LEIDSCH DAGBLAD. 3°. 0765. Maandag 6 Maart. A". 18S2. PRIJS DEZER COURANT: fcor Leiden per 3 maandenIdO. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Kommens... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TEIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.0®. Iedere regel meer f 0.1 Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. STADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); Docd te weten dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de cn 4de klasse zal plaats hebben van den Gden tot en met den 18den Maart e. k. in de schoollokalen ia de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de BtDnenvestgracbt aan bet Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen aren en des Damiddags vaa halftwee tot iwee oren, behalve des Zaterdags namiddags en dei Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen der derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat-, Rapenburg, Nieuwstecg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrog- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrcchtschc brug. Tot de wijk voor de openbare school der 8de klasse N*. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de l\jn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Marc, Oade Vest en Oostdwarscracbt. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brngsteeg, Nienwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracbt. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij de school der 3de klasse No. 1. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Maart 1832. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den Gden November 1879 (Gemeenteblad N*. 9), hou dende, dat ten minste tweemaal ki het jaar en wel éénmaal in het voor- en éénmaal in'het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Maart 1832. E. KIST, Secretaris. Geen overdrijving. Het Fransche spreekwoord, waarmee wordt te kennen gegeven dat men, door het allerbeste te willon bereiken, niet zelden het goede mist, bevat maar al te veel waarheid. Overdrijving in alle zaken is schadelijk, en de grootste belangen zijn *iet zelden het meest benadeeld door de vurigste ij veraars. Menig welroeenend dierenvriend - om slechts dit eene voorbeeld aan te halen - heeft de goede zaak der dierenbescherming aan verguizing blootgesteld door zijn aandacht to veel te schenken aan het kleine, om niet te zeggen het kleingeestige. Zoo doende nadert men het belachelijke en - het be lachelijke doodt. Dio neiging tot overdrijving valt reeds nu op te merken bij de toepassing eener wet, waarbij het vooral op bezadigdheid aankomt, zal zij de vruchten opleveren, die velen van haar verwachten; wij be doelen de drankwet. Wanneer wij hier spreken van overdrijving, hebben wij het oog op het te veel, zoowel als op het te weinig hij de toepassing. Van het eerste vonden wij o. a. een sterk sprekend bewijs in een zaak, welke voor de arrondissementsrechtbank te VGravenliage werd behandeld. Het gold een tapster uit Delft, die aan een vrouw, wier waggelende gang den kennelijken staat zou hebben verraden, in haar localiteit jenever zon hebben verstrekt. Behalve dat nu de bedoelde drank feitelijk Boch gebruikt, noch betaald was, of althans het geld daarvoor was teruggegeven, verklaarde de bezoekster alleen in opgewonden toestand te hebben verkeerd ten gevolge van een twist met hare dochter, en - hier komt het fraaiste van de geschiedenis - de politiebeambte, als getuige gedagvaard, kon niet de noodige zeker heid verschaffen omtrent de vraag of de vrouw be schonken was op het oogenblik dat zij sterken drank vroeg. Onder die omstandigheden eischte de subst.- officier van jastïtie, het hoofd voreischte tot toepas sing van do strafbepaling der drankwet niet aan wezig achtende, de vrijspraak. Dat mag wel een sterk sprekend voorbeeld van het „te veel" in de toepassing der drankwet heeten. Waar zulke feiten vallen te vermelden, behoeft men niet te herinneren aan den Amsterdamsohen win kelbediende, die - zoo lnidt het vorhaal - op de straat achteruittredende om zijn in orde geschikte winkelkast in oogenschouw te nemen, bij het bin nentreden het ongeluk had te struikelen en toen in aanraking kwam met een politie-beambto, die hem voor beschonken hield. Intus8chen, laat ons de beambten, die bij de toe passing der drankwet soms wat te ver gingen, niet al te hard vallen. De schuld daarvan komt voor een groot deel voor rekening van hen, die, als waren zij bevreesd dat de drankwet zonder hun tusschen- komst een doode letter zou blijven, klacht op klacht aanheffen over hare ongenoegzame handhaving, die, zouden we haast zeggen, hot land op de drankwet afreizen. Uit het zuiden des lands komt het bericht, dat hot bij do vastenavond-feestelijkheden zoo rumoerig toegaat, alsof er geen drankwet bestond, en dat de politie de dronkenschap niet schijnt op te merken. Yan tal van plaatsen, waar de militioplichtigen voor j de loting samenstroomden, dezefde treurmare. Of j voor al die berichten evenwel grond bestaat, laten wij liefst in het midden. Ben andere vraag is het, of men verstandig doet, dergelijke klachten tot in het oneindige te herhalen. De drankwet is voor de politie in de toepassing een zeer bezwaarlijke wet. Zij is er nu eenmaal en als zoodanig moet zij worden gehandhaafdvoor Nederlanders, wien het gelukkig niet ontbreekt aan eerbied voor de wet in het algomeen, is dat duide lijk genoeg. Doch daarin is nog volstrekt geen reden gelegen om, juist bij de toepassing van een zoo moeilijk te handhaven wet, de politie tot in het oneindige te contrsleeren met woordeD, zonder haar, waar het noodig mocht zijn, te onder steunen mot daden. Wie meer rekening hield met den feitelijken toestand, zon zich spoedig genoopt gevoelen zich van op- of aanmerkingen in deze te onthouden. Tot toelichting diene het volgende. 't Was op den laten avond van Nieuwjaarsdag dat een wandelaar in de straten der hofstad, nadat hij tal van kennelijk hoschonkenen had zien voor bijgaan, het woord richtte tot een eerzaam nacht wacht met de opmerking: „Wel, vriend, 't is oen lastige avond voor den kennelijken staat." En het antwoord luidde: „Ja, m'nheer, wat zal ik u zeg gen? Op zoo'n avond moet men zien en niet zien; het onmogelijke kan ik niet." Wij behoeven er zeker niet bij te voegen, dat wij voor de waarheid van die woorden instaan. Of wat had de man anders kunnen antwoorden? Zoolang niet degenen, die eiken dag met nieuwe klachten komen over nalatigheid der politie in hot toepassen der drankwet, de hand uitsteken om de politie bij voorkomende gelegenheden behulpzaam te zijn in het handhaven der wet, doen zij beter hun klachten terug te houden. En, voegen wij er bij, we hopen nog lang verschoond te blijven van het schouwspel dat de eene helft der burgerij zich geroepen acht om de hand te leenen, ten einde de andere helft in toom to ho aden. Maar dat is voorloopig gelukkig ook nog niet noodig. Men late de toepassing der drankwet ge rust aan de politie over. Door bekeuringen gelijk dio dezer dagen plaats hadden ten opzichte van het tappen aan knapen beneden den 16-jarigen leeftijd levert zij het bewijs dat de wet flink wordt gehandhaafd. „Aan processen-verbaal wegens ken nelijken staat" ontbreekt höt, getuigen de zittingen van hot kantongerecht, evenmin. Yan het „te wei nig" in de toepassing kan dus geen sprake zijn. Welnu, men wachte zich dan ook door herhaalde klachten aanleiding te geven tot het „te veel", waarvan elders reeds voorbeelden genoeg bestaan. Ook in deze zaak is gematigdheid, is do gulden middelweg aan te bevelen. LEIDEN, 4 Klaart. Heden is aan do universiteit alhier do heer C. Stolp, geb. te Oosterend, op Tessel, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proefschrift, get.„De elliptische integralen Yan de eerste soort." Yan bevoegde zijde wordt ons medegedeeld dat het bericht, gisteren dcor ons uit „De Hol lander" overgenomen, Diet volkomen jnist is. Het schrijven van do Waalsche Commissie - verklaart onze zegsman - spreekt van geen „verbod"; een voudig herinnert hot er aan, dat aan hot besluit van den Kerkeraad geon uitvoering kan worden ge geven alvorens de in de April-vergadering door gezegde Commissie te nemen beslissing omtrent het cassatie-verzoek is gevallen: een herinnering die trouwens als overbodig mocht worden beschouwd, daar niemand er aan gedacht heeft de tenuitvoer legging aan do eindbeslissing te doen voorafgaan. ZooaU wij onlangs mededeeldon, wordt van wege de Nederlandsche vereeniging van Weldadig heid te Brussel, aldaar den 15den dezer eene ten toonstelling geopend van schilderijen, aquarellen, etsen, beeldhouwwerk, voorwerpen van kunst en smaak enz. Naar men ons nu meedeelt, heeft deze alle kans van slagen. De zalen toch, dio door den Belgischen minister.van binnenlandsche zaken in het paleis voor schoone kunsten te Brussel daartoe welwillend zijn afgestaan, zijn reeds geheel in beslag genomen; zoodat geene meerdere inzendingen kannen worden aangenomen. Yoor de aan de tentoonstelling verbonden tombola, zijn behalve fraaie geschenken van Z. M. onzen Koning enz. o. a. een honderdvijftigtal schilderijen, waaronder van 2000 franken en enkele zelfs van 4000 franken waarde, ingekomen. Het laat zich dus aanzien, dat hot doel (de blijvende ondersteuning van behoettige Nederlanders aldaar) bereikt kan worden. De loten voor de tombola zijn nog a f 0.50 te bekomen bij den heer H. Gerlings, Rapenburg 85 alhier. Naar do „Standaard" verneemt, is door het Kamerlid De Savornin Lohman, na overleg met de anti-revolutionaire club, een wetsontwerp ingediend, de strekking hebbende om het wetsartikel in dien zin te wijzigen, dat er in elk voorkomend geval over de al of niet bruikbaarheid der lokalen zal worden beslist en deze niet zullen behoeven te vol doen aan eenigen vooraf te stellen ei6ch. De koningin van Zweden zal Zondag 12 dezer te Amsterdam aankomen; evenals vroeger, wordt de zuidelijke vleugel van het Amstel-Hotel voor hare ontvangst in gereedheid gebracht. Wat het kost als men in den adelstand ver heven wordt, kon men dezer dagen in de Staats courant lezen; 't is betrekkelijk nogal duur: ridder is men voor f 400, baron voor f 500, graaf voor f 700 en prins eindelijk voor f 1400, en wie wat haastig van aard mocht willen beproeven om maar terstond prins te worden, die heeft het geheele tarief te betalen voor ridder, baron, burggraaf, graaf, hertog en prins bij elkaar, zegge 4600. Yoorta komen er nog eenige kosten voor zegel en leges bij. Geen wonder dus dat die sommetjes sommigen wel eens tegenvallen; daarom wordt het tarief nog eens in herinnering gebracht. Natuurlijk niot om to laten zien wat er zooal in hot land te koop is. (R. N.)

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1