-S. te Gorkum. Wij hebben gemeld dat Gedep. Staten van Groningen de dwaze meening niet deelen, dat een stoompers een molen zou zijn, een meening, die men dan ook slechts door hot ontwerpen van aller lei sofisterijen kan volhouden. De gezonde overwegingen waarop Gedep. Staten linn uitspraak gronden, en die misschien eenmaal aan het nageslacht zullen worden medegedeeld als een staaltje van de moeite, die men nog in de 19de eeuw had om sommige zotternijen te weerleggen, zijn de volgende: „dat niet alle werktuigen, die door stoom, wind, water of andere krachten in beweging worden ge bracht, bij de toepassing dor wet onder molens moeten worden begrepen; „dat bij de beoordeeling daarvan het vooral aan komt, welke bewerking door dat werktuig wordt verricht „dat in dezen duidelijk in 't oog valt, dat de werking der verschillende molens onder 1 van tab. 4 genoemd, geheel andere resultaten oplevert dan die van een stoompers, en dus daarmede niet de minste overeenkomst heeft; „dat toch een stoompers niets anders is dan een sneller werkende drukpers; „dat een stoompers dientengevolge niet kan ge acht worden te zijn een molen in den zin der wet en dus niet afzonderlijk behoort te worden aan geslagen." Men mag trouwens wel vragen, zegt de Pr. N.-B. en 's-Hert. Crt., of naar do bewuste snuggere interpretatie, niet bijna alle nijverheidsondernemers tot molenaars moeten worden gepromoveerd. Er is bijna geen fabriekmatige arbeid te bedenken, waarbij geen werktuig gebezigd wordt, die een ronddraaiende beweging heeft. Vischkoopers, die or een molentje op nahouden, om mosterd te malen, kruideniers, die een molen hebben, om koffie te malen, zijn natuurlijk molenaars! Het ware eenvoudiger, te zeggen: „elke nijver heidsman is molenaar en moet als zoodanig gepaten teerd worden." Al door redeneerende, komt men tot do grootste zotternijen. Allo woordenboeken dioneD, naar de uitspraak van dat nieawe soort taalgeleerden, op *t woord „molen" te worden veranderd. Ook de aardrijkskunde dient op anderen grondslag te be- rnsteD. Daarin moet geleerd wordende aarde is een molenwant de aarde maakt een ronddraaiende beweging De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maanden Mei en Juni a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen. Zij die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei a. s. schrifte lijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. Yan Lankeren Matthes, te Amsterdam. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. Dezelfde minister brengt ter algemeene kennis dat in de maand Juni of Juli a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de praktische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen ook nader worden bekend gemaakt en zij, «(re tot de examen8 wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Juni a. s. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen. Voor ket beroep naar Nieuw-Vennep is door den heer J. H. F. Gangel, pred. te Aalten, bedankt. De Prins van Oraüjo beeft 1000 geschonken voor de oprichting van een standbeeld van den admiraal De Coligny. Algemeen geloofde men dat prins Froderik ontzaglijk rijk was en inzonderheid zijne bezittingen in Silezië schatten afwierpen. De Haagsche corres pondent van de Zutf. Crt. spreekt een ander ge voelen uit. Hij schrijft: „Zooals men weet, is de oude prins overleden zonder testament na te laten. Zelfs in 's prinsen naaste omgeving heeft men zich daarover verbaasd, want men meende dat de prins er prijs op zou stellen zelf in bijzonderheden te regelen hoe met zijne nalaten schap zon worden gehandeld. Dit neemt niet weg, dat de prinses Yon Wied er voor gezorgd heeft, dat aan de bekende wenschen van den overledene zooveel mogelijk wordt voldaan. Do paleizen in de stad zijn aan haar toebedeeld en de prinses heeft onlangs haar voornemen te kennen gegeven, bij voortduring eenige maanden van het jaar met haar gemaal in Den Haag door te brengen. Daarom zal ook het paviljoen te Scheveningen niet te gelde worden gemaakt. Daarentegen zullen de goederen in Silezië, die tot heden niet dan met groot verlies konden worden geëxploiteerd, verkocht worden. Ben ik goed ingelicht, dan heeft prins Frederik van die goede ren niet alleen nooit rente gemaakt, maar er zelfs elk jaar tienduizenden moeten bijleggen. Het is dan ook een publiek geheim, dat de prins op verre na niet zoovele millioenen hoeft nagelaten als men had vermoed, terwijl, zooals men weet, zijn prachtige bezittingen in Noord-Brabant na zijn dood weder aan den Staat zijn overgegaan." Door wijlen den heer J. F. Kuvtenbrouwer is een legaat van f G00O vermaakt aan bet R.-K. Onde-Armenkantoor te Amsterdam. De gemeenteraad van Den Haag heeft een krediet van f 350 toegestaan tot opluistering der feesten bij gelegenheid van het 200-jarig jubilaeum der Academie van Beeldende Kunsten. De kolonel-commandant der dd. schutterij to Amsterdam, de heer Kehrer, heeft uit die betrekking zijn eervol ontslag gevraagd. Behalve het kostbaar tapijt, dat HH. MM. als bruidsgeschenk aan prinses Helena van "Waldeck eu den Engelschen prins Leopold bij hun huwelijkr zullen aanbieden, is volgens den Haagschen kroniek- schrijver van de N. Gr. Crt., voor de prinses nog een zilveren toilet-garnituur bestemd, vervat in een doos van Coromandelhout. Men meldt uit Middelburg dat de vorst van Waldeck-Pyrmont en prinses HeleDe Zaterdag-avond a. s. aldaar wordon verwacht. De vorstelijke personen en het gevolg zullen hun introk nemen in de hotels „de Oude Abdij" en „de Nieuwe Doelen"; zij zullen vermoedelijk twee dagen te Middelburg verblijven. Het stoomschip „P. Caland" is Zondag-avond te Nieuw-York aangekomen; de „Limburg", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisternamiddag te Point do Galle. De Staatscourant van heden bevat bet verslag van den Nederlandschen consul te Venetië over de Internationale Aardrijkskundige Tentoonstelling te Venetië, September 1881. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Washington beeft de Senaat een voorstel aan genomen tot afschaffing der surtaxe op goederen afkomstig van landen ten Oosten van de Kaap de Goede Hoop, wanneer zij uit havens ten Westen dier Kaap worden aangevoerd. Daar dit voorstel wijdere strekking heeft dan dat, door het Huis van Vertegenwoordigers aangenomen ten opzichte van de surtaxe op den indirecten aanvoer uit N.-I., moet het thans nog ter goedkeuring aan laatst genoemd lichaam worden aangeboden. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer W. G. C. Lohmann, leeraar aan de H. B.-S. en het gymnasium te Arnhem, ter be schikking gesteld van den gouv.-gen. van N.-I., om te worden benoemd tot leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Samarang. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. J. S. Van Vrijberghe De Conmgb, op verzoek, met 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Delft; - met 20 April a. s. benoemd: tot directeur van het post kantoor te Wijk bij Duurstede, L. H. Stolk, thans directeur van het postkantoor te Breskens; tot directeur van het postkantoor te Breskens, A. P. Kole, thans adsistent ten po9tkantore te Zeist; - benoemd: tot commies der posterijen 3do kl., A. A. D. E. Van der Marck, T. De Groot en J. P. W. Caland, commiesen 4de kl; tot commies der pos terijen 4de kl. E. T. J. Dinaux, A. J. C. Begheyn, D. Van Hoytema, H. W. Heyman Jr., C. F. S. Van der Ven, N. C. Muller, J. Harp, F. I. Van Scheers en A. J. Van Wijk, thans surnumerairs der posterijen. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen ontglipte aan de brug hoek Hooigracht en Ouden Rijn, een wagen waarin, een kind gezeten was, aan do handen van den, jeugdigen bestuurder, ten gevolge waarvan kind en. wagen te water geraakten. Een heer echter, die het onheil zag, sprong ze dadelijk na cn. smaakte het genoegen het kind van een wissen dood fee redden. Hedenmorgen omstreeks tien nren is ten huize van don koffiehuishoudej.' C. in de Vrou- wensteeg alhier een begin van schoorsteenbrand ontstaan, welke echter spoedig is gebluscht door den brandspuitmeester G. op de Aalmarkt. De buisknecht van den hoer Van H. te 's-H.age, door het gerechtshof aldaar jl. Donderdag veroordeeld tor zake van b-et plegen van een deel Vtm den raadselachtigen diefstal bij nacht in de woning zijns meesters^ is tegen die uitspraak in. cassatie gekomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1