LEIDSC1 DAGBLAD. N°. 6764. Zaterdag A Maart. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post......1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*! Tan 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incasaee- reo builen de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het Register der Handelingen van den Gemeen teraad in 1881. STADS-BERICHTEN. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad-voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den!9den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), wordt gehouden: op Maandag den 13den Maart 1882, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n®. 101 lot n°. 150; op Dinsdag den 14den Maart 1882, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; op Woensdag den 15den Maart 1882, des namiddags te halfeen, voor hen die getrokken hebben van n*. 201 tot n*. 290; op Donderdag den 16den Maart 1882, des namiddags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van n°. 291 tot n°. 377; en zulks in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: le. de vrijwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad r.iet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwyl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Waart. In de gemeente Leiden is gevestigd een particu lier entrepot voor ruw zont. Januari heeft ook weer tal van oude menschen ton grave gesleept. Boven de 65 jaren stierven er te Amsterdam 128, Arnhem 14, 's-Hage 61, Gro ningen 21, Leiden 20, Rotterdam 70 en te Utrecht 34 personen. Aan lichaamszwakte, keel- en long tering, acute en chron. ziekten der ademhalings organen bezweken te Amsterdam 323, 's-Hage 138, Haarlem 39, Leiden 49, Rotterdam 179 en te Utrecht 73 personen. Aan waterzucht en scheurbuik stierven te Amsterdam en Leeuwarden 2, 's-Hage 4 en te Dordrecht, Maastricht en Rotterdam 1 persoon. Door gewelddadigen dood en verdrinken kwamen om te Amsterdam 13, 's-Hage 2, Haarlem 2, Rotterdam 10, Utrecht 3 personen. De verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar was te Amster- 25.2, te Dordrecht 38.6te 's-Hage 29te 's-Her- togenbosch 27.9; te Leiden 30.2; te Rotterdam 28.9 en te Utrecht 30.4. De verhouding was dus in Jan. zoer ongunstig, in het bijzonder te Dordrecht. Tot plaatsvervangend militair lid van den militieraad in het 3de militiedistrict van Zuid-Holland is benoemd de kapt. A. M. Yan der Heide van het 4de reg. inf. te Leiden, ter vervanging van den daartoe aangewezen kapt. Yan der Yoort, aan wien sedert een verlof tot herstel van gezondheid is verleend geworden. Door het bestuur der Starrevaart- en Dam houderspolders, onder Stompvrijk, is aldaar aanbe steed: Het stichten der gebouwen voor een stoomgemaal; b. het leveren en stellen der machine, met ketel en hevelcentrifugaalpomp. Laagste in schrijver vaD a was de heer C. Yan den Berg, te Boskoop, voor f 21,775; van 6 word aannemer de ijzergieterij „de Prins van Oranje", te 's-Hage, voor f 21,000. De luit.-gen. K. Yan der Heijden heeft bij het adres aan de Tweede Kamer, waarin hij die vergadering verzoekt een enquête in te stellen naar de wreedheden, die direct of indirect hem zijn ten laste gelegd, een lijvige memorie gevoegd, die, schoon niet in den handel, bij de firma Stemberg is verschenen en circa 300 bladzijden druks beslaat. In die memorie worden in hoofdzaak twee onder werpen behandeld: 1®. de verwijdering van den luitenant-generaal Yan der Heijden nit Atjeh; 2". de beschuldiging van wreedheid van het Atjehsche legerbestuur. Niet minder dan 31 bijlagen zijn aan de memorie toegevoegd. Toch had de schrijver ge hoopt nog van meerdere bescheiden mededeeling te kunnen doen, maar de minister van koloniën verbood hem pertinent sommige bescheiden to publi- C9eren. O. a. werd hem de vergunning geweigerd het rapport van den heer Stibbe, inspecteur van het gevangeniswezen, als bijlage over te leggen. Door de opheffing van de rechtbank te Haarlem kan zonder eenig noemenswaardig bezwaar voor de schatkist voorzien worden in de dringende behoefte aan uitbreiding van personeel voor de rechtbank te Amsterdam. Art. 3 van het wetsontwerp baant daartoe den weg, door het aantal rechters te Amster dam met 3 te vermeerderen. Tevens wordt het getal substituut-officieren en substituut-griffiers van 4 op 5 gebracht. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs omtrent de ontwerpen: tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, de heeren Tak, De JoDg, Bastert, Dirks en Corver Hooft; tot overdracht der bezittingen van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, do heeren Van Wassenear, Roëll, Van Gennep, Wichers en Corver Hooft. De „Figaro" zegt dat de Koning en de Koningin van Holland in het paleis van St.-James te Londen zullen logeeren, bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Helena. De Koning en de Koningin zullen op hunne reis naar Engeland ter bijwoning van het huwelijk der zuster van H. M. vergezeld worden door mr. J. F. Alewijn, directeur van het kabinet des Konings, jhr. J. H. Yan CapellcB, vice-admiraal, adjudant- generaal der marine, C. H. F. graaf Du Monceau, adjudant, en S. M. S. De Ranitz, ordonnance-offi- cier, particuliere secretarissen des Konings, jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen, dd. kamerheer, en door do hofdames E. G. baronesse Yan Itter- sum en jonkvrouwe F. L. H. Yan de Poll. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hollevootsluis een verge lijkend examen zal plaats hebben van joDgelingen, die als machinist-leerling 2do kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelingen bedraagt 15. Aanmelding vóór of op 30 April a. 8. De gemeenteraad van Den Haag benoemde gisteren tot leeraar aan de hoogero burgerschool voor jongens den heer A. H. W. De Bock, thans tijdelijk leeraar, en tot inspecteur der bouwpolitie den heer W. De Yrind, thans adjunct-inspecteur. Tevens heeft de raad besloten de exploitatie van het Gemeentebadhuis op den bestaandon voet - door verpachting van restauratie, table-d'hóte en buffetten - voor oen jaar voort te zetten. De tegen woordige badhuiscommissie heeft zich bereid ver klaard die taak nog voor een jaar te aanvaarden. De luitenant ter zee der lsto klasse J. Luytjes, die met 1 April a. s. wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, is bestemd om deel te nemen aan den vijfden tocht van de „Willem Barendsz" naar de Noordpool. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Washington heeft het Huis van Vertegenwoordigers het RegeerÏDgsontwerp tot afschaffing van het dif ferentieel recht op koffie aangenomen. De luits. ter zee 2de kl. L. N. De Bruyne en P. F. Yan der Yelden Erdbrink, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Blijkens ontvangen telegram, heeft de oefenings divisie, onder bevel van 's Konings adjudant in buiten gewonen dienst, den kapt. t/z. F. H. P. Yan Alphen, den lsten dezer de reede van Lissabon verlaten, koers stellende naar Barcelona. Aan boord der schepen was alles wel. De schout-bij-nacht H. L. Oudenhoven - wiens benoeming tot commandeur van de Eikekroon gis teren werd vermeld - inspecteur van den genees kundigen dienst bij de zeemacht, mocht eergisteren den dag beleven, waarop hij vijftig jaar geleden werd aangesteld tot officier bij het corps, aan welks hoofd hij zich thans bevindt. Gemengd Nieuws. Wederom is door de politie oen man, alhier niet te huis behoorende, naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht, als hebbende zich in deze gemeente aan bedelarij schuldig gemaakt. Hedeamorgen bij het wandelrijden der huzaren had een hunner het ongeluk aan de Blauwpoortsbrug door het uitglijden van zijn paard daarmede te vallen, waardoor een ander huzaar met diens paard eveneens van de boen raakte. Ze waren echter weer spoedig óp de been. Men 8chrjjftuitOegstgeest:Het zachte winterweder heeft de krokussen zóó vroegtijdig doen ontwikkelen, dat ze reeds in vollen bloei staan; de hyacinten en talpen zullen mede, zooals het zich. nn laat aanzien, veertien dagen eerder dan gewoon lijk bloeien. De weilanden zijn reeds in zoodanigen staat, als anders in de Meimaand dikwijls gewenscht wordt. Het winterkoren staat zeer goed. Allerwege begint men de bouwlanden te bewerken, en met het zaaien van uien en het poten van aardappelen is men begonnen. Een geacht ingezetene van Alphen, de heer J. Kop, heeft gisternamiddag een vreeselijk ongeluk gehad. Terwijl hij boven in zijn nieuw ge stichten houtzaagmolen werkzaam was, werd hij door de machine gegrepen es naar beneden ge worpen. Bewusteloos en zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Een der gekwetsten bij het Seinpost duin te Scheveningen, voor wiens leven men nog vreest, heeft behalve een inwendige bloedstorting een beenbreuk bekomen, die zeer zelden voorkomt; het bekken van het roohterheupbeen is bij hem in wendig gebroken. Door het bestuur van de „Witte Socië teit" te 's-Hage wordt f 100 uitgeloofd aan den geen, die den dader aan kan wijzen van de bal dadigheden, op de leeszaal gepleegd, nl. het uit scheuren van platen en bladen uit boeken. Een bovenhuis aan de Hoogstraat te Schiedam, bewoond door de wed. E. C. Elast, is in korten tijd geheel uitgebrand. Het benedenge deelte, iDgericht tot winkelhuis en bewoond door de wed. C. Korssen, word behouden. Met moeite werd een dochtertje van de benedenwonenden, dat op den zolder sliep, gered. Het gerechtshof te Amsterdam heeft J. M. Kelly, wed. G. Cassee, herbergierstor op „Land- en Duiozicht" aan den Bloemendaalschen straatweg, schuldig verklaard aan opzettelijke brand stichting, zonder gevaar voor menschenlevens. "We gens de geringheid van het toegebrachte nadeel werd zij veroordeeld tot eene celstraf van 2 jaren. Hot O. M. had eene tuchthuisstraf van 5 jaren geëischt. In een steenkolonmy n in Zuid-Wales zij» vijf gehuwde mijnwerkers door een ontploffing omgekomen. Hunne lijken werden op een groeten afstand van de plek geslingerd. De onderkoning van IeTland heeft 500 pd. st. uitgeloofd voor bein^ die den moordenaar van Bailey aanwijst; Bailey werd, zooals men weet, te Dublin op straat dory3geschotep? vermoedelijk

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1