JN°. 6776. A0. 1882. Zaterdag 18 Maart. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZEB COÜBART: foor Leiden per 3 maanden1.10. Frtnco per post.1.40. Afrooderiö&e Nommers.w'.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AJDVERTESTIEN Van 16 regels 1.05. Ieder® regel meer 0.17». Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het ïncassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-BERICHTEN. Be Burgemeester van Leiden herinnert bij deze den txeesteïykon en Studenten in de Godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hun die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot het be komen der ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld by de 1ste zinsnede van art. 127 der wet van den I9den Augustus 1861, (Staatsblad No. 72), verplicht zijn tusschen den 20sten Maart en den lsten April dezes jaars, hunne -aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem, Surgemeester, in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1882. DE KANTER. UEIES&N, 1? Haart. In de eerste drie dagen van de volgende week worden de overgangsexamens gehouden van de school van het Genootschap: „Mathesis Scientiarum Genitrix" in het gebouw der hoogere burgerschool op de Pieterskerkgracht. Hoewel die examens publiek zijn en de leden daarenboven nog eene persoonlijke uitnoodigiDg ontvangen, is de belangstelling gewoon lijk niet zeer groot. Toch zou het den ambachts stand ten goede komen en eene aaDgename vol doening voor het bestuur zijn, zoo men van die grijze instelling binnen Leiden meer kennis nam. Onbekend toch maakt onbemind. De overgangsexamens zijn aldus verdeeld Maandag 20 Maart: 3de klasse A en B, cijfer kunde, des avonds van 6 uren tot halfzeven; natuur kunde, van halfzeven tot 7 uronstel - en meetkunde, van 7 urén tot halfaoht; 5de kl., perspectief en beschr. meetkunde, van halfacht tot 8 uren; - 4de en 5de klasse, bouwk. rekenen, van halfnegen tot 9 uren stel- en meetkunde, van 9 uren tot halftien; schei kunde, van halftien tot 10 uren. Dinsdag -21 Maart: 1ste klasse A en B, taalkunde, van 6 urea tot halfzeven; cijferkunde, van halfzeven tot 7 uren:; aardrijkskunde, van 7 uren tot halfacht geschiedenis, van halfacht tot 8 uren; - 2de klasse A en B, cijferkunde, van halfnegen tot 9 uren meetkunde, van 9 uren tot halftien5de en 6de klasse, ornamentleer, van halftien tot 10 uren. "Woensdag 22 Maart: 2de klasse A en B, ge schiedenis, van 6 uren tot halfzeven; taalkunde, van halfzeven tot 7 uren* stelkunde, van 7 uren tot halfacht; aardrijkskunde, van halfacht tot 8 uren- 4de en 5de klasse, werktuigkunde, van halfnegen tot 9 uren en natuurkunde, van 9 uren tot halftien. Ten vervolge op de mededeelingen in ons nummer van eergisteren omtrent de geprojecteerde richting van de nieuwe spoorlijn Amsterdam-Haar- lemmermeer-Rottordam, kunnen wij thans nog be richten dat ook ceintuurbanen afgebakend zijn, om die lijn ten noorden van den Rijn met den Holland sehen en zuidelijk daarvan met den Rijncpoorweg in verbinding te brengen. De noordelijke baan, van uit den Kalkpolder, met een vrij sterken boeg westwaarts over de Zijl loo- peade, sluR op korten afstand van onze gemeente aan den Holl. Spoorweg aan. Yoor de daartoe nood zakelijke overbrugging van laatstgenoemde rivier zal men gebruik makes van de daarin nog bestaande spoorbrug-fundamenten, die in hun vervallen toe stand aan d6 schipperij reeds jaren lang zoo ont zaglijk veel Last en gevaar berokkend hebben. Het punt van vereeniging met de Rijnspoor langs de zuidelijke baan is, volgens het plan niet ver van het buitengoed „-Cronensteva" gelegen. Naar wij van goederhand vernemen, moet door de ondernemers eehter nog ernstig er aau gedacht worden Leiden rechtstreeks aau te doen. Mocht dit gesehieden - wat voor onze gemeente voorzeker niet ongewen8chi ware - d&n zouden natuurlijk de plannen, welke wij getracht hebben zoo duidelijk mogelijk te schetsen, vervallen, en daarentegen even buiten do stad, aan gene zijde van de Utrecht&che brug een stationsgebouw verrijzen. De bevolking der provincie Zuid-Holland be droog op 1 Januari 1882: 402,541 m. on 432,571 vi\, te zamen 835,112 personen, doch op 1 Januari 1881: 394,288 m. on 424,189 vr., samen 818,477 personeB, en is in den loop van het vorige jaar alzoo toegenomen met 8,253 m. en 8,382 vr., samen 16,635 personen. De loop der bevolking dezer pro vincie was in 1881 als volgtgeboren werden 16,938 ra. en 16,441 vr., terwijl er stierven 10,318 m. en 9,859 vr., zoodat er eene vermeerdering ontstond van 6,620 m. en 6,582 vr. Het aantal personen die zich gedurende het vorige jaar in de gemeenten vestigden, bedroeg 30,279 m. en 29,549 vr., terwijl vertrokken 28,646 m. en 27,749 vr., zoodat er ook hier eene vermeer dering ontstond van 1,633 m. en 1,800 vr. De loop der bevolking der gemeente Leiden was als volgt: geboren werden 802 m. en 747 vr., ter wijl er stierven 508 m. en 523 vr., waardoor eene vermeerdering ontstond van 294 m. en 224 vr. Het aantal personen die zich alhier vestigden bedroeg 2,025 m. en 1,121 vr., terwijl vertrokken 1,977 m. en 1,297 vr., hetgeen eene vermeerdering aanwijst van 48 m., maar daarentegen een vermindering van 176 vr\, zoodat de geheele bevolking op 1 Januari 11. alhier bedroeg 19,763 m. en 21,868 vr., te zamen 41,631 zielen. Het studenten-muziekgezelschap „Apollo" te Delft heeft een concert ten voordeele der algemeene armen gegeven, waarbij ook onze stadgenoot de heer B. J. De Goey optrad. Yau de opbrengst zal ongeveer 175 voor de armen beschikbaar kunnen worden gestold. De heer De Goey -zong een aria uit MéhuTs „Joseph" en een drietal liederen. De Delftsche Crt. zegt omtrent hem: „Niet min der gelukkig was ook de alhier reeds sedert lang gevierde zanger, de heer De Goey, met de voor dracht zijner aria, - al ware eene minder sterke orkestbegeleiding ons daarbij zeker wel zoo aange naam geweest; zijn mild, bovenal zoo zuiver ge luid, kwam heerlijk uit, vooral in de hoogere pas sages, terwijl de nauw merkbare overgang van de falset- in do borsttonen als een bewijs zijner uit muntende school zeer op prijs werd gesteld. Yan de liederen voldeed ons de vertolking van „Abend" van Ililler het meest." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholton", waarvan de laatste buslichting aan hot postkantoor te Rotterdam is bepaald op morgen, den 18don Maart, des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. dus uiterlijk des morgens te halfacht be- bezorgd zijn. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van hoofdstuk Y der Staats- begrooting voor 1881 met ƒ415,225.72. Een bedrag vaü 3 ton hiervan strekt ter aanvulling van den post voor vergoeding aan gemeenten van de kosten van baar lager onderwijs, daar de daarvoor toegestane «om van 3 'millioen reeds op 10 Febr. 1882 met ruim 141,000 was overschreden, terwijl er nog vele wijzigingen van gemeentebegrotingen voor 1881 te wachten zijn. De overige verboogingen zijn meeren- deels het gevolg van overschrijding van begrotings posten of van niet voltooiing van werken waarvoor in 1880 gelden waren toegestaan. Deze verhoogingen worden opgewogen door besparingen op andere onder werpen van uitgaaf en door hoogere opbrengst der middelen over 1881, zoodat geen nieuwe middelen tot dekking daarvan noodig zijn. By het onderzoek van 't ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg (tramweg) van Lichten voorde naar Groenloo werd in verschillende afdee- lingen de vraag gedaan, op welken grond de minister concessie verleent voor d8n aanleg van tramwegen en de exploitatie daarvan, daar volgens de uitdruk kelijke bepaling van art. 11 der wet van 23 April 1880 (Staatsblad n°. 67) in verband met de wet van 9 Augustus 1878 (Staatsblad n°. 124) de tramweg behoort tot de openbare middelen van vervoer, waarvoor geene concessie meer noodig is. De vraag werd gedaan, waaraan de regeering in deze dan nu hare bevoegdheid ontleent. Men was van oordeel, dat het eene zaak is van groot belang, omdat, zoo het al noodig wordt geacht vergunning te vragen, het verleenen daarvan bij een weg als de hierbedoeldc, in de eerste plaats van de provinciale'of de gemeento- be6tnren zou behooren uit te gaan. Yoortswerdde vraag gedaan, wanneer de minister gevolg dacht te geven aan zijn toegezegd voornemen om het geven van concessiën volgens een vast plan te regelen. Maandag 27 dezer zal de Dies Natalis aan 's rijks universiteit te Utrecht herdacht worden mot het houden eener redevoering door den rector- magnificus, dr. S. Talma. Het stoomschip „Rotterdam" is Woensdags van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan mr. F. "W. C. P. graaf Yan Bylaudt, op verzoek, eervol ontslag verleend els Minister-Resident te Stockholm, en hem gesteld op disponibiliteit, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, met behoud zijner tegenwoordige plaats in do rang lijst der diplomatieke ambtenaren, en voorts benoemd tot Zr. Ms. Minister-Resident te Stockholm, jbr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, thans Consul-Generaal, met den persoonlijken titel van Minister-Resident, te Rio-de-Janeiro; - de benoeming van dr. H. T. Karsten tot gewoon hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam bekrachtgd; - benoemd tot burgemeester der gemeenten Heken- dorp, Langeruigeweide en Papekop, G. A. Haen- I tjens Dekker, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Leimuiden. In het verslag der commissie voor de verzoek schriften omtrent het adres van den gepensioneer den luitenant-generaal van het Ned.-I. leger, K. Yan der Heydon, zegt de commissie omtrent zijn verzoek tot het instellen eener enquête naar de onderstelde wreedheden die direct of indirect hem zouden ten laste gelegd zijn, het volgende: Afgescheiden van de moeilijkheid om eene anak als deze, na verloop van enkele jaren, waarin zoo vele personen die daarin gehoerd zouden moeton worden, zeker overleden, en anderen in meerdere werelddeelen verspreid zijn, alsnog tot klaarheid to brengen en daargelaten de vraag of het recht van enquête wel gebezigd behoort te worden om geheel persoonlijke grieven, van wie dan ook, weg te nemen, is de commissie van oordeel dat, hoe onbeperkt het aan de Kamer verleende recht van enquête ook zij, toch de door de legerhoofden in Indië in het algemeen en door den luitenant-generaal Van der Heyden in het bijzonder, veronderstelde gepleegde wreedheden geen onderwerp van ondor- j zoek dezer Kamer kunnen uitmaken, daar zulke feiten veeleer schijnen te vallen onder het toezicht van bet openbaar ministerie, en aanleiding zonden, geven tot rechterlijke instructie en vervolging, en- omdat juist de Kamer, ook blijkens de geschiedenis der wet, zich bij elke enquête van dergelijke zakon te onthouden heeft. Aan het verzoek van den generaal Yan der Heyden. kan dus, naar het oordeel der coramïsaïe, niet vol daan worden. Zij heeft zich echter de vraag gesteld, of de be weerde weigering van den minister van koloniën tot overlegging van stukken, die zouden kannen strek ken om adressants handelingen in Indïë te recht vaardigen, aanleiding geven kan om daaromtrent inlichtingen van den minister van koloniën te vragen. Na kennisneming van het daaromtrent, onder dag- teokening van 20 December j\, door den minister van koloniën aan den generaal gericht schrijven,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1