LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6783. Maandag Q>7 Maart. V°. 1882, Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenI-I®* Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nomners... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEKTESTIEMt Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 ?rP. Grootere lellen naar plaatsruimte. Voor bet incasso ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De namen, die aan de twee nieuwe stra ten in de residentie, Tan de Oranjestraat naar den Kneuterdijk en het Noordeinde loopende, volgens 's Konings verlangen, zullen gegeven worden, zijn: Koningin Emmaatraat" ea „Zilveren Kruisstraat." In een ingezonden stuk der Delftscho Courant komt oene beschrijving voor van een een voudige en gemakkelijke manier om gecondenseerde melk te verkrijgen, iets dat voor veehouders niet onbelangrijk is wanneer zij hun molk naar Enge land willen verzenden. De koemelk wordt geheel versch door een zeef gegoten, das in een ondiepen verglaasden, ijzeren ^bt op een kolenvuur gezet, en bestendig, van den beginne af, zacht geroerd met een houten lepel, totdat het een dunne brei- achtige massa is geworden; met die bewerking ver loopt een tijd van ongeveer drie uren. Er wordt niets bij de melk gevoegd dan alleen wat zuiver witte suiker, die saen in kleine hoeveelheden en eerst dan begint in te roeren, als de melk al eenigs- zins dik begint to worden. De dikke melk wordt vervolgens warm in de flesschen gedaan, die ge stopt en luchtdicht gesloten worden. Vermoedelijk met den spoortrein, die '8 avonds te 9.43 te Rotterdam aankomt, is op de spoorbaan te KraliDgen overreden een onbekend manspersoon, oud naar gissing tusschen de 30 en 40 jaren. Bij het lijk zijn gevonden eenige Pruisi sche en Hollandsche muntstukken. De overledene had aan de linkerhand een gouden ring, waarin van binnen waren gegraveerd de letters L. J. on het aartal 1877. Men schrijft uit Amsterdam aan de Leeuw. Courant: Jannetje Struik, de bekende mil lioenenjuffrouw, laat weder iets van zich hoeren. Zij heeft zich nl. uitgelaten, als zou ze bereid zijn den heer Van der Gant to betalen. Zij heeft aan geboden om de helft der vordering direct en de andere helft op een later tijdstip te voldoen, indien de héér Van der Gant bereid is haar zijne veront schuldigingen aan te bieden en van verdere démarches tegen haar afziet. Als eeno bijzonderheid meldt men dat de eerste nieuwe grasboter uit den Alblasserwaard door den landbouwer Arie Vink Azn. aan den bur gemeester van Papondrecht is aangeboden. Volgens de „Francais" heeft onze Ko ningin aan Hr. Ms. zuster, de aanstaande hertogin van Albany, eene prachtige arreslede ten geschenke gegeven, den vorm hebbende van een zwaan, van binnen met blauw satijn gevoerd en van buiten in don trant van "Watteau beschilderd. Uit Triest wordt gomeld dat gister middag te 12 uren de onderzeesche telegraafkabel tusschen Triest en Corfu in wenking gebracht is. De uitgever Ern. Leroux te Parijs hoeft eeno inteekoning opengesteld op een werk, dat. eenig in zijne soort is, namelijk eene verzameling van verhalen, sprookjes, legenden, liedjes, gewoonten, bijgeloovighedon op godsdienstig en geneeskundig gebied, gebeden, bezweringen, spreekwoorden, raad sels, die in Nivernais onder het volk leven. Do verzamelaar, Ackillo Millien, is uit die streek geboor tig en heeft aan het bijeenbrengen van dat alles uit den mond van het volk zelf vele jaren besteed. Niet alleen kennis en wetenschap, geduld en ijver zijn daarvoor noodïg geweest, zooals in het prospectus wordt opgemerkt, maar vooral het vertrouwen der bevolking en een fijne tact, om uit den mond van den dorpeling op to vangen en op te teekenen wat door eeuwen lange overlevering is blijven levcD, doch wat aan een vreemdeling nimmer zou worden medegedeeld. De verzameling zal vijf deelen uit maken, opgehelderd mot de onmisbare taalkundige, plaatsbeschrijvende en geschiedkundige aanteekenin- gen en verder geïllustreerd met tal van zangwijzen en platen. David Navarro, do dikste man der wereld, is den 7den dezer te Pittsbnrg in het gast huis aan de pokken gestorven. Hij had verschillende reizen met Barnum en anderen gemaakt en verdiende sedert zijn 18de jaar, toen hij de opmerkzaamheid om zijn buitengewone dikte begon te trekken, 50 dollars per week. Toon hij stierf, woog hij 720 pond. Hij moest door zeven personen verbed worden in zijn ziekte; het ledikant, dat voor hem was op geslagen, bezweek onder zijn gewicht. Eenige weken geleden werd hij in het H&rris-museum verliefd op een 16-jarig mooi tenger meisje, miss Clendenning, die hesa haar wedermin schonk. Ze zouden spoedig trouwen, ofschoon Navarro's vader, een welgesteld landbouwer uit Roebelle, nogal bezwaren tegen doze „gewichtige" onderneming had. De dood nam alle bezwaren weg. Te Chatham, in Virginia, woonden twee vrienden, "W&lker en Johnson, samen. Zij sliepen in dezelfde kamer. Op zekeren nacht stond Walker zachtjes op en voor de grap maakte hij Johnson, die vast sliep, ineens wakker. Deze meende dat er een dief in de kamer was, nam een pistool en schoot daarmee Walker dood. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Toen, nu ongeveer drie jaren geleden, concessie werd gevraagd voor den aanleg van paardentram wegen door onze gemeente, begroette menigeen de nieuwe ondernoming met een uitdrukking van twij fel aan haar welslagen. „Daar is Leiden geen plaats voor," word er gezegd: „het verkeer is er veel te gering dan dat het de kosten zou kunnen goed maken." Natuurlijk stoorde niemand zich aan de bedenkingen der zwaarhoofdende lijnen werden gelegd, en weldra klonk do bel vroolijk door onze beide hoofdstraton. Sedert is de tram ons lief, ons onmisbaar gewor den. Ofschoon ik niet zou durven beweren dat de finantiëele uitkomsten geheel beantwoorden aan do misschien wat hoog gespannen verwachtingen van sommige aandeelhouders, geloof ik toch dat ook als geldbelegging de exploitatie aanvankelijk bevredi gend mag heeten. Hoe meer de tram bij de inge zetenen en de bezoekers onzer stad populair wordt, des te ruimer zal ook de oogst worden voor hen die in de jonge onderneming eenig kapitaal hebben gestoken. Hun bijzonder belang houdt gelijken tred met de mato van behartiging van het algemeen belaüg. Het succes hangt voornamelijk af van twee voor waarden. De eerste is nauwkeurigheid. In den aan vang werd wol eens geklaagd dat er in dit op zicht te wonschen overbleef, - do wijze waarop thans de Maatschappij haar verplichtingen nakomt, voldoet, meen ik, aau de eischen die men redelijkerwijze stellen mag. De tweede is - goedkoopheid. De wagons moeten toch loopen, of zij één persoon of twintig te ver voeren hebbenen door het tarief zoo laag moge lijk te stellen doet de directie ongetwijfeld het ge tal toenemen van hen die van hot gemakkelijke vervoermiddel gebruik maken. Het oorspronkelijk tarief was - wel niet laag in vergelijking althans met andere gemeenten, - doch door de invoering der niet personeele abonnements kaartjes werd het dubbeltje teruggebracht tot zeven- en-een-hal ven cent voor hen die de moeite namen aan de kantoren-zelf z'ch van een tien- of twintigtal coupons te voorzien. Later werd het nog beter, toen voor het meer beperkt verkeer de abonnementskaartjes var vijf centen worden iügevoerd. Jammer was het, dat ïen die ook niet over de sectie Station-Paardem ceg gangbaar stelde, - dan zou het gebruik misschien nog grooter geweest zjjn. De proefneming met die vijf-cents kaartjes scheen echter niet te voldoen: althans, na korter rijd annonceerdo de directie dat zij dien maatregel te rugnam, omdat gebleken was dat het verkeer er niet bij gewonnen had. Ik geloof dat dit op ïen duur wel het geval zou geworden zijnde tijd om daaromtrent vertrouwbare gegevens te krijgen, was veel te kort. Onlangs is, onder goedkeuring van Burgeme iter en Wethouders, een nieuwe verandering iugov erdy die, vrees ik, van geen gunstigen invloed za' zijn op het gebruik van dea tram en alzoo op de br ten der aandeelhouders. Ik bedoel de verhoogiDg van den prijs der abonuementskaartjes. Voortaan kan men zich, door er twintig tegelijk te nemen, slechts één kwartje bevoordeelendit zal ten gevolge be ben dat het getal personen, dio ze steeds bij zich driven en alzoo heel licht op den tram zullen etappe: om een loop uit te winnen, merkelijk zal vermindrren. 1 De ervaring van een aantal ondernemingen van ïen- baar verkeer leert, dat zelfs oen kleine verhoe dng dadelijk nadeel toebrengt aan 't gebruik dat men ci van maakt. De zeer talrijke klasse van ingezetenen van wie men kan verwachten dat zij „een dubbeltje twee maal omkeeren alvorens hot uit te geven", zal neer dan vroeger, geplaatst tusschen het dilemma: een dubbeltje betalen of - kuieren, - tot het laatste besluiten. Het getal leoge tramwagens, alleen rijdende voor het pleizier van postiljon en conduc teur, zal stellig toenemon. Wij wenschen de Maatschappij alles goeds too: ook, dat zij spoedig door de financieel e gevolgen van den nieuwen maatregel tot de overtuiging moge geraken, dat zij niets dringonders te doen heeft dan er op terug te komen. Nog iets. Zou het niet wenschelijk zijD, èn in '6 belang der aandeelhouders en in dat van het publiek, dat ook hier, gelijk elders met goedeD uitslag is geschied, het sectio-systeem werd ingevoerd Indien er coupons werden uitgegeven van 2 cents voor eiken afstand van wissel tot wissel (dus ook voor dien van den laatston wissel tot het eindstation) met de bepaling natuurlijk dat elk deel eoner sectio voor een geheele werd gerekend, - zou dit, geloof ik, de administratie niet ingewikkelder maken, de controle even gemakkelijk doen blijven. Men zou ze verkrijgbaar kunnen stellen in boekjes van 50 en 100 stuks, en de conducteur had er "Blechts zooveel uit te scheuren als er noodig waren. Den passagiers moest dat uitnemen verboden zijn. Als re^u's kon de conducteur vier soorten van contre- marken hebben met de cijfers 1, 2, 3 en 4 er op. Het tarief van 10 cents kon behouden blijven voor hen die niet van couponboekj9s waren voorzien. Hot komt mij voor dat een soortgelijke wijziging van het tarief niet zou missen, het verkeer op de beide lijnen aanmerkelijk te doen toenemen: in elk geval zou een proef zeker aanbeveling verdienen. Niet slechts belangstelling in de welvaart der jeugdige ondernoming noopt mij dit voorstel ter overweging aan te bicden, maar ook - eigenbelang: want, hoewel niet „dik in do dubbeltjes" zittende, ben ik toch, Mijnheer do Redacteur, behalve uw onderdanige en voor do plaatsing van dit stukje zeer dankbare dienaar, nog bovendien Een man die graag tramt. CORRESPONDENTIE. - X! Wij achten de plaat sing van uw schrijven overbodig, daar het niet om de bij-, maar om de hoofdzaak te doen is; - en daarmede is u 't - zooals u zelf zegt - ook eens.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1