6774. Donderdag 16 Maart. A®. 1882. N°. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZÉB COUBAKT: Vogt Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. A{wonderlijke Nommers.G.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADYERTEKTIEJt Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0J7|. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden Nos. 37 tot 48 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, 15 Maart. Door Je afdeeling Leiden en omstreken der Nederlsndsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plan tenkunde, onder bescherming van Z. M. don Koning, zal eene tentoonstelling gehouden worden van planten, bouquetten, vruchten en groenten, ter viering van hot vijfjarig bestaan der afdeeling, van 7 tot 10 Juli a. s.. in de zaal en den tuin van „Zomerzorg", Leiden. De inzending is voor iedereen opengesteld; de mededinging naar de uitgeloofde prijzen staat echter alleen vrij aan hen, die lid zijn eener in Nederland gevestigde Tuinbouwmaatschappij. Dames, ookniet- leden eoner zoodanige Maatschappij, kunnen mede dingen naar de nummers 57, 58 en 59 van het lieden verschenen programma, d. z. een bloemtafel met bladplanten, een bloemtafel met bloeiende en bladpaaten en een of meer tableaux van gedroogde bloemen of bladeren. De aanmelding hiertoe moet geschieden vóór of op 1 Juli, aan het adres van mr. W. D. Bosch, secretaris der afdeeling, Rapenburg te Leiden. De inzending der planten moet geschieden, franco, op Donderdag 6 Juli, vóór Ts avonds 7 uren, aan het lokaal Zomerzorg" bij Leiden; de inzending der vruohten, bouquetten en groenten, franco, op Vrijdag 7 Juli, des voormiddags vóór 10 uren. De planten, de vruchten en nieuwe groenten moeton van goed leesbare etiquetten voorzien zijn. Het slaat echter aan de commissie vrij, die etiquetten door andere te vervangen, bijaldien zij meent dat deze als herkenningsmiddelen zouden kunnen dienen. Voor de beoordeeling zal een commissie worden uitgeuoodigd, waarin deskundigen in de verschillende tainboivwvakken vertegenwoordigd zijn. Aan de uit spraak dezer jury hebben de inzenders zich onvoor waardelijk te onderwerpen, zoodat het bestuur daar voor in geen opzicht aansprakelijk kan worden gesteld. Als prijzen worden uitgeloofd: medailles van ver schillende waarde, geslagen op den stempel der Maatschappij, benevens certificaten 1ste en 2de kl. der afdeeling; mogelijk ook voorwerpen van kunst, bijaldien deze door begunstigers tot dit doel be schikbaar worden gesteld. Hei ingezondeno kan, staande de tentoonstelling, verkocht worden; maar mag niet worden afgeleverd, vóór bet sluiten der expositie. Het staat den inzenders vrij, na de beoordeeling, de prijsopgaven aan de ingezonden planten te heohten. Osk belast zich het bestuur, op daartoe gedaan verzoek, gaarne met den verkoop. De planten enz. moeten teruggehaald worden op Dinsdag 11 Juli, zooveel mogelijk vóór 'g middags 12 uren. Wat dan niet is afgehaald, gtaat voor de verantwoording der inzenders. Do tentoonstelling zal op Vrijdag 7 Juli, den datum waarop in 1877 de afdeeling gevestigd werd, des namiddags te twee uren, feestelijk worden ge opend, waarbjj ook het hoofdbestuur zal worden uitgencodigd. Alle leden der Maatschappij hebben, met ééne dame, doorloopend vrijen toegang tot de tentoonstelling. De officier van gezondheid 2de klasse (arts) W. H. L. Borgorhoff Mulder, die van Leiden uaar Den Haag is overgeplaatst, is ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers. In de gisteren gehouden vergadering der Coöperatieve Winkelvereeniging te Delft is benoemd tot wiukelhouder van den schoenenwinkel de heer O. Molenaar to Leiden. Men schrijft ons uit Koudekerk dat gisteren de heeren H. M. Dibbetz en M. G. Vaa Sillevoldt in voreoniging met de raadsleden dier gemeeute eene opneming deden van den weg met aanwijzing welke richting de stoomtram zou nemen- en alles liep af tot tevredenheid van een ieder. Waren nog kort geleden slechts vier van do zeven leden vóór de exploitatie, thans durft do verslaggever gerust verklaren, na ingewonnen informatie, dat alle leden er voor zouden gestemd hebben, indien de opneming had plaats gehad vóór de raadsvergadering. Wat toch waren de grootste bezwaren Ton eerste de onveiligheid en ton tweede dat alle boomen zouden gerooid moeten worden. En zulks werd ten eenenmale opgelost, doordat de heeren den weg voornamelijk op den berm zouden leggen achter de eerste rij boomen, zoodat de tramweg om zoo to zoggen geheel van den rjjweg is afgescheiden. Ook in andere opzichten waren de heeren geheel bereid willig om kleine op- of aanmerkingen ten opzichte der exploitatie dadelijk in het belang van het publiek te veranderen. Het ware te wenschen dat de overige gemeenten, alwaar de Raad nog geen beslissing genomen heeft, genoemde heeren eens uitcoodigdon om eveneens in die gemeenten eene wandeling te doen en dan is er naar het inzien van onzen correspondent geen twijfel meer of weldra zullen de gemeenten Ouds- hoord, Koudekerk, Leiderdorp en Leiden door een tram en door de telegraaf met elkander verbondon zijn. De Koning en Koningin brengen volgens do Haagscho kroniek der N. Gron. Crt. schier den ganschen dag door in den huiselijken kring, meestal met de kleine prinses, die zich in de laatsto dagen bijzonder vermaakt met een paar boekjes van Goever- neur, waaruit haar gouvernante, freule De Koek, haar spelend begint te leeren. Yoor prins Albert van Pruisen, die, zooals gemeld is, dezen zomer weer te Scheveningen komt, is het geheele boven-midden-kwartier in het groot stedelijk badhuis gereserveerd. Naar het N. v. d. D. uit goede bron ver neemt, is de komst van den Koning en de Koningin in de hoofdstad bepaald op den llden April a. s. De Prins van Oranje heeft aan do vereeniging van den H. Yincentius van Paulo te Utrecht doen toekomen twee kristallen schenkkannen, met zilver gemonteerd, als prijs voor do loterij, door haar in April te houden. Het bij de Tweede Kamer ingekomen ontwerp tot herziening der vestingwet strekt tot: 1°. Een voltooiing van het vestingstolsel in meer geconcen- treerden zin dan de bestaande wet toelaat2°. gestrenge toepassing van het beginsel der geconcentreerde verdediging door het doèn vervallen van alle werken, die geen rechtstreeksch verband houden mot het gewijzigd vostingstelsel3°. besparing eener som van 7 millioen gulden door het opheffen van de Zuider waterlinie, de werken aan de Wester-Schelde en de Sperforten, waarvoor een uitgaaf van 10 millioen gulden zou moeten worden gedaan, terwijl daartegen over een nieuwe uitgaaf van 3 millioen gulden voor een stelling aan den Moerdijk wordt noodig geacht; 4°. verlenging van den termijn voor de uitvoering van de vestingwet met 6 jaar. Yan heden af wordt het telegraafkantoor der Rijn-Spoorwegmaatschappij aan de halte Vleuten, uitsluitend voor het verkeer in de Nederlandsche taal met de kantoren binnenslands geopend. Dit kantoor zal open zijn gedurende een half uur vóór de aan komst van eiken aldaar stilhouden den trein. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 15 cents per telegram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toepassing. Het vereischte bedrag tot instandhouding der Opera te Rotterdam gedurende het seizoen 1882/83 is volteekend. Naar het Yad. verneemt, zal het leenings- ontwerp binnen enkele dagen de Tweede Kamey bereiken. Do nieuwe leening zal ruim 80 millioen groot zijn. Door mej. J. M. Bogaerst onlangs te Pan in Frankrijk overleden, is aan het Nederlandsohe gast huis voor behoeftige en onvermogende ooglijders te Utrecht, onder leiding van professor Donders» eene som van f 5000 vermaakt. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotter dam naar Java, vertrok gistermorgen van Suez en de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde bij Lizard; de „Priuses Amalia", van Amsterdam, arriveerde heden te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op den lsten Maart 1882, aan schatkistbiljetten in beleening was geplaatst een bedrag van óón millioen vijfhonderd duizend gulden en aan sohat- kistpromessen in omloop was een bedrag van zeven millioen gulden. Z. M. heeft aan S. baron Yan Heemstra, met 1 April a. op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hillegom; bij het departement van buitenlandsche zaken bevorderd tot commies den adjunct-commies mr. D. baron Yan Hogendorp, en tot adjunct-commies den lsten klerk S. J. A. Morel, en benoemd tot adjunct-commies mr. R. C. E. G. I. baron Saouckaerfc van Schauburg; ingetrokken het kon. besluit, waarbij aan jhr. J. C. H. Bloys van Treslong, met 15 Maart 1882, eervol ontslag is verleend als notaris te Ëpe. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag omstreeks vier uren is een vrouw, genaamd S. P., oud 35 jaren, huisvrouw van J. B., terwijl zij aan de Oude Yest een wasch lag te spoelen, in het water gevallen, doch spoedig door de brugwachters van de Pauw- brug weer gered, die haar vervolgens ook naar hare woning in de Yan-der-Worfstraat brachten. Aan het projecteeren ven de nieuwe spoorweglijn Amsterdam-Haarlemmermeer-Rotter dam, die, zooals bekend is, wegens hare kortheid vooral aan het internationaal verkeer moet ten goede komen, wordt reeds in de nabijheid van onze gemeente mot kracht de hand geslagen. Yolgens den stand dor bakens, zal de lijn op ongeveer een halfuur afstand van Leiden, in de onmiddellijke nabijheid van het gesticht „De goede Herder" den straatweg naar Utrecht en den Rijn kruisen. Zoo het plan geeue wijzigingen ondergaat, zal van de boerderij, tot genoemd gesticht behoorendo, een ge deelte moeten onteigend worden, terwijl aan de over zijde van den Rjjn, in de gemeente Leiderdorp, do nieuwe spoorbaan het goed van den heer De Koning ODgeveer door midden zal snijden. De commissaris van politie in de 3do afdeeling te Rotterdam waarschuwt tegen de firma Doesburg en Co. die zich voor korten tijd in zijne afdeeling Schoolstraat No. 28 heeft gevestigd [en dezer dagen ook een advertentie in ons blad plaatste]. Die firma zegt gelden tegen zeer matige provisie ter leen te verstrekken aan ieder, die voldoenden, liefst scliriftelijken waarborg kan stellen. Een eerste vereischte is echter toezending van f 5 voor voor- loopige kosten en bemoeiingen. Het is voornoemden commissaris van politie gebleken, dat de ter leen gevraagde sommen, niettegenstaande een inventaris was aangeboden, meer dan driemaal het ter leen gevraagde te boven gaande, niet werden verstrekt en dat de som van f 5 die vooruit was betaald, niet was terug te bekomen. Een tooneelvoorstelling, ten behoeve van het Noordpool-station gegeven door leerlingen der rjjka hoogere burgerschool en van het gymnasium te O roningen, heeft zuiver opgebracht de som van f500.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1