LEIDSCH DAGBLAD. 6762. Donderdag 2 Maart. A0. 18S2. ISJO PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke No mm era.8 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES-! Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grotere laters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. gTADS-BERICHTEN. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER ex "WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den lDden Augustus 1S61 (Staatsblad N°. 72); Nooc'igen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de zeemili»:'3: tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden gehoudendat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de zeemilitie te worden geplaatst, uit sluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. LEI&.EIV, I Maart. Op welsprekende wijze schetste dr. Schaepman, in de lezing der Maatschappij van fraaie Kunsten en "Wetenschappen gisteravond het leven van Michel Angelo. Ale knaap onder bescherming van Cosmo de Medicio, kon Michel Angelo zich met diens heidensche Sevenbop vatting, wier dool genot is, niet vereenigen en laafde hij zich aan don reinen, emstigen,krachtigen geest van Savonarola. Schilder, beeldhouwer en bouwmeester wiens ideaal hooger stond dan het enkel bevredigen van het schoonheidsgevoel, getuigen Michel Angelo's worken van dat hoogere, zooals b. v. zijn Mozea niet alleen is het type van een krachtigen hervormer die 08n nïet-volk tot een volk wist te herscheppen, maar hot beeld van den man die voor het aangezicht Gods heeft gestaan en wiens gelaat de aanschouwde heerlijkheid Gods weerspiegelt. Bouwmeester van een werk welks totstandkoming door do tijdgenooten onmogelijk werd geacht, welft zich nog in onze dagen de heerlijke koepel, beeld van het azuren uitspansel, boven het graf van den apostel die arm en berooid aan do poorten van het heidensche Rome klopte. Als mensch onderworpen aan monschelijke harts tochten, treft ons echter in zijn leven zoowel als in zijn werken datgene wat de Italianen aanduiden met het woord „terribilita, niet iets verschrikkelijks, maar het overweldigende, het majestneusegetuige Michel Angela's eerbiedige liefde voor de begaafde Yittoria Colouna, eene liefde wier wedergade men niet vindt beschreven in de middeleeuwsche ridderdichten. Dragea sommige zijner werken de sporen van heidcaschen invloed, men vergete niet dat Michel Angeio een zoon was van het land van zon en kleu ren, een land uit welks bodem de schoonste voort brengselen der Grieksche kunst werden opgedolven, een zoon van dat Florence waar een Cosmo de Me- dicis de kunst dienstbaar maakte aan het genot. Ook en bovenal getuigt zijn werk echter dat hij was een naneef van dien Dante, ernstig, verheven denker, van wien men zeide dat hij in de hel was geweest, en getuigt het tevens dat hij bij bijbel en kruis kracht, en ingeving zocht. Met een krachtig worstelenden, zich den weg bre kend en bergstroom is Miohel Angelo's leven te ver gelijken, terwijl Rapbaël's leven (spreker had bij zijn optreden medegedeeld dat hij Raphaël niet zou behandelen, doch alleen doen dienen als achter grond, als reponssoir van Michel Angelo) doet den ken aan de rimpelloozo zee, den Italiaanschen hemel en de schitterende zon weerspiegelend. Toch is, zoo besloot de heer Schaepman zijne rede, in iederen mensch iets dat ons een leven van wor steling en strijd doet stellen boven een rustig daar heen vlietend bestaan. Mocht deze rede iets te wenschen everlaten, dan is het ongetwijfeld dit: ook Raphaels leven op even boeiende wijze door dezen spreker te hooren schetsen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip BAmsterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den Aden Maart a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om half- aebt bezorgd zijn. Door de aandeelhouders der Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg-Maatschappij (Leiden-Haar- lem) werd gisteren te Hillegom eene bnitengewone algemeene vergadering gehoudcD. Aan de orde waren 1®. Het benoemen van een commissaris, om te voorzien in de vacature ontstaan door het als zoo danig bedanken van jhr. mr. J. W. G. Boreel. Door het college van commissarissen waren voorgedragen Mr. H. Godofroi, advocaat te Amsterdam, en dr. Yan Ewijk te Lïsso. Eorstgonoemde werd benoemd met 73 stemmen tegen 9 op den heer Yan Ewijk uit gebracht en óén biljet van onwaarde. 2*. Het sluiten eener hypothecaire obligatieloe- ning ten behoove der Maatschappij, groot hoogstens f 150,000. Over dit voorstel ontspon zich eene langdurige discussie, tengevolge waarvan onderscheidene cijfers werden kenbaar gemaakt; uit de mededeelingen der directie bleek, dat do toestand der Maatschappij zoowel wat weg en werken als wat de exploitatie aangaat verre van ongunstig kan genoemd worden, daar reeds het eerste halfjaar een voordeelig saldo gaf; het voornemen is dit op verschillende posten af te schrijven. Ton slotte werd het voorstel in zijn geheel met 81 tegen 2 stemmen aangenomen. 3°. Yoorstel van commissarissen om aan den directeur den heer G. F. L. B. Gresnich, ingevolge zijn daartoe ingediend verzoek, met ingang van 1 Juli e. b. eervol ontslag te verleenen uit zijne be trekking. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De minister van oorlog, overwegende dat de celwagens tot dusver uitsluitend voor hot vervoer van burger-gevangenen gebezigd worden, en dat het zoowel bij vrijspraak als voor de zedelijke kracht der op te leggen of opgelegde straf wonschelijk is ook het vervoer der militaire gevangenen zoo min mogelijk in hot openbaar te doen geschieden, heeft in overleg met don min. van justitie bepaald dat van af 1 Maart het vervoer van militaire gevangenen in de gemeenten, waar celwagens aanwezig zijn, zooveel mogelijk met dit vervoermiddel plaats heeft en dus zoowel van on naar de gevangenis, als bij transport van het eene station van eenig middel van vervoer naar het andere. Alleen de auditeurs-militair en de plaatse lijke garnizoenscommandanten kunneD, in overleg met den officier van justitie ter plaatse, de be schikking over een celwagen verkrijgen. De auto- teit, die last geeft tot vervoer van een militairen gevangene, vorwittigt hiervan de plaatselijke of garnizoenscommandanten van alle plaatsen, waar de gearresteerde, overeenkomstig deze beschikking met den celwagen moet worden vervoerd. Het ge leide van gearresteerde militairen zal hoogstens bestaan uit een hoofdgeleider en twee geleiders, tenzij de autoriteit, die het vervoer gelast, eene grootere sterkte voor de bewaking des gevangenen noodzakelijk acht. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Poly technische Sehool te Delft de betrekking te ver vullen is van leeraar in de kennis van bouwstoffen. Jaarwedde aanvankelijk f 3000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich vóór of uiterlijk op 1 April a. s. aan te melden bij den directenr der Polytechnische Sehool te Delft. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft J besloten een adres aan de regeering te richten, waarin met cijfers zal worden aangetoond hoe groot het nadeel is, dat Rotterdam ondervindt door den voortdurend slechten toestand van den Rot- terdamschen waterweg. Yan het dagboek van dr. E. Laurillard „Geen dag zonder God" is te Stockholm in bewerking een vertaliDg in het Zweedsch. Yolgens het Wag. Weokbl. bedroeg het aan tal vacaturen in de Ned. Hervormde Kerk op 1 Jan. 1882 260, tegen 257 een half jaar vroeger. In dit laatste half jaar zijn overleden negen predi kanten en hebben er twaalf hunne betrekking neder- gelegd. Daarentegen zijn er achttien oandidaten in dienst getreden. Voor de overblijvende 260 vaca turen waren op 1 Jan. zeventien oandidaten be schikbaar, van welke er thans (25 Febr.) twaalf een beroep hebben aangenomen, terwijl door twee emeriti predikanten betzelfde is geschied. Er blijven dus, behalve èen tiental oudere candidaten, die blijk baar geen beroep meer begeeren, vijf candidaten beschikbaar voor de 246, naar 1 Jan. gerekend, onvervulde vacaturen. De officier van gez. lsto kl. L. Yan Coevorden wordt met 16 Maart a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier-machinist 2de kl. C. A. Brandt, geplaatst aan 's Rijks werf te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non-actiriteit gesteld. Z. M. heeft aan den kapt. op non-activiteit N. H. Nierstrasz, van het wapen der genie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend- aan den O.-I. hoofdambtenaar mr. F. Th. Pahud de Mor- tanges, laatstelijk resident der Preanger-regent- schappen, thans met verlof in Europa, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Maart a. s., eervol ont slag verleend uit 'a lands dienst, met toekenning van pensioen; - aan den O.-I. hoofdambtenaar mr. W. B. Bergsma, laatstelijk chef der afdeeling sta tistiek ter algemeene secretarie in Nod.-Indië, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenniDg van pensioen. Gemengd Nieuws, Het Tyroler zanggezelschap gaf gis teravond in de Stadszaal de eerste der beide soi rees. Yan de vijf dames en drie heeren, in hun nationaal kostuum, zijn enkele oude bekenden; Hans Mungenast o. a. was nog een echte jodeler. Ze verwierven met hunne eigenaardige liederen zoowel als met het hout- en stroo- instrument, het glas-euphonium en de citer veel bijval. Het pro gramma bevatte grootendeels] nieuwe nommers en op verlangen werden enkele voordrachten, welke de vorige maal zoo in den smaak vieleD, ten beste gegeven. Aan iets extra's ontbrak het daarbij even min. Het wel niet talrijk opgekomen publiek stelde dit op prijs, hetgeen blijkbaar was aan de luide en herhaalde toejuichingen waarmede elke voor dracht werd beantwoord. Men bracht er een paar prettige uren door, waarbij het zelfs niet aan een zeker kunstgenot ontbrak. De vorige week liep het gerucht dat er zich onder de gemeente Zoeterwoude een otter bevond. Dit gerucht bleek waarheid te zijn. Na verschillende vruchtelooze pogingen van den heer S. om haar te dooden, mocht dit gisteravond den heer W. Endtz echter gelukken. Na den geheelen dag bespied te zijn, moest het dier eindelijk het onderspit delven. Toen het zich al. op do balken van den houtzaagmolen van de Gebr. Yan Mannekus in den Yliet bevond, achtte de heer E. het oegenblik gekomen om den kans te wagen. Het schot viel en trof doel. Het dier heeft eeno leDgte van een meter.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1