LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N". 6784: BImsd&g US :Maart. A0. 1882. PfilJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommens.m 0.0V. Deze Coaiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'EIJS DEE ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17-J.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voer het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LELDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1S75 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel «prichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. H. MARKS en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eerce smederij in het perceel aan de Hoogewoerd N°. lö'k. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Maart 1S82. E. KIST, Secretaris. 022ÖEW, 27 Maart. De uitslag der overgangsexamens van de school van het Genootschap: „Mathesis Seientiarum Geni- trix" is als volgt: Yan de 1ste naar de 2de klasse werden bevor derd: J. Kriest, N. Dekker, J. J. Pefciet, L. Krispijn, H. Korswagen, J. Nuyt, H. Pracht, J. Yielo, ff. Noest, F. L. T. Yan Oosten, N. D. Dee, C. J. De Nie, Fr. Schildbnizen, N. Kloote, J. C. Marks, J. C. Yan den Berge, G. Yan den Heuvel, N. ff. Jffoonen, H. N. Yerbeék, "W". T. K. Do Kievit, H. K. De Nie, A. ff. Blansjaar, ff. Bertram, P. H. Fae9, M. Hnhers, ff. Yeldhnyaen, J. W. Broék- liuyzen en D. Timmermans. Yan de 2de naar de 3de: P. J. Loebor, J. H. P. Dolpa, G. Groenendijk, J. Selier, G. D. J. Benlink, W. P. J. Brittijn, W. Helvenstein, P. Epskamp, "M. Knol, D. 'O. Yan Altenburg,-ff. Walle, D. Komen, F. A. Wempe, G. 0. Yan der Mark, A. J. P. Roovers, D. M. Noïot, A. J. Parmentier, J. Ossevoort, D. Kloots, W. Delnaay, A. G. Ammerlaan, H.N.Tan der "Waals, H. D. F. Meyer, H. J. J. Maas, N. Brumraelkamp en G. F. Van Benkering. - Bovendien werden van do 2de naar de 3de klasse voorwaar delijk bevorderd: A. Klinkenberg, H. D. ff. Cor- nielje, W. T. Tan Hartrop, W. Brakel, J.H. Teeuwen, -J. C. Gans en A, Planjer. Yan de 3de naar de 4de klasse: "W. F. Sleyser, J. G. Yan den Bergb, C. ff. Broers, A. Poptie, F. H. P. Boom, C. C. Yan logen, A. Kors, P. Loeken- bacb, J. P. J. Yan Ewijk, C. M. Cremer, F. "W. Schneider, P. Yan Hooidonk, G. C. Rietbergen, d. C. Kooremau, J. H. Rozier, P. M. J. Yan Oerle, C. Yan der Drift, J. Vijlbrief en J. J. Ossevoort. - VoorwaardelijkG. Yan der Hert en TT. G, J. Lezwijn. Van de 4do naar do 5de klasse: A. ff. Gooszen, A. H. Romer, F. Yan der Laaken, L. Yan den Berg, P. Dee, J. J. Brouwer, J. Yan der Keur, •31. ff. Belterman, C. ff. Yan Beckering, D. H. Ter- hurgk, ff. Yan den Berg, M. D. N. Yan Heet, J. Kooreahoff, W. Joagenoel, ff. Hoeks en N. Nelis. Yan de 5de naar de 6de klasse: H. J. Sloos, J. De Nio, J. A. Verhoog, A. Renier en P. Wilde. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste bas- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den isten Aprü, des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Bij de Reden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1-00, 50, 10 en 5 hec toliters waren .le hoogste prijzen f 31, ƒ16, f 3.30 en f 1.70; de lawgste /*31, ƒ15.50, ƒ3.10 en ƒ1.65. Men zal zich herinneren dat in de maand November 11. door de heeren Enderlein, oud-minister, Raat, gep. majoor^ en Mulder, oud-scheep sgezag- voerder, aan den luit enanfc-generaal Van der Heyden, namens de burgerij yan Atjeh, werd aangeboden een huldeblijk, bestaaihde uit een prachtig étui met tafelzilver en meerdere zilveren stukken servies. Thans is nog door eerstgenoemde aan den generaal aangeboden een zilveren coupe, dessertmand en andere seryiesstukken, eveneens in de fabriek van I de heeren Yan Kempen vervaardigd en znlks speciaal van do hoofden en grooten te Oleh-leh en Kota- Radja „als blijk van warme sympathie vis-A-vis den luit.-generaal Yan der Heyden en uit oprechte dankbaarheid voor hetgeen de generaal als gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden voor hen heeft gedaan." De Koning heeft voor de nationale hard draverij te Bussum een gouden zweep uitgeloofd en voor don wedren door officieren een rijpaard en een veldcantine. De Nederlandscho Jacht vereeniging „Nimrod" v;al van 22 tot en met 25 Juni a. s. te 's-Hage eene nationale hondententoonstelling houden inden tuin en eenige lokalen vaa het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Naar het Yad. verneemt, zal, behalve een leeni^gsontwerp, ook weldra een voordracht tot vermeerdering van het bedrag der uit te geven muntbiljetten bij de Tweede Kamer worden inge diend, - «en zal er binnenkort ook een groote pro motie bij het wapen der infanterie plaats hebben. Er zullen o. a. drie generaals en drie kolonels gepensioneerd worden. Als een waar bewijs dat de goede gewoonte om wat te sparen bij de Nederlandscke natie nog steeds voortleeft, moge dienen dat van af 1 April tot 31 December 11», in de Rijks-Postspaarbank 85,994 inlagen in gold en 13,078 inlagen in post zegels plaats vonden, vertegenwoordigende eon ka pitaal van f l,£26j9&1.96. Het is thans vastgesteld dat de heer Moor Ha de ontbinding van het gezelschap Yan Ollefen. Moor en Yeltman zich bij het gezelschap van den heer Yan Zuylen zal aansluiten. Eveneens mej. Yink, Het Ltotterdameeh tooaeelgezelschap verkrijgt daar door een hoogst belangrijke uitbreiding; men weet toch dat reeds vroeger werd gemeld dat ook mevr. Albregt en mej. Eveline Kapper zich bij dat ge zelschap verbonden hadden. (R. N.) Het stoomschip „Zuid-Holland" vertrok Zater dag van Batavia naar Rotterdam; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, arriveerde Zaterdag te Marseille en vervolgde de reis deuzslfden dag; de „Drento", van Batavia naar Rotterdam, passeerde dien -dag Ponta da Guia. De Staatscourant van heden bevat het rap port aan den minister van binnenlandsche zaken van de gecommitteerden bij de eind-examens der gymnasia to 's-Gravenhage en te Rotterdam. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant to Parijs heeft aldaar do onderteekening plaate gehad van oen nieuw verdrag vau handel en scheepvaart. S. M. heeft benoemd toe onderdirecteur bij de rijkstelegraaf C. W. Yan Bijlevolt, than* tele grafist lite kl., en C. Yan der Nagel, thans tele grafist 2do kl.; - tot referendaris bij het departe ment van koloniën mr. J. C. De Marcz Oijens, thans advocaat en kantonreckter-plaatsvervanger te Amsterdam; - tot lid van de Algemeen© Reken kamer van Ned.-Indië den heer G. H. Boei houwer, thans secretaris van het gouvernement van Sama- tra's Westkust. Het verslag van den staat der hooge-, middel bare en lagere scholen over 18801881 is heden in druk verschenen. Wat het Hooger Onderwijs betreft, ontleenen wij daaraan het volgende: Aan de Rijksuniversiteiten waren ingeschreven te Leiden 514, te Utrecht 385, to Groningen 251 studenten, te zamen dus 1150 tegen 1090 in het voorafgaande jaar. Yan de 1150 ingeschrevenen betaalden 316 het volle studiegeld van f 200. Te Leiden en Groningen vermeerderde het aantal res pectievelijk met 29 en 49 studenten, terwijl het daarentegen te Utrecht met 18 verminderde. Het getal der voor alle lessen ingeschreven studenten vermeerderde te Leiden met 2 en te Groningen met 13, maar verminderde te Utrecht met 41, zoodat in het geheel de vermindering 26 bedroeg. Het getal der aan de Rijksuniversiteiten aanwezige studenten overtrof, evenals in de drie vorige jaren, dat der ingeschrevenen weder aanmerkelijk, daar het getal studenten volgens do studenten-almanakken te Leiden 769, Utrecht 55© en Groningen 300 bedroog, dus gezamenlijk 1619 of 529 meer dan het aantal inge schrevenen. Ten aanzien van de uitkomsten van het onder-- wijs wordt in het verslag o. a. medegedeeld dat te Leiden voor de faculteit der godgeleerdheid door de hoogleeraren geen merkbaar verschil met vorige jaren was waar to nomen; de hoogleeraar Prins is van oordeel, dat, over het geheel genomen, het peil der aankomenden in de laatste jaren eer ge daald dan gerezen is. De hoogleeraar Tiele consta teerde vermindering zijner toehoorders na de Paasch- - vacantie als een gevolg vaH het aan theologanten toegestane recht om ten alle tijde examen te doen. Ook in de faculteit der rechtsgeleerdheid vonden de meeste hoogleeraren in de mate van ontwikke ling en kennis en in de vorderingen der studen ten geen reden tot bijzondere opmerkingen. De lector d'Ablaing merkt op, dat hot streven dor meesten om het candidaats-oxamen één jaar na hot propaedeutisch examen af te leggen schadelijk werkt. De hoogleeraar Yan der Ylugt deelt o. a. mede dat meer dan eens de blijkbare afwezigheid zelfs van de meest elementaire historiekennis bij cendidaat-examens, de verbazing der faculteit wekte. Het oordeel der hoogleeraron in do geneeskunde over hnnne studenten loopt tamelijk niteen. Over het algemeen waren do mat® van kennis en de vor deringen bevredigend. De konnis en de ontwikkeling der studenten in de wis- en natuurkunde werden door de hoogleer- aren over het algemeen bevredigend en voldoende bevonden. De ongelijkmatige ontwikkeling der stu denten deed zich echter op even nadeelige wijze aio in het vorige jaar voor, volgens prof. MartÏD, dif hot gemis van eenige konnis der oude talen bij- sommigen zeer to betreuren vond. Do hoogleeraren Rijke en Yan Bemmelen deelden evenals ten vorigen jare mede dat de studenten van eon gymnasium afkomstig in den regel in kennis en ontwikkeling ton achteren stenden bij hen, die hunne opleiding aan eene hoogere burgerschool hadden ontvangen. In de faculteit der letteren en wijsbegeerte schijnt het door do studenten genoten voorbereidend onder wijs minder nadeelige gevolgen te hebben doen gevoelen dau in de vorige jaren. Wel verklaart prof. De Yries dat de mate van ontwikkeling en kennis der studenten die voor de eerste maal zijne lessen volgden nog altijd, op enkele uitzonderingen na, veel te wenechen overliet en nog al te zeer getuigde van den treurigen toestand van het gym nasiaal onderwijs en hoopt die hoogleeraar op ver betering door de nu aangevangen reorganisatie van der gymnasia, maar dat met grond eene spoedige ver wezenlijking van dien wensch is te wachten, blijkt reeds aanstonds uit de mededeeling van prof. Dozy dat de opheffing van kleine gymnasia en het stren gere adraissie-exemen reeds gunstig heeft gewerkt en er dit jaar bijzonder trouw college gehouden en goed gewerkt is, zoodat hij meer redenen tot tevre denheid heeft dan in vele jaren het geval was. Aan prof. Cornelissen gaf de uitslag der propae- deutische examens een alleszins guastigen indruk vau de kennis vau het Latijn en de Romeinsche antiquiteiten, bepaaldelijk wat betreft de studenten in de rechtsgeleerdheid. De kennis van het Hebreeuwsch liet bij de nieuw- aan gek om enen, volgens prof. Oort, vrij wat tewen- schen over. Met aandrang klaagde prtf. Yroede

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1