De heer G. F. Penning, postdirecteur te Gorknra, maakt bekend dat ten behoeve van de weduwen en weezen der verongelukten op de Mer- wede op 17 Dec. 1881, aan gezamenlijke giften is ingekomen eene som van f ll,540.59i. Te Schandelen nabij Heerlen is eene houwmanswoning door brand vernield. Ook 18 koeien kwamen in de vlammen om. De schade wordt op 10,000 geschat; alles was verzekerd. Zekere W. uit Surhuistorveon nam de vorige week afscheid van vrouw en kinderen om naar Amerika te gaan. Te Lemmer had hij reeds berouw van zijn plan en keerde hij naar huis terug. Drie dagen later had hij weer berouw over dat be rouw, nam hij opnieuw afscheid en is hij weer op reis gegaan naar het land van belofte. Een goede smaak. - A.: „Nu, amice, hoe bevalt je mijne bruid? Ben ik niet gelukkig te noemen dat ik deze keus gedaan heb?" - B. „Waarlijk, ik moet bekennen dat zij ten minste in ééae zaak iets op u voor heeft." - A.„O, dat weet ik, oneindig veel, alles; maar wat bedoolt gij eigenlijk?" - B.„Zij heeft een beteren smaak dan gij!" Onder een berg bij Saint-Jean de Valo- risole, in het Fransche departement Gard, heeft men dezer dagen een verwonderlijk groot en diep hol ontdekt. Yerscheidene personen zijn er met fak kels in afgedaald; maar er zijn dagen noodig om het uitgestrekte gewelf geheel rond te gaan. Daar enboven stuit men bij het verder doordringen op een aantal diepe holen, waarin men niet dan met touwen kan afdalen. In dien onderaardschen doolhof werden verscheidene oude wapenen, werktuigen, vaatwerken, beenderen eDz. gevonden. Het krankzinnigengesticht teYankton (Dacotah) is verbrand. Drie krankzinnigen kwamen in de vlammen» om. Roderick Mc. Lean zal den 18den dezer terechtstaan wegens den aanslag op het leven van koningin Yictoria. De beroemde advocaat Montagu Williams zal zijn verdediger zijn. Benden werklieden kruisten te Barce lona gisteren door de straten, zonder wanordelijk heden te plegen; het garnizoen is versterkt. Armand Peltzer blijft in de gevangenis het stilzwijgen bewarenmen zegt dat hij mot het Panorama Yerlat 24,000 fr. verdiende, maar zeker weet men nog niets van zijn financieel© aangelegen heden. Ed. Pecher is weer naar Mentone verfrokken de schepen Van der Taelen is benoemd tot toeziend voogd over het kind van Bernays. Deze had zich borg gesteld voor een vriend voor 25,000 fr., zoodat er behalve de 100,000 fr., het bedrag der verzekering, niet veel overblijft van de nalatenschap. - Yan de twee sleutels, die op het huis van de rue de la Loi pasten, is één teruggevonden in het huis zelf, de andere te Aken in den tuin van Maria Hilf door den politiebeambte De Keijser. Uit St.-Petor8burg wordt gemeld dat de oud-zeeofficier Suchauoff, de eenige veroordeelde in het jongste nihilistenproces die gee» gratie ver kreeg, Vrijdag-echtend geëxecuteerd is. In den vroegen ochtend St.-Petersburg verlaten hebbende, word Suckanoff naar Kroonstad gebracht, waar bijna de geheele bevolking, alsmede het garnizoen de terecht stelling op het glacis der vesting bijwoonde. De commandant las het doodvonnis voor, waarna een priester het gebruikelijke gebed uitsprak en troost woorden tot Suchanoff richtte, die, het crucifix kussend, tot het einde zeer kalm en kordaat bleef. Twaalf mariniers vormden het executiepeloton. De dood volgde onmiddellijk. Joseph Moody, een pachter te Redner- ville in Canada, was naar het naburige bosch gegaan om hout te hakken; een oogenblik later begaf zijn vrouw zich naar de woning van den grondeigenaar om er een afgewerkte japon te laten passen, hare twee meisjes van twee jaar en negen maanden toevertrouwende aan de hoede van haar oudste dochtertje, een kind van vier jaar. Eensklaps zag Moody onder het werk een dikken rook opstijgen ia de richting zijner woning; zijn bijl wegwerpende, spoedt hij er zich heen; doch zjjn vrouw was hem reeds vóór geweest en trachtte tevergeefs het huis binnen te driDgen, wat haar door de vlammen en den rook belet werd. Ook den man was dat onmogelijk, ofschoon hij op de knieën naarbinnen trachtte te kruipen. Trouwens, de inmiddels toegesnelde buren hielden de ouders met geweld terug, daar het toch reeds te laat was om de kleinen te redden. Alleen van het oudste meisje vond men het verkoolde lijkje terug. Men kan zich de wanhoop der niet van onvoorzichtigheid vrij te pleiten ouders voorstellen. In een telegram uit Londen is gemeld dat, op verzoek van den president der Yereenigde Staten van Noord-Amerika, het voltrekken van de doodstraf aan den giftmenger Lamson tot 18 April is uitgesteld, ten einde de uit Amerika verwachte ge tuigen te kunnen hooren. De reden waarom presi dent Arthur zich in deze zaak mengt, ligt volgens de „New-York Times" in hot advies van den pro cureur-generaal bij het hoog-gerechtshof der Unie, volgens wien Lamson krankzinnig is. Niet alleen zijn verscheidene leden zijner familie in krankzin nigengestichten overledeD, maar toen hij zelf tijdens den Turksch-Russischen oorlog in de militaire hospitalen dienst deed, moet hij een zoo kwistig gebruik gemaakt hebben van aconitine, alsof dit middel alle kwalen genezen moest, dat de andere geneesheeren over hem klaagden en hem voor waanzinnig hielden. "Waren deze feiten behoorlijk den gezworenen onder het oog gebracht, dan zou, meent de procureur-generaal, eeno andere uitspraak gevolgd zijn. Hij concludeerde dan ook, dat de pre sident om uitstel van executie behoort te vragen, opdat de zaak naar eisch kaa worden onderzocht, en naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaansche regeering gemeend hare tusschenkomst te moeten verleenen. BUITENLAND. Duitschlaud. De „Reichs-Anzeiger" meldt de benoeming van den heer Yon Schlözer tot Pruisisch gezant bij het Yaticaan. Omtrent den uitslag van de door hem te Rome gevoerde onderhandelingen verneemt men nog niets, maar zijne benoeming schijnt een toeken, dat die onderhandelingen naar wensch zijn afgeloo- pen, ten minste voorloopig een bevredigenden uitslag hebben opgeleverd. Italië. De feesten te Palermo werden gisteren in vol maakte orde besloten met de onthulling van het monument tor herinnering aan Garibaldi's intocht. In tegenwoordigheid van een aantal Engelsche en Schotsche bezoekers en ingezetenen, is Zaterdag te Rome in den gevel van het huis no. 11 der Yia della Mercede, waar sir "Walter Scott gewoond had, een gedenksteen ter eere van dezen onthuld, daarin door het gemeentebestuur geplaatst. Kolonel Ram say, die Scott zelf nog gekend had, hield bij deze plechtigheid eene toespraak, den hertog Yan Ser- moneta aan zijne zijde hebbende, met wien de groote schrijver te Rome kennis had gemaakt. De eerste prijs voor het ter eere van koning Yictor Emmanuel op te richten monument, 50,000 franken bedragende, is toegekend aan het ontwerp van den heer Henri Nenot, oud-leerling van de „Académie de Franco" te Rome; de tweede prijs, van 30,000 fr., aan dat van de heeron Ferrari en Piaccrtini. De „Liberta" verzekert dat kardinaal Zigliara den staats-secretaris Jacobini zal opvolgeD. De Voce della Yerita" echter logenstraft ten stel ligste het bericht omtrent Jacobini's ontslag. €3-a?oo1>ïSritazi]öLA e. In het Lagerhuis zeide de heer Courtney gis teren dat de regeering het plan om Cetewayo naar Engeland te doen komen, niet heeft opgegeven, maar de schikkingen waren nog niet voltooid. Engeland zou de kosten betalen. De heer Onslow verklaarde dat hij hot verleenen van een krediet daartoe zon bestrijden. Do heor Gladstone heeft medegedeeld dat de briefwisseling met de Amerikaansche regeering over de zes in Ierland gevangengenomen Amerikanen nog voortduurt. Do Amerikaansche regeering bad nog niet geantwoord op de in Juni 1881 ingediende vertoogen betreffende opruiende geschriften. Yerdor stelde de heer Gladstone het uiteengaan van het Huis op Paasch-reces tot 17 dezer voor. De heer Gorst vestigde de aandacht op hot pas gebeurde voor het hof van assises in Ierland en het daaruit voortvloeiende bewijs van do vermeerdering der agrarische misdrijven en van de machteloosheid der justitie. Hij vroeg wat de regeering daartegen denkt te doen. De heer Gladstone antwoordde dat de toe stand ernstig is; doch hij deed opmerken dat men hier niet mot eene politieke, maar met eene sociale revolutie te doen heeft. Reeds Wellington heeft go- zegd dat tegenover tienden en pacht de hulpmid delen der regeoring van een vrij land ontoereikend zijn. Hij is overtuigd dat er achter die agrarische misdrijven hoogere invloed schuilt en hij verlangde van do leden der Landliga ccne meer stellige ver zekering dat zij hunne gelden niet daartoe hebben doen strekken. Wat betrof hot kiezen van een tijd stip tot het aankondigen van verdere maatregelen, dit diende aan het oordeel der regeering overge laten te worden. De heer Northcote noemde Glad stones redevoering onbevredigend en alarmeerend. Hij betreurde het dat de regeoring in hare politiek i nog niet tot een besluit gekomen is. Het Huis nam ton slotte Gladstones voorstel aan en ging tot 17 dezer uiteen. Aan de „Times" wordt nit Durban gemeld dat de, commandant Pereira, gezonden door do Transvaalsche regeoring, er in geslaagd is de Boe ren, die in de gevechten tnsschen de inlanders partij gekozen hadden, te bewegen zich terug te trekken. Evenwel was de beteekenis va?i die gevechten over dreven voorgesteld. De binnenlandsche toestand van de Transvaal is, volgens dezen berichtgever, beter dan vele berichten gemeld hebben. Te Londen heeft zich een commissie gevormd om de 500 pd. st., die Bradlangh moet betalen, door shillings-bijdragen bijeen te krijgen. ODSt©nvv.-ï5;oTttg'. B2"on3iT*f>2ii©. In berichten uit Weenen wordt nader geconsta teerd dat aldaar onverwijld de gemeenschappelijke ministeriëele conferentiën zullen gehouden worden, waarin het versterkingsplan voor de bezette pro vinciën en Zuid-Dalmatiö zal worden vastgesteld, met inbegrip van de daartoe noodige sommen, welke dan door den minister van oorlog aan de Oosten- rijksch-Hongaarsche delegatiën, na hare bijeenkomst in de laatste helft dezer maand, zullen worden aan gevraagd. Onmiddellijk na het toestaan van het door de regeering verleende krediet, zal het gene- raal-coramando in Serajevo een aanvang maken met de recruteering in het door de Oostennjksche en HoDgaarsche troepen bezette gebied. Voor de nieuwe betrekking van militair attaché te Belgrado is majoor Pinter benoemd. Rusland. Het proces tegen de moordenaars van generaal Strelnikoff, die Ivossogorsky en Stepanoff heetten, werd op 1 dezer met gesloten deuren gehouden. Den 2don bekrachtigde de gouvomeur-genoraal het over hen gevelde doodvonnis, en den 3den, 's ochtends to vijf uren, werd dit op de plaats der gevangenis door ophanging aan hen voltrokken, in tegenwoor digheid van eenige beambten en een tiental burgers. De lijken werden naar het quarantaine-kerkhof gebracht. Het beulswerk werd verricht door een wegens moord veroordeelden dwangarbeider. "Vereeiiig'Cie Staten. Den 24sten dezer zal het „volle Hof" te Washing ton de nieuwe bezwaren in behandeling nemen tegen het omtrent Guitean gewezen arrest. Yan den moor denaar zelf hoort men weinig meer, daar de dag bladen zooveel mogelijk alles vermijden wat zijn hunkeren naar bekendheid voeden kan, en men zegt dat hij onder deze „verwaarloozing" van ergernis verteert. Volgens opgaven van het Landbouw-departe- ment waren er in Maart 28 millioen bushels tarwe en 213 millioen bushels ander koren minder in de zevon voornaamste landbouwende Staten voorbanden dan verleden jaar. ru*. e za. NIEUW-YORK, 3 April. Eene depeche uit Mexico van gisteren meldt dat het Congres dien dag door don president der republiek, generaal Gonzalez, geopend was met eene redevoering, waarin hij mede deelde dat de mot Guatemala bestaande moeielijk- heden nog niet vereffend warenhij verklaarde dat Guatemala behoorde af te zien van het verkrijgen der Mexicaansche provincie Chiapas, of der stad Saconusco, daar anders een oorlog tnsschen beide Staten onvermijdelijk was. De president wenschte voorts het land geluk met den grooten vooruitgang op het gebied van spoorwegen en telegrafen, met de vermeerdering der inkomsten en de immigra tie van het Latijnsche ras yan Enropa naar Mexico. Hij verklaarde dat thans het tijdstip was aange broken, waarop alle inwendige twisten langs vrede- lievenden wog beslecht zouden worden. WEENEN, 4 April. De „Presse" meldt dat de officiëele uitnoodigingon ter bijwoning van de kroning van den czaar, in Augustus a. s. te Moskou, ver zonden zijn en dat de czaar zich niet heeft ver- eenigd met het voorstel, deze plechtigheid te doen geschieden volgons den oud-Russischen stijl en met do kleederdracht uit den tijd van Peter den Grooten. LONDEN, 4 April. De „Pal! Mall Gazette" doolt 1 med0 dat Sarah Bernhardt heden te Londen gehuwd is

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2