LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 9 Maart. A0. 181*2. N°. 0768. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden peT 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Alzonderl^ke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vin X—8 regels l.OS. Iedere regel meer 0.17J. Groolere ietten naai plaatsruimte. Voor het incassee» ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 13 tot 16 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 2 Maart.) STADS-BEEICHTEN. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der "Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N®. 72); Noedigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij dc zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aaa te melden vóór den Isten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van het •verlangen om bij de zeemilitie te worden geplaatst, uit- -sluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1S82. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad N°. 9), hou dende, dat ten minste tweemaal in het jaar en wel éénmaal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid-en, DE KANTER, Burgemeester. 4 Maait 1882. E. KIST, Secretaris. UEE©KW, 8 JSaartf. In de maand Februari zijn binnen de gemeente Leiden geboren 144 kinderen, als: 74 zoons en 70 dochtere, waaronder zijn begrepen 2 tweelingge- boorten; overleden 9b personen, als: 14 mannen, 22 vrouwen, SI zoon6 en 28 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 23 paren. Gisteravond had de installatie plaats van den heer G. F. Abche als regent van het Gereformeerde Weeshuis alhier, daartoe deor den gemeenteraad in de plaats van dr. Yan Iterson benoemd. Na in tegen woordigheid van regenten, regentessen en weezee te zijn toegesproken, vroeg een der weesburgers, in korte woorden, vergunning den nieuwen titularis een welkomstlied te mogen toezingen, hetgeen gaarne toegestaan werd en waarmede de plechtigheid ein digde. Aller -svensch is dat de zorg der weozen langen tijd aan hem megen blijven toevertrouwd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslich ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag den lOdon Maart s., des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. dus uiterlijk des namiddags te holfrijf be- bezorgd zijn. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden over de vorige maand was als volgt: reizigers (10,876) f 5418.03s, bagage (14 ton) f 83.44, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1443 ton) f 1525.96, levende dieren en rijtuigen f 51.83. Totale ontvangst f 7079.265, zijnde por dagkilometer f 7.05, tegen f 7.68 in Febr. 1881. Totale ontvangst van af 1 Januari 1882 f 14,977.89 tegen f 16,327.74- in 1881. De heer C. Sorgdrager te Noordwijkerhont is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Melissant, op Flakkee. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft de volgende drietallen opgemaakt vacature-Van Konkel: P. Bartstra, F. Lion Cachet en A. J. Westhoff, pred. te Wassenaar, Valkenburg en Gorkum- vacature-SluiterJ. Laughout, E. A. Lasonder en G. Ringnalda, pred. te Ajijum, Zeg veld en Oldebroek. De heer J. H. Kramers, directeur van het welbekende instituut Noorthey bij Voorschoten zal aan het einde van het loopende schooljaar, na eene veertigjarige werkzaamheid, -zijne betrekking neder- leggen. Naar de Chr.-Gerof. gemeente te Ommen is beroepen de heer W. J. De Haas, te Haarlemmer meer o/z. De Staatscourant van heden bevat de regeling van den pakketpostdienst, die met 15 Maart ingaat. Omtrent het voorstel van den heer Lohman tot wijziging van art. 4, 2de lid, van de wet op het lager onderwijs kan het volgende worden mede gedeeld Het voorstel strekt om uit het 2de lid aan het slot weg te laten de woorden: met bepaling, in hoever doze regolen verbindend zijn voor de lokalen, waarin bijzonder lager onderwijs gegeven wordt. Toegevende dat de regeering gepoogd heeft de belofte van den minister Kappeyne Van de Coppello na te komen, door ten minste niet al de voorschriften, opgenomen in het kon. besluit van 30 Augustus 1880 (Stbl. n°. 167) in verband mot dat van 20 October 1880 (Stbl. n°. 181) op de bijzondere scholen van toepassing te verklaren, wijst do vooreteller er op dat in strijd met de verklaring van den heer Moens bij voormelde kon. beoluiten evenwel, op één uitzondering na, al de voorschriften ook op do bestaande schoollokalen van toepassing zijn verklaard. Do druk op de bijzon dere scholen gelegd is dus veel zwaarder dan som mige leden die het artikel hielpen tot stand brengen, zich hebben voorgesteld. De kosten bonoodigd om ook ten aanzien der bestaande scholen uitvoering tc geven aan de gemelde besluiten, beloopen vol© duizenden. Dat bij de oprichting van scholen met de eischen der gezondheid moet worden te rade gegaan, spreekt van zelf. Trouwens, de vrije concurrentie drijft van zelf daartoe. Doch hoever behoort, waar het bijzondero scholen geldt, de zorg der overheid voor d© openbare gezondheid te gaan Vasto regelen daarvoor te stellen is ondoenlijk. Toezicht schrijft do Grondwet voor. Aan die bepaling wordt nitvoering gegeven door art. 5 der bestaande schoolwet. De bewering, dat de bestaande gebouwen of die welke op soortgelijken voet ingericht worden, de volksgezondheid in gevaar brengen, zou zijn eene beschuldiging tegen de openbare ambtenaren die sinds 1857, krachtens art. 4 der vorige schoolwet, toezicht op de bijzondere scholen hebben uitgeoefend. Volgens dat art. mag geen onderwies gegeven worden in lokalen welke verklaard zijn voor de gezondheid schadelijk te wezon of van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen. Ten slotte wijst de voorsteller op de billijkheid. De nieuwe schoolwet dwingt de bijzondere scholen tot groote vermeerdering van uitgaven. Is het nu billijk op dit oogenbiik den bijzonderen scholen lasten op te leggen, die van 1857 af tot 1878 toe onnoodig geacht werden, en welke ook geenszins - gelijk de bepalingen omtrent do opleiding van onderwijzers - voortvloeien uit de beginselen die thans ten aanzien van het openbaar onderwijs gelden? Eene Kamer, die niet de onderdrukking van het bijzonder onder wijs bedoelt, kan die vraag niet bevestigend beant woorden. Er liepen in de paar laatste dagen vrij alge meen zeer onrustbarende geruchten omtrent den toestand van prinses Marianne der Nederlanden. Van zeer vertrouwbare zijde worden die geruchten tegengesproken. De laatste berichten omtrent de prinses waren van bevredigenden aard. Volgens den Rotterdamschon correspondent van het Utr. Dbl., wil het met de inschrijvingen voor de opera niet vlotten. Nog niet voor de helft I van het benoodigd bedrag is ingeschreven. De ter- j mjjn tot inschrijving is nu tot 13 dezer verlengd, 'j B. en Ws. van Den Haag hebben, naar aanlei ding van het raadsbesluit tot voortzetting gedurende 1882 van de exploitatie van het Gemeentebadhuis op den tegenwoordigen voet, aan den heer W. Van Dormolen do pacht opgedragen van de restauratie en buffetten tijdens het aanstaande badseizoen te Schoveningen. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de navolgende ambtenaren hij de administratie der posterijen hunne function zul len uitoefenen als volgt, te wetende commiesen der 3de kl. A. G. J. Geysen op het spoorwegpostkantoor no. 2, J. J. W. Kolderman ten postkantoro te Rot terdam, G. J. Balfour van Burleigh ton pestkantore te Amsterdam, C. G. Van Hout ten postkantore te Leiden, C. Burgersdijk ten postkantore te Rot-, ter dam, D. J. Bekaar ten postkantore te Ut reel J. J. C. Van Leeuwen van Duivenbodo ten pr jgfc.. kantore te Rotterdam, G. "W. Van Rossum ten postkantoro te 's-Gravenhage; de commiesp/n der 4de klasse A. De Kok ten postkantore te Oorknni, A. J. Terveer ton postkantore to Amsterdam, J. C. Karsseboom ten postkantore teRotterdam, K. Schraver ten postkantore te Vlissiiigen; de sur numerair J. A. Coopmans ten po9tkantore te Leeu warden. Het stoomschip „Rotterdam" is Maandag ochtend te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft aan den burgemeester van Zegwaard, C. L. J. Bos, vergunning verleend om zijne woonplaat© te vestigen te Zoetermeer; aan den gepensioneerden generaal-majoor A. E. Mansfeldt, adjudant van Z. M. j in buitengewonen dienst, den rang verleend van luitenant-generaalaan jhr. mr. W. M. DeBrauw, ton gevolge van zijne benoeming'tot administrateur der Generale Thesaurie bij het dep. van fin., mot uit. Maart, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het dep. van koloniën. BUITENLAND. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis heeft lord Redesdalo een ont werp ingediend tegen het toelaten van atheïsten in het Parlement, waarbij bepaald wordt dat ieder lid van de beide Huizen bij zijne toelating plechtig moet verklaren aan den Almachtigen God te ge- looyen. De eerste lezing heeft gisteren plaats gehad. De „St.-James Gazette" maakt molding van een uit Brussel komend gerucht, als zou er eene overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk bestaan, volgens welke Frankrijk onder zekere om standigheden het groothertogdom Luxemburg zou mogen annexeeren. De schoolknapen van Eton hebben een adres van gelukwensching aan do koningin aangeboden; de onderteekenaars waren 900 in getal. Aan de „Times" wordt in een telegram van 4 Maart uit Durban gemeld, dat sir Henry Bulwer, de nieuwe gouverneur van Natal, aldaar den vorigen dag aangekomen en met de gebruikelijke welkomst groeten ontvangen was. De commissie van onder zoek betreffende de quaestio der inlanders is nog altijd werkzaam; zij had nu sir Theophile Shep- stone gehoord; deze dacht nogal somber over die quaestie, daar, naar zijn oordeel, de gebeurtenissen van den jongs ten tijd een ongunstigen indruk op de inlanders gemaakt moesten hebben. Oostenr.-Hon». Monarchie. Naar aanleidiDg van het gebeurde met Katharina Sterner en den postdirecteur Helle heeft een der leden van het Oostenrijkscho Huis van Afgevaardig den, dr. Roser, voorgesteld, in de wet de bepaling op te nemen dat veroordeelden, die later onschul dig blijken te zijn, van Staatswege schadevergoeding zullen ontvangen. Te We enen is prof. Adalbert Duchok over leden, een der mannen, aan wie de medische facul-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1