rv°. 6793. Zaterdag 43 April. 1 LEIDSCH PRIJS DEZEB COURANT! foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Olficiëcle Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. HOOGENSTRAATEN Co., fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen, alhier, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding hunner fabriek in de Kerksteeg hij het Sleenschuur, N°. 7, door de oprichting van eene blikslagerij in het aangrenzend perceel N°. 11; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 20sten April a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 April 1882. E. KIST, Secretaris. Een daadwerkelijk protest tegen de Israclietenvervolging. "Weder wordt een beroep gedaan op Nederlands liefdadigheid. Dat zal ook ditmaal niet tevergeefs geschieden. In den edelen wedstrijd der daadwerkelijke monsch- lievendheid stond ons kleine land onder alle natiën steeds in de voorste rijen. Maar er zijn nog andere redeneD, waarom dezen keer de bede om hulp niet onverhoord mag blijven, ja in drievoudige mate verhooring verdient. Niet alleen het liefdadig, ook het vrijheid lievend, ook, in do derde plaats, het nijvere Nederland is dat aau zich zelf verplicht. In drie opzichten geldt hier het „noblesse oblige." Behoeven wij er nog bij te voegen, dat zij, voor wio deze onderstand wordt gevraagd, de vervolgde Israëlieten in Rusland zijn, arme, onmeedoogend uitgewezen vluchtelingen, voor wier zwakken en enden van dagen, voor wier kinderen zelfs het groote Ozarenrijk te klein scheen, waar de stem der mensche- lijkheid zweeg, toen die van godsdienst- en rassen haat zich deed hcoren? Wij zullen de zoogenaamde Anti-Semietenbeweging van haar oorsprong aan de oevers van de Spree, waar zij, dank zij het krachtiger bestuur en het beschaafder volk, na de eerste uitbarstingen werd beteugeld, niet trachten na te sporen in haar over planting naar het Russische rijk. De vervolging is nu eenmaal een treurig feit, al herinnert zij aan de gmwoltooneelen der middeleeuwen, die men in onze verlichte negentiende eeuw niet meer mogelijk zou hebben geacht. Yoor het liefdadig Nederland is het genoeg, te weten, dat er hulp noodig is voor al die noodlijdenden, om de hand tot het schenken van een milde gift uit te strekken. Maar ook het vrijheidlievend Nederland mag «lie roepstem niet onverhoord laten. Of staat het niet op schier elke bladzijde van onze roemrijke geschiedenis vermeld, dat ons vaderland steeds een veilige wijkplaats was voor allen, die elders vrijheid of leven bedreigd zagen door blindo vervolgzucht? Van dat grootsche streven om eigen vrijheid te handhaven en hen, die in hun eigen vaderland ver drukt worden, daarin te doen doelen, is Nederland nog niet ontaard. Die edele zucht naar behoud van eigen vrijheid en naar verdraagzaamheid jegens anderen en andersdenkenden moeten wij aankwee- ken, willen wij niet ontrouw worden aan ons eigen verleden. Daartoe wordt ons thans een schoone gelegenheid aangeboden, niet door de uit Rusland verdreven Israëlieten in ons land op te nemen, maar door met milde hand bij te dragen tot hun vestiging in een ander land der vrijheid, het gast vrije Amerika. Tegenover die giften, in ruime mate geschonken, zal het, helaas! niet altoos ongegronde verwijt verstompen, dat ook zelfs in Nederland een enkele maal, gelukkig slechts een enkele maal, de vrijheid van spreken door een verblinde menigte kon worden bedreigd. Ook het nijvere Nederland heeft ditmaal reden om diep in de beurs te tasten. Zij, die wel willen geven, als zij slechts de overtuiging bezitten dat hnn gift vruchten zal dragen, kunnen hier vrijelijk gevolg geven aan de inspraak van hnn edel gemoed. Het doel, waarvoor de bijdragen wor den gevraagd, is een 6choon en, naar wij hopen, een practisch dool. Op voorstel van de „Board of Delegates" to Nieuw-York, zullen de gelden die vanwege de „Alliance Israélite Universelle" te Parijs en hare afdeelingen ook hier te lande, in samen werking mot het Londensche „Mansion-House-Com- mittee" worden ingezameld, gebezigd worden om de vluchtelingen naar Amerika over te voeren, ten einde hen daar tot een landbouwkolonie te vereenigen. Niet minder dan 10,000 is het aantal verdre venen, welke men op die wijze wil te hulp komen. Dat de daartoe benoodigde gelden op 2y2 millioen gulden worden berekend, is niet te verwonderen wanneer men in aanmerking noemt, dat letterlijk in alles zal moeten worden voorzien, niet alleen om de Israëlieti8che kolonisten in hnn landbouw bedrijf te vestigen, maar allereerst om ben tot land bouwers te vormen. Inderdaad een zware, een schier hopelooze taak, zou men geneigd zijn nit te roepen. Immers ook de uit Rusland afkomstige Israëlieten vonden schier uitsluitend hun bestaan in den kleinhandel, gelijk dat ook met hunne stamgenooten hier te lande het geval iszij zijn met andere woorden ver vau ge schikt tot uitoefening van het landbouwbedrijf of van een ambacht. Zeerzeker zou die overweging alleszins geschikt zijn van deelnoming aan bevordering van het plan af te schrikken, waro het niet dat te Catahoula- Parish, nabij Nieuw-York, reeds een landbouwkolonie van Israëlietische emigranten is gevestigd, die reeds aanvankelijk gunstige uitkomsten oplevert, die hare statuten, organisatie en hoofden heeft en tot voorbeeld zal kunnen strekken aan de latere kolonies. Men zal al het gewicht van hot thans op groote schaal ontworpen plan begrijpen. Indien het slaagt zal daarmee tevens het vraagstuk zijn opgelost, dat reeds zoolang do warme vrienden van de veronge lijkte bannelingen in het algemeen en van de ver dreven Israëlieten in het bijzonder bezighield: hoe nl. hen aan de schier uitsluitende uitoefening van den kleinhandel met al zijne praktijken te onttrek ken, die hen bij de gezeten inwoners maar al te vaak, en soms niet ten onrechte, gehaat maakte en steeds hunne otwikkeling in den weg stond, en hen in stede daarvan tot nuttige landbouwers en zoo mogelijk tot nijvere handwerkslieden te herscheppen. Wat dunkt u, lezers, is het niet de taak van het liefdadige, het vrijheidlievende en het nijvere Nederland zijn aloude roeping getrouw te blijven, door met milde hand bij te dragon, waar zooveel wordt gevraagd, maar ter bereiking ook van een zoo schoon doel Zoo zullen wij een daad werkelijk protest leveren tegen de middeleeuwsche Israëlietonvervolging in de beschaafde negentiende eeuw. LEI9K1V, C April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam", nit Amsterdam vertrek kende, waarvan de laatste bnslichting aan hot post kantoor alhier is bepaald op Vrijdag den 7den April, des avonds te kwart over zessen. Na eene slepende ziekte van ongeveer zeven maanden overleed don 2den April de sergeant- majoor Van Deudokom, van het vierde regiment infanterie, eene weduwe met drie jeugdig© kinderen, waarvan het oudste pas vijf jaren en het jongste zeven maanden tolt, in hoogst kommervolle omstandig heden achterlatende. Door de langdurige ziekte van haren echtgenoot is de wedawo geheel uitgeput, en nu hare inkomsten bij zijn overlijden geheel zijn opgehouden, ziet ze mot zorg do toekomst tegemoet. Zonder hulp moet ze gebrek lijden! Begaan mot haar lot, hebben de onderofficieren der infanterie, alhier in garnizoen, het plan opgevat met de welwillende medewerking der stafmuziek eene toor.eelnitvoeriDg met concert in den Schouw burg te geven. De gelden hieruit voortvloeiende worden in hun geheel aan do weduwe afgedragen, ten einde haar in staat te stellen eene kleine nering te beginnen en zich op die wijze brood te verschaffen. Eerstdaags zullen inteekoningslijsten den inge zetenon worden aangeboden. Mogen deze spoedig met een aantal handteeke- ningen prijken, én om de wedawo die het waardig is èn om de pogingen der onderofficieren, die boven dien reeds herhaaldelijk hebben getoond een mensch- lievend doel met het aangename woten te doen samengaan! Daarin zullen zij ook nu zeker niet achterlijk blijven. In het comité voor do internationale koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, hebben o. a. zitting onze volgende stadgenooten prof. P. J. Vetb, eerevoorzitter, H. J. Bool, prof. "W. F. R. Snringar, mr. S. C. J. W. Van Musschen- brook en mr. L. Serrurier, de beide laatsten tevens in het comité van uitvoering. Het Zeeuwsch Genootschap der "Wetenschappen hoeft in zijne jaarlijksche vergadering benoemd tot binnenlandscbe ledeno. a. dr. A. A. W. Hubrecht en dr. D. De Loos te Leidon. Bij de Herv. gemeente te Lemmer c. a. is beroepen ds. J. S. Tigcholraan, predikant to Leid- schendam. Van de bescheiden betreffende de geldmidde len van den Nederlandschen Staat is thans een nieuw deel verschenen, bevattende een vijftigjarig overzicht van de opbrengst der belastingen, nl. van 1830 tot 1880. In 1831 bedroeg de opbrengst der middelen 38,002,000 en in 1880 102,671,000. De opbrengst der grondbelasting steeg in dat tijdperk van 8,856,000 tot 10,749,000; bet per soneel van 4,599,000 tot 9,818,000; het patent van 1,538,000 tot 4,093,000; de rechten op in- en uitvoer van 2,696,000 tot 4,754,000; de suikeraccijns van 76,000 tot 5,873,000; de wijn accijns van 1,101,000 tot 2,074,000; het gedis tilleerd van 4,113,000 tot 22,542,000; de zout- accijns van 1,590,000 tot 3,323,000; do zeep- accijns van 580,000 tot 1,727,000; het geslacht van 1,462,000 tot ƒ2,875,000; de zogelbelasting van 1,163,000 tot 2,188,000; de registratie van 2,048,000 tot 11,335,000; do successie van 2,101,000 tot 7,880,000, plus 2,760,000 voor successie uit do rechte lijn; do opbrengst der pos terijen van 1,518,000 tot 3,993,000. In een toe lichting wordt opgegeven welke wijzigingen en ver hoogingen de bestaande belastingen sinds 1831 heb ben ondergaan. Met de meeste is dit het geval. Ook de bevolking van het rjjk is zeer toGgeno- men. In 1831 bedroeg de bevolking van Nederland zonder Limburg 2,454,176 zielen, in 1841 met Limburg 2,930,950 aielen; in 1S80 daarentegen 4,060,578 zielen. Bij de statistieke tabel is ook een graphisobe kaart gevoegd in kleurendruk. De Koning heeft de baronesse Van Heemstra, die met 1 Mei a. s. ala gouvernante bij prinses

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1