Gemengd Nieuws. Enkele dagen geleden werd een paard bespannen voor een tilbury, waarin één persoon was gezeten, op den Hoofdweg nabij Lieserwog te Haarlemmermeer onverhoeds aangevallen door twee personen, die het paard met stokken voor den kop sloegen; het paard schrikte natuurlijk ge weldig, waardoor de tilbury omsloeg en met het paard in de hoofdvaart geraakte. Wel daagde hulp van nabij wonenden op, maar door de duisternis was het uiterst moeielijk het paard te redden. De voerman was bij het omvallen der tilbury er uit gevallen en daardoor niet te water geraakt. Wie weet wat anders wellicht de gevolgen hadden kun nen zijn! Gelukkig is er nu alleen schade aan rij tuig en paard. Hedennacht te 1 uur brak een gewel dige brand uit in de Rotterdamsche straat te Rot terdam. Een blok huizon, 12 woningen bevattende, atond weldra in lichterlaaie. Het bovengedeelte is uitgebrand. Vijf spuiten en een stoomspuit gaven water. Persoonlijke ongelukkon heeft men niet te betreuren. Acht gezinnen van de 11 waren verze kerd ééne woning stond leeg. De brand kwam aan op een zolderkametje, waar een hoop spanen lag van den beneden wonenden bakker. In de Wagonstraat te 's-Hago heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij aan den vleeschhouwer K. met een mes drie ernstige verwondingen werden toegebracht. De dader is in hechtenis. Aan de Schedeldoekshaven aldaar is het 7-jarig zoontje van S., dat zich vermaakte met het scheppen van stekeltjes, in het water gevallen en door een zekeren R. voor levenloos opgehaald. - Te Arnhem, waar het de gewoonte is om den eersten Zondag in de vasten carnaval te houden, is in de drukte een gekostumeerde knaap overreden, waarbij hem de schedel werd gespleten. Er bestaat weinig kans op zijn behoud. - Bij den landbouwer J. H. te Biggekerke zijn schuur met eenig gedor- schon graan en de landbouwwerktuigen verbrand. De drie paarden werden gered, evenals de varkens, doch een viertal koeien en een kalf zijn verbrand de oorzaak is onbekend. Bij een onweer zijn drie mijn werkers te Herne door den bliksom getroffen; een hunner was terstond een lijk, de twee anderen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. - Men zegt dat het Russische stoomschip „Yesta" door een Engelsch stoomschip in de Zwarte Zee werd aangevaren en dientengevolge zonk. - Op de zanderij bij Castricnoi zijn een polderjongen de beide beenen afgereden. Hij is naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. - Bij Manchester is ecu groote katoenspinnerij afgebrand. De schade wordt op 70.000 pd. st. geraamd. - Een vreeselijke mijn- ontploffing heeft te Leoben plaats gehad, waarbij vermoedelijk 130 mijnwerkers gedood zijn. De heer Ketels, handelende als onder zoeksrechter in zake den moord van den advocaat Bernays, van Antwerpen, heeft volgens een bericht der „Etoile beige" van heden, een bevel uitgevaar digd tot aanhouding van Leon Peltzer, vermoede lijk de pleger dier misdaad. Dit bevel is ter kennis van alle mogendheden gebracht, met welke België uitlevoringstractaten heeft gesloten. Peltzer is te Verviers geboren en thans 35 jaar oud. Hij heeft gewoond te Liverpool, Antwerpen, Buenos Ayres en Manchester. Zaterdag werden de zegels gelicht in het huis n®. 159 der Wetstraat te Brussel, waar de moord gepleegd werd. Yan de te Aberdeen gearresteerde per sonen was een, Thomas Kirkwood, een vertrouwde bediende van den tegenwoordigen graaf Crawford (hij vergezelde den graaf naar Mauritius, toon deze daar den overgang van Venus voorbij de zon ging waarnemen). Een tweede, Johan Philip, is een loop knecht. Aanleiding tot de arrestatie gaf een brief, dien de familie van graaf Crawford ontving, niet geteekend en met verdraaide hand geschreven, waarin het gestolen lijk werd beloofd voor 2000 pd. st. Het schrift werd vergeleken met dat van allen, waarop vermoedens rustten, en zoo kwam men don schrijver op het spoor. In een der voorstoden van Brussel had de volgende oplichterij plaats. Een boer, die zich met een koe op de markt bevond, werd aangespro ken door een persoon, die hem naar den prijs van het dier vroeg. 300 franken luidde het antwoord. - Top! zei de ander; voor dien prijs neem ik het. Ga mee naar die herberg daar, dan zal ik je de som betalen. - Zoo gezegd, zoo gedaan; maar toeu men op het punt was van binnen te treden, her innerde zich de kooper dat hij nog eren iets te zeggen had aan een vriend op de markt. Het boertje ging alvast binDeu en bestelde oen pint faro. Yan dien tijd maakte do gewaande kooper gebruik om het dier, dat hij nog niet had betaald, voor heel wat lager som aan eon ernstig kooper af te staan, die hem dadelijk hot geld betaalde, waarmoe de oplichter zich uit de voeten maakte. Toen het boer tje, het wachten moedo, eindelijk weer uit de her berg kwam, zag hij een onbekende bozig zijn koe weg te leiden. Hij wilde hem dat natuurlijk belet ten, doch do ander verklaarde naar waarheid dat hij het dier gekocht en betaald had. Eerst do tus- echenkom8t der politie bracht do zaak tot ophelde ring. Yan wien is nu de koe? Verleden Zaterdag werd te Enghien (België) een reusachtige koffer in een goederenwagen geladen, bestemd naar Charleroi. Nauwelijks was de trein in beweging, of de conductenr van den wagen hoorde een mensclienstom uit den koffer om hulp roepen, smeekende dat men den armen ge- vangeno verlossen zou enz. Aan het eerste station, waar men stilhield, telegrapheerdo do conducteur naar Charleroi en daar werd de koffer door een aantal werklieden en beambten afgewaoht, met de grootste zorg uitgeladen en door twee gewapenden den geheelen nacht bewaakt. Eindelijk des ochtends te acht uren kwam een handelsreiziger den koffer opvragen. Hij werd onmiddellijk door de wachters gevat, de stationschef en de onderchefs werden geroepen en men dwong den man den koffer in aller tegenwoordigheid te openen, welke niets bleek te bevatten dan gewone koopmansgoederen. - Bij nader onderzoek bleek dat een ambtenaar van de administratie te Enghion zich bij den conducteur in den goederenwagen gevoegd en zich mot buik spreken vermaakt had. Bij Reichenbach, in Silezio, is verleden week eene spinnerij afgebrand. De brand ontstond door de onvoorzichtigheid van een der werklieden, die eene lamp niet goed had vastgeschroefd, zoodat zij in een hoop katoen viel. In een oogwenk stond de geheole fabriek in vlammen. Eon meesterknecht, Hacke genaamd, ging de werklieden op de boven verdieping nog waarschuwen, maar zag zijn terugweg reeds door het vuur afgesneden. Hij baande zich een weg door de vlammen, maar de door hem gewaarschuwde werklieden durfden hem niet volgen en zochten een uitweg over het dak. Zij moesten toon een gevaarlijken sprong wagön en velen be kwamen daarbij gevaarlijke kwetsuren; Hacke zolf heeft ernstige brandwonden bekomen. Vijf werklieden schijnen te spoedig door de vlammen omsingeld te zijn en konden zich niet moer redden. De redacteur van oen in Leinster ver schijnend blad en twee telegraaf beambten zijn krach tens de Icrscho dwangwet gearresteerd. - Een pachter, die zijn pacht had betaald, werd in zijn woning door moordenaars overvallen; hij wist echter te ontkomen; zijn zoon werd nit het bed gesleept en voor do deur dor woning doodgeschoten. Do man, die do kist had afgezonden, welke verleden week in het Stettiner station te Berlijn brand veroorzaakte, heet Bader on beweert die kist uit Amerika ontvangen en zonder haar te openen naar Stettin verzonden te hebben. Het is echter gebleken: ten eerste, dat Bader in benarde finantiëele omstandigheden vérkeert en de kist bui tengewoon hoog verzekerd had; ten tweede, dat in die kist een uurwerk is geweest, welks inrichting overeenstemde met teokeningen van zoodanig uur werk, ten huize van Bader gevonden. Het lijdt dus geen twijfel, of laatstgenoemde hoeft het misdrijf gepleegd ten einde in het bezit der verzekeringssom te komen. INGEZONDEN. Vergun mij, Mijnheer do Redacteur, den schrijver van „een wensch" in de courant van 24 Febr., mijn dank te betuigen voor de belangstelling in bet lot der jongens van de Ned. zeemacht, die hier tijdelijk aan myne zorg zijn toevertrouwd. Al kan ik mij niet vereenigen met de denkbeelden deor hem aangegeven om aan gold te komen, ten einde later zijn doel te bereiken, toch deed zijn „wensch" als blijk van sympathie mij aangonaam aan. Het spijt mij intusschen zeer dat in dat stuk niet het doel vermeld is waarvoor het uitspannings lokaal te Rotterdam door eenige heeren aan den commandant van Zr. Ms. opleidingschip „Anna Paulowna" is aangeboden, en ik voel mij verplicht nu bovengenoemd stuk reeds door een contra-wensch gevolgd is, dat doel hier mee te deelen. Iu Rotterdam word algemeen geklaagd dat de jongens van hot opleidingschip zich dikwijls ver toonden in straten en in huizen waar zij niet be- hooren te komen, en zeer terecht begrepen eenige heeren dat, in plaats van er telkens over te klagen, het boter was hen in de gelegenheid te stellen op oen fatsoenlijke wijze den tijd te besteden dien zij aan den wal doorbrachten. Het was dus niet het plan een sociëteit op te richten, zooals de schrijver van den contra-wensch schijnt te meonen, maar wel het streven om door het openstellen van dit lokaal te trachten groot kwaad te voorkomen. Nog kort geleden leverdon onze zeeplaatsen vaak onverkwikkelijke tooneelen op, ten gevolge van de meening, ook door den schrijver van den contra- wensch gedeeld, dat bet niemand aanging hoe de matrozen hun tijd aan den wal doorbrachten. Mis schien vermaakten zij zich - doch dan zeker op eene liederlijke wjjze, die slechts sohadelijk op hen werkte. En waardoor kwam dit? Eenvoudig door dat er niets voor den zeeman, die vaak ver van zijne familie was, gedaan werd om hem fatsoenlijke amusementen te bezorgon en slechts de vuilste kroe gen voor hem open stonden. Thans is men bij onze zeemacht tot een andere meening gekomen: in do zeeplaatsen zijn netteuit- spannings-lokalen gemaakt, waar de matroos tegen een matigen prijs zich op fatsoenlijke manier kan amuseoren, en ook aan boord der schepen zal, even als bij andere natiën, in het vervolg meer gedaan worden om het leven van den matroos gezelliger te maken. - Slechte sujetten wordea weggojaagd en het betere gehalte blijft fatsoenlijk, du zij beter be handeld worden en niet. meer genoodzaakt zijn, aan den wal zijnde, hunne uitspanning in die vuile holen te zoeken. - Dit hoeft boveudien het- zeer bolangrijk govolg dat er jaarlijks eenige van deze kroegen bij gebrek aan klanten worden opgeruimd. Ieder die met de marine bekend is, zal toestemmen dat al heeft een matroos het aan boord nog zoo goed, hij toch behoefte blijft gevoelen van tijd tot tijd eens aan den wal te gaan. Zoo is het cok met de jongens hier, waarvan de meesteu toch reeck 15 a 16 jaar oud zijn en op wie dus do naam van kinderen niet geheel van toepassing is. Voor hen is het een van de zwaarste straffen dat zij op hunne vrije Zondagsuren het gebouw niet mogen verlaten. En het is inderdaad noodig hun die goed oppassen die vrije uren te geven; want hoogst onmenschkundigzoude het zijn hen altijd opgesloten te houden en hen niet te leeron langzamerhand op eigen beenen te staan Maar waar bres gen zij, die geen familie in de stad hebben - en hun getal is ongeveer 230 van de 250 - die vrijo uren door Helaas worden reeds hiei enkelen gelokt iu plaatsen waar zij niet behooren te komen en waar zij onder anderen verleid worden om jenever te drinken. Zou het donkbeeld dan zoo dwaas zijn ook hier een lokaal aan te wjjzen, waar de vrije Zondagsuren die toch niet altijd wandelende kunnen worder doorgebracht, op fatsoenlijke wijze konden worder besteed? Ik meen als bevoogd beoordeelaar te kunnen zeg gen dat, indien hier eenige weldenkende menschel het voorbeeld van de Rotterdamsche heeren zoudei willen volgen, door hen een wezenlijke weldaad zoi bewezen worden aan de aankomende matrozen vai onze Nederlandscho marine die hier allen hunn eerste opleiding ontvangen. U dank zeggende voor de opname dezer regeler Hoogachtend Uw dienstvaardige C. H. De Goeje, Luitenant ter Zee lste klass BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft het ontwerp betreffende de b handeling van Engeland als moest begunstigde nat goedgekeurd. De republikein sche linkerzijde des Senaats hef zich in eene gisteren gehouden vergadering vo het beginsel der boperkte Constitutie-herzienii verklaard. Uit Caïro wordt gemold dat het gerucht, zou er oneeniglioid bestaan tusschen Mahmoo Baroudi-pacha en Arabi-bey, ongegrond is. E Kabinet is volkomen eensgezind. De gravin van Parijs is van een doch; bevallen. Duitöchland. Het bij den volkshuishoudkundigen raad in: diende wetsontwerp op het tabaksmonopolie st een monopolie voor, dat het geheele tabaksbed zal omvatten. Voor den tabaksbouw zal het r

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2