van het rondez-vons eener gehuwde vrouw en moeder met haren vroegeren minnaar houden wel de aandacht gaande, doch de drie eerste bedrijven bevredigen haar niet geheel. In het laatste bedrijf komt echter een geheole omkeer, misschien wel wat al te spoedig, getuige do verzoening tusschen man en vrouw, na de voorgevallen scène. Dat benadeelt het effect. De vertolking mag in menig opzicht verdienstelijk genoemd worden. De heer D. Haspels vooral toonde als president van de rechtbank en als echtgenoot opnieuw een uitstekend acteur te zijn, waardig ter zijde gestaan door den heer De la Mar, als sub stituut. De heer Fred. Bouwmeester, als de moorde- naar-boschwachter, kenmerkte zich meermalen door zijn stil spel en boeide vooral in hot gerechtelijk verhoor. De heer Muttors was als lid van do jury zeer vermakelijk, een tegenstelling met den heer Spoormans, die als de officier Ferréol een hoogst moeilijke en minder aangename taak te vervullen had. Sedert zijn optreden alhier heeft men met genoegen kunnen opmerken de vorderingen door hem gemaakt; doch in dit stuk gelooven we dat hij zijne krachten wel wat overschat heeft. Waar warmte moest teweeggebracht worden, liet hij eonigszins koud, evenals mevrouw Burlage Yerwoert, die ons in haar tweestrijd niet kon bevredigen. Zij maakte op on6 den indruk dat zij niet de Roberte was, die zij had moeten voorstellen. Mej. Yan Eyken was een lieve Thérèse. Aan het slot der voorstelling werden de medewerkenden luide toegejuicht. Maandag-avond een afscheidsvoorstelling door het tooneelgozelschap en ter benefice van den heer Willem Yan Zuylen! Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks vijf uren viel het vijfjarig kind van schipper Yan der Y. in de Mare. P. Tromp, die van hot ongeval getuige was, ging dadelijk te water en mocht er in slagen het kind te redden. Een bij de werkzaamheden tot uitdie ping van den Yliet gebruikt wordende baggeraak is gisteravond gezonken, ten gevolge eener aanvaring van do sleepboot, ook aldaar in dienst. Toen er nu hedennacht om vier uren een met hout beladen schip wilde passeeren, liep het op het onder water verborgen vaartuig, waardoor het mode, bevorderd door de ondiepte van het vaarwater, zonk en de doorvaart gedeeltelijk stremde. Het met hout bela den schip is een z. g. paviljoenschip en bestemd naar Rotterdam. De schipper Bakker en diens zoon, die het bestuurden, zijn met den schrik vrijgekomen. De beide vaartuigen zullen worden gelicht. Van een vijftal koeien wist er heden morgen een aaa de handen der geleiders te ontsnap pen. Zo zette het op een loopen en vooral op de Ruïne ging ze in dolle vaart te werk. Nadat ze een jongen geheel en nog iemand bijna had omvergewor pen, gelukte het om het dier weer machtig te worden. Gisteravond omstreeks tien uren ont stond in de photographic-inrichting in de Haverzak - laan een begin van brand, veroorzaakt door het in brand geraken van een petroleumtoestcl. Hoewel het gevaar reeds groot was, slaagde de bewoner er toch in met eenige emmers water don brand te blusschon. Bij den kastelein A. D. te Haarlemmer meer is eene poging tot brandstichting Dog tjjdig ontdekt. Hedenmorgen kreeg een couranten- ombrenger van de heeron H., te 's-Hage, in de Wagenstraat een aanval van beroerte. Binnenge bracht in eene nabijgelegen woning, gaf de man na weinige oogcnblikken den geest. De burgemeester van 's-Gravonhage heeft, als hoofd van de gemeente-politie, eene cir culaire gericht aan de hoofden zoowel van de open bare al3 van de bijzondere scholen te dier stede, naar aanleiding van de toenemende verregaande onbetamelijke gedragingen van schoolgaande jongens op de openbare straat. Ook de klachten over ern stige en ergerlijke vechtpartijen tusschen gewapende scholieren, die voor de ouders een bron van onrust waren, hebben tot dien maatregel aanleiding gege ven. Na yooraf te hebben herinnerd dat de politie al het mogelijke deed om dit kwaad te beteugelen, doch dat zij er niet in mocht slagen het geheel uit te roeien, uithoofde het dan hier, dan daar in de gemeente voorvalt, verzoekt de burgemeester met aandrang de medewerking der hoofdonderwijzers, ten einde bunnen zedelijken invloed te gebruiken, opdat de bij hen schoolgaande jongens zich van die .onbehoorlijke gedragingen op de straat onthouden* Gisteravond om zeven uren is te Am sterdam oen hevige brand uitgebroken in eene sigarenfabriek in de Nieuwe Teertuinen. Door het krachtig optreden der brandweer heeft men het beleodende teerpakhuis kunnen behouden. De fabriek echter is geheel uitgebrand. Een boor aan den jaagweg nabij Broek in Waterland zou vóór eenige dagen met hulp van zyn zoon een paal in den grond slaan. Toen de zoon daartoe de alei ophief, vloog de hamer van den steel af en trof den ouden man aan het hoofd. De man is na eenige dagen overleden. Twee vrouwen in een hofje in de Mun- nekonweerstraat te Leeuwarden, 81 en 83 jaar oud, hebben ruzie gekregen, hetgeen de eene zich zoo aantrok dat zij zich heeft opgehangen. Toen de andere dit vernam, werd zij krankzinnig en moest naar het gesticht te Franeker gebracht worden. Een winkelier te .Akkrum, die een in casseerder van gelden, die met een wissel bij hem kwam, aangreep en de deur uitduwde, is in hooger beroep door het gerechtshof to Leeuwarden veroor deeld tot f 40 boete. A18 eene bijzonderheid meldt men dat te Wieldrecht iemand in het bezit is van 4 een deneieren, die te zamen een gewicht hebben van 516 gram. Uit DenBoschwordt aan de „Amst. Crt." gemeld: Men zegt - en die men is ditmaal dui- zendtongig - dat de ex-bankier v. d. Dries, die zich vóór eenige jaren uit deze stad verwijderde, te Antwerpen aangehouden is om ter beschikking van de Nederlandsche justitie gesteld te worden. Zijne arrestatie zou een gevolg zijn van de onderzoekin gen, door de Belgische politie gedaan ter zake van den moord gepleegd op advocaat Bernays. Do leerling-conducteur F. Yan Mierlo, die in de vorige week door de locomotief van den stoomtram te Bolsward zoodanig overreden is, dat zijn been moest afgezet wordeD, is aan de gevolgen overleden. Eerlang zal een boek over ons vader land in Engeland het licht zien. Het is getiteld„A Holiday in Holland", en zal een hoofdstuk over Noord-Holland, en de „doode steden der Zuiderzee" bevatten van Thomas Purnell. Het werk maakt deel uit van een serie Holiday Handbooks" over sommige weinig bezochte streken van Engeland en het vasteland. Dinsdag 11. is Leon Peltzer naar het huis in de ruo de la Loi te Brussel gebracht, waar de moord op den heer Bernays gepleegd werd. Drie en een half uur lang moest hij daar uitleggen, hoe alles volgens hem was toegegaan. Een politic-agent vervulde daarbij de rol van Bernays. Naar de „Indépendance" verzekert is men daarbij tot de over tuiging gekomen, dat Peltzers onlangs vermelde voorstelling van het gebeurde onmogelijk waar kan zijn. Een vroegere adjunct van den maire van Marseillo vertrok eenige jaren geleden naar Bnenos-Ayres; bij had daar een betrekking gekre gen bij do „Messageries maritimes". Onlangs stal hij •1 millioen aan bankbiljetten van die Maatschappij en wilde zich met een schip naar Montevideo be geven; maar het schip moest wegens quarantaine blijven, de diefstal werd ontdekt en men vond bij den dief nog 955,000 fr. terug. Bij Maagdonburg is don Ssten dezer de stoomketel van eene boot, behoorende tot de Oos- tenrijkscho Stoomvaart-Maatschappij, gesprongen. De boot was op het punt met twee vaartuigen op sleeptouw naar Hamburg te vertrekken toen hot ongeluk gebeurde, maar is nu middendoor gebroken. Vier personen zijn daarbij om het leven gekomen, vijf bleven ongedeerd. De stukken ijzer van het schip werden in en over de huizen geslingerd, die nabij de plaats van het ongeluk gelegen zijn. Een van die stukken vernielde twee stoelen, waarop enkele seconden te voren de heer des huizes met zyne vrouw gezeten warenten gevolge van den kual der ontploffing waren zij verschrikt opgespron- geu en dat redde hun leven. BUITENLAND. Frankryk. Het passief van de bank de Lyon et de la Loire die haar betalingen lieeft gestaakt, bedraagt 55 millioen, zegt men. Do president van de bank is de afgevaardigde van Arvanches, Savary. Het „Journal de Paris" deelt, onder voorbe houd, mede dat prin3 Victor Napoleon te Heidel- borg gestorven is aan typheuse koorts. Het bericht is nog niet bevostigd. Duitsohland. Het gerucht loopt te Berljjn, dat tusschen Duitsch- land en Zweden een of- en defensief verbond be staat, krachtens hetwelk, in geval van oorlog tus schen Doit8chland en Rusland, Finland door Zwe den zal bezet worden. Het tractaat zou reeds in 1880 onderteekend zijn geworden, op het tijdstip toen de brochure „Do twee zee-engten" (Sond en Bosporus) verscheen, voor wier schrijver men den koning van Zweden houdt. In die brochuro, uitge geven kort na hot bezoek van den koning van Zweden te Berlijn, leest men dat, bijaldien het pan- slavisme en het pangermanisme met elkander in botsing mochten goraken, de Russische vloten in de Oostzee en de Zwarte Zee ingesloten kunnen worden door de Oostenrijkscheen deDuitscho vloot, welke de Sond en de Bosporus zouden bezetten. Groot-Britamifië. Bij het comité tot ondersteuning der Joodsche emigranten uit Rusland, gevestigd te Londen, is het navolgend adres, voorzien van 1589 handtee- koningen, ingekomen„Wij ondergeteekenden, leden van de universiteit te Oxford, hebben met leedwe zen en verontwaardiging kennis genomen van do buitensporigheden op de Joden in Rusland gepleegd. In tegenstelling der beweging, door de studenten der Duit8che universiteiten togen de Joden in het leven geroepen wenschen wij openlijk getuigenis af te leggen van onze overtuiging, dat alleen door aan alle volksklassen gelijke rechten en voorrech ten naar de wet toe te staan, en door loyale terzijde stelling van vooroordeelen tegen ras en godsdienst de algemeene welvaart in Europa kan worden be vorderd. Het is ons verlangen om voor het Mansion house comité als onze vaste hoop en verwachting uit te spreken, dat de Engelsche natie, zoowel thans als in de toekomst den plicht niet verzuimen zal om haar stem te doen hooren in het belang van beschaving, recht en wenschelijkheid." De vermeerdering van het aantal agrarische moorden in Ierland doet bladen van allerlei richting aandringen op strengere maatregelen. De radicale „Spectator", de conservatieve „Saturday Review", de „Economist" en de „Observer" zijn allen van gevoelen, dat alleen door de tijdelijke afschaffing van de jury in Ierland een betere toestand kan verkregen worden. Daarvoor moeten speciale recht banken in de plaats gestald worden, opdat er althans geen stellige zekerheid voor den moordenaar besta, dat hij ongestraft blijve. Zoöals de toestand thans is, noemt de „Spectator" hed volstrekt onhoud baar; getuigen die valsche getuigenis afleggen, jury's, die tegen beter willen en weten vrijspre ken, maken alle veroordeeling der misdadigers onmogelijk. Luidens berichten uit Rangoon, zijn er te Mandalay weder vorscheidene aanzienlijke personen ter dood gebracht. Spanje. Bij het eerste stierengevecht, waarmede) den ^en dezer te Madrid het seizoen geopend wdJ^j *s de matador Carancha zwaar gekwetst en den\T°iöen" den dag geschiedde hetzelfde met den pop^airen „totero" Angel Pa6tor. Deze werd door deri> si1Gr op den grond goworpen, waarop het dier heP1 de rechterzijde openscheurde. Hij werd stervende ,7reS" gedragen en het spel ging voort onder de o£oe" wonden toejuichingen van het publiek. De staat van beleg is in geheel Cataloni^ opgeheven. De ministeriëele kringen rekenen op eene meer derheid van honderd stemmen voor het Fransch- Spaansch handelstractaat. De gemeenteraad van Madrid heeft plan op eer* leening van vijftig millioen peseta's. Rusland. Onlangs is melding gemaakt van de arrestatie van Kobo8eff, den man, die verleden jaar koi^ vóór den moord van czaar Alexander H in d° Kleine Tuinstraat een melk- en kaaswinkel gehuurJ had om daar eene mijn te graven. Volgens een Petersburger berichtgever der „Neue Freie Presse" had hij kort vóór zijne arrestatie een dergelijk plari to Moskou voorbereid, tegen de dagen der krooning van den tegenwoordigen czaar, in den aanstaanden zomer. Hij zou namelijk vlak bij het Kremlin een bloemenwinkel gehuurd of gekocht hebben, van waar hij reeds begonnen zou zijn eene mijn te graven. Do uitgegraven aarde werd in den bloemen winkel verkocht. Volgens de (oude) Wesner „Presse" wilde Koboseff eerst niet voor zijn naam uitkomen, toen de politie hem in hechtenis genomen had, maar hij werd her-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2