over het feit dat de beschikbaarstelling tot rech terlijk ambtenaar in Indië ook na afgelegd examen volgens art. 92, 2de lid der wet op het Hooger Oaderwijs, slechte verkregen wordt door het afleggen van een examen voor de staatscommissie. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam waren ingeschreven 440 studenten (waarvan 224 hoorders) of 60 meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal militaire studenten bovendien bedroeg 162. Yoor het bijwonen der lessen werd in het geheel gestort 90,165 en aan examengeld door 102 personen 5100. Het getal gymnasia bleef onveranderd 24, dat der progymnasia bedraagt 5. Onder de bijzondere scholen voor hooger onder wijs wordt in de eerste plaats genoemd de Vrije Universiteit te Amsterdam, op 20 October 1880 geopend, die in het studiejaar 1880/81 acht stu denten telde, waarvan vier werden ingeschreven voor de propaedeutische studiën. Met lust en ijver zotten deze studenten hunne studiën voort. Voorts is een kort verslag opgenomen over een 18-tal kwaekscholen en seminaria en een 13-tal bijzondere Bcholen van voorbereidend hooger onderwijs. Aan do drie Rijks-universiteiten werd door het rijk 1,223,873.42 of ruim 66,000 meer dan hot vorige jaar ten koste gelegd. Met de subsidiën voor de gymnasia on andere uitgaven tot hooger onder wijs betrekkelijk, klommen de Rijksuitgaven tot 1,482,399.45 of 132,099.51 meer dan het vorige jaar. De zuivere inkomsten aan de drie Rijks universiteiten bedroegen 159,332.50 tegenover 163,920 in 1879. Het zuiver bedrag der Rijksuit gaven beliep dus/V1,323,066.95 tegen ƒ1,186,379.94 iu 1879. Amsterdam gaf na aftrek van inkomsten en sub sidie van Noord-Holland voor hare universitoit 546,392.01 uit tegen 246,170.067s in 1879, welk belangrijk verschil in hoofdzaak het gevolg is van de aanzienlijke buitengewone uitgaven in 1880. Het zuiver bedrag door Rijk, provincie en Amsterdam ten behoeve der universiteiten gedaan bedroeg dus 1,542,649.39tegenover ƒ1,174,169.48 In het vorige jaar. Voor de gymnasia, progymnasia en Latynsch© scholen gaven (behalve de subsidiën van rijkswege) de gemeenten 407,473.01 uit en ontvingen ze 141,898.55^. Zuiver betaalden de gemeenten das 265,574.457} tegenover 303,844.95,/2 in het vorige jaar. Voor hooger onderwijs werd derhalve in 1880 door Rijk, provinciën en gemeenten 2,049,295.36'/2 uitgegeven tegenover ï,653,303.04y2 in 1879. Gemengd Nieuws, Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee Zaterdag 11. is bijna de goheele vloot aangekomen. Wegens emloopenden wind was de vangst niet ruim. Eenige buitenlekkers besomden 75 a 135 in 5 tot S dagen, de kustvisschers 50 a 100 in 5 dagen. De prijzen waren vooral van tarbot en tong nog zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot 4 a 10, tong 0.40 x 0.70 en bunschol 0.50 a 0.85 per stuk; droogschol 5 a 7.50, bin- nirilekscliol 4.50 a 8, scharren 4 a 6 en zeesterren 1.50 a 2 per mand. Op den tweeden dag bezocht de Ko ning reeds 'smorgens te halfaeht zonder gevolgen terwijl nog niemand van het bestuur zich daar be vond, het terrein en de Gothische Zaal, waar de tentoonstelling van varens, lycopodiaceeën, bloemon onz. van de Haagsche afdeeling der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde plaats heeft. Z. M. vertoefde er ongeveer een uur en nam onge stoord alles met groote nauwkeurigheid op. Er heeft een proefrit plaats gehad van den stoomtram Gouda-Bodegraven. Op verzoek van den concessionaris, den heer K&ptijn, waren door den maj.-commandant van het 5de bat. 4de reg. 80 officieren en minderen nit Gouda daartoe tor beschikking gesteld. Na eene velddienst-oefening in de omstreken van Bodegraven werd deze troep van daar vervoerd naar Gouda. Zonder de minst© moeite werd de trein, bestaande uit vier wagens, door ééne locomotief voortgetrokken en van bochten in den weg werd niets bemerkt. Hot traject duurde ongeveer veertig minuten. Te Amsterdam zal eene passage ge bouwd werden van de Priits-Hendrikkade naar den Nieuwendijk, waartoe het r Hotel-Lieth" on acht andere perceelen afgebroken zullen worden. Hoe men aan zijn einde kan kernen. - Een letterzetter te Clichy, die in verregaanden staat van dronkenschap des nachts te huis kwam, viel over een bekend breekbaar slaapkamermeubel. Het éónoorige voorwerp brak aan stukken en de scher ven sneden den man zoo diep in het dijbeen, dat dit lichaamsdeel bijna geheel van den romp werd gescheiden en de dronkaard aan bloedverlies bezweek. Donderdag is kolonel Bnrnaby te Dover met een luchtballon opgestegen, om daarmede bet kanaal over te stekende wind was gnnstig en hij hoopte dien dag nog te Parijs te zullen dineeren. Hij schijnt een goeden overtocht gehad te hebben. De9 voormiddags te hal ft waal f passeerde de ballon omstreeks twee mijlen ten westen van Boulogne, op eene hoogte van 2000 voet en had de richting van Parijs. - Volgens een later telegram is de bal lon, na een tijd lang in zuidwestelijke richting gegaan te zijn, niet ver van de zee op de Norman- dïsche kust nabij Caen neergekomen. Te Meran, in Zuid-Tyrol, is den23st.en dezer, met hevigen wind, zooveel sneeuw gevallen, dat de velden met meer dan een meter dikke sneeuw laag bedekt waren. De thermometer'daalde beneden vriespunt, zoodat men voor de wijngaarden en vruchtboomon zeer beducht was. De echtgenoote van den Franschen schilder Solvet te Parijs, eene Toscaansche van ge boorte, i3 na een huiselijken twist met haar kind nit een raam der bovenverdieping gesprongen en verwondde zich daarbij zoo hevig aan een boomtak dat zij op de plaats dood bleef. Het kind werd niet gedeerd. Reeds vroeger had do ongelukkige zich door vergif van het leven trachten te berooven. Ora aan dat ondraaglijk leven een einde temaken, had zij met onderling goedvinden besloten naar Italië terug te koeren, doch wilde haar kind mee nomen, wat haar man niet wilde toestaan. Vandaar de noodlottige daad. Tot toelichting van het drama voegen de Fransche bladen er bij dat de schoon moeder van de vrouw bij het echtpaar inwoonde! Twee jaar geleden kwam een man zijn brooder, die in de Webergasse te Stuttgart woonde, een bezoek brengen en bleef bij hem logeeren. 's Nachts stond hij op en doodde zonder er de minst© reden toe te hebben, zijn broeder, zijne vrouw en twee kinderen. Het bleek dat de moordenaar krank zinnig was; hij werd in het gasthuis opgenomen, waar hij eenige dagen later stierf. Datzelfde huis is weder het tooneel van een vreeselijke misdaad geworden. Een 19-jarig schrijver, Albert Back, die bij zijne stiefouders inwoonde, stond verleden week midden in don nacht op en vloog met een scheermes in de hand naar de slaapkamer van een in hetzelfde huis wonend kleermakersgezin, waarvan hij den maü, de vrouw en de zuster op de deer- lijkste wijze verwondde. Op het geroep en gejammer der ongelukkigon kwamen de schoenmaker Roos en zijne vrouw ter hnlp gesneld, doch werden door Buck met een handbijl insgelijks vreeselijk mis handeld. Ook zijne eigen moeder verwondde hij met een mes. Door de toegesnelden in het nauw ge bracht, vloog Buck naar zijn slaapkamer, waar hij, zonder het raam te openen, door de glazen, twintig voet diep naar beneden op de binnenplaats sprong. Hierdoor nog Diet tot bedaren gekomen, rende hij weder naar boveD, waar hij zich met een broodmes wapenend weder op zijn vervolgors inhakte. Einde lijk trachtte de woostaard zich zelf den hals af te snijden en werd toen nog met moeite gevat onge bonden. De toestand van drie der gewonden en van den dader zelf, is hopeloos. Bnck was vroeger een vlijtig en knap jongmensch, leed echter in den laatsten tijd aan melancholie, en verklaarde, toen men hem vroeg waarom hij zo# gehandeld had, dat hij van den vorigen moordenaar gedroomd had, doch niets had willen stelen. Dr. Strou88berg, de groote spoorweg aanlegger, is'naar Panama vertrokken om de aard werken voor het kanaal van Panama, door hem van De Lesseps aangenomen, te leiden. In berichten uit Haïta wordt gemeld dat op het eiland de pokken-epidemie heerscht en meer dan 4400 personen daarvan de slachtoffers geworden zijn. Te Port-au-Prince en in de omstreken staat de handel stil. Twee Turksche soldaten werden door Bulgaar8che gendarmes gearresteerd op hetoogenblik dat zij over de grens wilden gaan, met 15 ossen, die zij in Bulgarije hadden gestolen. Van het in zee verbrande Hollandsche schip de „Hollander", gaande van Prebolingo naar Sydney met een lading uit Oost-Indië, schoot de kapt. zich dood. De bomanning landde to Baüjoewangi. Door het springen van een stoomketel aan boord, van oen schip to Philadelphia kwamen 5 personen om. BUITENLAND. Duits oli landt. De „Reichsanzeiger" heeft eene keizerlijke Kabi netsorder aan den Rijkskanselier openbaar gemaakt, waarin Z. M. aan de natie en alle bijzondere per sonen zijn innigsten dank betuigt voor de treffende bewijzen van liefde en tronw, ter gelegenheid van zijn geboortedag ontvangen. Uit deze uit het hart komende, tot het hart gaande uitingen heeft Z. M., nu zijn zes-en-tachtigste jaar ingetreden, opnieuw moed en vertrouwen geschept om ook vorder de plichten zijner taak, waaraan zoo groote verant woordelijkheid verbonden is, te betrachten en zoolang God kracht verleent rusteloos zijne zorgen te wijden aan de welvaart en het welzijn des volks. De Rijkskanselier is Zaterdag-namiddag kwart vóór vieren naar Friedrichsruho vertrokken. Volgens do „Berl. Froie BI." zal prins Heinrich van Pruisen in den volgenden herfst een reis naar Amerika doen en de oorlogskorvet „Gneisonau" - met 16 stukken bewapend en met 379 koppen bemand - te zijner beschikking worden gesteld. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt dat keizer "Wilhelm op het telegram van gelnkwensching, hem door den czaar toegezonden, het volgende antwoordde „Ik betuig u en der keizerin mijn hartelijksten dank voor de goede wenschon, welke gij op mijn geboortedag hebt geuit. Elk uwer woorden heeft levendigen weerklank in mijn dankbaar hart ge vonden. Ik bid don Almachtige nwo rogoering te zegenen, tot heil van uw volk en tot bevestiging van den Europeeschen vrede." Italië. De heer Magliani heeft in de Kamer van Afge vaardigden een overzioht van den geldelijkon toe stand gegeven. Uit zijne rede blijkt o. a. het vol gende: Het overschot der ontvangsten op de be grooting van 1881 geraamd op 7 millioen, boreikte een bedrag van 49 millioen, waarvan G millioen door bezuinigingen en 43 uit do vermeerdering van ontvangsten. Het overschot op de begrootiog van 1882, geraamd op 21 millioen, moet teruggebracht worden op 7 wegens vermeerdering van uitgaven, waaronder 12 milfioen voor hot departement va* oorlog. Do minister verklaarde verder dat het land in gunstige oeconomische omstandigheden verkeert. Het cijfer der gezamenlijke invoeren en uitvoeren in 1881 overtreft met 100 millioen dat van 1880. De minister zette voorts het stelsel uiteen, dat gevolgd moet worden om met de horvorming der belastinge* voort te gaan. Het is onmogelijk de belasting op het zout te verminderen, zoolang de afschaffing der belasting op het gemaal niet volledig is, hetgeen zich in 1884 zal kunnen verwezenlijken, zonderde veerkracht der begrooting te verlammen. Die veer kracht zal kunnen behouden blijven, zoo men ge durende eenigo jaren niet boven de 200 millioen gaat, die voor de gewone uitgaven van oorlog zij* toegostaan, noch hot cijfer overschrijdt dat voor de buitengewone uitgaven is bepaald. De gunstige toe stand van 's lands geldmiddelen en de oeconomische toestand des lands waarborgen hot welslagen van do afschaffing van den gedwongen koers. De rede des ministers werd gunstig opgenomen. De Kamer is tot 12 April uiteengegaan. Groot-Brltannië. In het Hoogerhuis is door lord Carnarvon, oud minister van koloniën, d© aandacht der regeering gevestigd op het feit, dat volgens de Transvaalsche bladen bij een feest ter eore van de onafhankelijk heid der Transvaal vier toosten werden uitgebracht, waarvan de eerste gewijd was aan de onafhankelijk- heid van de Zuid-Afrikaansche Republiek, de tweede aan den Volksraad als het wetgevend gezag, de derde aan het Driemanschap van den Uitvoerenden Raad en eerst de vierdo aan „de Koningin als de Suzereine van den Staat." Lord Carnarvon zag in dat feit eene bedoelde beleediging jegens de koningin, en hij deed uitkomen dat de Britsche resident aan dat feestmaal mede had aangezeten en ootmoedig den toost had beantwoord, alsof het van zelf sprak, dat de koningin in de vierde koets reed. - De minister van koloniën, lord Kimberley, antwoordde, niet te gelooven dat de heer Joubert, die den toost aan de koningin uitbracht, daarmede ten doel had d# koniDgin te beleedigen. Maar de minister gaf toe, dat de aan het feestmaal gevolgde gedragslijn onge past was en dat zeker de Britsche resident daarin niet had moeten berusten. Hij had dan ook, zoodra hij kennis kreeg van hot gebeurde, aan den Britschen resident gelast, zich van alle dcclnomiug aan openbare manifestatiën te onthouden vóór hij zich vergewist.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2