Gisternamiddag omstreeks twee uren had te Scheveningen bij het Seinpostduin een vreoso- lijk ongeluk plaats. De locomotief, daar in gebruik, gevolgd door eenige volle wagens, reed door ver keerden wisselstand op een verkeerd spoor, waar toevallig eenige arbeiders bezig waren ledige ge derailleerde wagons in het spoor te brengen. De locomotief kwam in hevige botsing met die wagens en een vijftal arbeiders, die zich niet tijdig uit de voeten konden maken, werden zeer ernstig gekwetst. Een hunner, te "Waddingsveen thuis behoorende, was terstond een lijk; een tweede arbeider, van Katwijk, werd aan rug en borst zóó gekwetst dat hij waarschijnlijk nog slechts enkele uren zou leven; hij werd aan het politiebureel door dr. Yan der Mandele geneeskundig behandeld; een derde werd het been gebroken en nog twee anderen werden de vingers verbrijzeld. Dr. Oosthoek was spoedig op de plaats van het onheil tegenwoordig om hulp te verleenen. De ontsteltenis te Scheveaingen is groot. De arbeid aan het Seïnpostduin is onmiddel lijk gestaakt; een gestreng onderzoek zal zeker niet uitblijven. Te Woerden hoeft eene vrouw het leven verloren ten gevolge van een yal van de trap harer woning. Te Elkenrade (Limburg) zijn Zondag avond vijf huizen door brand vernield. Ook 10 stuks vee kwamen in de vlammen om. Yan het verbrande was slechts een gedeelte verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een vader van drie eenige zoons en drie eenige dochters mogen we wel in de rubriek rari teiten rangschikken. Die „rariteit" komt thans te Spijkenisse voor. T. Yan Hulst aldaar had van zijn eerste vrouw een zoon en dochter. Na haar dood huwde hij met een weduwe, die als bruidschat een zoon en dochter meebracht. Toen ook deze vrouw overleed, trouwde hij met zijn derde vrouw, weder een weduwe, die ook in het bezit was van een zoon en een dochter. Daar uit zijn huwelijk met die twee laatste vrouwen geen kinderen geboren werden, mag Yan Hulst zich beroemen vader te zijn van drie eenige zoons en drie eenige dochters, Waarvan de eersten dus vrijstelling hebben voor de natio nale militie. Nadat Yrij dag de schuur van den land bouwer D. B. te Clinge was afgebrand, is Zaterdag zijn woning oen prooi der vlammen geworden. Het vee is gered, evenals een deel van den inboedel. Alles is geassureerd. De justitie doet onderzoek. De spekslagerRobort Bailey teDublin had aan de autoriteiten ontdekt, dat er ergens in de stad een bergplaats van wapens en dynamiet was. Hij werd Zaterdag-avond in een der straten van Dublin door Fenian3 doodgeschoten. Sedert veertien dagen was Bailey die herhaaldelijk dreigbrieven had ontvangen, onder bescherming der politie. Twee schoten waren op hem gelost; beide doorboorden den schedel. Bailey laat een vrouw en vier kinde ren achter. Eenige duizenden vluchtelingen uit de Herzegowina, die zich tot dusver zonder behoorlijke dekking en voedsel aan de Montenegrijnsche gren zen ophielden, hebben aan het koude weder en den sneeuwstorm niet langer weerstand kunnen bieden en zijn, in weerwil van het verzet der Montenegrijn sche troepen, door het cordon heengebroken, ten einde op het gebied van Montenegro huisvesting en ondersteuning te vinden. Aan deze lieden, die in een onbeschrijfelijken staat van ollende verkee- ren, is voorloepig het district Banjani tot verblijf aangewezen. Te Mariakerke, bij Gent, is verleden Zaterdag op de begraafplaats het vrij schamel ge- kleede lijk van een ongeveer vijftigjarig man ge vonden, met den hals en de been en vastgebonden aan den hals en de beenea van een groot kruis beeld, dat zich midden in de begraafplaats verheft. De hals vertoonde eene diepe, gapende wonde en op de borst was een vrij groot koperen kruis be vestigd, dat uit eene kerk afkomstig scheen te zijn. Omstreeks vijftig schreden verder ontdekte men een plas bloed, waarin een scheermes. De moord moet gepleegd zijn in den nacht van Yrijdag op Zaterdag. In een der zakken vond men een brief uit Brussel, handelende over familiezaken. Tot dusver is het lichaam door niemand herkend. Hot Russische blad de Nieuwe Tijd" deelt mede dat men in Kamschatka, waar slechts tweemaal per jaar de post aankomt, van den dood van czaar Alexander II door middel van bijzondere koeriers bericht ontvangen heeft. Op vijf dagen na dourde het niettemin volle vijf maanden voordat het bericht van den moord zoover gekomen was. De kozak, die het overbracht, werd ernstig ziek ten gevolge van zjjn langen en vermoeienden tocht. Yijf cadetten der Pruisische marine ondernamen den 26sten dezer een zeiltochtje in de Golf van Kiel. Ten gevolge van den hevigen zuid westenwind sloeg hunne boot om en drie cadetten verdronken; twee werden gered. Te Londen zijn niet minder dan acht welgekleedo personen in óéne week in den Theems gevonden, allen hoogstwaarschijnlijk slachtoffers van dievenbenden, die hen eerst plunderden en daarna in het water wierpon. BUITENLAND. Frankry k. Yictor Hugo kwam Zondag tusschen de 4de en 5de acte van „Hernani" in het „Thóatre francais". Hij nam plaats in een loge, waar reeds zijn kleinkinderen, benevens Yacquerie en Meurice, hadden plaats ge nomen. Toen hij binnenkwam, stond het geheele publiek op, wuivend met hoeden en zakdoeken. De ovatie duurde eenige minuten achtereen. Na de 5de acte verschenen al de artisten met groene takken in de hand en omringden de buste van Yictor Hngo. Mounet-Sully droog verzon van Coppóe voor. Bij het verlaten van den schouwburg bracht het publiek den dichter andermaal een ovatie. In het Gatté-theater werd „Quatre-Vingt Treize" gespeeld. Marie Laurent droeg verzen voor van Manuel „Los Qaatre-Yingt ans de Victor Hugo". Ook in het „Odóon" werd de jarige door een ode van De Gramont herdacht. In zijn woning regende het brieven, kaartjes, kransen, bouquetten. Yan de jongelieden van Parijs kreeg Hugo een fraai bronzen beeld „Moïse" van Michel Angelo. 's Avonds gaf hij oen familie-diner. De ministerraad heeft besloten dat de wet van 1849 op de uitwijzing van vreemdelingen aldus gewijzigd moet worden: dat elke vreemdeling die reeds een vonnis ondergaan heeft, terstond en zonder formaliteit zal kunnen uitgewezen wordenen heeft hij geene veroordeeling ondergaan, dan zal de quaestie van zijne uitwijzing voor den ministerraad gebracht moeten worden. Het gerucht vindt geloof dat Andrieux benoemd zal worden tot gezant te Madrid. De Muntconferontie, welke verleden jaar tot geen resultaat heeft geleid, zal den 12den April te Parijs worden horvat. Ter bespoediging van haren arbeid en ter verkrijging zoo mogelijk van overeen stemming zijn langs diplomatieken weg tusschen de betrokken Staten weder onderhandelingen aan geknoopt. Door de Grieksche regeering moot een voorstel gedaan zijn, hetwelk door de Fransche, Italiaansche en Spaansche regeeringen met instem ming ontvaDgen schijnt te wezen. Duitschland. De „Roichsanzeiger" maakt de aanspraak open baar, waarmede prins Radziwill den sultan de ordeteekeDen van den Zwarten Adelaar overhan digde, benovens het antwoord des sultans. Eerst genoemde verklaarde in last te hebben den sultan te verzekeren van d© bestendige vriendschap des keizers, en de sultan gaf het oprechtste verlangen te kennon dat de tusschen de twee staten reeds bestaande vriendschapsbetrekkingen zouden voort duren en bevestigd worden. Z. M. zeide, niet in gebreke te zullen blijven alles na to gaan en uit te voeren wat dit doel in do hoogste mate zou kun nen verwezenlijken. Groot-Britannie. Volgens de „Daily News" is het huwelijk van prins Leopold en prinses Helena bepaald op Don derdag 20 April. Do „Pall Mali" zegt dat het huwelijk eerst den 27sten zal worden voltrokken. Er zijn alleen uitnoodigingen gericht tot den koning en de koningin van Holland, den Duitschen kroonprins en zijne echtgenoote en den groothertog van Hesson. Allen zullen óf in Buckingham Palace, ófte Windsor logeeren. Do aartsbisschop van Canterbury, de bis schoppen van Winchester en Oxford en de deken van Windsor zullen bij het huwelijk den dienst verrichten. Het jonge paar zal een paar dagen te Claremont doorbrengen en dan een tocht maken met het jacht „Osborne." In het Lagerhuis verklaarde de heer Dilke dat de bepaling betreffende den opiumhandel in de conventie van Chefoe nog niet goratificeerd is, daar er over andere schikkingen tusschen Engeland en China wordt onderhandeld. Het Huis heeft met 242 tegen 29 stemmen de verkiezing van Davitts in Meath onwettig verklaard. De Engelsche regeeriDg eischt van Turkije een schadevergoeding van 15,000 pd. st. voor de nagelaten betrekkingen van kapitein Selby, die door de Albaneesche herders vermoord werd. Gostear.-Hoiig. Monarchie. Van de achttiende divisie wordt het volgende gemeld: Ten eiude do bij Zagorjo en Ulok uiteen gedreven en gecombineerde aanvallen ontwijkende insurgenten opnieuw aan te tasten, werd van Neve- sinje en Ostovac bevolen de troepen te verplaatsen. Eene compagnie jagers ten noordwesten van Gacko kwam don 25sten Februari in scherpe aanraking met ongeveer 150 insurgenten ten zuiden van Kokovina. Den 26sten viel de compagnie de door de opstandelingen bezette hoogten aan en bezette deze. Onze verliezen bestonden in één gesneuvelde en twee gewonden. De opperbevelhebber te Serajewo meldt van gis ternacht, dat volgens bericht van generaal Leddihn uit Kalinovic van den 26sten hij zich in verbinding had gesteld met kolonel Haas. Deze kwam des avonds te Hobolje aan. Zagorje is meest door do inwoners verlaten. Zagoriens is teruggekeerd en in onder werping gekomen, verklarende door de opstande lingen met geweld to zijn medegevoerd. Hij ver zekerde dat de opstandelingen zich naar het Opper- Neretwadal hadden teruggetrokken. De optische telegraaf tusschen Trnova cn Kalinovic is door eene eïoctrische vervangen. Generaal Obadic meldt, dat nu reeds in de door de insurgenten bezochte plaatsen gebrek heerscht, zoozeer, dat de districts-overheden levensmiddelen hebben moeten uitdeelen onder de welgezindon, die tehuis zijn gebleven. -- Het Heerenhuis heeft gisteren de wet op de buitengewone militaire rechtbanken in Dalraatië aan- genomon. Bij de beraadslagingen over het „Sperr- gesetz" werd hot voorstel van de meerderheid der commissie, om over te gaan tot do orde van den dag, met 54 tegen 41 stemmen verworpen, en het wetsontwerp daarna aangenomen overeenkomstig do door do Kamer van Afgevaardigden vastge stelde redactie. Rusland. Het „Journal de St.-Pótersbourg" merkt op dat de radicale leden van de Fransche Kamer der Afge vaardigden wel bodenking maakten tegen het bevel der Fransche regeering, om den nihilist Lawcoff uit Frankrijk te verwijderen, maar indertijd geene bedenking hadden tegen do uitwijzing van Don Carlos. Het schijnt dus dat zij, met betrekking tot het asylrecht, van tweeërlei stelling uitgaan en het slechts ter gunste van koningsmoordenaars laten gelden. In het groote nihilistenproces is gisternacht arrest gewezen. Tien beschuldigden, onder welken eene vrouw, zijn ter dood veroordeeld, en do elf overigen tot dwangarbeid. CALCUTTA, 27 Februari. Sirdar Afzul-khan ver trekt naar Kaboel als Britsch agent, daar de Emir een vertegenwoordiger van Engeland aldaar verlangd heeft. Afzul-khan is een Mahomedaan van veel invloed. Hij zal door den heer Griffith worden bijgestaan ter verzekering van het nakomon der met Afghanis tan gemaakte regeling. PARIJS, 28 Februari. De stemming dor Beurs was heden uitstekend en men hoopt dat de zaken na de liquidatie nog beter zullen worden. ROME, 28 Februari. Ter gelegenheid van den vierden verjaardag der verkiezing van paus Leo XIII worden weder ter sprake gebracht do geruch ten betrefTende zijn vertrek uit Rome. Hoewel hier in den laatstverloopon tijd van die geruchten niets word vernomen, weet men met zekerheid dat alle3 gereed is, voor het geval dat werkelijk de nood zakelijkheid zich mocht voordoen dat de paus zich elders gaat vestigen. Tot zelfs hot ceremoniëel is vastgesteld dat bij die gelegenheid in acht geno men moot worden. Het archief, de kunstschatten, de zeldzame reliquiën en alle voorwerpen van waarde, in het Yaticaan en in de basiliek van St.-Pieten voorhanden, zijn nauwkeurig geïnventariseerd, en officieel afsohrift van de inventarissen is gezonden aan al de gezanten bij den Heiligen Stoel geaccre diteerd. LUIDEN, 1 Maart. Door de alhier zitting houdende commissie zoor het geneeskundig staats-examen zijn heden bevorderd tot arts de heeren W. Coert, A. Pollins Ferworda, G. J. Rinkel en P. H. Simon Thomas, allen docto randi, en i» toegelaten voor het lsto gedeelte de heer L. A. Norden, doctorandus.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2