LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6779. Woensdag 22 Maart A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toer L&iden per 8 «aanden1.10. Früoce per post.1.40. ^(zoiderlljke Nommera.0.05. Deze Courant wordt dadelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels L05. Iedere regel meer 0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ia ren buiten de stad vrordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 50 tot 54 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. 6TADS-BEEICII TEN. JACHT EM VISSCHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert oan hen, die zich voor het aanstaaode seizoen 1885/83 in het bezit wenschen te zien van Jaelit- of Vischakten, of wel van eene kosielooze vergunning tot uitoefening der Yisschcrij, dat de blanco verzoekschriften tot bekoming daarvan gratis verkrijgbaar z\in ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, \óór den 15den April dezes iaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het Kater met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Maart 1882. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen varoorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan L. VEILBRIEF en zijne rechtverkrijgenden tot plaatsing van een stoomketel in het perceel in de Langestraat N°. 19. Burgemees! er en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDM, 21 Maart. De commissie van financiën heeft do ia bare handen gestelde supplotoire begrooting van het stedelijk werkhuis voor het jaar 1881 onderzocht en daarop goene bedenkingen gevonden. B. en YYs. advïseeren gunstig op het verzoek van P. Yan Nes, om ontslag uit zijue betrekking van derdon onderwijzer aan do school dor 4de kl. no. 2, eervol en met ingang van 1 Mei a. s. Onder overlegging van do botrekkeljke stukken deelen zij tevens mede dat ook bj hen geen bedon- king is tegen do inwilliging Yan het verzoek van mej. B. Yan Yelzen, weduwe'C. Omvlee, om in hare betrekking van stads-vroedvrouw weder voor drio jaren te worden gecontinueord. Bij de onlangs gehouden openbare verhuring van hot Raamland onder Zoeterwoude tot November a. s. is het land afgemijnd door W. Bos te Leiderdorp voor f 550. Yermit3 die som B. en "Ws. te laag voorkwam, hebben zij besloten de huur niet te gunnen, zoodat tot eene openbare herverhuring zou moeten wordea overgegaan. Intusschen is hun ge bleken dat de weduwe J. Kooreman het land zoude wenschen te huren voor f G50, welk bedrag hun billijk voorkomt, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven het land tot 1 Nov. a. s. te verhuren aan de wed. Kooreman voornoemd voor gen. som. Eenige jaren geleden i6 alhier overleden do emeritus predikant Groeneveld, die een aanzienlijk deel van zijn vermogen heeft aangewezen voor eene stichting, naar hem „Stichting Groeneveld" genoemd, ter ondersteuning van overgebleven behoeftige be trekkingen van Ned.-Herv. predikanten. Aan den kerkeraad der Herv. gemeente alhier is het bestuur der stichting opgedragen. Het door den overledene aangewezen fonds is door verschillende bijdragen zoozeer vermeerderd, dat tot het begeven van v ij f woningen in het nieuwe gebouw op de Oude Yest kan worden overgegaan. Vcorloopïg kan niet meer dan vrije woning worden verleend. De begiftigde weduwe, zonder kinderen te haren Jaste, moet ƒ300 ten behoeve van liet fonds storten, doch ontvangt daarvan levenslang de rente, vermeerderd met het geen nu of later als premie zal kunnen worden uitgekeerd. Verzoeken om plaatsing moeten inge diend worden bij ds. E. Cesar Sogers alhier, vóór don 15den April a. s. Do 1ste luit. der genie J. J. A. Muller on de kapt. der inf. W. J. N. Bosboom, beiden van het Iudische leger, worden voor gouvernements rekening naar Nederland gezonden, ton oiDde zich te Leiden te bekwamen in het trkmgnlatievak. Zij zollen na volbrachte studiën in Indië optreden als onderwijzers voor dien tak van dienst. Mr. "W. Modderman, hoogleeraar in het Ro- meinsch recht aan de rjka-universiteit to Groningen, wiens dood wij gisteren meiddon, overleed op 43- jarigen leeftijd, aan de gevolgen eer.er sleponde ziekte. Zijn dood is voor do Groninger universiteit, waar hij sedert 1867 zjjn hoogleeraarsambt op zoo uitstekende wijze vervulde, een groot verlies. Mr. Modderman bezat in hooge mate do achting en vriendschap van zijne mode-hoogleeraren en leer lingen; zijn heengaan zal diep gevoeld en be treurd worden. Zoo verloor de wetenschap van het Romeinsch recht binnen enkele dagen tijds twee harer voor naamste priesters, Goudsmit en Modderman, beiden mannen met groote gaven, waarmede zj in het belang der wetenschap en ten bate van hunne leer lingen gewoekerd hebben; ook beidon mannen met edele karakters, die bij hun overlijden werkelijk een leegte achterlaten en in dankbare herinnering bij velen zuilen voortleven. Aangaando Bakker Korff's op Zomerzorg ten toongestelde en heden en morgen verkocht wordende nalatenschap schrijft Johau Gram in het Hbl. dat er iets aandoenlijks is in het bezichtigen der nala tenschap van dezen grooten kunstenaar, wiens in boedel, dien hij met zooveel smaak en oordeel ge rangschikt had om er zijne woning artistiek en ge zellig mede to sieren, daar uit zijn verband gerukt lag. Do voorwerpen, die gezamenlijk het intérieur vormden, aanschouwde reen er, maar de ziel van dit alles is verdwonen. Zoo is het ook mot de schet sen, krabbels, compositiën, eerste gedachten voor schilderijen, embrvons, die de kunstenaar bewaarde, omdat die enkoio lijnen en halen hem zooveel zei den, maar die hij nimmer zou bestemd hebbon om onder hot oog van den cersto den beste te bren gen. Hier lagen de portefeuilles ter ieders beschik king. Yrij kon men er in grijpen, en den kunste naar er in al zijne intimiteit ontdekken. Yooral wordt die zekere schuchterheid om vrij en frank do bladen om te slaan on het gansche artistieke verledeno te doorsnuffelen verklaarbaar, waar men tegenover de nalatenschap van een kunstenaar staat, die zoo bescheiden, fijngevoelig en teruggetrokken als Bakker Korff was. Wie hem gekend heeft, weet dat de toegang tot zijn atelier niet voor een ieder openstond; dat heiligdom was slechts voor kunste naars, vrienden en zeer goede bekenden toegankelijk. Hier, in do groote zaal van Zomerzorg, vond men alles uitgestald wat het bekoorlijke en pittoreske van dat atolier uitmaakte; maar evenmin als do tropee van instrumenten, in hot midden der vorheven- heid aangebracht, eon orkest vormde, oefenden die meubels, versieringen, zeldzaamheden en kostbare zaken nu hunne tooverbracht' nog uit. Yoor den kunstvriend en verzamelaar, voor den antiquarius ea navorschor bood deze tentoonstelling der te verkoopen verzameling echter zeer veel merk waardigs. Hier toch ontrolt zich het gansche verleden van den kunstenaar. In eene der portefeuilles ontmoet men den jongen schilder op een gansch ander gebied. Hier volgt de eene klassieke compositio op de andere uit Ilias en Odyssee, uit don Bijbel en de Romoinsche geschiedenis treft men de rijkste compositiën aan, gemeenlijk in omtrek, met een lichte sepia-tint. Zijne grondige studie van het menschbeeld en rijke gave van ordonnantie komen daarbij vooral uit. Yan zijne grootere schilderij „Jeremias op de puinhoopen van Jeruzalem", in gloeiende avondzon geschildord, vond men hier verschillende schetsen jn krijt en olieverf, die doen zien hoe de strenge kunstenaar zijn onderwerp telkens opnieuw opvatte on beproefde, alvorens hot hem voldeed en hij er toe overgiBg de schets uit te voeren. Hoe geestig hij met do pen kon etsen, bljjkt ook hier in enkele uitmuntende teekeningen zijner oude dames. De kourige teekenaar, wiens vaste hand nimmer tast of faalt, toont zich hier een meester. Eren sterk komt dit uit in de onafgewerkte schilderijtjes. Welk een eigenaardige, geheel op zich zelf staande manier om eene schilderij aan te vangen! De figuurtjes zijü zoo correct van houding en teekening, de plooien der kleeren zoo nauwkeurig aangegeven, achter grond en bijwerk zoo zacht met een daskwast in elkaar geschommeld, dat men zich verbeelden zou dat het afwerken hier slechts oen quaestie van tijd moet wezen. Toch was dit geenszins het geval, want Bakker Korff eiechte veel van zich zelf en behandelde de details mot Gerard-Dou-achtige uit voerigheid. Deze aangelegde paneeltjes geven dus van de wijze van werken van Bakker Korff een merkwaardig begrip. Hetgeen verder in zulk een overvloed en bonte afwisseling in deze zaal was uitgestald, herinnert aan al het keurige bijwerk van Bakker Korff's schilderijen. Die Persisohe tapijten, zijden en satij nen damoskleeren, die dragondershelm uit „De dochters van den hold", die rococo-meubelen, dat fijue Japansche porselein, 'glaswerk en bibelots; al dat keurige, kostbare, fijne en zeldzame huisraad, het heeft een der charmes uitgemaakt van die gees tige, mot een ragfijn penseel getoetste paneeltjes, welke in de kunstwereld zoo hoog stonden aan geschreven. Doch behalve al dat huisraad, hetwelk zijne on vergetelijke oude vrijsters omringde, vond men ook hior eene verzameling meubelen en huisraad uit de 17do eeuw, die den achtergrond van Bakker Korff's atelier uitmaakten en het zoo pittoresk en gezel lig deden zijn. Al dat Delftsch, Japansch en Per zisch porselein, dat antiek glaswerk, die reeks kope ren voorworpen, stoelen, kasten en andere meube len - dit alles trok hier om zjjne waarde en zeld zaamheid de aandacht, maar doen tevens denken aan tooneelspelers die van de planken af zijnslechts in hunne eigenaardige rol deden zij zich gelden. In ons verslag omtrent de uitvaart van prof. Goudsmit werd als praosos van het L. S. C. absn- 8ievelijk de heer Vissa genoemd; dit moest natuur lijk zijn de heer Yisser. De heer Ferdinand Gross herdacht gisteren aan do Hoogduitscho opera te Rotterdam zijn 25-jarig jubiló als heldentenor. Onder do vele geschenken en blijken van waardeering, hem des avonds aan geboden, bevindt zich een prachtig souvenir, voor stellende de Muze der zangkunst „Eoterpe", van massief zilver, geplaatst op een massief zilveren kolom met canelure op een zwartmarmeren plint. Er is bijgevoegd een in fluweel gebonden album, waarin de namen der donateurs. Dit souvenir gaat gepaard aan een niet minder kostbaar geschenk, bestaande in 12 paar zilveren lepels en vorken met monogram. Alles is op de smaakvolste wijze uitge voerd in de fabriek van den hoor H. W. Yan Loon. te Rotterdam. De Grieksche rogeering heeft officieel kennis gegoven dat zij deel zal nemen aan de koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden. De consul-generaal, do heer Vlachos, aldaar treedt op als haar commissaris. Krachtige on snel werkende hoimachinos zijn op do terreinen achter het Rijks museum in werking. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Java, is gisteren van Suez vertrokken; do „Edam", Yan Nieuw-York naar Amsterdam, pas-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1