openbare ïneening, die in Rusland eindelijk ook niet oööpgemerkt kan blijven. Ik ben in het bezit van authentieke mededeelingen, gedeeltelijk in een Duitsch blad overgenomen, die dit optreden alles zins rechtvaardigen. Eenerzijds big kt daaruit, dat de berichtgevers zich niet aan overdrijving hebben schuldig gemaakt, anderzijds dat de ongegrond heid van alle hatelijke en valsche beschuldigingen, met do aanwijzing der verschillende beroepen die zb 10,000 zielen te Warschau uitoefenden, duidelijk is geworden. „Laat mij de hoop koesteren, dat do talrijke offers op het altaar der menschenliefde en van mee- doogen verzeld mogen gaan van do uitdrukking der gevoelens van recht en billijkheid, die deze giften niet alléén doe strekken tot eene akto van humaniteit, maar vooral om aan een gedeelte van het in zijn eer zoo diep gekrenkte en beleedigde menschdom voldoening te schenken. „De achtbare burgemeester uwer naburige ge meente te Katwijk heeft welwillend toegezegd, door geldelijke bijdragen en, zoo noodig, verder in alles de pogingen te steunen; het geachte comité te Utrecht was het eerste, dat zijne vorming in ons Vaderland openbaar heeft gemaakt; deze medewer king wordt door mij ook met vreugde begroet; de vorming van comité's in verschillendo plaatsen worde hier ook dankbaar vermeld. Zulks doet vertrouwen dat de deelneming van velen niet lang op zich zal laten wachten. „Ik vlei mij, dat de in zoovele rijken aan den dag gelegde sympathieën eindelijk schaamtegevoel zullen teweegbrengen, en dat zeer velen door de hulpvaar digheid der geheele beschaafde wereld een nieuw vaderland zullen vinden, door arbeid en deugd zaamheid hun medeburgers en zich zeiven tot zegen verstrekkende. „Dit zal zeker het schoonste loon zijn vooralier edel streven." Tot schout van den polder Papekop onder Oudewater is gekozen de heer J. A. Montijn te Oudewater, ambachtsheer der gemeente, en tot secretaris de heer G. A. Haantjens Dekker, burge meester dier gemeente. Het Rott. Nbl. verneemt niet alleen dat mej. Beersmans hier te lande zal blijven, maar ook dat hare dochter, die thans nog aan de Vlaamsche tooneelschool hare opleiding krijgt, naar hier zal komen en mede aan het gezelschap der Rotterdara- sche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel ver bonden zal worden. De gezondheid van Prins Alexander (Prins van Oranje) moet, volgens den residentie-briefschrij ver van het Z. D., nog steeds weinig bevredigend zijn. Z. K. H. leeft nu bijkans drie maanden te bed hij nuttigt zijne maaltijden op zijne legerstede. Nog altijd verkeert hij in een toestand van volslagen melancholie. Het stoffelijk overschot van den kapt. ter zee, wijlen den heer Yan Goens, zal vermoedelijk eerst hedenavond in Den Haag worden aangebrachthet is dus nog onzeker, of de begrafenis morgen zal kunnen plaats hebben. Curatoren van het gymnasium te Zetten heb ben besloten tot verplaatsing van genoemde inrich ting, liefst in de nabijheid eener academiestad. Onze landgenoot de heer J. H. Hessels, sinds jaren aan de bibliotheek te Cambridge verbonden, heeft een werk over Gutenberg voltooid, dat bin nenkort het licht zal zien. Het bevat een critiek van het werk van dr. Yan der Linde over het zelfde onderwerp. De gemeenteraad van Sneek heeft zich ver- eenigd met het voorstel van B. en Ws. om in een adres aan de Tweede Kamer en aan den minister van justitie aan te dringen op de herstelling der rechtbank daar ter stede. De Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen hebben vrachtvrije terugzending der tentoongestelde voorwerpen van de geschiedkundig Overijselsche tentoonstelling te Zwolle toegestaan. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s. aan mr. A. J. F. Yerheyen van Estvelt op zijn verzoek •eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Boxmeer; - aan J. G. Bemclmans, gewezen telegraphist lste kl. bij de Rijkstelegraaf, pensioen verleend, ten laste van den Staat, ten bo drage van f 473 'sjaars; - aan den lector aan de rijks-universiteit te Utrecht dr. P. Q. Brondgeest, behalve het onderwijs waarmede hij tot dusver be last was, bovendien opgedragen de kennis der ge- ü££$j»iddelen en de genessmidddleer te onderwijzen. Gemeugd Nieuws, De „Leidsche Dilettanten-Club'* gaf gisteravond in het lokaal Ephraïm hare 3de uit voering, waarbij de vice-president de vergadering opende met zijn welgemeenden dank te betuigen aan het publiek voor de trouwe opkomst. Evenals op de vroegere bijeenkomsten kweten de leden zich goed van hun taak en liepen de stukjes getiteld: „De Matroos", tooneelspel in één bedrijf, „ZoDder Tamboer, of Trompetter" blijspel met zang in één bedrijf, en ten slotte „Het kind van den Huize" goed van stapel. Het eerste stukje vooral werd niet onaardig afgespeeld. Yoor een weduwe met 3 kinderen werd nog de som van f 10.1O1/, gecol lecteerd. Ook deze voorstelling werd met een bal besloten. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht een schildersknecht, die 11. Zaterdag-avond meteen steenhouwersknecht in twist over eene vrouw en daarna handgemeen was geraakt, waarbij hij dezen met een mes eene belangrijke en zeer gevaarlijke verwonding in het onderlijf heeft toegebracht, zoo dat men vreest voor zijn behoud. In de laatste weken ontstond nu en dan brand aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht en wel in wagens, die met houtkrullen ge vuld waren; eenmaal werd zelfs brand in de werk plaats ontdekt, zonder dat men kon ontwaren, waaraan die onheilen waren toe te schrijven. Thans echter is men tot de ontdekking gekomen, dat die branden werden aangestoken door een op een der bureelen werkzamen 15-jarigen jongen, vermoedelijk met het doel om in het bezit te geraken van eene der premiën, die de directie der Rijnspoorweg- Maatschappij uitlooft aan hen, die bij brand het eerst op het terrein aanwezig zijn. Dezer dagen is door de politie te Dor drecht proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H. A. G. en diens echtgenoote, woonachtig te Am sterdam, wegens het in eerstgenoemde gemeente onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als bedrijf. Bedoeld echtpaar onderzocht de patiënten n.l. door middel van somnambulisme en deed dit vroeger in tegenwoordigheid van een geneesheer, in den laatsten tijd echter zonder dezen, en van daar de vervolging. Een dronken vent te Arnhem, die zijn bejaarde moeder op verregaande wijze mishandelde, verwondde bij zijn arrestatie nog een agent met zijn mes. Yan Jules Yerne is verschenen een reisverhaal „De Rotterdam a Copenhague". M. Yan Pelt, C. Yan Calcaren G. C. Oren- denberg zijn uit de bedelaarsgestichten te Ommer- sehans en Yeenhuizen ontvlucht. Naar men mededeelt, heeft aan boord der stoomboot „Merwede II" een zeldzaam voorval plaats gehad. Tusschen de stations Bolnes en Kralingen werd aan hot personeel der boot kennis gegeven, dat een onbekend passagier zich reeds meer dan drie kwartier op het privaat bevond, zoodat vrees bestond dat bij misschien onwel geworden was. Daar op hot kloppen op do deur, die aan de binnen zijde gesloten was, niet geantwoord word, werd deze met geweld geopend, doch wie beschrijft do verbazing toen men het vertrek ledig vond en bemerkte dat het raampje geopend was. Yermoedelijk heeft bedoelde persoon zich daaruit in de rivier gestort met het doel een eind aan zijn leven te maken. Tot heden heeft men echter hieromtrent niet de minste zekerheid, evenmin als bekend is wie de passagier was, en waar hij aan boord is gekomen. Te Mont-Saint-Amand bij Gent heeft een man, die het niet te bost met zijn vrouw kon vinden, haar uit een raam van de tweede verdieping geworpen. Daarna is hij spoorloos verdwenen. Een meisje van Spaansche afkomst, Maria Vasilla genaamd, was naar Parijs gegaan om daar een plaats te zoeken als winkeljuffrouw. Daar zij geen enkele aanbeveling bezat, moest zij zich voorloopig tevreden stellen met het verrichten van boodschappen voor een modiste, totdat zij in kennis kwam met een handelsbediende, zekeren Louis Franck, die, door haar ongewone schoonheid betooverd, beloofde haar voort te helpen. Die kennis making gaf aanleiding tot een roeitochtje op de Seine, waarbij het tot een zoo heftig geschil kwam, dat Louis dreigde haar te zullen verlaten. Het meisje, niet minder hartstochtelijk dan haar minnaar, sprong daarop in de rivier, en toen haar metgezel zag dat zij op hot punt was te verdrinken, sprong hij haar na. De stroom was snel en hun roekeloosheid zou hun zonder de tusschenkomst van het personeel eener naburige waschinrichting ongetwijfeld het leven hebben gekost, want toen zij eindelijk op het droge waren gebracht, waren beiden bewusteloos. Het verhaal voegt er bij, dat na de verzoening de belofte volgde van het nooit meer te zullen doen. Een vreeselijke brand brak te Stock- port uit in een klein huis in een dicht bevolkte wijk der stad. Negen personen sliepen in twee bovenkamers en de brand begon beneden. De trap stond in vlammen en men kon zich niet langs dien weg redden. Eene jonge vrouw wierp haar kind van vier maanden uit het raam; gelukkig werd het op straat door iemand opgevangen. De moeder zelve brak haar been, toen zij uit het raam sprong. Zes anderen ontkwamen op dezelfde wijze, maar een kind van 4 jaar werd dood te bed gevonden, toen de brand gebluscht was. Uit Palermo wordt gemeld dat een roo- verbende aldaar heeft opgelicht den directeur der Siciliaansche Bank, commandeur Bartolo, en 75,00(1 liras losgeld eischt. De troepen zetten de roovers na. De „American Times" weet wonderlijke dingen te verhalen van een tooneelstuk zooals te Nieuw-York nog nooit vertoond werd. Wij laten hier een korte schets der handeling volgen: De heldin, een jong meisje, sterft aan het einde der eerste acte. Het scherm rijst ten tweeden male en wij bevinden ons in een snij-kamer. De eereplaats onder de lijken op den voorgrond neemt de heldin ineen professor met verscheidene studenten treden op; zij trekken de lage tafel met het lijk tot dicht bij het orkest, en men ziet de doode ontkleed, slechts door een laken bedekt, liggen. De professor neemt zijn ontleedmes en doet een snede in de borst® Men hoort een gil, de heldin is uit den schijndood ontwaakt. Thans worden, het geheele bedrijf door, de ijselijkste middelen aangewend: de zieke snikt, stuiptrekt, ijlt enz. De professor wenkt zijn assis tent, deze werpt over de zieke een lang doodshemd; zoo gekleed verhaalt de heldin, met lange loshan gende haren en bleek gelaat, hare treurige ge schiedenis voor en na haar sterven. Het heeren- publiek applaudisseert oorverdoovend, de dames vallen bij dozijnen in zwijm. De zaal is iederen avond stampvol. De moordenaar van het nabij Bochum in een boschje gevonden 16-jarig meisje, Friederike Ostermann genaamd, is nog niet ontdekt. Er is een premie van 500 mark uitgeloofd voor dengene, die hem aanwijst. Bij het lijk van het meisje werd een stuk papier gevonden met de aankondiging dat nog tien dergelijke moorden uit wellust zouden volgen. In het ziekenhuis te Marseille barstte een brand uit; twee vrouwen en een meisje moesten zich met behulp van lakens laten zakken4 mannen sprongen uit de rameneen daarvan werd gewond. Men heeft geen menschenlevens te betreuren. Een tot zes j aar gevangenisstraf ver oordeeld misdadiger heeft uit de gevangenis te Huy, of liever uit den tuin van den directeur der gevan genis, weten te ontsnappen. Hij was daar bezig met spitten en maakte gebruik van een oogenblik dat hij zich onbewaakt zag, om zich naar den uit gang te begeven, die, onverantwoordelijk genoeg, niet gesloten was. buitenland. Erankrijk. De uitvoer van Frankrijk was in de eerste drie maanden van 1882 806,506,000 fr. tegen 697,087,000 fr. in dezelfde periode van 1881; de invoer was 1,230,662,000 fr. tegen 1,049,294,000 fr. in 1881. Den lsten Mei komt te Parijs, op initiatief van de Fransche regeering, een internationaal congres van „électriciens" bijeen, met het doel eenheid te brengen in de wetenschappelijke en technische be namingen. Alle Mogendheden op twee na hebben reeds hare adhaesie geschonken. Groot-Britannlê. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone ge zegd dat eene beslissing omtrent Cetewayo thans ontijdig zou zijn. De toestand in Zoeloeland is niet bevredigend, maar de regeering moet, alvorens een besluit te nemen, eerst onderzoeken of de vrijlating van Cetewayo of zelfs zijn eventueel horstel in zijne waardigheden den vrede in Zoeloeland bevorderen zou of niet. - De heer Gorst heeft daarop zijn voor stel ingetrokken. Het „Law Journal" betoogt op juridische gronden, dat, nu de heer Parnell tijdelijk in vrijheid gesteld is, er volgens de wet, die geene invrijheid stelling op iemands woord van eer kent, een nieuw

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2