LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6765. Maandag 6 Maart. A0. 1So2. PBIJS DEZER COURANT* Toor Leiden per 3 ma a mi en.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Normners.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESI ▼aa 16 regel! 1.05. Iedere regel neer 0.!7|» Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het iacassee» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. koloniën. BATAVIA, 27 Januari. Uit alle hoeken ran Indië komen berichten in ▼an don sterken West-Moessonhevige windvlagen, die de boomen ontwortelen en geheele huizen omver werpen, bandjirs, kampongs onder water, gestremde communicatie met de reede, wat te Samarang laatst acht dagen lang het geval was, on meer soortgelijke liefelijkheden van onzen tropischon winter. Van Atjeh is geeu nieuws te berichten, dan alleen dat ook daar de bandjirs eenige schade en ongemak hebben veroorzaakt. Van de cholera echter des te meer. Deze vreeselijke ziekte schijnt, na haar bezoek op de hoofdplaatsen, zich hardnekkig in de binnenlanden te nestelen. Madura on Rembang vooral leverden tal van slacht offers. Volgens de laatste particuliere berichten, uit eerstgenoemde residentie ontvangen, noemt zij te Soemenap thans af. In Soerabaia heeft zij zich ook weder vertoond. Kortom, de epidemie heerscht, hoewel niet woedend, toch hier en daar nog in een graad, die bezorgdheid wettigt. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gend* beschikkingen geaaroen Civiel Departement. "Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekto, aan dea architect der eerste klasse bij den waterstaat en 's lands bnrg. op. werken W. Goedbuys; een verlof naar Nederland, buiten bezwaar van du lande, voor den tyd van zes maanden, aan den controleur der tweedeklasse bij het binnenl. bestnur op Java en Madura J. B. F. Ter Meolen. Benoemd: By den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken: tot architect der eerate klasse, P. W. HaackVan der Goes; tot onderwijzer d.-r tweede klasse bij bet op. lager ond. voor Eur. ea met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië M. P. L. G. Hansen; tot veearts bij den bnrg. dienst in Ned.-Indië, C. N. Schoorel, met ingang van 4 April a. s.tot lid bij de wees- en boedelkamer te Amboiaa, D. H. C. Verploegh Chassë, eerste commies op het residentie-bnrran te Amboins, en J. C. Kikkert Schotborgh, havenmeester aldaar; tot ass.-res. van Ban- gil, de ü33.-res. van Loemadjang, Probolingo, A. Salmon Vzn.; bij den post- en telegraafdienst: tot commies der eerste klasse, J. F. Streiff; tot commies der tweede klasse, A. M. Meissier; tot tijdelijk commies der tweede klasse H. Radolph. Goedgekeurd: Dat door den resident van Amboioa, bij de wees- en boedelkamer aldaar, is ontslagen, eervol, als lid, I. A. Braun. Ontslagen: Eervol, uit zijn bediening van advocaat en procoreur bij den raad van jastitie tc Samarang, mr. Ch. I*h. K. Winckel. Ingetrokken: De benoeming vam J. W. Th. Te Mecheler, ü95.-res. van Joana (Japara), tot ass.-res. van Bangil (Pasoeroean.) Departemeiil van Oorlog. Overgeplaatst: De late laits. der iDf. Koopman9 naar de 2de mil. afd., Ernst naar Batavia, Waleson naar Makassar, jbr. Grotenhuis Van Oostein naar Gombong, de ctf. van gez. 2de kl. Cohn naar Sumatra's Oostkust. Verleend: Ecu tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den militairen apotheker der eerste klasse W. De LaBga. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, met bebood van recht op peusioen, de ritmeester der cav. J. P. G. Welters. Vergund: Wegens ziekte naar Nederland terng te keeren, aan deD voor den tijd van vijf jaren van het leger in NederlaBd by de art. van het Ned.-Indische leger gedetacheerden tweeden thans eersten luit. der inf. P. G. WeuriBgh. Departement van Mtrrine. Benoemd: Tot bootsman bij bet marine-etablissement op Oorast, de bootsman bij de marine-maga- zjjnen te Batavia J. J. Pa9. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van vice-commandenr voor het vak vam scheepabonw bij het marine- etablissement te Soerabaia C. Van Hoek. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van NceL-Indiê. GEHUWD: O. H. Van Rees en A. D. S. Gout, Solo. A. L. Robertcn en M. L. Van Riet, Batavia. S. C. J. Brinkman en P. Dapon, Mr. Cornelia. BEVALLEN: W. E. Verkerk geb. OM, Makasser, D. J. V. Blasel geb. Maller, Boelecomba, D. Mevr. Maurer, Padang, D. Mevr. Hartwig geb. v. d. Zon Bronwer, Pas aoeroean, D. (levenlA. Van Dean geb. Kloesmeyer, Batavia, D A- S. Trousset geb. Hoon, Samarang, I). J. M. Man nel geb. Ipsen. id. D. E. Klein geb. Hupner, Soerabaia, Z L. Siermans geb. Groeneveld, Batavia D. Mevr. Hornoog, Lemoeroe, Z. A. Wijthoff gab. Swart. Soerabaia, z m. Vincent geb. Boyle, Batavia, D. Echtgen. van H J G Aars, Makasser, Z. Mevr. Jobst geb. Harthoorn, Bataria, D. Mevr. Boniaby Laotier-Hoedt, Bandjardawa, D. OVERLEDEN: Wed. Mühlenfeld, Samarang. C. A. J. Canter Visacher k. 4 j., Tegal. Ch. F. Hnbner k. 3 m., Samarang. J. J. H. Hol k. 21/j j-, Soerabaia. Jongste kind van F. Hierdea 2 j., Batavia. W. S. N. Van Boe- kom Maas k. 2 j-, id. F. D. A. Snel geb. Nolten 24 j., Solo. J. A. P. Thiame geb. De Joigh van Arkel 52 j., Soemanap. Mevrouw Rijnenberg, Batavia. H. Van Baak geb. Linemann 32 j., Mcnado. J. J. Sevenbnijzen geb. Ver- mandel, Soerabaia. E. L. E. Dochateau, Samarang. Vertrekkende passagiers van Batavia op 28 Jan. per Ned. Mailboot „Celebes", naar Amsterdam, late lnit. inf. J. C. Van Dijk en 2 kinderen; lait. ter zee 2de klasse E Van Voorthnysen; lnit. tor zee 2de klasse J. M. W. Knyl; J. H. F. Ter Menlen, echtgenoot en 2 kinderenlnit ter zee 2de klasse J. C. F. Weatpalm van Hoorn van Bnrgb F. Alting da Cloax; M. Willemse; H. W. K. Van logen G. J. Kortrijk. buitenland. Grroot-Britannlë. De staatssecretaris Harconrt heeft in het Lager huis, onder luide toejuichingen van alle banken, medegedeeld dat de gezondheid der koningin hoe genaamd niet geleden heeft onder den tegen haar gerichten aanslag. Door den censervatief Worms is, ondersteund door den liberaal Slagg, eene motie voorgesteld, verklarende dat het Huis de vervolgingen en mis handelingen der Joden ia Rnsland diep beklaagt en hoopt dat de regeering de middelen zal weten te vinden om, alleen of in gemeenschap met andere mogendheden, hare goede diensten bij Rusland aan te wenden ter verhindering van eene herhaling van dergelijke gewelddadigheden. De heer Gladstone bestreed de motie en zeide dat de aannenimg daar van, naar hij gelooft, juist nadeelig zou zijn voor de belangen welke zij zou moeten verdedigen. De keizer van Rnsland en zijne regeering achten niet minder dan Engeland de voorgekomen gruwelen afschuwwekkend. Dergelijke gruweldaden zonden een vreeselijke smet in de geschiedenis van elk land zijn, vooral omdat zij door christenen gepleegd zijn. Alleen volkomen onpartijdige vertoogen zonden hier op hun plaats zijn, niet diplomatieke of parlementaire. De heer Northcote verklaarde voor het doel der motie sympathie te koesteren. Indien echter offi- ciëele vertoogen onmogelijk zijn, hoopte hij dat de regeoring althans de verzekering zal geven al het mogelijke te zullen doen ter bevordering van het doel der motie, als de heer Worms die intrekt. Nadat de staatssecretaris, sir Ch. Dilke, de vroegere ver klaringen van lord Granville herhaald had, trok de heer Worms zijne motie in. De pistoolkogel, waarmode de moordaanslag op de koningin gepleegd werd, is op het buitenplein van het station gevonden. Het is een kegelvormige kogel, ter zwaarte van het derde van een ons. De misdadiger schoot op een afstand van 30 meter. Do kogel komt volkomen overeen met andere kogels, die nog in hot bezit van den misdadiger zijn gevonden. Deze had kortelings te Windsor eene woning gehuurd. Toen Mac Lean door den politierechter onder vraagd werd, was zijn houding zeer kalm. Herhaal delijk deed hij vragen aan de getuigen. Hij ver klaarde dat zijne armoede hem tot een misdaad had gedreven, maar dat hij volstrekt niet de koningin eenig kwaad had willen doen en dan ook geenszins op haar had gemikt. De voortzetting van het ver hoor is tot 10 dezer verdaagd. De pers is het er over eens dat de man geen lid van een geheime sociale of politieke vereeniging is. Men gelooft aan een ziekelijke roemzucht als bij Guiteau. Alle vroegere aanslagen op de koningin - dit was de zesde - de eerste werd in 1840 gepleegd - gingen uit van personen, die verstandelijk niet recht gezond waren. Zoodra de aanslag in de pro vinciën ruchtbaar werd, hield men alom vergade ringen, die telegrammen van gelnkwenaching zonden. De dokters verklaren dat Mac Lean volkomen toe rekenbaar is, maar uit zijne zeer zonderlinge houding voor de politiemagistraten te Windsor schijnt min stens eene verregaande excentriciteit afgeleid te moeten worden. Omtrent het bestaan van mede plichtigen gaf Mao Lean op zeer geheimzinnige wijze te verstaan, dat die slechts genoemd konden worden, als de kroon van eene beschuldiging van poging tot moord afziet. Oostenr.-Honff. Monarchie. De Weener „Presse" deelt mede dat van 16 tot 28 Febr. acht on twintig gevechten en schermut selingen tusschen de opstandelingen en de Oosten- rijksche troepen hebben plaats gehad, waarbij de vijand steeds tot den terugtocht genoodzaakt werd. Geen enkele maal wachtte hij de Oostenrijkers in het open veld af. De laatstgenoemden verloren bij die ontmoetingen 116 man aan dooden en gewon den, en onder hen 10 officieren. Het dorp Komineberdo, in de nabijheid van Sto- latz, werd door de insnrgenten overvallen; zij voer den al het vee mede, maar brachten later de kud den terug, die aan de Mahomedanen behoorden. Uit Weenen wordt aan „Le Temps" geseind dat eene deputatie van veertig der voornaamste ingezetenon van de Crivoscië verleden Dinsdag te Ragnsa aankwam, om te vragen of de luitenant veldmaarschalk Jovanovics geneigd zon zijn om over de onderwerping der opstandelingen in onderhande ling te treden. Het antwoord luidde, dat de opper bevelhebber elke onderhandeling afwees en onvoor waardelijke onderwerping eischte. De deputatie keerde daarop naar de Crivoscië terng. Te Weenen heeft de verloving plaats gehad van prins Arnulf van Beieren met prinses Therese van Liechtenstein. Telegrammm PARIJS, 3 Maart. De Kamer van Afgevaardig den behandelde gisteren een ontwerp van wet tot invoering van het gebruik van enveloppes en kruis banden waarop postzegels gedrukt zijn. Het werd heftig bestreden door den heer Joubort, groothande laar in papier, welke betoogde dat do voorgestelde maatregel zeer zou benadeelen kleine kooplieden en winkeliers, inzonderheid boekverkoopers, die hunne broodwinning maken van den verkoop van gewone enveloppes, maar niet genoeg geld beschikbaar hebben om van postzegels voorziene enveloppes in te slaan. Met zekeren trots bracht hij in herinne ring dat hij vijftien jaar geleden keizer Napoleon had weten te bewegen den ook toen voorgenomen maatregel, die hem impopulair zou gemaakt hebben, niet to bekrachtigen. Daarentegen beweerde de heer Loubot, rapporteur over het wetsontwerp, dat in het aannemen er van volstrekt geen gevaar lag, want de regeering beoogt niet anders dan het toe passen van een stolsel, dat reeds in geheel Europa en zelfs in Japan bestaat. Met 410 tegen 23 stem men werd het ontwerp aangenomen. LONDEN, 3 Maart. Uit Tunis wordt aan de „Times" gemeld: Een sterke bende Arabieren van Slass overviel, 40 mijlen van Sfax, eene karavaan. Bij die gelegenheid doodden zij vier personen, wond den er 14 en roofden zij 100 kameelen. STOKHOLM, 3 Maart. Het gerucht, dat de kroonprins van Zweden tot onderkoning van Noor wegen beioemd zal worden, wint veld. Komt deze benoeming tot stand, dan znllen aan de oppositie der Noorweogsche Storthing, welke de meerderheid in dat staatslichaam vormt, zekere concession ge daan worden. LONDEN, 4 Maart. De „Daily News" meldt uit Alexandrië van gisteren: Een kabinetscrisis is op handen. Men gelooft dat Zeky-pacha een nieuw kabinet zal vormen. Leiden, 4 Maart. Hedaa aangevoeruTarwe 11 hectoliter. Win tertarwe 12.— a 13.Mindere aoort ƒ7.— aƒ7.50. Zoraertarwe ƒ9.a 11.Rogge 9 H. L Winterrogge 8.a 8.50. Zomerrogge 7.a 7.50 Gerat Ui H. L. Zomergerat 5.60 a 6.Chevalier-gerst 6.60 a 7.Ham 17 H. 1. Zware Ham ƒ6.a ƒ5.50.- Lichte Haver 4.25 a 4.50. Dnivenboonen 7 hoctoL 8. a 8.60. PaardeBboonea 8 hectoL 7.50 a 8.25. Boter: 395® kilogr., 1ste qnalit. t/4 vat 78.a 34. 2de qualit. 1/i Vlt f 70.a 77.Boter late" qnalit. per kiloar. 1.95 a ƒ2.10, qnalit. per kilogr. 1.7a a 1.921/2- Lange Grauwe Turf 15000 dibb. hectol., 0,20 a ƒ0.25»

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1