meent de commissie dat die weigering daartoe geen grond kan opleveren. Yooreerst toch zijn onder de gevraagde beschei den volgons den minister verscheidene die betrek king hebben op gerezen klachten tegen den voor- maligen beheerder der dwangarbeiders in Atjeb, C. P. J. Kauffmann, die reeds aan de Tweede Kamer zijn overgelegd, zijnde daaronder ook ho door den generaal Van der Heyden bedoelde rapport van den heer Stibbe; anderdeels wordt do overleg ging gevraagd van eonige zeer geheime stukken, batrekking hebbende op een voorgenomen krijgs tocht naar Kemala in den zomer van 1880. Yoorts is een deel der gevraagde stukken niet bij het departement aanwezig, of althans bij gemis aan aanduiding omtrent den inhoud, niet opgespoord kunnen worden; terwijl eindelijk een ander stuk, eene nota van den gouvernoments-commissaris Pruys Yan der Hoeven over den toestand en de organisa tie van Atjeh, mede voor overlegging niet vatbaar ia, omdat er geen reden is aan den eenen lands dienaar te vergunnen aan de Tweede Kamer rap porten over te leggen door eenen anderen lands dienaar in zijne qualiteit aan de regeering gericht. Kan dus, volgens het oordeel der commissie, omtrent de door den minister geweigerde overleg ging van stukken geen grond gevonden worden tot het vragen van inlichtingen, iets anders is het don generaal Yan der Heyden de gelegenheid te openen langs anderen weg dan hij bewandelde, of door andere bescheiden dan hij voorstelde, zich van de naar zijne meening tegen hem ingebrachte beschul diging te zuiveren. Wellicht kunnen den minister van koloniën, die trouwens in Zr. Exs. schrijven van 20 Dec. 1881, to kennen gaf „niet te weten welke beschuldigingen tegen den generaal Yan der Hoyden zijn ingebracht," sedert dien tijd bescheiden zijn voorgekomen, die, schoon niet door den generaal Yan der Heyden gevraagd, strekken kunnen aan diens bezwaren eon einde te maken. Daarom heeft de commissie de eer vcor to stellen, to dien einde het adres te verzenden aan den minister van koloniën, met verzoek aan do Kamer zoo mogelijk zoodanige inlichtingen te verstrekken als naar het oordeel van Z. Exc. dienon kunnen om de bezwaren van den generaal Yan der Heyden op te heffen. Gemengd Nieuws. Voor de gisteravond alhier door mile Marie Aimóe te geven voorstelling vaa „Divor^ons" waren zóó weinig plaatsen genomen, dat besloten werd de „seule représentation" niet te doen doorgaan. Hedenmorgen om halfzeven is een 16- a 17-jarige verpleegde van het Roomsch- Katholieke .Gesticht der Voorzienigheid" op do Hoogewoerd terwijl zij bezig was met de glazen te zomen, uit het raara der tweede verdieping op straat gevallen, met het gevolg dat toen zo werd opge nomen geheel bewusteloos was en inwendig moet gekwetst zijn, zoodat haar toestand niet zonder zorg is. Dr. K. verleende de eerste geneeskundige hulp. Hedennamiddag om halfdrie heeft oen schoorsteenbrandje plaats gehad ten huize van den heer H. aan do voorin. "\Yittepoort, hetgeen echter door de bewoners zeiven werd gobluscht. Een vischkooper uit Noordwijk, die naar huis terugkeerde, vond gisteravond onder de gemeente Alphen een knaapje van omstreeks vijf jaren, dat verdwaald wa3. Hij nam het op zijn karretje mee en vroeg informatiën te Leiderdorp, waar het kind, dat van vermoeidheid uitgeput was, voorloopig in verpleging werd opgenomen, aangezien het als zijne woonplaats eene straat noemde, dio in Leiden niet bestaat. Niettemin werd onmiddellijk bij de politie alhier inlichting gevraagd en werkelijk was het vermissen van dit kind er bekend. Eene moeder uit Gouda was *8 morgens naar Leiden gekomen om familie te bezoeken en het kind omstreeks twee uren weg- geloopen en verdwaald. Te balfelf werd het in handen der familie gesteld om het aan zijne be zorgde moeder, die. zich al tweemaal had willen „verdoen", ter hand te stellen. Dank zij de goede zorgen van mej. v. I. S.; lag hot toen reeds gerust te slapen. De 85-jarige weduwe K. M. Jz. te \Yest- kapelle is bet-overgrootmoeder. Haar 65-jarige zoon heeft een dochter van 43 jaren, wier 22-jarige dochter dezer dagen aan een meisje het leven schonk. De koetsier J. v. a. V., op 12 Januari van dit jaar te Haarlem gearresteerd wegens dief stal en valsehheia in geschrift in loontrekkenden dienst, is nu door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden cellulairo gevangenis straf en twee geldboeten, ieder van f 50, met subsidiaire cell, gevangenisstraf van ééa dag voor elke boete. Als een voorbeeld, welke financiëelo voordeelen uit den postpakkettendienst voor de ingezetenen zullen voortvloeien, deelt de Pr. Gron. Ct. 't volgende mede: Een onzer ingezetenen verzond eenigen tijd geleden met den dienst van do hecren Yan Gend en Loos een pakje, inhoudende 20 turfplaten, voor dierkundig gebruik, naar Oud-Gastel in Noord- Brabant. Daarvoor moest aan vracht zestig ets. betaald worden. Hedenmorgen verzond hij, per pak- ketpost, een pakje naar dezelfde plaats inhoudende 40 turfplaten, en betaaldo slechts twintig ets. Te Maastricht is een begin van brand ontstaan, doordien een man met een brandende petroleumlamp naar zijne vrouw wierp. De brand werd spoedig door de toegeschoten buren gebluscht en de man door de politie in hechtenis genomen. Te Rijsel zou de opvoering van het drama „De twee Weezen" bogiunen. Daar hoorde men een kreet van ontzetting. Een man was van de 4de galerij gevallenhij draaide tweemaal in het rond en kwam in het parterre terecht, gelukkig juist tusscbon twee banken in, en waar nog niemand zat. De man werd in het geheol niet gewond en werd naar zijne woning gebracht om van den schrik te bekomen. Men zegt dat Loon Pel tzer na den moord eerst naar Parijs ging, toen naar LondoD, toen weer naar Parijs, toen andermaal naar Londeu en van daar over Parijs naar Straatsburg, waar bij den lGden Januari was; hij vertrok dieüzelfden dag naar Bazel, van waar hij den te Straatsburg geschreven brief aan den „coroner" verzond. Yan Bazel ging bij naar Bordeaux, bleef daar een paar dagen en ging toen naar Marseille. Daarna ging hij naar Duit6chlaud, bleef 12 dagen te Weenen en giDg van daar naar Bremen en Keulen. Bijna de geheele maand na den moord bracht Leon in een „sleeping car" door. Een paar jaar geleden gaf Armand Pel tzer te Antwerpen een conferenti'9 over een plan tot oprich ting van een stoomvaartmaatschappij tusschen Ant werpen en Australië; dit plan komt overeen met dat, hetwelk Yaughan in zijn brioven aan Bernays uiteenzette. De gezondheidstoestand van mevrouw Bernays laat veel te wenschen over. Die toestand laat zich bogrijpen, na al do schokken die deze vrouw hoeft doorstaan. Mevrouw Bernays doet nu, bij schoon weer, op last van den dokter, nu en dan een rijtoer. Het toezicht dat op haar gehouden wordt, is nog steeds hetzelfde gebleven. Volgens de „Gazette" hebben Sticnon en Laroche, wetsdokters, en de wapenmaker Yan Maele, in het St.-Jans-gasthuis op een lijk verschillende belang rijke proefuemingen gedaan. Zij hebbeu vooral ge tracht op te zoekeu op wolken afstand van het slachtoffer het schot gelost is, waardoor Bernays getroffen werd. Verscheidene studenten woonden die proefnemingen bij. De reiziger Saignol, die in den trein zat naar Marseille, is, na door vier pistoolschoten gewond te zijD, van al zijn geld, dat hij bij zich droeg, beroofd. De dader is nog onbekend. Men hoopt echter den ongelukkige in het leven te houden. Te Farascon-sur-Aricge heeft een wagen maker twee personen gedood. De eerste bezweok reeds bij het eerste schot; de ander richtte zich echter nog even op, doch do moordenaar doodde hem met de kolf van zijn geweer. Do oorzaak van deze daad is nog onbekend. De moordenaar geeft voor dronken te zijn geweest en is na zijn misdrijf rustig gaan slapen. Hij en zijne vrouw zijn gear resteerd. Verleden Zatordag werd te Marseille in den Gvmnaso-schouwburg voor do eerste maal vertoond: „De 9de Thermidor, of: Do dood van Robespierre", een stuk, waarvan Gaston Crémieux, indertijd wegens deelneming aan de communistische beweging in genoemde stad met den kogel gestraft, vier bedrijven schreef en hetwelk de radicale afge vaardigde Clovis Hugues voltooid heeft. Het stuk schijnt allcrmiddelmatigst te zijn en eerst in het vijfde bedrijf barstten de toejuichingen los bjj som mige ondubbelzinnige uitvallen tegen de opportu nisten, Saint-Just in den mond gelegd. Sommige toeschouwers beantwoordden dit met gelach en cr ontstond zulk oen rumoer, dat eerst toen de regis seur het publiek tot kalmte vermaand had, de vertooning voortgang kon hebben. Bij het uitgaan begon het tumult echter opnieuw en niet vóór half een was het op de straten volkomen rustig. Toen koning Theebau in December ern stig ziek was, begonnen sommige hovelingen naar een opvolger uit te zien. De keus viel op don zoon van een van do prinsen, die Daar Chnnar werd ge deporteerd wegens deelneming aan den opstand in 1866. Theebau echter herstelde en heeft zich nu op den jeugdigen prins gewroken door hem in de Irrawadda te laten verdrinken en drie zijner aan hangers te doen ombrengen. Te Eupen, in Westfalen, vierde dezer dagen een echtpaar zijne gouden bruiloft, dat naar de kerk begeleid werd door dezelfde personen, die 50 jaren geleden als bruidsmeisjes en jonkers dienst deden. Het hof van Assises van bot Fransche departement der Seine heeft zekeren Scbomberg, een man van 54 jaar, tot levenslangen dwangar beid veroordeeld, dio met ongemeeno wreedaardig heid zijne vrouw had vermoord. Hij spleet haar met hamerslagen den schedel en zaagde voorts met een mes zender heft het hoofd langzaam van den nek. B U I T E N L A JN D, Franlirijk. Do Kamer heeft gisteren het door den Senaat goedgekeurde wetsontwerp aangenomen betreffende do legeradministratio, nadat de regeering zich daar voor verklaard had. Alle artikelen werden zonder dobat goedgekeurd, waarna de zitting gesloten werd. Léon Say heeft aan de Kamer 8 millioen fr. aangevraagd voor de uitgaven in Tunis in do eerste drie maanden van 1882. De Kamer-commissie voor de rechterlijke her vorming heeft het ontwerp van Martin Feuillée, afkomstig van het kabinet-Gamhetta, verworpen en zich verklaard voor de handhaving der bestaande gerechtshoven. root- toen S e~ In het Lagerhuis zeido de heer Dilke gisteren, in antwoord aan den heer Northcote, dat lord Lyons geen instructie heeft om de onderhandelingen met Frankrijk over het handelsverdrag te hervatten, maar dat toch misschien het in de dagbladen ver melde gesprek daarover kan hebben plaats gehad. Do heer Smith kondigde aan dat hij na Paschen zal voorstellen de Iurscho landwet aan te vullen met een bepaling, die hot den Ierschon pachters gemakkelijker zal maken do gepachte landen te koopen. In de volgende week zal in het Lagerhuis hGt voorstel worden gedaan aan prins Leopold een verhooging van toelage te geven. Men zegt dat 40 a 50 leden tegen zullen stemmen; do Ieren zullen vragen of de Iorsche gevangenen bij gele genheid van het huwelijk' vau den priüs op vrije voeten zullen worden gesteld. O O'st Officiësl wordt gemeld dat sedert 11 dezer inde Crivosciö geen gevecht heeft plaats gevondon; de troepen verschaffen zich daar tijdelijke verstorkings- werken. De Zagorje en uo bovenvalloi der Narenta zijn vrij van insurgenten. Niettemin zijn daar, zoo wel als in hot midden der Herzegowina, bijna alle weerbare mannen afwezig, die zich tot hot onder nemen van rooftochten vereenigd hebben en op de nadering der troepen uiteengaan. Yolgens de „Pólitische Correspondenz" verklaart de Montenegrinsche regcering, dat de geruchten betreffende oeue mobilisalio der Montenegrijnsche troepen of klachten vaa Montenegro over op Mon- tenegrijnsch gebied gevallen kogels niets dan ver zinsels zijn. ATHENE, 16 Maart. De heer Trikupis heeft zijn programma in de Kamer van Afgevaardigden voorgelezen. Hij zeide dat men zich op veranderin gen in het Ooston moest voorbereiden. De hand having van den vrede was noodig, ten einde krachtig met de reorganisatie van do fmanciëD, van leger en vloot te kunnen voortgaan. Men behoort vriend schappelijke betrekkingen met alle staten, vooral met Turkije, te onderhouden. KONSTANTINOPEL, 1U Maart. De raad van bestuur der fondsenhouders heeft den heer Aubaret tot presidont voor bot eerste jaar benoemd. LONDEN, 16 Maart. Lagerhuis. De heer Olto Trcvelyan heeft, namens den minister van marine, de begrooting van dit departement aangeboden. De beer Dillwyn heeft, na overleg met eenigo zijner vrienden, besloten af te zien van zijne motie

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2