ïh het aquarium te Munchen ia gister ochtend braad ontstaan, welke een groot deel Tan het binnengebouw in de asoh logde. Tele dierea, voornamelijk apen en Yogele, zijn in do Ylammen omgekomen. Een Amerikaansch blad berekent dat De Lesseps Panama-kanaal 20,000 menschenlevena zal kosten voordat het voltooid is. Er is nog aiets meer verricht dan de veorbereidendo werkzaam heden, doch reeds zijn 78 kanaalbazen en ruim 1000 werklieden overleden. Twee maanden geleden be gaven zich dertig Belgische deskundigen derwaarts als opzichters over de andere werklieden en van dit getal zijn er reeds 18 gestorven. Dr. Prompt, een uitstekend geneeskun dige te Nizza, heeft bij Dentz te Parijs een vlug schrift het licht doen zien over „Le jeu public et Monaco", waarin hij treffende bijzonderheden mede deelt omtrent de wijze, waarop de eigenaars der speelbank don steun of het zwijgen weten te win nen van openbare instellingen, geleerde genootschap pen en dagbladen ovor de zelfmoorden, die van de speelbank het gevolg zijn enz. Wat deze laatste betreft, hebben er in vijf dagen tijds weder drie plaats gehad. Bredael, de bediende vanArmandPolt- zer, zal Maandag voor het hof van appèl van Gent moeten verschijnenhij was door het hof van Brugge wegens diefstal veroordeeld. Te Higham Ferriers, in Northamptons hire, heeft een vreoselijke brand gewoed26 huizen werden in de asch gelegd en 167 personen zijn zonder dak. De markies Van Huntley, een Pair van Schotland, wordt vervolgd wegens oplichterij. Door kwade praktijken heeft hij van Londentche wis selmakelaars eeno som vau 2000 pd. st. weten te verkrijgen. Eenige weken geleden verliet een ge- hnwde vrouw te Antwerpen met een „goeden konnis" do echtelijke woning en begaf zich naar Parijs, haar zwaar zieken man in het hospitaal der Schelde- stad aan zijn lot overlatende. Deze was in het bezit van een levensverzekering van 200 fr. De ontrouwe echtgenoote evenwel vond dat bedrag wat gering en deed het bij de assurantiemaatschappij tot 700 fr. verhoogen. Natuurlijk ging dat niet op het leven van een doodzieken man en daarom had zij zich doen vergezellen van een in Makenden welstand verkeerenden Bmidsgezel. Woldra kwam de wettige echtgenoot in het ziekenhuis te overlijden en nu haastte zijne trouweloeze wederhelft zich om de 700 fr. in ontvangst te gaan nemen. Verbazing aan het bureau der verzekeringmaatsehappij over den dood van een zoo krachtig man, aarzelend antwoord dor vrouw dio het maar raadzaam vond zonder geld weer zoo spoedig mogelijk naar Parijs te trekken. Intusschen heeft de justitie een vervolging ingesteld wegens poging tot oplichting. Bij Nashville, Teun., heeft men oen kleurling, Bob Saweri, gelyncht, omdat hij oen moord aanslag had gepleegd op een 16-jarig blank meisje. Naar de „Figaro" verhaalt, heeft om streeks vijftien jaar gelede» de hertogin De Noailles, getroffen door de schoonheid van een door den schilder Hehert afgebeeld Italiaansch meisje en met den kunstenaar over zijn model gesproken hebbende, dit kind, uit behoeftige ouders geboren, op zijnen raad in haar huis opgenomen om het op te voeden. Het schilderijtje vond eene plaats ia de verzameling van Kothschild te Ferrières en ging bij den brand van het kasteel in 1872 verloren. Het meisje, Maria Pasqua, is dezer dagen met een schatrijk Engelsch- man, die haar ten huize der hertogin leerde kennen, in het huwelijk getreden. Een ingezetene van Reubaix werd op het bureel van den commissaris van politie aldaar ontboden, verdacht van een wissel van 2000 fr. tot een van 20,000 fr. te hebben vervalscht. Toen de commissaris na het voorloopig verhoor zijn agen ten beval den beschuldigde in arrest te nemen, haalde deze een revolver voor den dagen joeg zich op de plaats zelvo een kogel door het hart. Te Athene hebben de slagers hot werk gestaakt, nadat de overheid, om aan hun steeds hooger «tijgende prijzen paal en perk te stellen, een vast tarief had ingevoerd. In plaats van duur vleesoh is het er dus nu in het geheel niet te bekomen, en het ergste is, dat de niet minder veeleischende bakkers dat voorbeeld dreigen te volgen. Bij een ingezetene van Verviers wer den in den nacht van 14 op 15 Januari twee obli gaties on eenig zilverwerk en juweelen gestolen. De inwisseling van ee» der obligaties te Brussel bracht dezer dagen de justitie op het spoor van de daderes, de eigen echtgeneote van den bestolene. Ea zij had alles nog wel zoo haarlijn overlegd, tot zelfs de meubels opengebroken en de noodige verwarring in huis aangericht, ja haar man getroost over hun gemeenschappelijk (1) verlies. BUITENLAND. Frankrijk. Het eerste bureau hoeft gisteren tot leden der begrooting8commi8sie gekozen: de heeren Kouvier, Mathieu en Bernard. Bouvier is tegenstander der plannen van den minister Say, de beide anderen daarentegen voorstanders. In do couloirs werd gezegd dat de commissie voer de verzoekschriften eene resolutie heeft vast gesteld, waarbij zij de speelbank te Monaco afkeurt, maar verklaart dat er geen grond bestaat om aan het verzoek, strekkende tot de opheffing daarvan, gevolg te geven. Volgens bericht uit Weenen hebben Engeland en Frankrijk aan de mogendheden mededeeling ge daan van hunne gelijkluidende instructiën, strek kende tot verbetering der onlangs door de Kamer van Notabelen van Egypte aangenomen financiësle wet. Bij die instructiën hadden Engeland en Frank rijk aangedrongen op het specificeeren [en waar borgen van de opbrengsten, die voor den dienst der internationale schuld waren aangewezen en buiten het door de Kamer goedgekeurde budget zouden blijven. Naar men verzekert, hebben alle mogend heden deze mededeeling gunstig opgenomen. Duitecliland. Het Hnis van Afgevaardigden heeft gisteren bjj tweede lezing der begrooting de door de regeering voorgestelde belastingposton aangenomen en hot overige der begrooting overeenkomstig de conclusiëu der commissie van rapporteurs goedgekeurd. Op 's keizers Sösten jaardag, 22 dezer, is in tegenwoordigheid van den kroonprins de eerste steen golegd voor de kerk, die het gedenkteeken moet zijn van don dank des volks voor 's keizers redding van de moordaanslagen in 1878. Het gebouw, dat op hat Weddingplein komt te staan, zal 300,000 mark kosten, zonder de inwendige versiering. Denzelfdeu dag was het 50 jaren geleden, dat Goethe stierf en ook dat is in verscheidone plaatsen des Rijks herdacht. Zijn standbeeld in don Thier- garten was met kransen ea bloemen versierd. De „Freik.-Correspondenz" keurt do uitsluiting van de Nederlandsche vlag van do Dnitsche kust vaart sterk at. Het is zelfs - zegt dit orgaan der voorstanders van den vrijen handel - de vraag, of de regeering hot recht had tot die uitsluiting. Immers do wet had alleen het grondbeginsel der weder- keerigheid aangenomen on vergunde dus alleen uitsluiting van dio natiën, die wederzijds de Dnitsche vlag uitsluiten. Dit is nu met Nederland niet het geval. Men vernam echter dat het doel met dezon maatregel was, op de Nederlandsche regeering een zachten druk uit te oefenen, ten einde haar to be wegen op een ander gebied dan dat der kustvaart concession aan Duitschland te doen. In do vorige zitting van den Rijksdag was eene interpellatie over deze zaak beraamd, doch zij bleef achterwege na eene vertrouwelijke mededeeling van bevoegde zijde, dat zulk eene interpellatie stoornis zou aanbrengen in de diplomatieke onderhandelingen, die reeds plaats vonden. De bewering, die prins Bismarck thans te berde brengt, dat de wet ten doel had den Duitschen scheepsbouw en do Duitsche scheepvaart te bevor deren, is wroeger nooit zoo op den voorgrond ge steld. Maar ook uit dit oogpunt gezien, helpt de uit sluiting der Ilollandsche vlag al zeer weinig. Men moest dan verder gaan en behalve Nederlandsche, Fransehe en Russische ook Engejsche en Scandi navische schepen uitsluiten. Do uitsluiting dor Neder landsche heeft voorshands dit gevolg gehad, dat binnen den tijd van acht dagen reeds twee Hol- landsche schepen in eigendom van Duitschers zijn overgegaan. Dezelfde middelen van vervoer, die vroeger dienden, moetou ook thans dienen, en daar schepen bouwen niet zoo vlug gaat als schepen koopen, hebben de lieden aan de Ems dio vaar tuigen gekocht. Zoo krijgen zij do oude schepen, en wie nieuwe schepen zullen bouwen, zijn niet de Oost-Friezen, maar de Hollanders. Groot-Britansië. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Dilke medege deeld dat het Amorikaanecho gouvernement het voorstel heeft gedaan daUAmorikaansche burgers, die krachtens de „Coercion Act" in Ierland gevan gengenomen en voor het gerecht gebracht worden, weder vrijgelaten zuilen worden. De overwegingen der regeering over dit voorstel zijn nogniet afgoloopen. De heer Ritchie heeft het voorstel godaau eene commissie te beno :.«en, welke een onderzoek zal instellen naar dea invloed dor buitenlandsche tarieven van invoer op den Engelschen handel en da moge- lijkheid zal overwegen om door wettelijke bepalin gen de belemmeringen, aan de ontwikkeling der Engelsche nijverheid in den weg gelegd, op te heffe». Sir Stafford Northcote ondersteunde dit vsorstel. De heer Gladstone gaf zijn leedwezen te kennen over deze verandering van zienswijze van sir Nerth- oote, tot welke verandering deze misschien gedwon gen wordt, omdat men in do aanneming van het voorstel grond zon kunnen vinden tot de hoop de» strijd OTer het vnjfcandelstelsel te hervatten. Om deze reden verlangde hij met den meesten nadruk do verwerping van het voorstel. - Het Huis ver wierp het voorstol-Ritchie met 140 tegen 89 stommen. In het Lagerhuis zal door den heer Reid ceue motie worden voorgesteld, waarbij eene wet tot ver gunning van huwelijke» met de znster eener over leden vrouw wenschelijk verklaard wordt. Die motie zal ten doel hobbeo, een ontwerp, dat in het Hooger- huis door lord Dalhonsis zal worden voo: gesteld, te steunen, door le doen zien hoe groot de meer derheid is, die in het Lagerhnis znlk een maatregel wenscht. Uit Durban wordt iu een telegram aan de „Times" het volgeudo gemeld„Uit Kimberley wordt bericht gezondon van drie aanvallen, die de Boeren, in vereoniging met de Koransas en de Bailapins op Taouns, hot hoofdkwartier van Mankoran, gedaan hebben, maar waarbij ze telkens toroggoslagon zij», en waarbij de aanvoerder der Boeren en een hoofd der BatlapinB snouvolden. Ettelijke kleinere hoofden deserteerden. Do opstandelingen voegden zich bij Mankoran. Ook wordt gemeld dat Montsioa de Boeren met zwaar verlies heeft teruggeslagen. Bezo berich ten zjjn nog niet onvoorwaardelijk betrouwbaar." Uit den Oranje-Yrijstaat wordt gemold dat de Volksraad zijno goedkeuring had geschonken aan het plan om Basutoeland niet te laten varoc. Rusland. Een Duitscher, die het Hamburger burgerrecht nog bezit, maar te Petersburg eene herborg houdt, had eon Rus uit zijn huis gezet en stond nu terecht wegens beleedigiug van een zijner gasten. De vrede rechter maakto do opmerking: „Zulkeeu Duitscher wil hier in Rusland eon gast buiten de deur zetten!" En toen do advocaat van den beklaagde op die woorden aanmerking maakte, legde de rechter hem hot zwijgen op. Een Russisch blad, de „Herold", zegt: „Naar wjj vernemen, zal de herbergier zich tot de Duitscho ambassade alhier om voldoening wenden. Zeker zal de ambassade daaraan gevolg geven en even zeker zal onzo minister van justitie dit toonbeeld van een rechter bedniden, dat bet zijne taak is, zonder to letten op de nationaliteit der partijen, recht te spreken, of dat hij anders voor de booge botrekking van rechter niet deugt." Het blad „Israelii" meldt het volgende: „De bekende besluiten der commissie, volgens welke o. a. de Joden uit de kleine steden en dorpen ver dreven moesten worden, werden door graaf Ignatieff den keizer ter goedkeuring voorgelegd. De minister wilde do zaak verhaastendeze besluiten moesten, volgens hem, ter bescherming van de Joden nog vóór het Paaschfeest wet worden en ten uitvoer worden gelegd. De keizer antwoordde dat zoo belang rijke besluiten zorgvuldig overwogen moesten worden en dat Z. M. daarom met eenige leden Tan het Keizerlijk Hnis daarover wilde beraadslagen. In dien familieraad word toen overtuigend aangetoond, dat de uitvoering van die beslniten niet alleen den JodeD, maar ook hot geheele rijk zeer nadeelig zon zij», omdat in velo stroken de producten van den land bouw alleen door den tnsschenhandel der Joden aan de markt konden komen. De keizer verklaarde daarop aan graaf Ignatieff, dat hij deze besluiten nimmer onderteekenen zou." Leiden, Sa Maart. Heden aangevoerdTarwe 12 hectoliter. Win tertarwe lstc qual. f 12.— af 12.—. 2de qual. f 7.a 7.50. Zomertarwe ƒ9.— a 11.—. Rogge 12 H. L. Winterrogge f S.a f S.aO. Zomerrogge f 7.a f 7.60 Gerei Ié: H. L. Zooiergerst 6.50 a f 6.Chevalier-gerat f 6.60 a f 7.Haver 18 H. L. Zware Haver f 5.a 5.60. Lichte Haver f 4.25 a f4.50. Dairenbooneil 7 hectul./S. a f 3.50. Paarden ooonen 8 bectol. 7.50 0 f S.25, Boter: 6750 kiiogr., lata qualit. V, vat f 65.a f 71.— 2de qnalit. vat f 68.a f G4.Boter lete enr.lit. per kiloer. f 1.621/, a f 1.77 Va2de qnalit. per kilocr. 145 a f 1.C9. Lange Grauwe Torf 4900 dubb. bectol0.21 a/0.24. Louden, 24 Maart. Petroleum, ruwe, voorraad 16,437 vaten. Tid, Straits pd. st. 110,5 a 110,10. JJzer v&D Glasgow 48/— a 48/8. Friescbc Boter 131/.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2