DAGBLAD. N°. 0794. 11 April. A0. 1882. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT; Toor Leiden per 3 oiaandcnL10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Kommen.G-05- Dsse Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES V.a 1—6 regel» 1.06. lelera regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iicassee- ren buiten do atad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. LEIBKNr, 8 April. Weder hield de Leidsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst eeDO ver gadering, waarin, na eene kunstbeschouwing van eenige platen uit de Algem. Bauzeitung 188081, do heer P. J. Groen alhier als spreker optrad. Hij leverde eene bijdrage over het „papier" en verdeelde zijn onderwerp in twee hcofdafdeolingenton eerste het papier in 't algemeen, ten tweede hot behang sel-papier. Merkwaardig was het hoo eenvoudig en vernuftig de Egyptenaren reeds te werk gingen met het ver vaardigen van gewoon papier. Zij schilden het bin nenste gedeelte van een papyrus-stengel, welke plant in overvloed in Egypte groeide, on plakten deze bladen overdwars op elkander. Op dozo wijze verkregen zij een gladde, niet te dikke en inkt- houdende stof. In het Musoum van Oudheden, op de Broestraat alhier, zijn talrijke proeven van dit papier te zien. De Chineezen vonden uit om het papier uit katoen te vervaardigen, doch de Moren verwierpen ook dit, en vervaardigden het uit vlas. Het geheim van deze laatste bereiding is door de Kruisvaders in Europa overgebracht. Al treedt Frankrijk in het vervaardigen van papier op den voorgrond, de hoeveelheid door Nederland elk jaar naar de landsdrukkerij te Parijs gezonden, is lang niet gering. In hot vervaardigen van behangsel papier is Frankrijk echter geheel de baas. De prachtigste figuren en bloemen worden door jeugdige kunstenaars er op geteekend, hetgeen voornamelijk komt doordat zij reeds op school geoefend worden. Verder sprak de keer Groen over het onderwijs ep ons© scholen, met betrekking tot de ontwikkeling van den bijzonderen aanleg van iederen leerling in elk speciaal vak, en do wijze om even als in Frankrijk specialiteiten te vormen, en de jongens hoofden niet op te vullen met een snipper van velerlei wetenschappen, waardoor zij er ten slotte niet één grondig kennon, en zij op den leeftijd waarop zij in de maatschappij moeten en kunnen optreden als bruikbare en in hun vak door en door kundige menschen, integendeel het bewijs leveren dat zij wel veel papier hebben verbruikt voor hunne teekenmgen, maar niet zooveel gevorderd zijn als waarvoor „het papier" had kunnen dienen. Na het bezichtigen van verschillende kostbare behangselpapieren liep dezo vergadering ten einde, waarin nog het besluit werd genomen om evenals vorige jaren een wetenschappelijk uitstapje te maken, waaromtrent het bestuur op de volgende verga dering nadere mededeeling zal doen. Blijkeus de opgaven betreffende de sterfte in menige groote gemeenten in de maand Februari 11., vras de verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar: Amsterdam 28.3, Arnhem 27.6, Dordrecht 33.3, Den Haag 28.8, Groningen 26, Haarlem 31.6, Den Bosch 38.2, Leeuwarden 22.9, Leiden 30.9, Maastricht 2L3, Rotterdam 35.8, Utrecht 30.2. I De opbrengGt van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,095) 5702.66, bagage (11 ton) 73.60, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1993 ton) 2038.72,. lovende dieren en rijtuigen f 29.52. Totale ontvangst f 7844.50, zijnde per dagkilometer 7.04, tegen 7.37 in Maart 1881. Totale ontvangst van af 1 Januari 1882 ƒ22,822.39, tegen 23,888.47 in 1881. i Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4969 volwassen personen en van 7=11 kinderen. Ds. F. Lion Cachet, predikant te Valkenburg, hoeft voor het beroep naar Ooltgensplaat bedankt. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger in het 12de district, hoofdkiesdistrict Hazerswoude, is benoemd do heer Simon Van Beek aldaar. Aangezien de gemeente Haarlemmerliede c. a. niet genogen is om f 20 te betalen voor elk kind uit die gemeente, te Haarlemmermeer school gaande, heeft de gemeenteraad aldaar besloten, die kinderen uit de scholen in laatstgemelde gemeente te weren. - In het 4de district (Lijnden) is tot hoofdingeland van Rjjnland verkozen mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, en tot hoofdingeland-plaatsver vanger de heer H. A. Hanedoes aldaar. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Wageningon is beroepen ds. F. Van Spall, te Loimuiden, en bij de Christ.-Geref. gemeente te Waddingsveen ds. G. A. Gezelle Meerburg, pred. to Spijkenisse. De kapitein jbr. E. A. D. E. Van Frankenberg en Proschlitz, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, die wegens lichaamsgebreken ongeschikt is voor den velddienst, zal in zijn rang worden over geplaatst bij den plaatselijken staf. De redenen waarom de heer F. H. H. Borret heoft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, is, dat hij administrateur was van domeinen van wijlen prins Frederik, doch thans in dozelfde be trekking van Rijkswege werd aaBgesteld en dus •een bezoldigde staatsbediening heeft aanvaard. - In Den Haag wordt een kapitaal van f 40,000 bijeengebracht voor de oprichting van een plaatselijk pensioenfonds voor oude werklieden en bedienden aldaar. Door eene dame, die onbekend wensckt te blijven, is eene som van ƒ12,000 aan de christelijke sehool te Baarn geschonken. In Den Helder is, naar men meldt, reeds 400 bijeengebracht voor het huldeblijk aau Multatuli. Gemengd Nieuws. Heden zal van Amsterdam naar Nieuw- York vertrekken hot stoomschip „Edam", waarmede de geregelde vaart van de Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij tusechen Amsterdam en Nieuw-York zal geopend worden. De „Edam" is een zeer goede, gemakkelijk ingerichte boot uit sluitend voor passagiers, en heeft een inhoud van 3000 ton. Er is logies voor 60 salon- en 1200 tus- schendekspassagiors. Het schip is in 1881 te Glas gow gebouwd en heeft een machine van 2000 paar denkracht (eompound-stelsel). De salons worden door stoom verwarmd en zijn voorzien van draai stoelen in plaats van de gewone banken. Ook de hinderlijke beweegbare lampen zijn er niet, daar het geheele schip, zoowel voor als achter, is voor zien van vaste lampen. Inhotcafé „Vondel" tc Amsterdam hoeft eene geweldige gasontploffing plaats gehad waarbij voor- en achterramen werden verbrijzeld, terwijl in de koffiekamer alles aan splinters werd geslagen. Het geheele buffet, biljart, alle ruiten en onder scheidene stoelen en tafels werden vernield. De directeur van de nieuwe manége, die er juist met een vriend een glas bier zat te drinken, werd als "t ware opgenomen en door de zaal geslingerd, zoodat van eerstgenoemde beide beeneD werden verbrijzeld on de andere heer belangrijke wonden bekwam, wat eveneens het geval mot een kellner moet geweest zijn, die allen naar het gasthuis werdeu vervoerd, terwijl de zuster van de vrouw des heeren Hieber, de eigenaar van het café, mede kwetsuren bekwam. To Bergen-op-Zoom is in een water- en vuurnering, terwijl de man naar de kerk en de vrouw in den winkel was, eene som van 125 aan contanten ontvreemd. Do justitie zou vermoe dens omtrent den schuldige hebben. In zake den moord te Tere zijn thans door de justitie ruim 100 personen verhoord. De gerechtelijke instructie is nu gesloten. De vermoe delijke dader blijft, ondanks de talrijke bezwaren tegen hem gerezen, hardnekkig ontkennen. Bij G.Scheffel, in Klarendal onder Arn hem is thans, kosteloos een geit te zien, geboren met acht pooten en vier ooren. De heer Bokelmann te Zwolle deelt in de „Prov. Ov. Cfc." het volgende mede„Een mijnor buren had een hondje, waarvan hij zich wenscht© to ontdoen; des morgens omstreeks 10 of 11 nren zag ik dat hondje nog spelen met het zoontje van zijn meester. Des middags om 12 uren heeft de land bouwer M., wiens land achter ons ligt, dat dier opgevangen en levend begraven." Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn J. A. H. d. N., korporaal, en H. C., soldaat, beiden van het 2de regiment infanterie, veroordeeld ieder tot drio maanden cellulaire detentie, d. N. gedegra deerd en teruggebracht tot den stand van soldaat met bevel dat hij, na het einde der detentiestraf, voor den tijd van zes maanden zal worden geplaatst in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht ouderworpen, wegens misdaad van afspraak tot desertie in tijd van vrede, tnsschen twee militairen gemaakt, door werkelijke desertie gevolgd (voor wat d. N. aangaat na krijgstuclitelijke bestraffing wegens eerste desertie in tijd van vrede), gepaard aan verzachtende omstandigheden en het zonder vergun ning verkoopen van kleine monteeringstnkken, welke zaak bij het Hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep zal worden behandeld. Naar men zegt, is door de Belgische justitie van de twee millioen franken uit het bis schoppelijk paleis te Doornik, waarmede de kanunnik Bernard verdween, de grootste helft opgespoord: 200,000 fr. zijn te Parijs en bijna l1/* millioen te Londen gevonden. Daar deze sommen aldaar door den Amerikaanschen advocaat Goodhue waren ge deponeerd en deze vrijwillig in de gevangenis eene volmacht geteekend had, kon de justitie deze gom men terstond bij de bankea. waar zij in depot ge geven waren, lichten. Er ontbreekt nu nog eon bedrag van ongeveer 40 pet., d. i. de som, wolke de advocaat Goodhue tegen zekere voorwaarden aangeboden had aan msgr. Dumont, den ex-bisschop van Doornik, uit te keeren. Doze som bevindt zich, naar het schijnt, in handen van de heeren Weycrs Labye, bankiers te Montreal in Canada. Zekere heer Salge, uit Maagdenburg, is te Montreux door eene Russische dame doodgo- schoten. Zij meende in hem den Russischen nihilist Lawroft* te herkennen. De daderts, die twee schoten op haar slachtoffer loste, is gevat. Omtrent de pokken-epidemie op Haïti verneemt men nader dat daaraan reeds 20,000 per sonen zijn bezweken, de meeaten van de mindere klassen, die zich niet hadden laten revaccineereua, toen de ziekte uitbrak. Op de Werdersche markt te Berlija werd eene zakkenrolster, die eene dame hare porte- monnaie ontfutselde, op heeterdaad betrapt. Aan tiet politiebureel ondervraagd, gaf zij op te zijn genaamd Anna "Wolff; de bestolene, als getuige opgeroepen, verklaarde te heeten Anna Wolff! Leiden, 8 April. Htden aangevoerd Tarxc 10 hectoliter. Win tertarwe lstcqual. ƒ12.— a ƒ13.—. 2dequal. ƒ7.— a ƒ7.50. Zomertarwe f0.a f 11.11 H. L. Winterrogge f 8.a 8.Ê0. Zoraerrogga f 7 a 7.50 Genu 10 H. L. Zomexger3t 5.50 a f 6.C'hevalier-gerst C.EO a 7.- Haver 13 H. L. Zware Haver 5.a/o.EO. Lichte Haver f 4.2Ö a f 50. D^iveaboonen 7 hectoL 0. a 8.50. Parjrdecboouen 6 hectoi. 7.50 a 8.26. Boter8700 kilogr., lste qnalit. - t vat f 53.a 59. 2de qnalit. Va vit f 4S.a f 52Boter lite %oulit. per kilogr. 1.321/j 1.47Vi» 2da aiaiit. per kilopr. fï 2t a 1.30. Lange Granrve Turf 5CÜC dnbh. hectoL, 0.20 a ƒ0.24.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1