Imn voor hunne talrijke opkomst dank te zeggen, daarbij den wensch uitsprekende dat de volgende uitvoeringen evengoed mochten bezocht worden. De tooneeUtukjes„Het levend doode snijder- paar", blijspel met zang in twee bedrij ven, „De twee Bedienden of het spoek te middernacht", kluchtspel in één bedrijf, en ten slotte „De zuster van Jocrisse", blijspel in één bedrijf, werden ilink en vlug afge speeld en brachten dikwijls de lachspieren van het publiek in beweging. Tevens werd er voor een ongelukkige weduwe een collecte gehouden welke een som van fl7.86 opbracht. Ook deze bijeenkomst werd met een bal besloten. Wederom heeft zich het geval voorge daan, dat een grenadier op de hoofdwacht to 's-Hage, een flesch met carbol zuur willende ontkurken, een gedeelte van dat vooht in het gezicht kreeg. De man werd naar het hospitaal gebracht. De zee heeft van Scheveningen weer groote effers gevraagd. De bomschuit „Onbesten dig", van den reeder A. Krul Pz. aldaar, is Zondag namiddag in open zee in het gezicht van Zandvoort met man en muis vergaan. Deze treurige tijding werd door de bemanning van een Scheveningsche schuit medegebracht. Des avonds om halfzeven be vond zich dit vaartuig in de nabijheid van het ver ongelukte, dat eenige oogenblikken te voren nog in goeden staat bleek te zijn. Later werd de romp van de bom omgekeerd drijvende gevonden; de naam en de herkenningsteekens van de schuit wer den toen waargenomen. Het vaartuig is slechts een half jaar oud en kwam vau de schrobnetvisschenj thuis waarschijnlijk is het door oen grondzee van ter zjjde aangegrepen en toen omgeslagen. De be manning bestond uit de volgende personen: Dirk Grootveld, stuurman 31 jaarJan Den Heyer, 50jaar Engel Pronk, 35 jaar; Frederik Pronk, 29 jaar; Maarten Rog, 22 jaar; Klaas Grootveld, 21 jaar, en Koraelis Rog, 14 jaar. Zes hunner waren ge- hnwd en laten weduwen en kinderen na. De slag is daarom zeer groot, omdat van de opvarenden vijf broeders of zwagers zyn. (Jit Den Haag schrijft men aan het Rott. iNbl.: Het moet al hagelen of sneeuweD, anders kan men er zeker van zijn dagelijks, ondanks weer en wind, de kleine prinses met haar „hofstoet" uit rijden te zien gaan. De hofstoet bestaat uit een kindermeid, eenvoudig in een paars gestreept katoentje gekleed met mantel en hoed, die het kinderwagentje duwt, waarin de jeugdige vorstentelg ligt. Daarnaast' loopt de gouvernante en 0p eenigen afstand volgt een lakei, wien de verveling op het gelaat te lozen is - het beste trouwens wat een lakeiengelaat nog kan uitdrukken; als er geen ver veling op ligt, ziet men er opgeblazenheid en aan matiging op. Hot prinsesje wordt niet verwend, dat is zeker; het blijkt uit alles dat zij volgens Duitsch régime wordt opgevoeddat is gehard wordt tegen koude. Het is te hopen dat ons klimaat zich daarvoor aan het kind niet wreekt; toen het mij gisteren voorbijreed, kuchte en niesde het, een bewys dat het evenals een burgermanskind ook vatbaar voor verkoudheid is. Het ziet er overigens blozend en gezond uit, het is bepaald wat men noemt een voordeelig kind voor haar leeftijd. Do heer A. Kaptijn te Gouda meldt dat het bericht van het Vad. betreffende de f 20,000, die hij aan de Rijnspoorweg-Maatschappij zou heb ben moeten betalen voor twee tram-overgangen over de Rijnspoor te Gouda en te Bodegraven, geheel verzonnen is. De heer Kaptijn heeft voor dat recht van overgang niets behoeven te betalen. Te Bei*gen-op-Zoom heeft een vecht- party plaats gehad, waarby een milicien der inf. een belangryke snede in den hals ontving, die hem o. a. van oen gedeelte van het oor beroofde. Do man is onmiddellyk in het hospitaal opgenomen. Te Krimpen a/d. IJsel zijn Zondag- avond drie jongelieden, die met een boot zonder riemen over het onstuimige water wilden varen, verdronken. Waarschijnlijk is de btot door den wind omgeslagen. De lijkon zijn alle gevonden. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn do volgende soldaten van het 6de reg. inf. veroordeeld J. C. v. D., J. W. P., C. K. en J. T. T. ieder tot twee en G. E. tet zes maanden cellulaire militaire detentie, met bevel dat laatstgenoemde na zijn ont slag uit de detentie, voor den tijd van een jaar zal worden geplaatst in een klasse van militairen aanecne gestrengero krijgstucht onderworpen, wegens afspraak tot desertie in tijd van vrede, tusscken meer dan twee militairen gemaakt, gevolgd door werkelyke desertie, met medenoming van goed boyon dat der tenue van den dag, voor wat G. E. betreft na veroordeeling wegens tweede desertie in tyd van vrede, gepaard aan verzachtende omstandigheden; tevens is H. M., soldaat by het 5de reg. inf., ver oordeeld tot een jaar cellulaire gevangenisstraf, wegens moedwillige verwonding, beletsel om te werken van meer dan twintig dagen hebbende doen ontstaan. Gisternacht werd de landbouwer P. te Hekelingen door eenig geraas gewekt, en be merkte, buiten komende, dat men kippen bij hem gestolen had en daarmede op don loop ging. Toen hy zjjn geweer op de dieven afschoot, lieten zij hun buit vallen, nadat een hunner een schot op den landbouwer had gelost, waardoor deze aan het hoofd werd getroffeD. De wond sehynt niet ernstig te zijn. De gouverneur der provincie Luik, de heer Do Luesemans, is op straat door eeno be roerte getroffen, welke bijna onmiddellyk zijn dood heeft ten gevolge gehad. In Brussel heeft een oppasser van een school, die vroeger een Peltzer kende, zich van het leven beroofd. De man had zich in het hoofd gezet dat hij op Yaughan geleek en dat men hem zou arresteoren. Hy veranderde zijn loop, trachtte zijn gezicht een andere plooi te geven, maar niets hielp en om uit zijn lijden verlost te worden ging do onge lukkige naar een nabygelegen bosch en sneed zich met een scheermes den hals af. Zondag heeft van des ochtend 8 vij f uren af te Parijs een hevige storm gewoed. De straten waren met pannen cn stukken van omgewaaide schoorsteenen bezaaid, tal van boomen werden ont worteld en onder dat alles viel een fijne regen. - Ook uit Cherbourg en Havre komen stormberichtcn. In laatstgenoemde stad is eeno reddingsboot, uitge gaan om een in nood verkeerend schip bij te staan omgeslagen en de bemanning zoowel als de van hot schip gehaalde personen, te zamen 19 man, verdronken. Hot Hongaarsche stadje Edmoedisver- leden woek door een brand geteisterd, die alle gebouwen en woonhuizen in de asch heeft gelegd. Naar men zegt, zijn vyf vrouwen en vier kinderen in de vlammen omgekomen; het aantal verbrande paarden en runderen is zeer groot. KOLONIËN. BATAVIA, 20 Februari. Van Colien, den tot de Atjehers oyergeloopen Israëlietiscken fuselier, wordt verteld dat hy niet de eerste is van dien naam die van deserteeren houdt. Een naamgenoot, korporaal bij het garni zoensbataljon van Borneo's "Westkust, heeft in 1859 getracht de wijk te nemen naar Serawak, waar by hoopte door den Radja Brooke te zullen wor den aangesteld tot iets moer dan korporaal. Zijn broeder zou hem toen van dien stap hebben terug gehouden. De cholera begint in de kampongs by Soerabaia het hoofd meer en meer op te steken, zoodat daar aan gemiddeld nu reeds 30 tot 40 inlanders per dag bezwyken. Ten gevolge der inkrimping van het wapen der cavalerie zal de onlangs vacante majoorsplaats door de bevordering van den majoor Von Boddien tot luit.-kol. niet vervuld worden. Het wapen zal dus voortaan slechts twee hoofd-officieren tellen, een luit.-kol. en oen majoor. De majoor Von Micha- lofski, commandant der cavalerie te Rijswijk, wordt overgeplaatst naar Salatiga, terwijl de ritmeester J. T. Ten Bosch als commandant der cavalerie te Rijswyk zal optreden. De controleur der 1ste klasse Van Oordt heeft een eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Tot leden van de „Koninkl. Natuurk. Vereeniging in N.-I." zijn benoemd de heeren H. E. Prins, H. J. G. Ferzenaar, dr. W. Burck, A. P. Melchior, H. J. M. Baumann, mr. A. L. C. Kleyn en mr. H. Van Dissel Lzn. Men bericht dat de resident van Banjoewangie De Vogel zal worden voorgedragen tot resident van Bezoeki in de plaats van den heer Van Alphen. De regeering is van plan om te Batavia en te Soerabaia burgeravondscholen op te richten voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Deor den gottverncur-geseraal raa Ned.-Indië zija de toI- gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: eervol, w. ziekte, dc aud.- mil. bij den krijgsraad te Kotta Radja mr. C. H. Nieuwenhuy9. Benoemd: Tot grifT. bij den landraad te Kotta Radja, le vens and.-mil. bij den krijgsraad in het commandement Atjeh en onderhoorigbedeD, mr. A. E. Pool. Tot hnlpoudertvijzeres mej. M. M. Van der Bijll cn tevens geplaatst aan de openbare 2de lagere meisjesichool te Batavia. Tot algemeen ontvanger le Kediri, de algeraeeno ontvanger to Rembang A. L. Vau Hotten. To Rembang da algetn. ontvan ger te Bodjonegoro (Rembang) W. H. H. Snell. Te Btdjonegoro de ajibt. op wachtgeld J. O. Grevelmk, laatat ter b- chikkine vam dea dir. van tin. Departement pa* Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, vr. volbr. diensttijd, net beh. van recht •p pensioeD, do kept, der inf. N. T. Stenr. Bevorderd: Bij de mil. adm., tot kapt.-kwart*i.r de 1st* luite -kwartm. L. C. Van Berg, J. E. Jantxe, L. J A. Ver- brogge en A. L. Dykman, do drie laatateu thans met verlof in Nederland of derwaarts vertrokken; tot lsten loit.-kwartm., de 2de lait.-kwartm. C. G. Vossen. Deor den commandant van het leger u chef vaa het dep. van oorlog in Ned.-Indiö is geplaatst hij de genie: bij dc werken te Soerabaia, de 2de luit. A. Sehadee, onlonga nit Ned. aangekomen. Overgeplaatst: Militaire administratiebij bet hospi taal te Weltevreden, de 1ste lait -kwartierm. F. L. J. De Jeer. In fas ter ie: by het 12de bat., do late lait. J. H. A L. Von Frytag Drabbe; bij het 18de bat., de lste loit. G. C. Nienwen- buys. allen van Atjeh; by het garn.-bat. van Atjeb cn ouder- hoorigheden de lste lait. W. P. A. Steenraeijer en do 2de luit. L. E. W. Seek, resp. van het F2de en 14de bat.de laita. Van Berlo, Cranen en Everts naar Atjeb. Departement van Marine. Ingotrokken: De tijdelijke detacheeriog by het mar.-etabl. te Soerabaia van den laït-ter-zee lste kl. P. D. V. Frankamp. Tydelyk^ gedetacheerd: Bij het mar.-etabl. Ie Soe rabaia, ten einde de betrekking vsn onder-eqoipagciaeestor t# vervullen, de Init.-ter-zee lste kl. W. J. Derx. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ncd.-Indië. GEHUWD: J. B. Harmoyer met M. C. A. Ven Steedei», Soerabaia. BEVaLLEN: C. B. Zuurdeeg geb. Kroseman, Z., Sidhe- Ardjo. S. L. Dezentjé geb. Vaa der Heyde, D Solo. v A. P. A. v. d. Hell geb. Walter, doodgeb. tweelingen, Madi- oen. C. De Lean geb. Van Stralendorff, Z., Gadok. M. A. Banzer geb. De Graaff, D., Balé. C. M. A. Wilkens geb. Valter, Z., Saraarang. OVERLEDEN: Mevrouw A. P. P. v.d. Heil, 22 j Madioe». BUITENLAND. Frankryk. Uit Tunis wordt gemeld dat hot gerecht, ale zou er feene bende van duizend opstandelingen tus- schon Gabes en Dyezid staan, onjuist is. Alleen aan de uiterste zuidelijke grens heeft men benden van 50 a 80 ruiters bespeurd. Volgens stellige berichten uit Tripoli gaat het aantal dor Tnrksche en Tripolitaansche troepen niet boren de 13,000. In de Kamer heeft gisteren de minister Goblet, door den heer Freppel geïnterpelleerd over de uit drijving van monniken te Solesmes, geantwoord dat do regeering de wet heeft toegepast en zal toe passen. De Kamer heeft 418 tegen 73 stemmen de maatregelen der regeering goedgekeurd. De Senaat heeft zonder beraadslaging zijne goedkeuring gehecht aan het door de Kamer aan genomen ontwerp van wet, waarbij aan alle go- meenten in het land, Parijs uitgezonderd, weder het recht verleend wordt zeiven hare burgemeesters te kiezen. Duitsohland. Men zal in Pruisen een proef nemen met de inenting van schapen als voorbehoedmiddel tegon het miltvuur, volgens de methode van don heer Pasteur. Do regeering heeft aan een commissie van deskundigen opgedragen daarover een rapport uit te brengen. Wederom zjjn te Berlijn zoven studenten uit Japan aangekomen; vijf hunner zullon op kosten van de Japansche regeeriDg studeeren. Onder voorbehoud bericht hot „Berliner Tage- blatt" hot volgende: De onderhandelingen voor een bijeenkomst van den czaar met den keizer van Oostenrijk zijn weder begonnen. Giers heeft de onderhandolingon uitgelokt. Keizer Wilhelm zet er spoed achter en Yon Bismarck kenrt het goed. Graaf Yon Walkenstein zal bij zijn aankomst in St.-Potersburg deze onderhandelingen verder voort zetten. Orloff wordt eventueel de opvolger van Gortschakoff. Groot-Britannië. Do „London Gazette" bevat thans de ofiiciiiele benoeming vau president Brand tot ridder-grootkruis van de H. Michael en George. Parnell ontving in de gevangenis te Kilmainham een bezoek van zekeren^ Patrick Byrne uit Liver pool, die hem van eenige vereerders dier stad een fraaie „musical box" aanbood! Op de VTaag Tan Byrne of hij zich candidaat zou willen stellen te Liverpool, antwoordde Parnell dat hij daarover rjjpe- lijk moest nadenken. In het Lagerhuis verklaarde de heer Dilke gisteren dat Spanje den wensch heeft uitgedrukt dc handelsbetrekkingen tusscken beide landen te Madrid to behandelen. - Do heer Fawcett zeide dat de regeering in do invoering der pakketpost heeft toe- gestemd. Zoodra zij in het binnenland zal worden ingevoerd, zal ook dc verbinding met het buitenland tot stand komen. Pakketten van elk deol vau Enge-1

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2