V°. 07 J7. Vrijdag 14- April A0. I8i>2. PRIJS DEZER COURANT: Too? Leiden per 3 maandenL10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Noramers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- F RIJS DEK ADVERTEKTIEH: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kei ineawe©- ren bniten de stad wordt 0.10 berekead. lum©ETC, S3 AprSl. Yoor het bestraten van den Apothekersdijk en ©en gedeelte vau do Hooglandsche Kerkgracht, waar van heden ten raadhnize de oponbare aanbesteding plaats had, waren vijf iDschrijvingsbiljotten inge komen. De hoogste inschrijving bedroog 8917, terwijl het laagst was ingeschrovcn voor 7752. Omtrent de gunning word besloten haar 8 dagen am te houden. Elf Leidsche fabrikanten hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om oas tarief van invoerrechten te herzien en voor meer dan 2-draads getwijnde, geverfde of ongeverfde wollen of sajetten garens een recht van acht percent vast te stellen. Zonder verhooging van dat recht meenen zij den zwaren Btrijd togen do buitenïandsche concurrentie niet meer te kunnen volhouden. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden H. Lize, mej. A. Brinkman, G. Boogers, Groene- woud, "W. Jager, T. Krips, mej. J. Fijsse, D. M. Roosenslo, Amsterdam; J. Stoeken, Bleskensgraaf; Houbolt, 's-Gravcnh8ge; J. J. YanNoorden,Haarlem; W. Kralt, Katwijk; D. Mulder, Nieuwediep; H. v. d. Zeeuw, Schiedam; Krijn Pelt, Yoorschoten; Van Du88o, Zutfen; Gaassens, mej. A. Braak, niet vermeld. BriefkaartenAnna Cramer, T. Klein, AmsterdamN. C. Pijn, Haarlemmermeer. Nog steeds, zoo schrijft mon oas, is dit jaar ten opzichte van land- en tuinbouw een voordeolig jaar. Maar met do oosten- en noordenwinden zijn do koude nachten gekomen en mot ben do weder waardigheden. De tuinman kan op zijne beperkte oppervlakte nog voel beschutting aanbrengen, de landman staat tegen do nachtvorsten bijna zonder verdedigingsmiddelen. In do laatste nachten vroor het sterk; -éen vingerdik ijs is waarlijk om dezen tijd geen kleinigheid. Op zwarte gronden hebben de tarweakkers reeds van de vorst geleden en in de IJpolders moeten groote velden vlas reeds totaal vernietigd zijn. Yoor ovorzaaien is nog wel tijd, maar de schade blijft belangrijk. Do. weilanden vertoonon zich over 't algemeen bijzonder voordeelig; in vergelijking van het vorig jafjir zijn de boeren daarmee ecne maand vooruit Hot veo is over 't algemeen hoog in prijs. Ofschoon ei* nog veel koeien op de stallen staan, grazen er JÏoch ook reeds veel melkkoeien en jongere dieren in de weiden. Het landbouwwork gaat bij het droge voorjaars- woder uitmuntend van de hand. Yeel werk voor de arbeidende klasse is er op het land niet; het koren is vroeg tot ontwikkeling gekomen en zal in den strijd met het onkruid gemakkelijker de overwinning behalen, zoodat ook voor het wieden heel wat minder onkosten zullen gemaakt worden. De vruchtboomen, die zich overal uitmuntend voor doen, zullen, wanneer de vorst ze niet deert, wat bij do vroegste soorten misschien reeds het geval is, goede uitkomsten beloven. Bij do weder aangevangen examens te 's-Gra- venhage is als onderwijzer toegelaten de heer H. C. Meyer, leerling van de normaallessen te Yoorschoten. De zuivere opbrengst der zanguitvoering teu behoeve dor armen, op 10 April te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gegeven, bedroeg 79.40'/2. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holiand is benoemd tot lid van de hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen de heer W. J. A. Van Beu- sekom, oud-controleur der belastingen en van het kadaster te 's-Hage, en tot plaatsvervangend lid de heer C. L. J. Bos, burgemeester vau Zegwaard. De zeven-on-dertigste algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gebonden worden op Zaterdag 22 April, in een der lokalen van het Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Onder de punten van behandeling komen voor: De geologische gesteldheid van Borneo, door prof. K. Martin. - Over cenige belangrijke kaarten en photografiën uit do bibliotheek van het Aard rijkskundig Genootschap, door dr. I. Dornseiffen. - Bespreking van de internationale koloniale tentoon stelling in hare beteokenis voor de geografische wetenschappen, in te leiden door prof. P. J. Yeth. Het huwelijk van prins Leopold mot prinses Helena van Waldeck is thans definitief bepaald op 27 April. De prinses zal met hare ouders den 25sten te Windsor aankomen. Onze KoniDg en Koningin wordon daar den 26sten verwacht en zullen den 28sten van daar naar Londen vertrekken, waar zij in Buckingham-palace nog voor eonigo dagen de gasten van de Koningin van Engeland zullen zijn. Bëhalve genoemde vorstelijke personen wordon als dan op Windsor verwacht: de prins en prinses van Wales, de hertogen en hertoginnen van Edinburgh, Counaught, Cambridge en Teek, prinses Louise, de groothertog van Baden en zijne dochters, de groot hertog van Mecklenburg met de groothertogin en zoon, en de prins en do prinses Philip van Saxen- Coburg-Gotha. Onze Koning zal do orde van den Kousoband op den 26ston, den dag van aankomst, ontvangen. Zr. Ms. stoomschip „Valk" zal eerlang van het Nieuwediep naar Ylissingon vertrekken, waar de Koning en do Koningni zich voor don overtocht naar Engeland zouden inschepen. Ds. A. J. Westlioff, pred. te Gorkum, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Amsterdam aangenomen. De chef en adjunct-chef van den staf, alsmede de intendant, allen van de 1ste divisie, zijn uit de rosidentie vertrokken tot het verkennen van het terrein, waarop de aanstaande groote manoeuvres door het 4de en 7do reg. inf. met cavalerie en ar tillerie zullen worden uitgevoerd, en tot het treffen van schikkingen met de betrokken gemeentebestu ren voor inkwartiering en voor alles wat op de betrokken verpleging der troepen invloed heeft. Met 1 Mei a. s. is benoemd tot opzichteres aan het krankzinnigengesticht te Rotterdam mej. A. E. T. Yan Waning Bolt, thans te Somereu, die vroeger reeds gedurende bijna vier jaren in dezelfde betrokking verbonden was aan het gesticht Meeren- berg, bij Bloomcndaal. Naar men verneemt, zal een nader onderzoek plaats hebben in zake de leverantie van grauwe erwten ten behoeve van het leger, welke onlangs door den minister van oorlog, op grond van verre gaande slechte qualiteit, gestaakt is. De Provinciale Staten van Groningen hebben besloten een subsidio van 50,000 toe te kennen voor don ontworpen locaalspoorweg Uithuizen— Groningen. Een der alleroudste Nederlandsche officieren, die aan den veldslag bij Waterloo hebben deel genomen, de gepensioneerde luit.-kolonel C. Yan Olden, is dezer dagen te 's-Hage in SS-jarigen ouderdom overleden. N°. 3 van de „Zwaluw", Yolksblad met plateD, bevat: Een reis om de werold, mot plaat; Vertel lingen van een wandelaar, door W. Otto; Mannelijk; Ia den tuin; Vrouwenpraatjes; Een vredestichter, met een aardig strandtafereeltje en een spreuk. Eonige heeren hebben een vennootschap ge vormd met een kapitaal, groot ƒ600,000, om daar voor in ons land op te richten twaalf roomboter fabrieken, te beginnen te Sneok en Bolsward. De heer J. Th. Waller, van Anna-Paulowna, is met de hoofddirectie belast. Door wijlen mevr. do W9d. dr. P. A. v. d. BerghArent, te Dordrecht overleden, zjjn o. a. do volgende legaten vermaakt: Aan de Ned Herv. diaconie te Dordrecht 6000, onder den last van vruchtgebruik; aan de UtrechtscheZendingvereni ging 200 en aan het Bijbelgenootschap 200; - en door wijlen mej. E. J. C. v. d. Bergh, mede aldaar overleden, o. a. de volgende legaten: aan de Ned. Geref. diaconiescholen te Rotterdam eene som van 4500; aan het NederL Herv. Bostede- lingenhuis te Dordrecht 1000; aan de Utrechtsche Zendingvereeniging 3000; aan de Yereeniging voor Christelijk Nat. Schoolonderwijs te Am^tordam 5000; aan de Yereeniging bedoelende do oplei ding van jongelingen tot predikant, gevestigd te Doetinchem, 4000; aan de Yereeniging tot opvoe ding en verzorging van weezen, onder bestuur van den heer Joh. Yan 't Lindenhout te Neerbosch 5000; aan zekere vereeniging tot Bijbelversprei ding, ter keuze van executeuren-testamentair, 1000; aan het Zendingsgenootschap der Broeder gemeente te Zeist 1000; aan de Inrichting voor havelooze kinderen, gevestigd te Rotterdam, 3000; aan het Asyl Steenboek 500; aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht 3000; aan de Yereeniging tot opbeuring van boetvaardige geval len vrouwen te Rotterdam 500; aan de Yereeni ging Dorcas te Dordrecht 400. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. op non activiteit S. Lantinga, op zijn aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; - als blijk van goedkeuring en tevredenheid; lo. de zil veren medaille met een loffelijk getuigschrift toe gekend aan L. F. Perchoy, van de „Etcilo du Nord", wegens zijn edelmoedig gedrag jegens de schip breukelingen van het Nederlandsche vaartuig „Cor nelia Wilhelmina", den 12den Februari 1882 op de hoogte van Startpoint gezonken, en terzelfder zake aan de bemanning J. B. Perchoy, E. C. Picquets, J. J. Duval, E. D. Delange, L. F. Lélonais, een geldelijke belooning van 25 elk; 2o. do bronzen medaille met loffelijk getuigschrift toegekend aan don fuselier R. C. Bertrand, wegens de gevaarlijke rodding van oen zijner krijgsmakkers uit doAtjeh- rivier te Pauteh-KaraDg, op 17 Oct. 1881; - aan den Oost-Indischen ambtenaar W. L. A. H. Har- loff, gewezen adsistent-rosidont van Berbek (Kediri,) laatstelijk met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van pensioen. Eindelijk heeft dan toch de reeds vroeger aan gekondigde, doch door bijzondere, treurige omstan digheden uitgestelde laatste abonnements-voorstel- ling plaats gehad. Eu dat was goed ook, want het bleek maar al te duidelijk dat het tooneelseizoen in Leiden mot rassche schreden zijn einde nadert of reeds verstreken is. Hot was nu gisteravond een echte abonnomentsvoorstelling, in dien zin namelijk dat zo raar we meenen te hebben opgemerkt, doop niet veel personen meer dan door de abonnés werd bijgewoond. Eenigszins maakte deze slotvoorstelling van het Nederlandsch Tooneel een gunstige uitzondering op hare voorgangstorshet was ten minste een hier onbe kend stuk, dat nu door de Rotterdamsche afd. werd opgevoerd. Of Sardous „Ferréol" evenwel geschikt is om - gelijk zoo dikwijls het geval is geweest - het „eind goed, al goed" van toepassing te verkla ren, achtou we te mogen betwijfelen. Sardous z. g. nieuw drama munt niet uit door nieuwheid en heeft ook dat weer mot zoo velo andere toonool6tukken gemeen dat het niet van zonderlinge en vele voor ons onmogelijke toestanden is vrij te pleiten; het speelt dan ook weer in Frankrijk en liefst nog wel in een provincie-stadje. Toch heeft do schrijver iets belangwekkends in zijne geschiedenis weten to leggen en de bij-gevolgen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1