LEIDSCH DAGBLAD. N9. 6785. Woensdag 29 Maart. A°. 1882. PBIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden1.10. Frsaco per post.1.40. Aöönck-flyte Nootman... 0.05. CSM li i.mwia.wu».. li STADS-BERICHTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt Ier algemeene kennis dat, naar aanleiding van 6 October art. 3, 6de al., van het Raadsbesluit van v1881, 22 Dec. goedgekeurd bij Kon. Besl. van 24 Januari 1S82, n°. 4-, door den ontvanger der directe belastingen alhier zijn benoemd tot Herschaiter der localiteiten, bedoeld in de Drankwet, de heer WILLEM ANTHONIE VAM LITH, timmerman, en tot Kcrschaiter-Tlaatsverva-ngor de heer JAN FILIPPO HZN., metselaar, Beiden alhier woonachtig, die op heden, ingevolge art. 5 van het bovenaangehaald Raads besluit in handen van den Burgemeester, den vereischten eed hebben afgelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Maart 1332. DE KANTER. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB AD VERTESTIEN Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 9.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer hel iacassee- roa buiten de stad wordt 0.10 berekend. IaEOTEW, 3Saart. Door do alhier zitting houdende commissie voor het gene&skundig staats-examen zijn heden toege laten voor het eerste gedeelte de heeren A. M. Nortier eu J. C. Tromp, doctorandi, en is tot tand meester bevorderd de heer B. N. Frank. Onze stadgenoot de heer A. A. Peltenburg Sr. zal Zaterdag a. s., 1 April, zijn 40-jarige ambts vervulling als organist in de Evang. Luth. kerk alhier mogen herdenken. Het Rotterdam8ch tooneolgezelschap van den heer Willem Yaa Zuylen heeft hier gisteravond weder een waar succes behaald, dank zij niet alleen de uitstekende wijze waarop in „Frou-Frou" de hoofdrollen werden vervuld, maar waarop ook de overige personen zich van hunne taak kweten en al zoo een goed geheel vormden. Voor velen was Meilhac's en Halévy's werk geen onbekende. Nadat het den 30sten October 1869 te Parijs voor de eerste maal vertoond was, werd het hier reeds den 24sten April 1871 door het toen malige Nationaal Tooneelgezelschap van Antwerpen onder directie van den heer E. Lemaire opgevoerd, waarbij moj. Beersmans de rol van Frou-Frou ver- Tulde. Toon heette het oen „drama uit het heden- daagüciie [Parijsche] loven." De heer H. P. Boudier heeft liet nu in zijne nieuwe vertaling tot „tooneol- spel" bevorderd. Veie toestanden, welke er in voorkomen, zijn op on top Fransch en gelukkig, naar we hopen, nog nergens tot ons doorgedrongen. Ze verplaatsen ons in de groot© wereld aldaar, met haar betrekkelijk lief, maar ook met haar meestal voor anderen ontzicht- baar verschrikkelijk leed. Sarah Bernhardt als Fransche actrice, schitterde er in op hare kunst reis tloor ons land. Voor een Hollandsche tooneel- apeelster zijn do moeilijkheden daarentegen niet go- ring, doch we meenen dat mevr. De Graef-Ver- straete, die dan ook het leeuwenaandeel van de her haalde toejuichingen ontving, ze met bijzondere ver diensten - eerst in hare grillen van een bedorven jong meisje, daarna tijdens haren echt in do ver- onachtzamiug van haar huisgezin en kind, met de ■daaraan verbonden gevolgen, vervolgens in het op nieuw ontwaken der vroegere liefde voor een ander dan met wien zij gehuwd is doch die haar te innig, met te veel blindheid beminde, en eindelijk'in hare 8tervensure - heeft overwonnen. Naast haar mogen echter vooral de dames Egener- Van Dam en Kley, zoomede de heeren Chrispijn, Van Zuylen en Alex. Faassen niet onvermeld blijven. Ook de jongejuffrouw De Wolff speelde heel aardig. Terwijl de gemeenteraad van Oadshoorn in beginsel den aanleg van oen stoomtramweg in die gemeente goedkeurde, besloot ze de directie der Nederl. Tramwegmaatschappij uit te noodigenvóór den lsten April a. s. nadere plannen en voorwaar den in te zenden betreffende de door haar ge vraagde concessie voor don aanleg van zulk een weg langs den lagen Rijndijk en den straatweg aldaar. Wanneer op 1 April a. s. geene nadere berich ten van genoemde Maatschappij zijn ontvangen, zal met de heeren Dibbetz en Van Sillevoldt, die con cessie voor dezelfde lijn aangevraagd en reeds ver schillende plannen en voorwaarden ingezonden heb ben, in onderhandeling worden getreden. Aan de IJsel-Stoomtramweg-maatscbappij iseone voorloopige concessie verleend voor den aanleg van eene stoomtramlijn van don lagen Rijndijk bij de hofstede „Delftzicht", langs den Heereoweg tot de grens der gemeenten Oudshoorn on Woubrugge. De rijksuitgaven voor het middelbaar onderwijs in 1880 bedroegen f 1,018,194.23f/j, de inkomsten f 94,094.38, de zuivere uitgaven f 924,099.85'/2. (Sedert 1863 gaf het Rijk tot dit doel zuiver uit f 11,531,470.70'/,). Het zuiver bedrag der uitgaven van Rijk en gemeenten voor het middelbaar onder wijs volgens do wet van 1863 wa3 f 1,637,572.72. Daarenboven gaven Rijk, provinciën en gemeenten voor teeken-, industriescholen en voor doofstommen onderwijs zuiver uit f 229,801.59, zoodat vooralle inrichtingen van middelbaar onderwijs door hen zuiver werd uitgegeven f 1,868,374.31. De kosten van het lager onderwijs beliepen voor het Rijk f 2,223,177.37'/2. Deze vermeerderden dus met f 1,004,121,82, welke vermeerdering het gevolg was van de invoering der nieuwe wet, van eene ruime toepassing van art. 36 der wet van 1857 en \van de meerdere uitgaven voor do opleiding van onderwijzers. De gemeenten gaven zuiver voor hetzelfde doel uit f 5,523,004.64. Het zuiver bedrag der uitgaven door Rijk, provinciën en gemeenten in 1880 voor het lager onderwijs gedaan bedroeg f 8,365,877.65 tegenover f 7,387,158.64 in 1879. Voor alle inrichtingen van onderwgs (met uit zondering van het militair onderwijs, van dat in de gevangenissen en van het onderwijs aan de be waarscholen) gavon Rijk, provinciën en gemeenten in 1880 uit f 12,364,623.62 tegenover f 10,860,898.61 in 1879. In eene gistermiddag gehouden zitting van den korkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Dor drecht werd behandeld eene vraag van regenten van het Vereonigd Armen Wees- en Nieuvv-Armhuis aldaar of de kerkeraad de verpleegden in dat ge sticht als lidmaten der Herv. kerk zou toelaten, indien deze de belijdenis huns geloofs afleggen in handen van hunnen leeraar en in tegenwoordigheid van twee ouderlingen ©ener andere gemeente, tot dat doel derwaarts overgekomen. Regenten waren tot deze vraag geleid door eone, ten vorigen jare bij gelegenheid der aanneming, door een orthodox lid van den kerkeraad besproken mogelijkheid, om op deze wijze tot eene schikking te komen tusschen hen die het nieuwe artikel 38 G. O. aannemen en hen die het verwerpen. Do kerkeraad heeft dit voorstel echter van de hand gewezen, als in strijd met de wet, en regenten gewezen op den weg die hun openstaat, nl. om do adspirant-lidmaten in eene andere gemeente te doen aannemen. De leerlingen dor moderne predikanten te Leiden zullen Donderdag a. s. te Zoeterwoude worden aan genomen en bevestigd. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, geleerden en belangstellenden, hield de rector magni ficus der universiteit te Utrecht dr. S. Talma, gis termiddag eene redevoering in de Nederlandsche taal in het Groot Auditorium ter viering van den Dies Natalis der hoogeschool aldaar. De hoogleeraron vereenigden zich aan een diner op de bovenzaal van den schouwburg, terwijl de studenten zich des middags vermaakten door het honden eener rijpartij met muziek en de banieren der onderscheidene ge zelschappen, en des avonds serenades brachten aan onderscheidene hoogleeraren. Na eene ongesteldheid van slechts een paar dagen is overleden de heer F. G. H. Driessen, in leven kolonel-commandant van het 7de reg. inf. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat voorschriften zullen worden uitgevaardigd, volgens welke op de terug betaling van gelden, in de Rijks-postspaarbank ingeschreven ten name van minderjarigen, onder curateele gestelden, gehuwde vrouwen enz., de be palingen van het burgerlijk recht, ten opzichte van de vaderlijke macht, de voogdij, de curateele, het beheer der huwelijks-gemeenschap enz. van toepas sing zijn. Op grond daarvan zijn dan ook reeds doer de Rijks-postspaarbank betalingen gedaan voor minderjarigen op aanvraag van hunnen vader. - Onder opmerking dat deze maatregel een stap is op den goeden weg, vraagt onae berichtgever tevens of er nog niet meer zonden te doen zijn. Volgens de inlichtingen, die de N. Schied. Crt. uit Parijs omtrent deu inhoud van het nieuwe handel8tractaat ontviDg, zal art. 14 van het door do Tweede Kamer verworpen tractaat vervallen of althans zal het verbod worden opgeheven, om den uitvoer van kolen te verbieden. Ook is het veel besproken art. 21 verdwenen, zoodat niet demoge lijkheid is afgesneden om weer differentieel© rechten in onze koloniën te heffen. Overigens is het tractaat gelijkluidend met het vroegere. Git Den Haag wordt aan de Belgische „Indë- pendance" gemeld dat bij het nieuwe handelstractaat met Nederland deze mogendheid zich de bevoegdheid voorbeheudt van den uitvoer van steenkool te ver bieden en voorts aan de Fransche producten in Nederïandsch-Indië de behandeling van die der meest begunstigde natie wordt toegestaan. Het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-Tork, passeerde gisternamiddag Dover. De Staatscourant van heden bevat het verslag der commissie in 1881 belast met het afnemen van examens van hen, die akten van bekwaamheid ver langden voor middelbaar onderwjjs in Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijksktmde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven. De heer H. C. Leiden, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Keulen, is als zoodanig door de Duitsche regoering erkend. De gewone audionties van de ministers van financiën en marine zullen a. s. Donderdag en Vrijdag niet plaats hebben. Z. M. heeft don kolonel A. F. Beyen, com mandant van het 2do reg. inf., en den luit.-kol. C. H. B. "Wiedemann, van het 5de reg. inf., eerst genoemde op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en hun pensioen bepaald voor deu kolonel Beyen op f 2100 en voor den luit.-kolonel Wiedemann op f 1800 'sjaars; en voorts aan den luit.-kolonel Wiedemann den rang verleend van kolonel; - be noemd: bij het wapen der infanterie, bij het 2de reg., tot kol. en comm. van het corps, den luit.- kol. H. M. Verkouteren, van het 6de reg.; bij het 7de reg., tot luit.-kol., den majoor F. baron Van Aerssen Beyeron van Voshol, van den generaion staf; - J. A. C. W. Lanschot Hubrechfc, ontvanger dor directe belastingen en accijnzen te Zevenbergen c. a., benoemd tot ontvanger dorzelfdo middelen te Meppel- pensioen verleend ten laste van den Staat aan: M. Weersma, griffier van het kantongerecht te Bol9ward f 631B. Van Garderen, rijksveld wachter f 434; H. W. Bodowitz, idem f 434; P. Savelkouls, idom f 257; A. Kastein, idem f 261; W. Van Elferen, idem f 255; - met 1 April a. s. J. H. T. De Smit, thans adsistent ten postkantore te Doesburg, benoemd tot directeur van het post kantoor te Gennep. Gemengd Nieuws. De onlangs alhier epgerichto Israëlie- tische tooneelliefhebbers-vereeniging „Eendracht" gaf gisteravond in het lokaal „Ephraïm" haro eerste openbare uitvoering. De president, de heor J. L. Kiek, opende de vergadering met den leden en allen aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen en

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1