LEIDSCI DAGBLAD. N°. 6789. Maandag 3 April. A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnitsn de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 1 April. Bij de aan het directie-gebouw der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor de leve ring van vlaggedoek minste inschrijfster de firma Van Hartrop Zoon alhier voor 1234.10. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5167 volwassen personen en van 710 kinderen. Men schrijft ons uit Koudekerk: Had de af- deeliDg Hazerswoude-Koudekerk der Holl. Maatsch. van Landbouw gedurende het winter-seizoen niet het genoegen een spreker voor z ch te zien optreden, toch kunnen wij mededeelen dat ten slotte de heer dr. A. Prins uit Alphen ons gisteravond geheel vergoedde wat wij den winter hebben moeten missen. Alhoewel geen gewoonte makende van landbouw- lezingen, volgens zeggen van den spreker, kunnen wij van onze zijde gerust verklaren, dat dit een feit is, dat te betreuren valt. De spreker toch heeft de afdeeling in alle opzichten voldaan, waarvan de stilte, die onder de aanwezigen heerschte, het meest sprekende bewijs opleverde. De heer Prins verdeelde zijne lezing in vijf deelen, welke successievelijk aan dé beurt kwamen. Om echter een uittreksel hiervan te geven, waarlijk de lezing zoude er door verminderen, namelijk voor hen, die er niet bij aanwezig waren. Dit is zeker, menige nuttige wenk werd gegeven, voornamelijk ook ten opzichte van de pacht en den duur van de pacht der verschillende eigendommen. Tevens deelde spreker mede dat hij voor zich zeiven spoedig proeven hoopte te nemen om melk te verduurzamen en zoodoende die naar andere werelddeelen te verzenden. Wij hopen het volgend jaar de kennismaking met dr. A. Prins te vernieuwen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen treedt van heden af eene aanzienlijke verlaging der prijzen voor abonnementskaarten in werking, en wordt aan de abonnementen eene groote uitbreiding gegeven, doordien, van af drie maanden, kaarten voor een willekeurig aantal maanden en geldig voor het geheele Noorder- of Zuidernet der Staatsspoorwegen of voor Noorder- en Zuidernet, beiden voor personen, geen handelsreizigers zijnde, en voor handelsreizigers worden verkrijgbaar gesteld. Yooral de prijzen voor abonnementskaarten voor handelsreizigers voor Noorder- of Zuidernet of voor beider netten ondergaan een belangrijke wijziging. Zijn zij voor de reizigers in het algemeen reeds zeer laag gesteld, voor handelsreizigers zijn zij nog 25 pet. minder. Het vervoer op het Noorder- en Zuidernet kost 2de klasse slechts 225 'sjaars. Yoor anderen dan handelsreizigers wordt voor 6 kilometer eerste klasse per maand 8, per jaar 72 betaald en minder, naarmate het aantal kilo meters grooter is. Yoor de 30ste algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke de Holl. Maatschappy van Land bouw van 6 tot 10 Sept. a. 8. te Gouda zal houden, zijn o. a. uitgeloofd 51 gouden medailles. De alge meene vergadering zal op 7 September gehouden worden. Naar het Yad. verneemt, worden do Koning en de Koningin den 26sten April te Windsor ver wacht. De Koning zal tot de orde van den Kouse band worden benoemd. Prinses Helena met hare ouders zal 25 April te Windsor aankomen. De minister van waterstaat heeft den aanvang van den zomerdienst op de spoorwegen voor dit jaar vastgesteld op 1 Juni a. s., op welken dag die dienst ook in Duitschland in werking zal komen. Uit Parijs schrijft men aan het „Utr. Dbl": Omtrent het jl. Yrijdag te Parijs geteekende nieuwe handel8tractaat kan gemeld worden dat de Fransche regeering bij het voeren der onderhandelingen daar over de meest mogelijke vrijgevigheid heeft betoond en is tegemoet gekomen aan al de bezwaren, welke onze Tweede Kamer geleid hebben tot afstemming van het vorige tractaat. Alleen de rechten op de invoering in Frankrijk van aardappelmeel maken daarop een uitzondering. Yoor deze is het niet mogelijk geweest minder dan 4 pet. te bedingen. Sedert Zondag-ochtend bevindt het document zich in handen der Nederlandsche regeeriDg. Yerl. Zaterdag avond is het per koerier naar 's-Hage gezonden. De minister van financiën maakt bekend dat, tot verzekering van de verzilvering van de munt biljetten, die volgens de wet van den 2den April 1852 (Stbl. No. 90), tot een bedrag van f 10,000,000 zijn of kunnen worden uitgegeven, de volgende kapi talen op de grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven, te weten: op het Grootboek der 2!/2 pets.-inschrijvingen een kapitaal van f 18,788,000, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wet bepaalden koers van 50 ten honderd, een waarde van f 9,394,000, en op het Grootboek der 3-pcts.- inscbrijvingen een kapitaal van 1,010,300, uit makende, naar den daarvoor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van ƒ606,180, te zamen 10,000,180. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buiteDgewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Yan Alphen, den 31 sten Maart jl. te Livorno aangekompn. Aan boord der schepen is alles wel. De verdere route van de oefenings-divisie is ge wijzigd en bepaald als volgt: Livorno, Civita Yec- chia, Messina, Konstantinopel, Smirna, Tripoli, Bey- ruth, Alexandrië, Malta en Cadix. De divisie zal van daar in het begin van Juli naar het vaderland terugkeeren. Athene wordt niet aangedaan wegens het heerschen der pokken. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer T. Piper, leeraar aan het gymnasium te 's-Hertogenbosch, gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Iadie, om te worden be noemd tot leeraar in de geschiedenis en in de aard rijkskunde bij de afdeeling hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hillegom M. W. De Kat, met toekenning van eer vol ontslag als burgemeester van Mijnsheerenland en "VVestmaas; tot burgemeester van Leimuiden F. M. Baud. Gemengd Nieuws, Iemand introduceert kort na zijnhnwe- lijk twee vrienden bij zijne vrouw. Er wordt druk gesproken, maar de jeugdige huisvrouw mengt zich niet in het gesprek; zij bepaalt er zich toe zeer hoffelijk de honneurs waar te nemen. Nadat de gasten de woning verlaten hebben, spreken zij over de lieve echtgenoote. „Welk een aardig, bescheiden vrouwtje", zegt de een. - „Ja", antwoordt de ander, „maar zij is de baas in huis." - „Hoe komt ge daartoe?" vraagt n°. 1 verbaasd; „ze heeft bijna geen woord meegepraat." - „Precies", herneemt de tweede, „dat is het beste bewijs: een vrouw zwijgt nooit, vóórdat zij de baas in huis is." In het dorp Aibon, arrondissement Pri- vas, doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een aantal meisjes, werkzaam in twee verschillende fabrieken, van tijd tot tijd worden overvallen door hevige zenuwtrekkingen, gepaard aan spraakbelem- mering, terwijl zij tevens onzinnige kreten uitstooten. De geneeskundigen schijnen 'geen verklaring voor dat ziekteverschijnsel te hebben kunnen vioden; wel vermoedt men dat het van eenigszins besmette- lijken aard is, daar het zich ook bij eenige kinderen heeft voorgedaan. Op het plaatsje is dan ook een soort van quarantaine toegepast. Dezer dagen overleed een ingezetene van Montevideo, bekend onder den naam van „oom Antonio", die den ouderdom van 126 jaar had bereikt. Zijne nakomelingschap, waaronder ook ach terkleinkindoren, bestond bij zijn overlijden uit 120 personen. Een Amerikaan8ch tandmeester vond het niet verstandig zijn tandelooze patiënten een gewoon gebit te leveren; dat was goed voor eehs, maar dan viel er aan hen niet meer te verdienen. Daarom dacht hij een nieuw soort van valsche tanden uit, die de natuurlijke tanden zoo nabijkomen, dat zij ook aan bederf onderhevig zijn. eveneens moeten worden onderhouden en nn en dan zelfs geplombeerd. Dat is de natuur wel wat al te trouw nagebootst. De vrouw van een zaakwaarnemer te Rijsel, wiens plotselinge verdwijning groot opzien baarde, daar de man eenvoudig had vergeten zyne zaken te regelen, verkocht des Zondags haar inboedel aan een uitdraagster voor de zeker niet hooge som van 200 fr. De verkoopster, die in geldverlegenheid scheen te verkeeren, ontving terstond hot bedongen bedrag; daar men echter de meubelen op Zondag niet kon vervoeren, zouden ze den volgenden dag worden in ontvangst genomen. Toen de uitdraagster des Maandags verscheen, vond zij de woning ledig. Uit Odessa wordt gemeld dat Donder dag-avond om halfzes op den Boulevard aan het strand de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het militair gerechtshof te Kiew, generaal Strelni- koff, op eene bank zat, toen hij door een revolver schot in den hals getroffen werd. De kogel drong door het hoofd en kwam aan het voorhoofd er weder uit. De generaal was twee minuten later dood. Twee moordenaars vluchtten den Boulevard langs waar huurrytuigen stonden. Een der rijtuigen werd aangehouden, waarbij de misdadigers drie per sonen, die hen aanhielden, met schoten en dolksteken kwetsten. Beiden zijn jongelieden en weigerden hun naam te noemen. Er is een onderzoek ingesteld. Duizenden verdringen zich om de plaats, waar de moord gepleegd werd. Generaal Strelnikoff was naar Odessa gezonden om zekere onderzoekingen te leiden in verband met een hoogst gewichtig politiek proces. Den secretaris van het Fransche ge zantschap te St.-Petersburg, 'De Vogué, die thans te Parijs is, werd aldaar ontstolen een kistje met 25,000 fr. aan diamanten en 2000 fr. aan geld. Het kistje was is een valies, dat De Yoguó opengebroken vond in zijn appartement in de rue de Liverpool. Door een orkaan in het zuid-oosten van Alabama werden verscheiden personen gedood of gewond en een aantal huizen vernield. In den Zoölogischen Tuin te Londen heeft een geneesheer aan epn grooten aap eeno kies getrokken. De aap was sedert eenige dagen ljjdende aan een gezwel aan den wortel van de kies. Hij werd, niet zonder moeite, want men moest hem zeer omzichtig naderen, met chloroform bedwelmd. De kies werd niet getrokken dan nadat herhaalde vergeefsche pogingen gedaan waren. Gelukkig was de kies er uit eer de aap uit zijne verdooviüg ont waakte. De operatie had een goeden uitslag: het dier was blijkbaar van zijne pijn bevrijd en ging met gretigheid aan het eten, hetgeen h$ de laatste dagen bijna geheel nagelaten had. Zekere Mathildé L., te Parij s al s kam er- meisje in dienst, was opgevoed in het Yondelings- huis en had nooit iets van hare ouders gehoord, tot zij dezer dagen een brief kreeg van een notaris in den omtrek, haar kennis gevende dat haar vader, de heer Y., gestorven was en haar een vermogen had nagelaten van 600,000 fr. Intusschen eischt het Yondelingshuis de helft, ter vergoeding van de aan hare opvoeding ten koste gelegde sommen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1