tein Beauchamp, die Yerschillende personen oplichtte ©n die het hoofd Tan een bende was. Men vond in de woning van mrs. Watson een zeer fraaien damesuitzet en een groote hoeveelheid kostbare kleeren. De verhuurster, mrs. Poland, had reeds lang vermoedens gehad, omdat zij Watson met zooveel kostbare voorwerpen zag loopen, en had hare vermoedens aan den detective Rolfe meegedeeld Zij was zeer blijde van zulke huurders verlost te zijn. Onder de voorwerpen, welke bij de te Brussel gevangengenomen personen gevonden werden, be hoorden ook kleinoodien ter waarde van 10,000 fr., welke van elders herkomstig moeten zijn. Mmeï Chauvet, wie te Parijs vóór eenigen tijd door een zich noemenden kolonel Watson vo^or ongeveer 250,000 fr. aan juweelen ontfutseld word, is op een telegram van de politie overgekomen en verklaart in den gevangene Yanderstein zeer goed den „kolonel" te herkennen. Ook andere getuigenissen moeten zyne identiteit hebben bevestigd en naar aanleiding daarnfn zjjn te Parijs nog twee personen in hechtenis genomen, mede verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal te Hat ton-Garden. Te Sulz (kanton Lucern) is een poging tot broedermoord en brandstichting gepleegd onder de volgende omstandigheden. De gebroeders Pan- kraz en Franz Kiing waren op gespannen voet en kregen vóór een paar dagen twist, die zoo hoog liep dat de jongste broeder den ouderen beetnam en uit een tweede verdieping op straat wierpmeer dood dan levend kwam de aangevallene terecht. Daarna stak de moordenaar het huis op verschil lende pnuten in brand en hield de brandweer met messen en pistolen verwijderd. Toen het pand in lichterlaaie stond, sprong hij ook uit hot venster, maar bezeerde zich niet en kon vluchten naar een nabijzijnd bosch. Hij is nog niet gerat. Naar men van den Ssten dezer uit Bue- nos-Ayres meldt, had daar een geweldige orkaan gewoed, waardoor groote schade aan de schepen in de haven en langs de kust was toegebracht en vele menschen het loven hadden verloren. In het Zwitsersche dorpje Allschweiler, kanton Basel, ontstond dezer dagen een formeel straatgevecht tusschen eenige burgers van ver schillende richtingen. De eene partij was de zwakste en ging hulp zoeken in het over de grenzen (in den Elzas) gelegen dorpje Hagenheim. Deze nieuwe bondgenooten wisten niets beter te doen dan vitriool mede te brengen en hunne tegenstanders daarmede te overgieten. Yolen hebben daardoor ernstige kwet suren gekregen; twee zullen vermoedelijk voor altijd blind zijn. De heer Lavisó, de vriend van de familie Poltzer, is dokter bij de assurantie-maatschappij, waaraan James Peltzer als hoofdagent is verbonden. Hot parket heeft beslag gelegd op een brief, dien mevrouw Peltzer nit Bremen van Leon ontving. Bij de maitre8 van James heeft de justitie een huiszoeking gedaan. Het schijnt dat James 6terk gelijkt op Leon. Jamos had zelf aan den procureur des konings een brief nit Bremen gebracht, waarin inlichtingen werden gegeven over de gelijkenis tusschen Leon Peltzer en Yaughan; hij kwam van den advocaat Pralle, bij wien Yaughan was goweest. To Bremen had men dadelgk argwaan gekoesterd betreffende Yaughan. Een der bedienden van Hill- mans hotel, waar Yaughan was afgestapt, had hem govraagd: „Is mijnheer een Amerikaan?" - „Ja," had Yaughan geantwoord. - „Uit het Zuiden?" - „Neen, uit het Noorden." Dit gesprek werd in het Duit8ch gevoerd; de bediende zeide later tot den eigenaar van het hotel: „Ge moet dien mijnheer in het oog houden. Hij zegt dat hij uit Zuid-Amerika komt. Ik ben zeker dat hij een Belg is." Yaughan droeg in het hotel zijn arm in een band en sprak gewoonlijk Engolsch, maar wanneer hij knorrig was, vloekte hij in het Duitsch. Bij den advocaat ver- acheen hij met den arm niet in den band. Armand Peltzer is geboren te Verviers en 38 jaar oud. Hij was ingenieur en is weduwnaar; in 187G vestigde hij zich te Antwerpen. Hij had dr. Lavisó verteld dat hij met een vrouw in correspon dentie was en daarom zelf niet de brieven, die poste restante voor hem kwamen, wilde afhalen. Dr. Lavisó haalde een brief voor hem, die uit "Weenen kwam, en verzond ook een daarheen voor Armand. Den 3den Maart ontving dr. Lavisó een telegram uit "Weenen: „Geef inlichtingen omtrent ziekte na consult. Brief van don vriend volgt. Telegrapheer naar Keulen, buffet van höt station, waar ik de operatie zal komen doen. Geteekend dr. Lamboss." Dr. Lavisó, die geen zieke te Weenen kende, begreep dat het telegram voor Armand bestemd was. Den volgenden morgen kwam de aangekondigde brief; hij opende dö enveloppe en vond daarin een brief voor Armand. Hij gaf dien aan James, opdat deze hem aan zjjn broeder zon ter hand stellen. Armand verzocht hem 's avonds een telegram naar Keulen te zenden, buffet station: „Charlotte gaat vooruit, wees kalm. Zal aan hetzelfde adres schrij ven." (niet onderteekond). Armand is opnieuw in verhoor genomen; men zegt dat dQ justitie in zijne woning lombardbriefjes vond voor juweelen van een tijd, die samenvalt met het drama van de rue de la Loi. De „Europe" zegt dat te Antwerpen arrestaties verwacht worden; ook zon men den persoon kennen, die den pseudo- Yaughan gelden voorschoot. Vermoedelijk hield Leon zich na den moord op te Weenen, Bremen en Keulen. To Bremen had hij familie wonen. Te Weenen had hij zich opgegeven als Mayer. De revolvers in het huis van de rue de la Loi behoorden aan Armand, die ze van een vriend had gekregen. Des avonds te halftien kwam de moordenaar te Brussel aan. Formaliteiten van uitlevering waren niet noodig, aangezien hij uit eigen beweging ver klaarde naar België te willen terugkeeren. Hij droeg een grijze jas en zag er zeer bleek en vermoeid uit. Een talrijke menigte was op de been in de rue Rogier en jouv.'de hem uit. Hij werd per rijtuig naar hot paleis van justitie gebracht, waar hij dadelijk in verhoor werd genomen. De Antwerpsche „Précurseur" behelst een zeer scherp artikel tegen Armand Peltzer, volgens haar de hoofdschuldige aan het „drama", door hem, zegt zij, terwijl hij als altijd zich vroolijk en onge dwongen onder zyne talrijke vrienden bewoog, met de onbegrijpelijksto koelbloedigheid maanden achter een voorbereid. De volgende bijzonderheid vinden wij althans ook nog van hem vermeld: Toen de procureur des konings, uit Antwerpen te Brussel aangekomen om in de rue de la Loi het eerste onderzoek in te stellen, naar Antwerpen terugkeerde, wachtte Armand Peltzer hem aan hot station op. Beiden spraken over de groote gebeurtenis van den dag en gingen te zamen bij Bertrand dineeren. Reeds Zaterdag jl. schijnt Leon even te Brussel te zijn geweest, ten gevolge van het toen to Keulen ontvangen telegram aan het adres van dr. Lamboss. Men verwacht do aauhouding van een vrouw te Antwerpen, voor wier woning voortdurend samen scholingen plaats hebben en die door het publiek als medeplichtige wordt gebrandmerkt. BUITENLAND. 2JVm3Lk.E*y Isu Uit Algiers wordt gemold dat het wordt beves tigd dat er een gevecht tusschen Arabieren en Fran- schen nabij Figuig op Marokkaansch grondgebied he6ft plaats gehad. De Fransche soldaten hadden, zonder het te weten, de grens overschreden. De bevelhebber van het detachement hoeft deswege een berisping ontvangen, en bepaalde instruction zijn gegeven om eone herhaling van dergelijke ver gissingen te voorkomen. De commissie voor de handelstractaten uit de Fransche Kamer heeft met 12 tegen 4 stemmen het Fransch-Belgi8ch tractaat goedgekeurd. Uit verschillende staten, overgelegd bij de behandeling der begrooting in de Kamer der Afge vaardigden, is gebleken dat de goederen in de doode hand in Frankrijk sedert 31 Jan. 1852 eene onge looflijke vermeerdering hebben ondergaan. Yan 43 millioen - er is alleen sprake van onroerend goed - zijn de kloosterbezittingen in tien jaren gestegen tot 420 millioen. In de volgende jaren, de laatste van het keizerrijk en die van het presidentschap van maarschalk Mac-Mahon beliep de vermeerdering nogmaals eenige honderden millioenen, zoodat het totaal der kloostergoederen in December 1880 de ronde som van 700 millioen bedroeg. Omtrent de hoegrootheid van het roerend goed laat zich zelfs in de verte geene becijfering maken. JDuitsciilaxid. De commissie uit den Landdag, belast met het voorloopig onderzoek van het nieuwe kerkelijk- politieke wetsontwerp der regeering, heeft it hare zitting van gisteren, bij tweede lezing, do voor stellen der conservatieven op de drie eerste para grafen in hoofdzaak aangenomen. De commissie ver wierp daarna hot geheele wetsontwerp met algemeene stemmen tegen die der conservatieven. Ook het centrum stemde tegen het ontwerp. Volgens do „Davoser Blatter" van 4 Maart jl. neemt het aantal kurgasten te Davos nog steeds toe, en koraeu er dagelijks nieuwe Lijders bij, in strijd met vroegere jaren, toen zij in Februari en Maart al langzaam begonnen te vertrekken. Hef aantal belolopt thans van 950 tot 1000, van welke 253 Engel8chen, ongeveer 100 Nederlanders, 6( Franschen en Belgen en ruim 500 Duitschers er Zwitsers zijn, en daarenboven een 25-tal Noord Amerikanen en Russen, Polen, enz. De minister van oorlog heeft bevel gegever zoo spoedig mogelijk de haven van Kiel te verster ken, volgons het plan dat generaal Yon Moltke in don vorigen herfst opmaakte. Rusland. Naar aanleiding van een artikel der „Nordd. Allg. Zeitung" doet het „Journal de St.-Péters- bourg" opmerken, dat men er bij het herzien van het toltarief op uit is geweest, alles te vermijden wat de handelsbetrekkingen tusschen Rusland en verscheidene landen zou kunnen belemmeren. Het „Journal" verzekert dat Duitschland geen reden tot klagen zal hebben, vermits het hier artikelen betreft, welke Duitschland niet produceert. Yoor het overige kan men vaD de herziening van het tol- reglement degelijke vruchten verwaohteD, zoowel wat do bevordering van het internationale handels verkeer als wat het te keer gaan van den sluik handel betreft. Blijkens een bericht uit Krakau aan de "Weener „Presse" zijn al de dagbladen van Warschau in beslag genomen, omdat zij de toespraak hebben opgenomen, door generaal Skoboleff aldaar gehouden. Men zegt dot de generaal van het commando over het vierde legercorps ontheven en met een nieuwe regeling der R ussische zaken in Azië belast zal worden. Zuid-Afrika. Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika, loo pen de tot 14 Februari, zijn vooral vervuld met be richten en beschouwingen over de betrekkingen met Basutoland. Er was een telegr. depeche van del Rijksregeering ontvangen, van 9 Febr., waarin zij te kennen gaf dat zij geen bezwaar had tegen het voorstel van het Kaapscho bewind, om den Basutos een termijn te stellen tot nakoming van do gedane uitspraak; ging die termijn vruchteloos voorbij, dan zon do uitspraak als vernietigd moeten worden be schouwd. De depeche gaat vervolgens nit van de meening dat Basutoland reeds een deel der kolonie uitmaakt, en geeft dus ingewikkeld aan het koloniaal bewind vrijheid van handelen, maar maakt alleen uitzondering nopens die vrijheid wat het district Quthing betreft. Dit district bohoort aan getrouwe Basuto's en dient hun ten volle gewaarborgd te blijven. Men is in de Kaapkolonie er niet gerust op, dat het geschil met de Basuto's ten slotte weder op een oorlog zal uitloopeD, daar hunne hoofden zich in den laatsten tijd veel meer dan ooit aan elkander hebben aangesloten. Hoogstens zouden eenigen tot uitlevering van geroofd vee te brengen zijn, maar om de wapens tegen elkander te voeren, daarop valt niet te rekenen. Eon der hoofden, Bereng Letsie, moet nog onlangs schriftelijk hebben ver klaard dat de Basuto's zoo dom niet zijn, om tegen eigen volk te vechten. Het „Zuidafrikaander Bond" verspreidde zich meer en meer. In de Transvaal was het door den heer Jorissen zeer in bescherming genomen. (Hbl.) Tevens brengt de gisteren aangekomen Zuid- Afrikaansche mail het bericht dat in de Transvaal hier en daar ontevredenheid heerschte over de be noemingen van landdrosten en over misbruiken van de overheden. Yoorts wordt melding gemaakt van verscheiden gevechten der Boeren mot het opper hoofd Montsiona; o. a. werden twee Boeren gedood. Jan Maasibi had zich overgegeven. TelogrammeiL TUNIS, 8 Maart. Yan tien Europeanen, die on langs van hier naar Gassa vertrokken waren om artikelen voor de militaire keukens te koopen, wer den er tusschen Tunis en Kahiruan negen vermoord; óón ontkwam. PARIJS, 8 Maart. Yolgens gerucht zou teLyon een Duitsch officier in hechtenis zijn genomen, bij wien men plannen van Lyon en andere steden heeft gevonden. NIEUW-YORK, 8 Maart. De stoomboot „Her mann", wier schroef gebroken is, heeft onder zeil tweehonderd mijlen afgelegd en op haren weg ijsban- ken ontmoet. "WBSENEN, 8 Maart. De alhier verschijneade „Deutsche Zeitung" meldt uit Moskou dat de tol beambten aldaar eenige met manshoeden gevulde kisten geopend hebben, welke langen tijd waren

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2