Wilhelmina benoomd is, benoemd tot hofdame-hono raire ran de Koningin. Da Fransche regeering heeft yerklaard geen be zwaar te maken, om aan de door 's Konings com missarissen in de provinciën, ten behoeve van in Frankrijk gevestigde Nederlanders afgegeven natio- ualiteitsbewiizen, de bewijskracht toe te kennen, dat de houder in Nederland als Nederlander wordt beschouwd. De grauwe erwten, die door den aannemer in de verschillende garnizoenen verstrekt werden, zijn zoo slecht bevonden, dat de minister van oorlog heeft bepaald dat ze niet meer zullen worden afge zonden, en dat de garnizoens-voedingscommissiën ze in de plaats zelve kannen inkoopen. Uit Amsterdam meldt men aan het „Utr. Dbl.": De directie der Stoomvaartmaatschappij „Nederland'* schijnt, helaas, de hoop van nog wel iets van de drie vermiste sloepen van de „Koning der Neder landen" te zullen vernemen, op te geven. Dezer dagen zijn ten minste aan de familie der 00 nog vermiste passagiers do gelds- of papierwaarden, die zij den commandant gedurende de reis ter bewariDg hadden gegeven en die bij de schipbreak alle gered zijn, aangezien ze in ééne casette waren gesloten, ter hand gesteld, en zijn aan de achtergebleven be trekkingen der equipage de hun toekomende gelden verstrekt. Namens den Koning is door den minister van waterstaat aan mr. dr. G. L. Jansma Yan der Ploeg, te 's-Gravonbage, tot wederopzeggens, vergunning Terleend tot den aanleg van electrische geleidingen, ten behoeve van door bom aldaar in exploitatie te brengen electrische uurwerken. Z. M. heeft J. Do Groot, brugwachter te Duivendrecht, benoemd tot rijkshavenmeester bij het gekanaliseerde gedeelte van den Hollandschen IJsel- den lsten luit. op non-activiteit J. Knuppe, van het wapen der inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. [Herplaatsing wegens misstelling in de Staatscourant.] Gemengd Nieuw8. Men schrijft uit Rijnsburg: De tot dus verre voorspoedige lente geeft den landbouwer, ook ter wille van de werkzaamheden, alle stof tot tevre denheid. De verbouw van aardappelen zal ditmaal aanmerkelijk kleiner zijn dan in vorige jaren, een gevolg van de uitbreiding van do bloemkool- en uienteelt. De bloeiende tulpenvelden geven een prachtig aanzien. Dit jaar zullen twee groene vei lingen van dit gewas gehouden worden. Zekere hoer Eniile Thomas, onlangs te Parijs overleden, heeft een fonds nagelaten, be stemd om jaarlijks drie prijzen, van vijf-, vier en drieduizend franken, uit te keeren aan de drie huismoeders in Frankrijk, die de meeste kinderen hebben. De jongste en armste heeft altijd de voor keur. "Wie eenmaal een prijs ontvangen heeft, wordt niet weder bekroond voordat haar getal kindoren verdubbeld zij. De meervermelde kardlooper, te Parijs als „de stoomman" bekend, heeft Zondag te Clichy tegen een paard en een hardlooper, ten aanschouwe van 2000 menschen, geloopen. Het gold, in ander half uur 30 kilometer af te leggen. Het paard en de tweede renner moesten het opgeven, doch de „stoomman" zelf bezweek, na in 70 minuten 22,875 meter te hebben afgelegd. Naar de telegraaf reeds gemeld heeft, heeft te Odessa eone executie plaats gevonden, en wel zóó snol dat hot bericht van de voltrekking der doodstraf aan de moordenaars van generaal Strel- nikoff vroeger ontvangen is dan de brieven, die bijzonderheden omtrent het misdrijf zelf inhielden. De bijzonderheden zijn nog niet vele. Toen de generaal op eene bank van een der boulevards bij dc zee zat, sloop een jongmensch van 19 jaren achter hem en loste oen revolver op drie passen afstand. De generaal was binnen weinige seconden een lijk; de kogel had hem het hoofd doorboord. De dader vluchtte, door vele personen vervolgd, naar eene plaats waar een rijtuig stond, met een fatsoenlijk gekleed man van ongeveer 28 jaren op d£n bok. Zoodra deze den moordenaar en zijne vervolgers zag aankomen, sprong hij van het rijtuig en trachtte zich uit do voeten te maken. Het gelakte hem echter evenmin als de moordenaar, hoewel beiden zich met hunne revolvers en dolken zochten te verdedigen. Hunne ware namen zijn onbekend gebleven. Zij waren te gelijk met generaal Strolnikoff uit Iueff naar Odessa gekomen, hadden in hetzelfde hotel hun intrek genomen en acht dagen lang hem overal gevolgd om een gunstig oogenblik voor den moord te vinden. Het rijtuig, waarmede zij hadden willen ontvluchten, hadden zij gehuurd, het paard den vorigen dag voor 210 roebels gekocht. Men vond by hen, behalve revolutionaire geschriften en hnnne wapenen, ook nog fleschjes met vergift. BUITENLAND. Frankryk. De opbrengst dor indirecte belastingen van Frank rijk bedroog in Februari 11,597,000 fr. en voor Jan. en Februari samen 25,955,000 fr. meer dan de raming. De heer Paul Bert is tot lid van de Fransche Academie van Wetenschappen benoemd ter vervan ging van dr. Bouillaud, met 30 van de 57 stemmen. Uit Tunis seint menDe heer Cambon, de Fransche gezant, heeft eergisteren aan een deputatie der hier gevestigde Franschen verzekerd dat hij zal trachten verbeteringen in den toestand aan tebrengen, de regeering van den Bey zal steunen en toonen dat Frankrijk nog altijd den naam van eene de beschaving bevorderendo natie vordient. Er zulleu, zeido hij, tijd en beleid noodig zijn om het werk duurzaam te maken. Groot-Britanniê. De moord van mrs. Henry Smvthe, toen zij van de kerk naar hnis reed, heeft niet weinig sensatie verwekt. Haar schoonbroeder, op wien de moordenaars het hadden gemunt, had verschillende dreigbrieven ontvangen. Drie personen zijn gearresteerd: de pachter Riggs, zijn vronw en zijn zoon. Smythe had Riggs wegens niet-betaliug der pacht weggezonden. De moord had onder de volgende omstandigheden plaats Do heer Smythe, groot grondeigenaar in Westmeath, reed Zondag-namiddag uit de kerk naar huis, toen plotseling uit een boschje ter zijde van den weg eenige schoten werden gelost. Door een dezer werd mevrouw Smythe, die ook in het rijtuig zat, doode- lijk getroffen. De schoten werden gelost door drie mannen met zwartgemaakte gezichten, die niet vluchtten, maar driest op den weg bleven staan. De „Daily News" merkt dienaangaande op, dat er inderdaad voor hen ook geene reden was om te vluchten, tenzij er politie in de nabijheid was. De Ieren staan nu eenmaal niet aan dea kant van de wet en zullen geene moordenaars aangeven of ver raden; dat is, zegt het blad, het ontmoedigendste en bedenkelijkste bij het plaats hebben van zoovele wandaden. Oosteinsv«£Xortg*. Monarchie. Officieel wordt gemeld: De insurgenten, die nog op den rechteroever der Tara gebleven waren, zijn, door de troepen vervolgd, naar Novibazar ge vlucht. Hunne verdrijving heeft de inwoners gerust gesteld, zoodat eenigen weder hunne woningen zijn komen betrekken. Een ander bericht meldt: De troepen in Crivos- cië hebben de opstandelingen van den berg Lisac verdreven en ook Yaccizub en den berg Orien be zet om aan de opstandelingen de vlucht naar Zubei af te snijden. Do grens van Montenegro naderende, hebben zij aan de soldaten van het Montenegrijn- sche cordon een groet gebracht. Zuid-Amcrika. Volgens over Buenos-Ayres ontvangen berichten van don 8ston Maart 11. hadden de Peruanen onder generaal Mas en den prefect Panizo de troepen onder Caceres aangevallen, maar waren zij te Ayacucho verslagen; 200 hunner sneuvelden, Mas en Panizo werden gevangengenomen en men ver wachtte dat zij den kogel zouden krijgen. Verder had Caceres Benito Neto in Ica aangevallen en ook hem gevangengenomen. De gewezen dictator Pierola had eene proclamatie uitgevaardigd, de partijen in Peru vermanende tot verzoening en de natie aansporende om vrede te sluiten met Chili. Een particuliere brief in de „Times"' behelst eenige bijzonderheden omtrent de pokken-epidemie op Haïti, waarvan dezer dagen meldmg is gemaakt. Volgens den schrijver brak zij in het begin van Januari uit in do bergachtige streken van het noor den, waar meer dan 5000 personen, meest uit het behoeftige deel der bevolking, zouden zijn bezweken. Yan daar sloeg de epidemie naar Port-au-Prince over, waar zij ongeveer 40 slachtoffers daags maakte. Op den datum des briefs, den Ssten Maart, begon in den toestand van genoemde stad en omstreken zich eenige betering te vertoonen, maar breidde zich de ziekte op andere punten op schrikwekkende wijze uit. Spanje. De Algemeene Raden van elf provinciën vragen de aanneming van het handelstractaat met Frankrijke De staat van beleg is te Gerona en Tarragona opgeheven, maar dunrde to Barcelona nog voort. Luidens een nader bericht, is de toestand daar echter ook verbeterd. Met de beweging schijnt het gedaan te zijn, doch de fabrieken en winkels zijn er nog gesloten. Telegrammen. LONDEN, 5 April. De correspondent te Nieuw- York van de „Daily News" meldt dat Maandag avond jl. drieduizend Ieren daar vergaderd waren om te protesteeren tegen het verblijf van Ameri- kaan8che burgers in Engelsche gevangenissen. Deze mon8termeeting werd gepresideerd door den mayor der stad, zelf een Ier. Democratische partijleiders, Congresleden en vele andere personen voerden het woord en lieten zich uiterst scherp tegen Engeland uit. De resolutiën, welke de vergadering aannam, bevatten o. a. adhaesie aan de uitspraak van Madison en Jefferson, „dat Engeland, ondanks tractaten? steeds Amerika'8 erfvijand blijft, en dat de Engel sche vriendschapsbetuigingen slechts gehuicheld zijn" voorts afkeuring van hot naiipen door de Ameri kanen van Engelsche zeden, gewoonten en manieren, welke zoo ten eenenmale in strijd zijn met den voorvaderlijken geest; eindelijk eene uitnoodiging tot den president der Unie gericht, om de onmid dellijke vrijlating van de onrechtmatig gekerkerde Amerikanen in Ierland te eischen, met bedreiging dat, indien zij niet ontslagen worden, de gezant der Yereenigde Staten te Londen zal worden terug geroepen. NIEUW-YORK, 5 April. Yolgens de „New-York Times" is er geen woord waar van het dwaze gepraat over de zoogenaamde meegaandheid, ja zelfs „krui perij" vau den heer Lowell. Bovendien meent het blad dat de eischen, op de meeting gedaan ten behoeve van de Amerikaansche verdachten in Ierland, onbestaanbaar zijn met eene gczoDde uitlegging van gemeentelijke en internationale wetten. Ook de „Herald" ondersteunt den president en den heer Lowell. De „World" daarentegen valt den heer Lowell aan, maar uit de taal van dit blad is duidelijk partijgeschrijf te herkennen. BERLIJN, 5 April. Yolgens berichten uit St.-Pe- tersburg heeft de politie daar weder nihilistische plakkaten ontdekt, waarin de czaar met den dood bedreigd wordt als hij onwillig blijft eene constitutie te verleenen. Yoorts zijn bekend geworden bedrieg lijke handelingen, gedurende vele jaren gepleegd bij het beheer van het deposito-departement der Keizer lijke Baok. Een zeer aanzienlijke som moet verduisterd zijn, en de bedrijver dezer misdaad was de directeur van het departement, een lid van den Staatsraad. ROME, 5 April. De „Italië" en de „Bersagliero" houden vol dat kardinaal Jacobini heden den paus zijn ontslag als staatssecretaris heeft aangeboden. De paus zou hem verzocht hebben zijne betrekking te blijven waarnemeD tot na Paschen. L,IC 113ICIV, O April. Het bouwen van de openbare school met onder wijzerswoning te Zoeterwonde is gegund aan des minsten inschrijver, den heer M. T. Langozaal te Leiden, voor f 19,777. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer op 24 April bijeenkomen. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage heeft heden den wissolwachter B., werkzaam bij den spoorweg tot vervoer van het zand aan het Sein postduin te Schoveningen, schuldig verklaard aan het door verzuim of achteloosheid veroorzaken van den dood van een arbeider en de verwonding van vier anderen bij de botsing daar ter plaatse op 28 Februari jl. en hem mitsdien veroordeeld tot 45 dagen celstraf en eene geldboete van f 25. In het midden latende of de beklaagde van eene be hoorlijke instructie had moeten voorzien zijn, nam het vonnis als bewezen aan, dat de man nog intijds don wissel had kunnen overhalen, door welke hande ling het ongeluk voorkomen zou zijn. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok hedennacht van Southampton de „Madura" is dezen nacht van Java te I Jrnuiden binnengekomen, stoomde te 6 uren op en was te halftien te Amsterdam in de Rietlanden (het vol bracht de thuisreis in 39 dagen); de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Dinsdag van Port-Said.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2