4 paarden en eenig klein vee zijn omgekomen, alsook eenige roerende goederen van het klooster zijn vernield. Do oorzaak van den brand is onbekend. In het bedstroo van een dezer dagen te Allewontsdjjk overleden weduwe, dat na haar overigden uit de slaapstede verwijderd werd, moeten gevonden zijn eene som van f 1090 aan papieren geld, f 700 aan gouden tientjes en eenige effecten. Zondag-ochtend sprong in doDijkstraat te Kraliogen een man, die sedert eenigen tijd aan verstandsverbijstering lijdende is, van het dak zijner woning, ongeveer 15 meter hoog. In bewusteloozen toostand werd hij opgenomen, en bij geneeskundig onderzoek bleek dat zijn lichaam op verschillende plaatsen zwaar was gebroken. Hij werd daarna overgebracht naar het stedelijk ziekenhuis te Rotter dam, en is daar spoedig aan de gevolgen overleden. In 81rijd ook met het vonnis der recht bank te Groningen in zake de firma Yan Heyningen Bosch Co., hebben Gedeputeerde Staten van die provincie in zake een reclame van de firma Erven v. d. Kamp aldaar, andermaal verklaard dat een stoompers niet is een molen in den geest der patentwet, en dus niet afzonderlijk behoort te worden aangeslagen. Een broodbakker te Dordrecht heeft het ongeluk gehad terwijl hij zijn ovendweil uit spoelde, in het water te vallen en te verdrinken. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Het door de „Independence" als waar schijnlijk medegedeelde gerucht, als zou Leon Peltzer zijne schuld aan den op den Antwerpschen advo caat Bernays gepleegden moord onbewimpeld erkend hebben, blijkt volgens genoemd blad zelf min of meer onjuist te zijn geweest. Peltzer heeft, zegt de „Independence", een breedvoerige memorie den rechter van instructie doen ter hand stellen, waarin hij een nieuw stelsel van verdediging ontwikkelt, volgens hetwelk de heer Bernays bij het binnen treden van het huis in de rue de la Loi hem, Peltzor, herkende, waarop hij zijne pruik afwierp en Bernays aangevallen had. Bij de worsteling greep hij een geladen pistool, dat bij de hand lag, en vuurde op den advocaat. Een gezelschap jongelieden, verdeeld over twee pleizierbootjes op het meer van Genève, is ten gevolge eenor onverwachte stormvlaag ver ongelukt. Twee Zwitsorscho studenten en drie hunner bekenden uit België en Frankrijk zijn verdronken. Een paar andere personen zijn met moeite gered; één daarvan heeft eerst eenige uren na de redding teokooen van leven gegeven. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Maart. Uit Kotta Radja wordt van 23 Februari aan hot „Bat. Hbl." gemeld: Den 20sten dezer deden de Atjehers wederom een aanval op een transport, dat van Toengkoep naar Kroengkali marcheerde. Gezegd transport was 20 man sterk en stond onder de bevelen van een onderofficier. De aanval had plaats op ongeveer tien minuten van Toengkoep, waar een compleet bataljon in garnizoen is. De Atjehers ten getale van 100 man in het struikge was en achter galangons ter zijde van den weg verscholen, losten onverwacht hunne geweren en donderbussen op het voorbijmarcheerende transport, ton gevolge waarvan drie soldaten op de plaats sneuvelden en acht anderen ernstig gewond werden, zoo ernstig zelfs, dat aan het behoud van het leven der meeaten hunner gewanhoopt wordt. Door de overblijvenden werd kloekmoedig stand gehouden, en hetzij hierdoor, dan wel dat de vijand eene andere taktiek in praktijk brengt, de aanval werd niet doorgezet. Door eene uit Toengkoep gezonden versterking werden de gesneuvelden en gewonden aldaar teruggebracht. Eene doorzoeking van het terrein leidde tot niets dan het vinden van eenige donderbussen en lansen. Naar de „Java-Bode" verneemt, is de gezond heidstoestand van den resident van Cheribon, den heer J. Faes, nog steeds zorgelijk. Er hebben zich wederom verschijnselen voorgedaan van do ziekte (hartkwaal), welke hem een jaar geleden een buiten- laadsch verlof deed aanvragen. Door deo »oaverncur-generaal van Ncil.-Indië zijn de vol gends beschikkiigen genomen Civiel Departement. V e r 1 e e m dEeD 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aaa hel lid in den raad vaa justitie te Ba tavia mr J. H. Abendanon eu aan den adj.-landm. 3de kl. van hot kad. W. C. Mul. Ontalageu: Eervol uit 's laudi dienst, de benoemde opz. der wegen te Siboga (Somatra's Westkust), W. Muilij en de gewezen sectie-opzichter 3de kl. bij de oxpl. van een gedeelte der oosterlijuen van de staatsspoorwegen op Java O. \V. A. F. Ciaeaseü3. Ontheven: Op dc eervolste wijze van de liem opgedragen werkzaambeten, de bij het dep. der marine jredet., sedert tot hoofdiog. 3de kl. bevorderde ing. late kl. H. Wakkie, roetbep. dat hij bij zijn corps zal worden teraggevoerd en als eerstaanw. ÏDg. der bargerl. openb. werken in de residentie Soer&baia zal optreden. Benoemd: Tot hoofdiog 1 ste bij den waterstaat A. M. S. Hoogewaard; tot zoutverkooppakhuism. te Soekaboemie J. F. C. Pijma; tot magazijnmeester ter standplaats Poeloe-Merak (rea. Bantam) J. S. Townsend Departement oan Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens de maj. der inf J. Arnoldij en de off. van gez. der eerste kl. J. J. Granpré Molière; op verzoek, eervol, de mil. apot. tweede kl. E. Verschooff. Bevorderd: Tot roagazijnra. eerste kl. (kapt.) bij het wapen der geoie, C. l)en Hengst. Vergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.- Indic ged., sedert tot eersten luit bevorderden tweeden luit der inf. K. Tonnet, op zijn verzoek, nu 1 Maart naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: Bij het dep van oorlog, bij de IVde afd. de late lnit. der g^nie I P. koolemans Beynea; bij de werken te Padang, de 2de lait. II. T. Wijnhof. Overgeplaatst: Bij het depart, van oorlog bij de 2de afd. de 1ste lait -kwartierm. C. J. Smith, roet bep. dat hij bij zijn dienst zal worden gevoerd a la soito; als gew. tevens plaatsel. adj. en adj. van het garn.-bat. van Palembang, de 1ste luit P. F. T. Van Veeu, adjoint van den staf der krijgsmacht 1 te Atjeb, met bepaling dat bij bij zijn wapen blijft gevoerd A la soite; als adj. van den staf der krijgsmacht te Atjeb, de lste luit A. Douglas, gew tevens pi. adj. van het garn bat. van Palembang, met bep. dat hij bij zijn wapen blijft gevoerd a la suite; bij het 2de bat. inf. de 2de luit. H. T. De Moulin vaa het 3de bat.; bij het 3de bat. de 2de luit. P. C. M. A. Hoolboom van het 2de b.t bij het 12de bat. de kapt F. H. A. Hijndera van het 2de bat.; bij bet 13de bat. de 2de lait. M. G. E. L. Van Schauroth van bet 15de bataljon; bij het 14de bataljon de kapitein G. H. G. J. L. M. Kuempol en de 2de luit W. P. Roelofsz, resp van het 18de en 2de bat. Bij bet 16de bat., de maj. P. Van Drimmeles, van bet 16de bat. By het 2de depot-bat., de kapt. L. C. Van Vleuten, van het strafdetachem. to Klatten. By bet 3de depot-batde lste luit. E. W. E. Kok, van bet 11de bat Bij het garn.-bat. der Z. en O.-afd. van Borneo, ds kapt. C. E. Te Mechelcn en M. W. P. C. De Jonker, respect, van het 2de bat. en het 2de depot-bat bij bet garn.-bat. van Atjeh dc lste lait. J. Aitton en de 2de lnit. V. E J. Muijlwijk. respect, van bet 15de en 11de bat.; bij het strafdet. te KlatleD, de kapt. A. De Haas, van bet 2de depot.-bat.; als eerstaanw. genie-off. in de dde milit. afd. op Java, de maj. W. P. H. Van Oorschot, vaD de werken te Atjch bij de werken te Willem I, de 2de luit. T. C. A. Vemer, van die te BaDjoe-Biroe. Departement van Jlarine. Verleend: een 2-j"arig verlof wegens ziekte, aan den civielen geneesheer bij het mariue-etabl. te Soerabaia E. M. Van Lier en aan deQ lichtopzichter 3de kl. bij de kustvcrlichtiDg L. Gerla. Ontslagen: Bij den Raad van lucht op de Ned.-Ind. koopvaardijschepen eervol wegens vertrek, als lid tevens presi dent de kapt. ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt unf Alten- stndt, onder dankbetuigiog voor de door hem in die betrekking bewe zen diensten, en benoemd: de kapt. ter zee W. J. Scholten van Aschat, comm. van Zr. Ms. fregat „Zeeland," dienstdoend wacht schip ter reode van Batavia. Benoemd: Tot Istcn klerk bij het dep. der mar. I. II. Got- ter, thans klerk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling heb ik in uw courant van 11 April het verrassend bericht gelezen dat men eerlang in onze gemeente hoopt over te gaan tot de oprichting van een H. B. voor meisjes en van een gymnasium op de Rnïne. Niet zonder eenige bevreemding evenwel zag ik dat voor eerstgenoemde school een som van tachtigduizend gulden wordt geraamd, terwijl voor het gymnasium de helft dezer exorbitante som reeds voldoende wordt geacht. Ik dacht aanvankelijk aan een druk fout, doch bij nader onderzoek is mij de juistheid uwer opgaven gebleken. Ten gevolge van nauwkeurige inlichtingen, mij door docenten van beide scholen verstrekt, vrij wel op de hoogte omtrent de benoodigde localiteit, heb ik, vooral na een uitvoerig gesprok met een des kundigen vriend, de overtuiging gekregen dat er niet de allerminste grond bestaat waarom de kosten eener meisjesschool met vijfjarigen cursus het dubbele zonden moeten bedragen van die, welke voor een gymnasium met zesjarigen cursus worden vereischt. Ik waag de stoute gissing dat aangaande den bouw van een nieuw gymnasium advies is go- geven door een verbescheiden raadgever en aan gaande de nieuwe meisjesschool advies is gegeven door een niet óverbescheiden raadgever. Hoogstwaarschijnlijk zou men, door voor elk der gebouwen f 50,000 te bestemmen, de klippen van luxe eu armoedigheid gelijkelijk kunnen ontzeilen en tevens de niet onbelangrijke som van f 20,000 in kas kunnen houden. Ik hoop van harte dat deze aangelegenheid door onze Raadsleden ernstig overwogen zal worden. U bij voorbaat dank zeggende voor de opneming dezer regelen, teeken ik mij 12 April 1882. Een vijand van mulle uitgaven. Ocveilde perccelcn. Gehouden Yerkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 8 April ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen: Een huis en erf waarin do melkverkoopersaffaïre wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde derLangegracht,No. 163, Sectie B, No. 1484, met daarnevens staande stalling en erf voor koe beesten, No. 161, Sectie B, No. 1483, te zamen in bod gebracht op f 4000, niet verkochteen huis in gericht tot twee woonhuizen met erf, tuin en voet pad, aan het Schelpenpad, onder de gemeente Zoe- terwoude, "Wijk F, Nos. 129 en 130, Sectie A, No. 3158, in bod gebracht op f 4500, niet ver kocht; een huis, erf en tuin aan den Morschweg, onder de gemeente Oegstgeest, Wijk 2, No. 54, Sectie E, No. 1201, in bod gebracht op f 1100, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Een heerenhnis en erf aan den Onden Singel, No. 162, Sectie B, No. 913, in bod f 5720, opgehouden; een hnis en erf waarin de handel in kruidenierswaren, aan de Langegraeht, No. 134, Soctie B, No. 2080, kooper T. Laken voor 2660, vier huizen en erven aan de westzijde van de Mira- kelsteeg, Nos. 23, 25, 27 en 29, Sectie H, Nos. 1979, 1978, 1977 en 1976, gecombineerd, opge houden op f 3522; een huis en erf met afzonder lijke bovenwoning, aan do noordzijde ran de Clara- steeg, No. 18, Sectie H, No. 1178, keoper P. J. Kop voor f 1800; een huis en erf aan de oostzijde van de Koddesteeg, No. 24, Sectie H, No. 1999, kooper I. J. Wolff q.q., voor f 1051; een huis en erf naast het voorgaande, No. 26, Sectie H, No. 1998, opgehouden op f 1150; een hnis en erf in de Kod desteeg, No. 18, Sectie H, No. 2715, kooper J. W. Hoogenstraaten q.q., voor f 1851. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: Het woonhuis behoorende bij de welbe kende uitspanning, vanouds genaamd „De gouden Wagen", aan het Noordeinde, No. 28, met een uitgang in de Yalkensteeg, met twee paardenstallen, afdak, open erf, koetshuis met zolder, in de Yal kensteeg, No. 3, Sectie F, Nos. 119, 914 en 64, gecombineerd, kooper A. A. Yreebnrg, te Zeeter- woude, voor f 7066; een perceel tuingrond in de Valkensteeg, Sectie F, Nos. 58 en 916, kooper J. Boudri voor f 1240. BUITENLAND. Duitschland. De „Nordd. Algem. Zoitung" maakt de volgende van Friedrichsruhe dd. 6 dezer gedagteekendo dank betuiging van prins Bismarck openbaar: „De wel willendheid, welke mij ter gelegenheid van mijn verjaardag van vele zijden kenbaar is gemaakt, heeft mij van harte verheugd. Mijne verminderde kracht tot schrijven en hot groot aantal gelnkwenschen maken het mij tot mijn leedwezen onmogelijk elk daarvan, hoe gaarne ik zou willen, te beantwoorden. Ik verzoek daarom allen, die zoo vriendelijk aan mij gedacht hebben, zoo goed te willen zijn de betuiging mijner dankbaarheid in deze regelen aan te nemen." Het oefenings-eskader zal dit jaar de nieuwe Hotchkiss-revolverkanonnen beproeven, waarmede de vloot gewapend moet worden. Er zijn 50 van die kanonnen aangeschaft, elk 11,000 mark kos tende; er zullen er 278 noodig zijn. Ook zullen proeven genomen worden met electrisch licht tegen nachtelijke aanvallen van torpedobooten. Oosteftr.-Hong. Monarchie. Te Weenen i3 een vergadering op last der politie ontbonden, die door „christelijke handelaren" bij eengeroepen was om de belangen van den kleinen handelsstand te bespreken, den heer Yon Schönerer, lid van het Hais van Afgevaardigden, tot voorzitter koos, maar blijkens de rede van den eersten spreker geen ander doel had dan eene anti-semietenbewe ging uit te lokken. Een arbeider, die den com missaris van politie „namens den vierden stand" dankte voor de ontbinding dezer vergadering, werd door de hem omringende aanwezigen uit de zaal gedrongen, en een ander, die voor de Joden trachtte te spreken, werd vierkant opgepakt en buiten de deur geworpen. Officiëel wordt gemeld dat de aanvoerder der opstandelingen Hansic-Bego, met drie metgezellen te Durakovic gevangengenomen is. Rusland. In liet „Journal de St.-Pctersbourg" wordt een keizerlijk rescript aan prins Gortschakoff openbaar gemaakt, waarbij hij op verzoek, wegens redenen van gezondheid en hoogen ouderdom, van de leiding van het ministerie van bnitenlandsche zaken, met behoud echter van don titel van Rijkskanselier, ontheven wordt. De staatssecretaris Giers is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. - De

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2