i\°. 6786. Donderdag SO Maart. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden........'..;;;;;/ L10. Franco per post1.40. Afeondtrtyjke Nommers.a 0.05. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN! Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere lettert naar plaatsruimte, Voor het incassee- ren bniton da atad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Te Noordwijk is het lijk aangespoeld van een zeeman. Yolgens de bekomen inlichtingen zal het dat van den Scheveningschen stuurman Dirk Groot veld zijn. De reeder A. Krul is van daar naar Noordwijk vertrokken om het lijk te herkennen. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat Dirk Grootveld de stuurman was, die dezen winter den meed had het eerst aan te monsteren. De Scheveningsche bom zelf is in goeden staat drijvende langs de kust tusschen Egmond en IJmui- den gezien. Naar men wil, heeft de reeder het vaartuig aan de assurantie-maatschappij overgegeven en is de heer M. De Niet naar IJmuiden vertrokken om pogingen aan te wenden de bom op het strand te brengen. Ook te Katwijk moeten enkele goederen van den inventaris der verongelukte schuit „Onbestendig" zijn aangekomen en geborgen. Aan 4 gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden is door den Koning ontslag, aan 3 ieder zes maanden afslag, aan 35 ieder drie maanden afslag en aan 1 zes weken afslag van straf verleend, wegens vlijt en goed gedrag in het tuchthuis. Op de jongejuffrouwenschool te Kra lingen heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Toen het elfjarig dochtertje van den heer Y. aan de onderwijzeres 's middags vroeg om haar thema's na te zien, begon het eensklaps te laohen en te schreien en viel bewusteloos neder, in welken toestand het zich gisteravond nog bevond. Dr. Hartog verleende geneeskundige hulp. Men verneemt dat het meisje des nachts is overleden. Ten gevolge van den grooten voorraad aardappelen, welke bijna onverkoopbaar zijn, zijn de boeren in Gelderland en Overijsel begonnen er de varkens mede te mesten en ze aan het melkvee te voeren, hetwelk daardoor veel melk geeft. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd: Johann Roemer, postbeambte, af kom- stig uit Heddernheim (Pruisen), oud 25 jaren, lengte middelmatig, uiterlijk krachtig en ineengedrongen, gezond, haar zwart gekroesddraagt een bril, bruine onderjas, donkerblauwe overjas en een kleinen zwarten vilten hoed. Zijne opsporing en voorloopige aanhouding wordt wegens verduistering van 5590 mark, met de bewaring waarvan hij als openbaar ambtenaar was belast, door de Prnisische regeering aangevraagd. Yoor zijne aanhouding is eene premie van 300 mark uitgeloofd. Yanwege het departement van justitie wordt verzocht dezen gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddellijk kennis te geven. Te Driernow, bij Augustowo, in Pelen, heeft een groote brand 400 gebouwen in de asch gelegd. Twee menschen, zeer veel vee en eene me nigte goederen verbrandden. Ongeveer 1000 men schen zijn van alles beroofd. Zooals men weet, zijn de Parijsche con cierges joist niet bijzonder goed aangeschreven. Dat was ook het geval met een hunner, die zijn schepter zwaaide in een huis in de rue Yavin en het onder zijn huurders vooral voorzien had op een boekbinders knecht. Op zekeren nacht dat deze tamelijk laat en niet precies nuchteren te huis kwam, liet de con cierge hem herhaalde malen schellen, alvorens hem binnen te laten. Er vielen harde woorden, waarop de huisbewaker den bewoner toeduwde, dat hij hem liever een borrel moest geven. Dien heb ik niet, maar hier hebt ge geld, haal den drank zelf. De concierge, zelf een echt liefhebber, liet zich dat geen tweemaal zeggen, maar nauwelijks was hij de straat opgegaan, of de ander sloot de deur en ging bedaard naar bed, zoodat de concierge eerst den volgenden morgen door tusschenkomst van een smid het huis kon binnenkomen. Slot van de geschiedenis: den concierge werd zijn betrekking, den boekbinder-^n huur opgezegd. ©a Te Coucy, Laon, dep. der Aisne, is zekere Eugène Wliss gevangengenomen, die mede plichtig moet geweest zijn aan den moord op de vrouw Neumélize, wier aan stukken gesneden lijk indertijd te Lyon aan den rivierkant gevonden werd. Het getal schilder ij en, dit jaar voor de tentoonstelling te Parijs ingezonden, bedraagt 7063, en volgens het reglement mogen er niet meer dan 2500 worden aangenomen. De „Siècle" geeft een verhaal be treffende eene spookverschijning in de wijk Cour celles te Parijs. Den eenen nacht na den anderen bracht aldaar de „zwarte dame" de bewoners in opschudding, en eindelijk verkoos geen dienstbode na negenen meer een voet buiten de deur te zetten. Ten laatste verdroot dit den heer Y., een schilder, die te middernacht met een knuppel zijne woning verliet en het spook op den boulevard Malesherbes te lijf ging. Het bleek een neger te zijn, die, als kok in dienst, zich van zijn beroep ontspande door op deze wijze den goeden lieden schrik aan to jagen. Te Gratz, in Stiermarken, moeten dezer dagen vier kinderen uit verschillende gezinnen verdwenen zijn en men vermoedt dat zij vervoerd zijn. Tot dusver heeft de politie nog geen spoor van hen kunnen ontdekken. In Januari werd de justitie te Frank fort a/d. Oder gewaarschuwd, dat er in de Zand straat aldaar, ten huize van pasgehuwde lieden, een moord had plaats gehad. Het ingesteld onder zoek scheen 't lasterlijke van dit gerucht aan te toonen. De bewoner van het aangewezen huis ver toonde toch een hond, dien hij had geslacht en waarvan het bloed de oorzaak van de verdacht making was geweest. De zaak bleef daarna rusten. Yoorl. Zaterdag werd echter op het algemeen kerkhof bij het graven van een kuil een zak onder de aarde gevonden, waarin het verminkte lijk van een manspersoon, die met gespleten schedel en afge houwen hals het onderst boven in den zak genaaid was. De Januari-geruchten kwamen nu als vanzelf weer in de gedachten op en men liet den jongge huwden man uit de Zandstraat komen. Zoodra hij het opgegraven lijk zag, viel hij in onmacht en trachtte vooral zijne vrouw te verontschuldigen, doch op zoodanige wijze dat hij ook haar in ernstige verdenking bracht. Zij is dan ook met hem in hechtenis genomen. In de Belgische gemeente Hombeek vond een 73-jarig grijsaard bij zijn thuiskomst zijn ziekelijke vrouw roerloos te bed liggen. In wanhoop over bet verlies zijner levensgezellin gaat de man naar den zolder en maakt daar door ophanging een einde aan zijn leven. Intusschen kwam de vrouw, die slechts het bewustzijn had verloren, weder tot zich zelve. En men durfde haar niet in kennis te stellen met het droevig uiteinde van haar man, naar wien zij dagelijks vroeg, terwijl zijn stoffelijk overblijfsel reeds aan den schoot der aarde was toevertrouwd. Hevige ontsteltenis veroorzaakte de zer dagen het spoorloos verdwijnen van een ratel slang uit het aquarium te Munchen. Daar het dier tot de zeer vergiftige soorten behoorde, werd de inrichting op last der politie onmiddellijk gesloten. Na langdurige nasporingen vónd men het dier eindelijk levenloos terug tusschen de spleet van een muur. De geneeskundige bladen te Wee- nen melden een bijna ongelooflijk geval. Eene zwakke vrouw van ongeveer negen en veertig jaar werd in het ziekenhuis te Jena opgenomen. Het onderzoek bracht aan het licht dat zij door een onverteerbare stof bijna geheel verstopt was en toen men haar daarvoor middelen ingaf, bleek het dat de maag en ingewanden aan niet minder dan 235 pruimepitten een schuilplaats hadden verleend. Na een behan deling van veertien dagen kreeg zij hare krachten weder terng. De la Panouze, de echtgenoot van Marie Heilbron, is naar de Kaap vertrokken om daar te trachten fortuin te maken. Hij heeft een warmen aanbevelingsbrief an lord Lyons voor den gouverneur van de Kaap. De Belgische bladen deelen mede dat de Amerikaansche advocaat Godbue gearresteerd is; hij was door den kanunnik Bernard, den dief van de 2 millioen fr. uit de bisschoppelijke kas van Doornik, gezonden om aan den vroegeren bisschop Dumont voorstellen te doen tot restitutie van 40 pet. van het gestolene. Men vond in zijn koffer een geladen revolver en belangrijke papieren. Godbue is in de Petits-Carmes opgesloten. Yolgens een telegram uit Nieuw-York kan een zware storm op de Noord-Britsche en Noorweegsche kusten verwacht worden tusschen heden en Yrijdag, vergezeld met regen, sneeuw en stormvlagen uit het Noorden en Zuiden. Soubiran, die met behulp van zijn knecht Dostes zijne schoonouders vermoordde om van hen te erven - zijne vrouw was ziekelijk en hij had geen kinderen - is door het hof van Agen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het mis drijf werd vijf jaar geleden gepleegd en eerst onlangs kwam de justitie op het spoor. Dostes namelijk kreeg twist met zijn medeplichtige, wiens vrouw hij had verleid, en liet zich bij die gelegenheid woorden ontvallen in tegenwoordigheid van andereD, waardoor de vermoedens, die men koesterde, tot zekerheid werden. Te Marseille vond men een décorschil der in zijne woning opgehangen; een brief lag op tafel, waarin stond dat niet gebrek, maar de vrees het gezicht te zullen verliezen hem tot zelfmoord had gedreven. De brief eindigde met „Leve de Republiek 1" Uit San-Domingo wordt bericht dat op den president der Republiek, Don Fernando Arturio De Merino, toen hij van een wandeling terugkeerde, dicht bij de hoofdstad geschoten werd door eenige mannen, die zich achter struiken hadden verborgen. De Merino werd niet getroffen. Tien personen wer den gearresteerd. Donizetti's opera de „Duca d'Alba", gelijk men zich herinneren zal een jaar geledon onder zijne nagelaten papieren gevonden, is thans in den Apollo-schouwburg te Rome ten toonoele gebracht. Do verwachting was hoog gespannen en de opera moet er volkomen aan beantwoord hebben. Er is geen twijfel meer aan, zegt de „Opinione", of de „Duca d'Alba" is een authentiek werk van Donizetti en een nieuwe lauwer in zjjnen kranB. De schouwburg was stampvol en ook uit Milaan, Napels en andere plaatsen waren autoriteiten op het gebied der kunst overgekomen, o. a. de leden der com missie, vanwege het Conservatorium te Milaan be noemd, om de echtheid van het handschrift te onder zoeken, en de heer Salvi, die het stuk voor het tooneel arrangeerde. Al wat door geboorte, rang, rijkdom of talent uitblonk was met de koningin verschenen. Het gehoor bleef stil gedurende de eerste helft van het eerste bedrijf, maar toen berstten bij een prachtig koor de toejuichingen los, om onder aangroeiend enthusi- asme tot het einde voort te duren. Dr. Gantz, die veroordeeld was om aan de Nederlandsche regeering te worden uitgeleverd, is er in geslaagd de noodige 40 pd. st. voor de appèlkosten te vinden. De quaestie van zijne uit levering zal nu door de Londensche Queensbench moeten uitgemaakt worden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1