DAGBLAD. i\°. 0771, Ma&ndüg 13 blaart. A0. 1882. PRIJS D£ZER COURANT: Voor Leid«n per maanden.LI©. Franco per po9UC1.40. Aüoaderlyke Noltimers.is 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK AJ>VERTESTIEN: Van 16 regeli f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incaasee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Tweede Blad. Grem.engd Niens. Eenige dagen geleden melddea wij dat onzen stadgenoot den heer J. P. Sasse, confiseur- patiseior, Tergunning was verleend om 'sKonings wapen te mogen voeren. Thans zijn wij in de ge legenheid gesteld het wapen zelf te zien, en bren gen den vervaardiger daarvan hulde voor de alles zins nette uitvoering. Het onderscheidt zich ook daarin van die, gewocnljjk door hofleveranciers gevoerd, dat het niet het Nederïandsche, maar het heraldische wapen van Z. M. zeiven is, hot eerste wat tot heden in dat genre is afgeleverd. Juist adres. - Boerinnetje: „Kunt u mij niet zeggen, of hier te Leiden eön soldaat ligt die Meyer heet?" - Soldaat: „"Wat is hij dan, infanterist of huzaar?" - Boerinnetje: -„Niks infanterist; hij is mijn schat." Gisternacht is een hevige brand uitge barsten op een bovenwoning aan de Kinderhnisvest te Haarlem, bewoond door de weduwe Hün er jager met hare dochter. Dit bevenhuis met een daaronder gelegen pakhuis is geheel uitgebrand. De bewoners hebben zich slechts met moeite kunnen redden. De "brandweer heeft de belendende perceelen behouden, waarvan reeds een was aangetast. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerd, maar zeer laag. Gisteravond omstreeks acht uren ge raakte een man, banketbakkersbediende, bij het over steken van de Prinsengracht naar de brug van de TJtrechtschestraat te Amsterdam te water. Hoewel onmiddellijk hulp werd verleend, mocht het door den sterken stroom -en de duisternis niet gelukken hem te redden, maar werd te ongeveer negen uren zijn lijk opgehaald. Denzelfden avond heeft aldaar een man in de Czaar-Peterstraat zijne vrouw vermoord, door'haar met een scherp voorwerp den hals af te snijden. Tot verkrijging van een spoedig en di rect vischvervoer naar het buitenland, hebben de directeuren der Holl. IJzeren-Spoorwogmaatsehappij en der Staatsspoorwegen besloten dagelijks extra- treinen te doen loopen van Helder en Amsterdam naar Rotterdam en verder, in directe aansluiting met den extra-visehtrein, naar Esschen en verder. Hierdoor kan versche visch in één dag op deiplaats van bestemming aankomen. In de laatste dagen zijn fre Gouda geen nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Men verneemt dat-de millioenenj-affer haren zetel zal verplaatsen van Amsterdam naar Rotterdam- De landbouwer A. In het Yeld te Dub beldam is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij bij -een wachtpost aan den Kilwog den overweg van de spoor wilde passeeren, vond hij, niettegen staande een sneltrein in aantocht was, den boom open. Reeds stond zijn paard met don kop op den weg, juist op het oogenblik dat de trein passeerde. De boom sloeg toen echter neer en kwam op den kop van het dier terecht, dat daardoor schrikte en ach teruitsprong, waardoor voerman en paard aan een wissen dood ontsnapten. In het stedelijk gasthuis te 's-Herto- genbosch is eergistermiddag een oppassend 33-jarig werkman overleden ten gevolge van een sabelhouw, hem op den Vastenavondmaandag door een onbe kende toegebracht, zonder dat de man daartoe aan leiding had gegeven. Tot opsporing van den schul dige worden door de justitie en politie de meest ijverige pogingen aangewend. Door de vele branden die in de laatste acht dagen in hot Zuiden van Limburg woedden, zijn alleen zes landbouwers te Beek van have on j goed beroofd, waarvan bijna niefcs verzekerd was. J Men wendt alles aan om de kwaadwillige brand stichters in handen te krijgen. Een boer, niet vies van stroopen, kwam op de markt te Brussel met twee hazen, waarvan hij de herkomst liefst niet wilde opgeven. „Hoeveel vraagt ge voor die geitjes?" zoo spreekt een restau rateur hem aan, op den zak wijzende, waarin het wild verborgen was. „'t Zijn twee hazen", antwoordt de boer. „Dat weet ik wel", herneemt de ander, met veel beteekenend gebaar naar twee gendarmes wijzende, die zich op een afstand bevonden. „Welnu, drie franken het stak." - „Ik geef je drie franken voor de twee." - „Onmogelijk." - „Ge zult ze er voor geven, of ik zal de gendarmes eens in je zak laten kijken." Den boer schoot niet anders over dan toe to slaan en hij gaf den zak over met zijn inhoud; den sak zou hij 's avonds wel komen halen. Nauwelijks had de restaurateur eenige schreden gedaan of de boor, begeerig zich te wreken, wijst den gendarmes den man aan met het wild in den zak. Er wordt proces-verbaal opgemaakt en de restau rateur betaalde zijn in beslag genomen koopje met 100 franken boete. De boer heeft den zak niet teruggehaald. In de Belgische gemeenten Stree, Clermont en omstreken hadden aanhoudend dief stallen van kippen, eenden en ander pluimgedierte plaats. Een pachter, die veel last daarvan had, liet zijn hoeve bewaken door een jachtopziener en een ander persoon. Op zekeren nacht dat de eerste onraad hoorde, schoot hij zijn karabijn af in de richting van waar het geluid kwam. Het schot trof maar al te goed doel. De daderes, een gehuwde vrouw, werd in de borst getroffen door den kogel, die langs de lendenen weder uitkwam. Nog vóór haar dood bekende de ongelukkige dat zij mede plichtigen had. Een reiziger, die wat laat kwam en daarom op een draf had geloopen, sprong ta Mar- chieDne-Zóne in een coupé van den naar Charleroi vertitekkenden treiu. Nauwelijks was hij gezeten, of hij stiet een hevigen gil uit, terwijl op hetzelfde oogenblik een bloedplas den bodem van den wagon bedekte. Ten gevolge van de overmatige inspanning bij het loopen had de reiziger een aderbreuk bekomen, BUITENLAND. Fraukryk. Rou8tan die heden te Parijs wordt verwacht, zal niet vóór het midden of het einde van Mei naar Washington gaan. De prins van Wales is, van Berlijn komende,, te Parijs afgestapt; hij zal daar eenige dagen blij ven, alvorens naar Londei terug te keeren. Bg de uitgevers Calmann en Levy te Parya heeft de voormalige gezant Rothan zijne opstelleu over de Luxemburgsche quaestie in de „Rernedea deux Mondes", met nieuwe belangrijke beecheideu vermeerderd, afzonderlek het licht doen zien onder den titel: „L'affaire du Luxembourg le prélude de la guerre, 1870." De Parijsche gemeenteraad heeft 500 fr. be schikbaar gesteld voor een monument voor Blanqui- Duitschland. Er wordt zeer geklaagd over de toenemende weelde onder de officieren van het Duitsche leger. Aan den Dnitschen krooaprins werd onlangs door de officieren te Breslau een collation aangeboden. Toen de prins de zaal binnentrad, 6tond hij ver baasd van de pracht van den disch en den rpkdom van het menu. Men verzocht hem plaats te nemeD, maar hij weigerde: „Neen, mijne heeren, ik ben niet gewoon zoo lekker te dejeuneeren", zeide hij en ver liet het lokaal weder. De Duitsche bladen zy'n blpkbaar ontstemd èn over de ontvangst, die generaal Skobeleff te St.-Petersburg van de zijde van het publiek genoten heeft, èn over het feit, dat men niets hoort van de wijze, waarop czaar Alexander IH hem zyne onto- vredenheid te kennen gegeven heeft. Groot-Britannlê. Aan den heer Gladstone is een door vele liberale leden van het Lagerhuis geteekend verzoekschrift toegezonden, waarin gewezen wordt op de nood- zakeiykhoid van eeno krachtige hervorming in hot bestuur der gemeenten ten plattenlande, en mot name op de groote verwarring en onnoodige onkosten, die geboren worden uit gebrek aan behoorlyke afper king van de lokale besturen en die der graafschappen. Onlangs werd vermeld dat in eene vergado- ring te Londen, die door den prins Yan Wales ge presideerd werd, besloten is tot het oprichten van. eene Koninklgke Muziekschool. ThanB deelt de „Times" mede dat de heer George Grove, dezelfde die de onuitgegeven symphonieën van Schubert ontdekt heeft, directeur van dat Conservatoriam worden zal. Lord Kimberley heeft gisteren in antwoord aan lord Carnarvon gezegd dat de regeering geen ander bericht heeft dan door de dagbladen omtront gevechten aan de noord-westelyke grenzen der Trans vaal. Hij gelooft echter dat de Boeren, die aan deze gevechten hebben deelgenomen, slechts personon zyn zooals zich steeds aan de grenzen bevinden, bereid om aan elk gevecht deel te nemen, en dat hunne deelneming niet plaats had met modewetoa van de regeering der Transvaal. In het Lagerhuis zeide sir Ch. Dilke, ten ant woord aan sir A. Buchanan, dat Engelands gezant te Belgrado in last heeft koning Milan met hot. aanvaarden van den koningstitel in naam van Hr. Ms. regeering geluk te wenschen. OojsteBLr.-ïLongr. IMonnireïile. De onrustbarende berichten der Engelsche bladou omtrent de betrekkingen tnsschen Oostenrijk en Dnitschland eenerzijds en Rusland anderzyds worden gelogenstraft. Hetgeen met generaal Skobeletf is voorgevallen, moet aan de vriendschappelijke betrok- - kingen der drie keizerlyke regeeringen volstrekt geen afbreuk gedaan hebben. Eet bericht in sommige bladen, dat de regee ringen der beide Rykshelften onderhandelen over i het opnieuw bijeenroepen der delegaties, wordt van j zeer bevoegde zijde volkomen ongegrond genoemd. In do „Politische Correspondenz" is een artikel j verschenen, hetwelk in zeer krasse bewoordingen t; de gewetenlooze berichten in een deel der Engelsche en der Russische per6 afkeurt, welke den dapperon 'j en door krygstucht en voorbeeldige houding uitmun- tendsn keizerlijken troepen in Dalmatië en de Herze- 'j gowina gruweldaden toedichten, waarvan blijkens nauwgezet onderzoek geen enkel woord waar is. Graaf Wolkenstein is tot ambassadeur te St.-Pe- tersburg benoemd. Hij was hoofdambteuaar bjj hot j departement van buitenlandsche zaken te Weenon en als eon diplomaat, die met de Oostersche aan gelegenheden bijzonder vertrouwd was, nogonlaEgs met eene buitengewone zending naar Berlyn belast^ om -ever de Donauquaestie te onderhandelen. Rusland. De minister van oorlog heeft met Skobeleff eon onderhoud gehad en hem medegedeeld dat de keizer hem had teruggeroepen omdat hij inbreuk op de discipline had gemaakt, -door in het buitenland i opschudding te verwekken. De minister verklaarde hem tevens dat de keizer hem jniet begeerde te spreken en dat dit ook onnoodi^g was, daar zijne redevoeringen, slechts uitingen va a zijn particulier gevoelen zijnde, volstrekt geen gezag hadden. Aan de „Presse" wordt uit Odessa gemeld dat de ontdekking aldaar van een geheime druk- kery tot de arrestatie heeft geleid yan ruim 80 personen, waaronder zich baron Krafft, zwager v*jb generaal Dronteln, bevindt.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1