DAGBLAD. y. 6782. Zaterdag 25 Maart. A0. 1882. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regel9 1.05. Iedere regel meer 0.1Vfv Grootere letters naar plaatsruimte, Voor het incass*- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. L.EIDEW, 24 Maart. Naar wij vernemen, bestaat bij het bestuur der werkliedenvereeniging „Eendracht zij ons doel" het voornemen om binnenkort een tooneel uit voering te geren ten Yoordeele eenor weduwe met 3 kin deren, wier man en vader bij zijn leren lid was j van bovengenoemde vereenigiDg. Lijsten tot intee- kening zullen den ingezetenon worden aangebeden. Voor znlk een doel achten wij het niet overbodig ieder tot deelneming op te wekken. In een derde artikel met het opschrift „Eene kleine nakuur van eene groote operatie" merkt de Arnhemsche Crt. aan, dat men misschien mot eenige verwondering vragen zal, waarom zij zich zoozeer eene zaak aantrekt, die alleen, of ten minste hoofd zakelijk, de belangen van Haarlem raakt. Indien de afschaffing der Haarlemsche rechtbank werkelijk om eene overwegende reden van algemeen belang noodig was, zou Haarlems lokaal belang niet mogen wegen. Maar nergens in de toelichting van het ont werp is een zweem te bespeuren van eenig algemeen belang, dat dezen greep in de bestaande rechterlijke orgauisatie kan rechtvaardigen. Om Amsterdam te gerieven en Hoorn te gelijker tijd genoegen te doen, beiden voor een prijsje, wordt Haarlem opgeofferd en gesloopt. Wanneer dit gelukt, wanneer do Kamers zich door des ministers zuinigheidsmotief laten ver blinden en medegaan met zijne stelling, dat recht- bankjes der tweede klasse, omdat zij goodkooper zijn, beter zijn dan rechtbanken der eerste klasse, zal een antecedent aangenomen worden, waarvan niet anders dan zeer nadeelige gevolgen te wachten zijn. Is deze eerste stap eens gedaaD, is eens het begiasel dor reorganisatie van 1877 verloochend, dan zullen wij, meent de Arnh. Crt., stap voor stap terugkeeren tot de oude verlaten toestanden. Het zal niet aan argumenten, zeer zeker aan geene slechtere argumenten dan in de memorie van toe lichting voorkomen, ontbroken om op het herstel der in 1877 afgeschafte rechtbanken aan te dringen. Neem b. v. Leiden. Wanneer de rechtbank te Haarlem afgeschaft is, kan het al dadelijk vier argumenten, geschikt om des ministers hart te stelen en uit zijne mem. van toel. getrokken, aan voeren, als: 1®. dat de Leidsche rechtbank zal zijn eene rechtbank der tweede klasse, dus eene goed- koope rechtbank; 2°. dat er geen nieuw rechts- gebouw noodig zal zijn, want dat het oude rechts- gebouw nog aanwezig is; 3°. dat do groote militaire strafgevangenis moeiolijk in stand zou kunnen blij ven, indien do rechtbank niet werd herstelddat toch de ervaring leert, dat de goede gang van zaken in een strafgesticht voor een groot deel af hangt van goede samenstelling der commissie van administratie, want dat, zullen dergelijke gestichten werkelijk strafgestichten blijven en niet in philan- thropische inrichtingen ontaarden, in deze commis sion juridische elementen eene gewichtige plaats moeten innemen, en dat zonder rechtbank dit juri disch element te Leiden allengs zal uitsterven 4°. dat voor de justitiabelen in het algemeen en voor die van het kanton Alphen in het bijzonder vernieuwde indeeling onder hun vroegeren rechts- zetel Leiden zeer aanbevelenswaardig is. Leiden zal daarenboven nog kunnen aanvoeren dat eene der redenen, waarom zijne rechtbank werd afgeschaft, hierin gelegen was, dat het arrondisse ment Leidon, tusschen dat van 's-Gravenhage en van Haarlem ingeklemd, te klein en niet geschikt voor uitbreiding was, doch dat dit argument nn door de afschaffing der rechtbank te Haarlem ge heel vervallen is. Er is daardoor eene zeer goede gelegenheid ontstaan om een groot arrondissement Leiden samen te stellen uit vier kantonsLeiden, Alphen, Haarlemmermeer en Haarlem, mot 43 gemeenten en 1S8,39S inwoners. Daardoor zou ook het ongerief voorkomen worden, dat de rechtbank te Amsterdam, die nu reeds mot hare 390,496 justitiabelen het werk niet afkan, daar enboven nog bezwaard wordt met 57,365 extra justitiabelen uit Haarlem en Haarlemmermeer, ter wijl tevens het drukke werk der rechtbank te 's-Gra- venhage zal kunnen verlicht worden. Begint men eens aan het herzien, het wijzigen en het herstellen, uitgaande van het beginsel „met het oog op de belangen der schatkist", dat het goedkoopste recht ook hot beste is, dan zal de regeering, om aan haar antecedent getrouw te blijven en gedrongen door de uit har© premissen logisch volgend© conclusiën, het organisatiewerk van 1877 ongedaan moeten maken en in de tegenovergestelde richting moeten gaan reerganiseeren. Do motieven toch dezer memorie zijn als loopers: zij passon op alle sloten. De Arnh. Crt. gunt gaarne aan de Hoorners hun eigen rechtbankje en aaa Amsterdam zijne vierde Kamer, maar dan moet toch eerst aangetoond zijn, «p degelijke, onwederlegbare gronden, dat hier een groot, zwaarwichtig algemeen belang aan de onder nomen wijziging der reorganisatiewetten van 1877 en 1878 te gronde ligt; dat niet enkel en niet het meest hebben gewogen do „belangen der schatkist", maar hot algemeen belangeener goederechtsbedeeling en rechtspraak. Yan zulke argumenten is echter geen spoor te vinden. Of Haarlem en Haarlemmermeer, bloembollenteelt en landbouwbedrijf, noodwendig gebracht moeten worden onder den rechter van Amsterdam, in do eerste plaats geroepen tot vorming en toepassing van het handelsrecht, acht kot Yad. minstens be twistbaar. De plechtige teraardebestelling van wijlen den heer Yan der Hoop Yan Slochteren, lid dor Tweede Kamer voor Steen wijk, had gisteren plaats op het Zuiderkerkhof te Groningen, waar eene menigte belangstellenden uit alle standen was samengevloeid. Op uitdrukkelijk verlangen van de familie werden er niet vele toespraken gehouden. Alleen onze stadgenoot de heer Donner sprak namens zijne vrienden in de Tweede Kamer een kort, aandoenlijk woord van waardeering der groote en edele gav6n van Yan der Hoop. Namens de weduwe des over ledenen sprak het Kamerlid de heer De Savornin Lohman ton slotte een woord van dank voor de betoonde belangstelling. Aan de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin werd door J. De R. te Rotterdam en N. N. te Arasterdam f 2000 goschonken. De AmsterdamscheOmnibus-Maatschappij deelt, niettegenstaande zy aan de gemeente Amsterdam ongeveer 50,000 uitkeerde, over 1881 een divi dend uit van tien percent. Ten gevolge van het voortdurend terugkomen van officieren, die bij het N.-I. leger zijn gede tacheerd geweest, zijn een aantal 2de luits. van het leger hier te lande gedurende het laatste jaar, in hunne vooruitzichten op bevordering niet alleen niet op dezelfde hoogte gebleven, maar zelfs noemens waardig achteruitgegaan. In den toestand van den heer J. M. Haspels was gistermiddag nog geene verandering waar te nemen. Hij blijft zorgelijk. Tot leeraar aan de zeevaartkundige school te Rotterdam is benoemd do heer P. Molenbroek aldaar. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Napels en zon te middernacht de reis voortzettendo „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Aden en vervolgde de reis denzelfden dagde „Castor", van Amsterdam, is "Woensdag te Nieuw- York aangekomen. Z. M. heeft aan den 2den luit. P. M. Van der Mandere, van het 4de reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend- don heer A. Lofvers, arts, met ingang van den 1 sten April a. s., benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij do zeemacht. Gemengd IN i e ijls* Yan een 6^-jarïg meisje, J. K. genaamd, dat hedenmorgen omstreeks halfelf op de Doelen gracht in een test met een stoof vuur had gehe aid, geraakten de kleederen in brand, hetgeen met den sterken wind treurige gevolgen had kunnen na zich sleepen; maar gelukkig werd het onheil door het schreeuwen van hot kind opgemerkt door zekeren H. Yan der Moolen, die op dat oogenblik niets beters wist te doen dan de kleine dadelijk in het nabij zijnde water te werpen, haar na een korte onder dompeling weder op den wal te halen en ze daarna bij de moeder terug te brengen, waar hot bleek dat ze er bohalve met den schrik en een wol wat frisch bad, toch zonder- brandwonden was afge komen. Alleen een mouw der jurk was verbrand. Yoor enkele dagon maakten we molding van een otter welke zich in den Vliet op de balken van de hoeren Yan Mannekus bevond. Het schijnt dat met het doodon van dat dier de otters aldaar nog niet zijn verdwenen. Althans gisteravond om streeks zeven uren bevonden er zich weer twee op do houtvlotten. Eén er van werd doodgoschoten door den knecht Toon Yan Egmond, terwijl de andere weer in het water sprong. De nu gedoode otter heeft eene lengte van 1.10 meter. Bij den veehouder Yan Yliet, in den Nieuwkoopschen polder te Nieuwkoop, kwam deze week een kalf ter wereld met kop, ooren en pooten als die van een paard, geheel onbehaarde huid en staart als van een gewoon kalf. Toen hot geslacht werd, kwam de kleur van het vleesch geheel over een met die van paardenvleesch. Als eono bijzonderheid wordt uit Hille- gom medegedeeld dat op „Rusthof" aldaar eene hyacint met 10 bloemstengels in vollen bloei staat, op dezelfde plaats waar zij vóór 9 jaren is gezet en voor ieder te zien is. Zij is nooit verplaatst. Door den bouwman J. Liovaart to Delft is do eerste grasbotor den Koning aangeboden. Naar het Hbl. meldt, handhaaft de koningin van Zweden wederom zoo strikt mogolijk haar incognito. Zij leeft zeer eenvoudig, schept bijzonder behagen in een rit per tram, wandelt langs 'sHeeren straten in de meest eenvoudige kleeding, bezoekt dikwijls Artis en het Vondelspark, mag gaarne in de Kalverstraat rondkijken en doet daar dikwijls kleine inkoopen. Yan het rijtuig, dat de heer Egidios te harer beschikking heeft gesteld, maakt zij weinig gebruik uit vrees daardoor haar incognito in gevaar te brengen. In het hotel is zij de meest beminnelijke gast, altijd even welwillend tegenover een ieder tot den minsten bediende. Zekere R. te Utrecht heeft zich van het leven beroofd door vitriool te drinken. Ingeroepen hulp mocht niet baten. Uit de provincie Groningen zijn onlangs 407 stuks koeion en jong vee naar Rusland en Oostenrijk uitgevoerd, om daar als fokvee te dienen. Over de weersgesteldheid in het jaar 1779 schrijft men het volgende: Zoo er ooit voor Nederland een allermerkwaardigst jaar geweest is, dan was het ongetwijfeld dit gedenkjaar. In het laatst van Februari en begin van Maart hadden wij een alleraangenaamst jaarsoizoen, zoodat rnim half Maart de tuinen der bloemisten reeds in vollen bloei ston den, en vogeltjes uit de nesten gehaald worden; behalve perzike- en abrikozobeomen, zag mon tevens aan sommige pero- en appelboomen open bloesem knoppen; daarop volgde eene schoon© en allerver- kwikkelijkste lente en zomertijd, zoodat weiden en bouwlanden, benevens boom- en aardgowassen een zeer rijken oogst opleverden. Vervolgens zag men

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1