N°. 6783. baandag £7 Maart. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Fwaso per post1.48. Afzwióerlflke Nomraers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeren- PRIJS DER ADTERTESTIEïfl Ven 18 regel» 1.05. Iedere regel meer f o-"*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. LEIDEN, 25 Maart. Aan de boorden van het Nederlandsch gedeelte der Marowijne in Suriname, op oen afstand van 4 uren varens van het station Albina, zijn een aantal voorstellingen, afbeeldingen en hiëroglyfen in rotsen gehakt, die van de oudste bewoners dier streek afkom stig zullen zijn. De hoer Hering, hoofdcommies bij de belastingen te Paramaribo, die het museum van oudheden te I Leiden met vele merkwaardige voorwerpen verrijkte, is bereid, zoo hem vrije overtocht met d9n gouver- nements-sebooner en vergoeding der kosten, op ongoveer f 600 geraamd, verzekerd worden, er goede afteekeningen of nauwkeurige afdrukken in papier of gip9 van te maken. De rusteloos ijverige direc teur van gozegd museum heeft voorgesteld van de bereidwilligheid van den heer Hering op de gestelde voorwaarden gebruik te maken. Ondersteund door curatoren is het door de ministers van koloniën on binnenland8che zaken aangenomen wanneer de heer Herings verlof van den gouverneur verkrijgen kan. - (Speet.) De Academie van Beeldende Kunsten teVHage, in 1682 door den Haagschen schilder Willem Doudyns gesticht, zal in Mei a. s. haar tweehonderdjarig bestaan herdenken. Twee eenwen heeft zij onafge broken voortgeleefd, gewerkt en onderwezen, ge worsteld tegen allerlei bezwaren, beschermd door de vorsten van Oranje, gesteund door aanzienlijken, kunstvrienden en kunstenaars. T)e heer J. Haspels bracht gisteren een rusti- gen'Dacht door, terwijl zijn toestand 's morgens iets gunstiger was. De Rotterdamsche Lloyd is voornemens hare vloot, nu bestaande uit 7 stoomschepen, te ver meerdereu met 4, en dus hot aantal reizen met 9, ^oodat dan ook van Rotterdam een 14-daagsche dienst op Java zal bestaan. Toen de welbekende tooneelspeler L. J. Velt- man in don Stadsschouwburg te Amsterdam zijn 35-jarigen tooneeldienst vierde, bij die gelegenheid optrodende als „Jago" in de „Othello" - vertaling van Yan Lennep - ontving hij een aantal kransen en bouquetten. Aan het slot der voorstelling schon ken eenige vrienden en vereerders hem een kostba ren zilveren lauwerkrans met een fraai album en wenschten oen paar zijner vakgenooten don ver dienstelijken man, ook uit naam van het personeel van den Stadsschouwburg, in dichtmaat geluk met zijn feest; namens anderen ontving hij de pracht uitgave van Vondels werken en van de leden van het Schouwbnrgpersoneel een zwartmarmeren pen dule mot coupes. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft over eenkomstig de voorstellen van B. en Ws. afwijzend beschikt op hot verzoek van do heeren A. L. Feste te Hees wijk en J. Godfernauft te Brussel om ver gunning tot stichting van een publiek slachthuis. Yau den uitgever A. Ter Gunne te Deventer ontvingen we de eerste aflevering van een werkje, dat veel opgang zal maken. In 1843 en 1844 ver scheen namelijk een nieuw tijdschrift „heel in rijm", ouder don titel „Braga", waarin op geestige wijze de draak werd gestoken, zoowel met de vervelende deftigheid van een deel der toenmalige letterkun digen als met de overdreven romantiek waaraan auderen zich haddon overgegeven. Over den oor sprong en de schrijvers van dit tijdschrift is men langen tijd in het onzekere geweest en de sluier werd nooit gohool opgelicht. Thans echter is het volle licht over dit vraag stuk onzer letterkundige geschiedenis verspreid door de uitgaaf van den heer Ter Gunne. Dezo heeft namelijk een herdruk der „Braga" ondernomen met inleiding en toelichting van den heer A. Winkler Prins te Yeendam. Wij vernemen uit die inleiding dat de heer Winkler Prins zelf als de vader van „Braga" is te beschouwen en dat hij den eersten jaargang redigeerde to zamen met den student, thans den gevierden dichter Ten Kate, die de meeste bouwstoffen leverde; de tweede jaargang werd door prof- De Hoop Scheffer - toen nog student te Utrecht - bestuurd en bevat vooral gedichten van den (over leden) 2don luit. der genie H. Kretzer. Ook van de in 1859 verschenen geestige „Bragiaantjes" blijkt de heer Ten Kate do schrijrer te zijn. De heer Winkler Prins heeft deze nieuwe uitgaaf, behalve met een zeer interessanto inleiding, met talrijke aanteokeningen voorzien, o. a. bij elk ge dicht den naara van den maker gevoegd. Het werkje, dat in 5 afleveringen verschijnt, zal ongetwijfeld de algemeen© aandacht trekken en de belangstel ling in een gewichtig tijdperk in onze letterkunde verlevendigen. (Hbl.J Yolgens De Heraut zal het toelatingsexamen aan do Vrije Universiteit dit jaar tweemaal worden afgenomen, zoowel vóór als na den afloop der groote vacantie. Teven» kan worden medegedeeld dat, in verband met ingekomen verzoekschriften, aan den rector machtiging is verleend, om diploma's der 5de klassen van goede gymnasiën als geldig aan te nemen. Hot Nederlandsch Consulair Monsterlokaal te Warschau, dat in Augustus 1881 werd opgericht, is opgoheven, ten gevolge van het besluit der Tweede Kamer tot intrekking der subsidie aan ge noemde inrichting. Er is aldaar echter weer eeno zelfde, geheel particuliere inrichting tot stand ge komen, onder het beheer der heeren Bracia Mac Donald Co. Yolgens een bericht uit Zeeuwsch-Yiaandoren, wordt de invoering van den postpakketdienst aldaar tegeo 1 Juli te gemoefe gezien. Den Gden April zal een detachement van 25 man naar Curasao vertrekken per „Stella" onder commando van dsn 2den luitenant der infantcrio A. L. S. Muller en onder medegeleide van den sergeant H. Meyer van het 8ste rog. infanterie. Te Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje- Vrijstaat, hebben zich op 19 Februari jl. ongeveer twintig van de aldaar aanwezige Nederlanders ver- eenigd om den verjaardag van koning Willem III te vieren. Het was de eerste maal dat dit geschiedde de bijeenkomst vras zeer feestelijk en op oen aan Z. M. gezonden telegram van gelukwensching volgde een hartelijk antwoord. De Staatscourant bevat het koninklijk be sluit houdende vaststelling van een reglement op de toekenning van overtocht van Nederland naar Ned.-Iudië en omgekeerd, ten laste van de Indische begrooting. Bij dat reglement worden als leden van een ge zin erkend do ouders on hun ongehuwde wettige (ook gewettigde) kinderen en stiefkinderen, - zoons en stiefzoons echter niet indien zij op den dag der inscheping meerderjarig zijn. Het tegenwoordig besluit treedt in werking op lo. Juli o. k. Op dien dag treden alle vroeger ge geven voorschriften betreffende den overtocht van Nederland naar Ned.-Indië en omgekeerd, ten laste der Indische begrooting, buiten werking, - met dien verstande dat de passagekosten voor hen, die vóór den genoemden datum voor gouvornements-rekening de reis aannamen, nog worden betaald naar den maatstaf en op do wijze, die tot dusver golden. In bijzondere niet te voorziene gevallen kan door den Koning aan landsdienaren of hunne echtgenooten, weduwen of kinderen, die krachtens dit besluit geen overtocht voor gouvernements-rekening zouden kun nen verkrjjgen, bij oen met redenen omkleed besluit zoodanige overtocht worden toegekend. Naar Reuter's Office van gisteravond uit Parijs seint is, ten gevolge van de opnieuw gevoerd© onderhandelingen, het traetaat van handel en scheep vaart tu8schcn Frankrijk en Nederland gisteren ge- teekend. Bij het traetaat wordt geene wijziging gebracht in de tarieven van het vorige traetaat, maar door de aangenomen redactie is tot zekere hoogte aan do wonschen van Nederland te gemoet gekomen. Z. M. heeft bonoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Carl Rambou8ek, oud-kapt. van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, te Zborow bij Forbes in Bohemen; - aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar J. J. Meyer, laatstelijk resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol ontelag verleend uit Ts lands dienst, met toekenning van pensioen- aan L. Dekkers, uithoofde der lichaamsgebreken, eervol ontslag ver leend als havenmeester, tevens sluiswachter der Zuidwillemsvaart to 's-Bosch, behoudens aanspraak op pensioen, en als zoodanig benoemd A. Yan Heuke- lom, thans sluiswachter aan sluis n°. 4 op dat kanaal;- aan H. Bijleveld, op xiju verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. t© Zwolle c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Als eene herinnering aan onzen schilder Bakker Korff is bij de op Zomerzorg gehouden verkoo- ping van diens nalatenschap voor het Sted. Museum, van Oudheden alhier voor f 250 aangekocht oen paneeltje, „eene dame in witte mantille en zacht paarse japon" voorstellende. Een uitmuntende koopt werd ook voor het Nederlandsch Museum gedaan in de verzameling muziekinstrumenten, die voor f 180, met een keurige mandoline, die voor f 50 werd toegeslagen. Gaarne vestigen wij d© aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van den heer L. F. Vosvold van Boeckholt, parfumeur eïi che mist te '6-Gravenhage, waarin deze bekend maakt, dat zijn ook reeds hier ter stede zco gunstig bekend aromotisch gezondheids-tandpoeder en mond- elixer voorhanden zijn bij den heer J. H. Dijk huis op de Hoogstraat alhier. Daar de prijs van een en ander zeer billijk is, en deze middelen door geheel Nederland bekend zijn als de bo»to mond- middelen, zal dit bericht ongetwijfeld door velen met genoegen vernomen worden. Het belang toch van het goed onderhouden van den mond en der tanden is zeker groot genoeg, om op dit alom als uitmuntend genooskrachtig bekend middel de bij zondere aandacht onzer lezers te vestigen. Op de gisteren in Den Haag geopende tentoonstelling van varens enz. zijn o. a. door den heer W. Yogels te Wassenaar, de firma L. Van Waveren Co. te Hillegom on den heer E. Evei- eens te Aalsmeer voor hunne inzendingen onder scheiden© prijzen behaald. De Koning en de Koningin werden bij hun bezoek mede door den president van het hoofdbestuur der Maatschappij, onzen stad genoot mr. H. L. A. Obreen, rondgeleid. In de jnry hadden zitting de heeren H. Witte alhier en J. D. Speet te Leiderdorp. Uit Leiden is niets ge- exposeerd. Do Koningin kocht 25 loten. Door een nog onbekende oorzaak ont stond eergisteravond omstreeks halftion brand in een der nieuw gebouwd© huizen in do Overamstel- straat, gemeente Nieuweramstel, met het droevig gevolg dat een kind er het loven bij verloor. Gistermorgen vroeg zijn de goederen van Leon en Armand Peltzer te Brussel aangevoerd en gebracht naar het paleis van justitie aldaar. Het Ned. schip „Hollander", kapt. Yan Beest, van Probolingo naar Sydney, is op zoe afgebrand.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1