tegenzin voor ons met represailles te beantwoorden ziet ieder ia, waat wy' zullen de Hollanders slechts d&n voor ons winnen wanneor zij inzien dat zij in «en bond met ons beter bnn rekoning maken dan als onze tegenstanders. Hiertoe zon echter ook het verkrjjgea van eigen koloniën van Hnitsche zijde en de daaruit voortspruitende emancipatie van Duitschland van de Hollandsche koloniale productie veel bijdragen." De heeren jhr. mr. M. J. Schnurbeqne Boeye, president van de arrondissements-rechtbank te Zie- rikzoe, S. H. Buytendjjk, pred. te IJsselstein, C. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen, P. M. Keiler van Hoorn, pred. te Dordrecht, H. P. Schim van der Loeff, pred. te Gouda, J. H. L. Boozemeijer, pred. te Arnhem en J. R. Steinmetz, majoor van den prov. staf te 's-Gravonhage, heb ben zich vereenigd tot eene voorioopigo commisBÏo tot het ontwerpen van bepalingen voor een op te richten „Nederlandsch Zondagsbond." Op 4 April zal deze commissie hare eerste vergadering honden te Utrecht. Gedurende het jaar 1881 zijn aan 's Rijks Hnst vervaardigd en afgeleverd: voor rekeniDg van den Staat: 2,000,000 tiencentsstnkken; 4,000,000 2'/iContsatukken; 10,000,000 centenb. voor rekening van particulieren niets; nitmakende eene nominale "waarde van f 400,000. Tot hoofdonderwijzer der opgerichte Roomsch- Katholieke school te Noordwyk is benoemd de beer A. Op de Laak te Zwaag. Waarschijnlijk zal het volgende Nederlandsche taal; en letterkundig congres eerst het volgende jaar te Brugge gehouden worden, bij gelegenheid der feestelijke onthulling van het monument van Brejdel en De Coninck. Dit China is door bemiddeling van onzen minister-resident en consul-generaal, den heer J. H. Ferguson, voor het standbeeld van graaf Jan van Hassan ontvangen de som van f 60. Het stoomschip „Koningin Emma", 11 Fobr. van Amsterdam vertrokken, arriveerde Woensdag te Batavia; de „Amsterdam" vertrok dien dag van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Rotterdam", van Nicuw-York naar Rotterdam, passeerde gister ochtend Dover. De luits. ter zee 2de kl. G. Borel en G. Jonck- heer, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer M. Yan Winsen, werktuigkundig ingenieur, werkzaam hij de Maatschappij tot Espl. van Staatsspoorwegen te Utrecht, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-Iudiö, om tijdelijk to worden benoemd tot chef-werktuigkundige bij de uit te voeren water werken in Demak. De Staatscourant van hedon bevat de Kon. goedkeuring op een wijziging in de statuten van do vereenigiug „Prov. vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland," te Rotterdam, bepa lende dat eervol ontslagen burgemeesters en secre tarissen leden der vereeniging kunnen blijveD. Z. M. heeft den lsten luit. J. R. Do Wolff, van het 3de rog. vesting-art., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; - benoemd tot telegraphist 3de kl. bij de Rykstolegraaf F. Lijbaart, A. J. Visser, H. Pitlo Rz., H. J. E. Yan der Kop, J. G. Woldringh, A. Kuypér, J. Yer- vloet, K. H. Tos, F. H. T. M. Micheels en P. Lans dorp, allen klerk 2de kl.; - aan A.Rüttger, geboren te Fallersleben (Hannover), mits bij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het gevon van middelbaar onderwijs hier te lande. Gemengd Nienvs'S. Hedennamiddag om twee urenontstond ten huize van den heer De F. aan den Stations weg een schoorsteenbrand, welke echter door middel van kardoezen werd gebluscht. Tot aanvulling van hetboricht oni- trent het eergisteravond te Warmond gepleegde feit, dient dat niet de moeder, maar de zoon zelf het z. g. bankbiljet hoeft gewisseld en zij ook de outdekster van de valschheid er van was, alsmede dat later aan den kant Tan den straatweg een gelijk biljet van f 100 vorschenrd is gevonden, en wel tegen over de plek waar de oplichter do gekochte broodon en ook zijn overkiel in het water bad geworpen. Hetlyk van Frederi k Pronk, matroos op de vorgane bomschuit „Onbestendig", is te Noord- wijk aan Zee aangespeeld en naar Schaveningen vervoerd. Pronk was 29 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. In de Wagenstraat te 's-Hage zijn gis termiddag twee rijtuigen togen elkandor ingereden. Een paard kreeg den boom van het andere rijtuig tegen de borst en stortte neder. Met moeite kreeg men het dier weder op de pooten. Een der rijtuigen werd zwaar beschadigd. Voor de villa aan het Beznidenhont to 's-Hage, voor veertig jaar gebouwd voor graaf Yan den Bosch en waarvoor de tegenwoordige eigenaar f 50,000 betaalde, is nu oen millioes geboden, ten einde haar te Bloopen en op het terrein huizen te zetten. De Haagsche berichtgever van de Z. C. dit mededeelende, brengt in herinnering dat indertijd de gehoele grond van het Willemspark voor een halven ton te koop was, terwijl nn fabelachtige prijzen voor kleine stukjes worden betaald. By het voltigeeren over paarden had dezer dagen te 's-Hage de wachtmeester van de artillerie J. C. J. het ongeluk zich zoo ernstig te bozeeren, dat hg twee dagen later in hot hospitaal bezweek. Kerdgk, bekend nit de Rotterdam- sche Pincoffs-geschiedenis, is na het ondergaan der tweejarige cellulaire gevangenisstraf, weder op vrije voeten gesteld en met zyne vrouw naar Mechelen Tertrokken, waar hij door zijne familie voor 160 fr. per maand besteed is. Naar men verneemt, zal het verleden jaar te Rotterdam door braDd vernielde gebouw der Maatschappy tot verhuring van stoomkracht woder worden opgetrokken. Bij het gemeentebestuur is reeds vergunning gevraagd om het bestaande stoomwerk tuig van 20 paardenkrachten, ter uitoefening van verschillende bedryven, weder in werking te mogen brengen. De koningin van Zweden vertrok gis terochtend per spoor van Amsterdam naar Haarlem, alwaar H. M. in een open rytuig een toer maakte door de stad en den Hont naar het naburige Over- veen, ter bezichtiging van de thans in vollen bloei prijkende bleembollenveluen. Aan oenige werklieden te Amsterdam is het gelukt eene daad van verregaande onmensche- lijkheid te voorkomen. Aan do Mauritskade by de Van Lyndenstraat trachtte nl. een man een jongetje van zes jarigen leeftijd onder een aankomenden zandtrein te werpeE. De personen, die dit plan zagen, snelden toe en redden juist nog intijdB het knaapjo, terwijl zij den ellendeling vrij hardhandig aan do politio overleverden. T« Stratum is eon zeer oppassend jon geling uit Woensel, J. B. S., 19 jaar oud, ver moord. Uit een herberg vertrekkende, ging zekere v. R. met hem mede, sloeg hem, na eenigo schre den te hebben gedaan, zonder eenigo aanleiding zijn pet af en bracht S., toon deze vroeg: „Is dat meenens?" mot één steek een vervaarlijke wonde met een mes toe. S. bleel in het onderlijf geraakt te zijn en is naar het ga thuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. De moo ienaar, die als een slecht sujet bekend staat, is nat de gevangenis te 's-Her- togenbosch overgebracht. 1 Omtrent don moorijvan Joseph Mahon in do herberg in Dorsot-slcet te Dublin verneemt men nader, dat drie jongetenscben in een kamertje naast de gelagkamer zata te drinken. Eensklaps hoorde men een schot, do'denr ging open en een van de drio liep weg. Meyvond Mahon dood; de tweede verklaarde, dat hijpij ongeluk was dood geschoten. Op den vloor latn twee geladen revol vers. De man, die gevlucht fas, werd gearresteerd en weigerde zijn naam opjte geven, maar zeido later, dat hij John Bron); heette. Dit is echter een valsche naamzijn war naam is Bronnan en hij is oen schoenmaker. De idere man heot MartiD. In beider woningen vond ml een groote hoeveel heid kruit en revolvers. Yarüe familie Martin zijn drie letterzetters van de ,|ish Times". Zekere Fitzpatrick is gearresteerd n het huis van de Martins; men vond by heiitwee bajonetten, 40 patronen en een geladen redver. Bij de Martins werd gevonden een groot aAal papieren betrek king hebbende op politieke veenigingen. Den 27sten dezer heefln verschillende deelen van Noord-Amerika, vtral in Ohio, Wost- Virginië, Pennsylvania, Goorj en Louisiana, een hevige storm gewoed, waarby ^scheidene personen gekwetst werden, sommige bileven verloren en groote schado werd aangericht.; Ten gevolge van het uiten van drie fabrieken to Barcelona zjjn d^rbeiders bijeenge- sciioold ea hebben onder oproerhjpeten ongeregeld heden bedreven; 33 arbeiderfijn in hechtenis geuomen. Men zegt dat ten gevolge van de arres tatie van don advocaat Godbne reeds 1 rnillioen frs. is teruggevonden yan de gestolen gelden uit de bisschoppelyke kas van Doornik. Te Hontone is Dinsdag-avond oen bal lon opgestegen met twee luchtreizigers, welke op 20 kilometers van da kust in zee neerkwam. Het tweetal werd door eou voorbykomend vaartuig gered. Een hevige orkaan heeft op de kust van Algorië gewoed; eon bark is gezonken en vam de '10 opvarenden is slechts 1 gered. Een ander schip is op de rotsen vorbryzeld, waarbij 4 man het leven verloren. Mou is bevreesd voor vele cbepen, die kort voor den storm de haven hebben verlaten. Het stoomschip „Villa de Ronne" beeft groote gevaren doorgestaan; drie man zjjn overboord geslagen en drie anderen zijn zwaar gekwetst. Dezer dagen overleed Jean P.m 1 Lorry, eon der beate émail-schilders aan de Sèvres-porse- leinfabriok. De eigenlyke naam van den artist was Paul Bernard, doch hij had dien naam niet den anderen verwisseld sedert den moord van zyn vader, dien men op zekeren morgen mc' gespleten schedel te bed vond. De vermoorde was voor de tweede maal gehuwd rast een vrouw, oogeasohynlyk van onbesproken gedrag, doch die door zijn zoon van den moord verdacht werd. Op voorstel van een geneesheer onderzocht men nn de oogen van het slachtoffer, ten einde te ontdekken of zich op het netvlies wellicht een afbeelding vertoonde van hot beeld, dat de vormoorde in zijn do idsiryd het laatst had waargenomen, eon meening, die, zooals men weet, by sommigen bestaat. Nauwelijks had de geneesheer in tegenwoordigheid van den procu reur-generaal de oogledon van den doode geopend, of mevrouw Bernard, die hot eerst in do starende oogon blikte, deinsde mot een kreet terug: haar eigen beeld stond in do oogen van den doode af gedrukt. In één adem bokende de vrouw de moor denares to zyn. Men had haar echter misleid. De zoon van den vermoorde had op twee glazen kunst- oogen de beeltenis zijner stiefmoeder g ëmailleeri on de dokter had beide voorwerpen om >r de oog leden vau bet lijk aangebracht. Door die list werd de moordenares tot bekentenis genoopt Te Parijs is verschonen eene Brochure, getiteld: „1900, garde a vous! De la Sprceal'Es- cant par la Marne." Daarin wordt beschreven, hoe Nederland en België door de Dnitsche legers wor- <ïon overstroomd, nadat Frankrijk een dceligen vrede met Duitschland heeft gesleten. U beleg e» de capitulatie van Antwerpen, dat hetuegen maan den tegen den vijand uithoudt, maker, en einde aan den groeten krijg, die beide koni,B -ijken bij Duitschland doot inlyven en van Frankrijk, dar Nice, Savoyo, Corsica en Tunis verloor, een repu bliek onder den naam „Etats-Unis de F'1 mee" heeft gemaakt. BUITENLAND. ITz-ï! 'lïctjlv. De Kamer beeft het ontwerp van e ooriogs- kredieten met 395 tegen 3 stemmen s.. "genomen, waarby voorzien wordt in de kosten vaa de oproe ping van hen, die met verlof naar bi a zyn, ton einde bet effectief voltallig to maken. De Fransche minister der posterij, n denkt er over bet in Engeland gebruikelijke stelsel van post wissels in te voeren. In alle postkantoren en tabaks- bnreels zullen bons van 1, 2, 5, 10 en 20 fr. ver krijgbaar zijn (voor 5, 10 of 20 centimes behalve het bedrag), die in een gewone enveloppe kunnen worden verzonden. Luxemburg. De commissie uit de Kamer Tan Afgevaardigden, belast met de enquête ter zake der Nationale Bank, heeft gisteren rapport uitgebracht. Blijkens een telegram van Reuters Agentschap is de commissie verdeeld in eene meerderheid en eene minderheid. De meerderheid schryft den val der Bank voorna- melijk toe 1°. aan het niet sterten van kapitaal, hetwelk in plaats van 71/, rnillioen in werkelijkheid slechts 600,000 fr. bedroog; zoodat de Bank heeft geopereerd met geldon, die godeponeerd waren door hot Gouvernsmont, door spaarkassen en kerkfabrie ken; 2°. aan operaties in strijd met de statuten der Bank; 3'. aan de tusschenkomst van bot gou vernement om Philippart gemakkelijker in de ge legenheid te stellen tot het verkrijgen van 16,000 aandeelen der Bank door middel van gelden der Bank zelve; 4°. aan eene ontijdige reductie ven kapitaal, namelijk op iet eogenblik dat do hulpbronnen der Bank reeds waren geïmmobiliseerd; 5®. aan ver-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2