LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6761. Woensdag 1 Maart. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering^ van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelf 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 33 tot 36 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. L.EIBEN, 28 Februari. De commissie van financiën heeft geene beden kingen tegen de vaststelling van den door B. en "Ws. overgelegden staat van af- en overschrijving strek kende tot verhooging van don post der begrooting, dienst 1882, kosten van het huis van bewariüg enz., te vinden door afschrijving van den post Onvoor ziene Uitgaven. Ook is zij van oordeel dat. het wen- schelijk is om overeenkomstig het verlangen der regeering den tol voor voetgangers aan den Rijns- feurgervliet af te schaffen. Zoodanige heffingen zijn voorzeker allerminst overeen te brengen met d e tegenwoordige geldende beginselen van vrij verkeer en met de vele maatregelen die worden genom en ten einde zooveel mogelijk de bestaande belemme ringen in deze op te heffen. Ten aanzien van het voorstel van B. en Ws. cm, overeenkomstig de voordracht der commissie van de Gasfabriek, met de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappjj een con tract te sluiten voor don aanleg en het onde rhood eener yerbindingsbaan van de Gasfabriek met haren spoorweg en voor het vervoer over die baan van kolen en andere goederen naar en van de Gas fabriek, is de commissie in het. algemoen van oor deel, dat dit voorstel verdient goedgekeurd te worden. De voordeden, die daaraan voor de gemeente ver bonden zijn, zijn tastbaar, terwijl de eischea, die door de Holl. Spoorweg-3£aatsch?.ppij zijn gesteld, billijk zijn te aehten. De Gehoorzaal bood gisteravond een zeer be langwekkend schouwspel aan. Beneden een zeshon derdtal van do jongste kinderen die de openbare scholen der 3üe en 4de klasse bezoeken, - elk groepje onder leiding van -een dor onderwijzereseen. Daarachter en op de galerij een rasnigte ouders, die met genoegen aanschouwden wat hun kinderen te genieten kregen. Hier en daar, te midden van. de kinderen en de vriendelijke jeugdige leidsvrou wen der Hein en, zag men eenigo vertegenwoordi gers van het minder schoone geslacht, commissie leden en onderwijzers, de hulpzame hand bieden waar zulke noodig was. Op het tooneel, eea koor jonge zangeressen en zangers, leerlingen van onze Volks- zangscliool, die onder de bekwame directie van den heer AV. F. Oostveon af en toe «enige liederen ton beste gaven. Ie do panne werden de kinderen ruimschoots onthaald op koek, krentenbrood en melk, terwijl eenig suikergoed als finale dienst deed. Feestgeefster was de commissie voor de Yolksbijeen- komsten; met de moeste voldoening mag zij op den avond van gisteren terugzien. De orde, zoowel bij het komen als bij het gaan der kleinen, was voor treffelijk. De honderden kinderen onzer minderge- goede medeburgers zullen zich het gesmaakte genot stellig later nog weieens herinneren, - we hopen niet zonder een indruk van dankbaarheid aan de commissie die alles zoo netjes organiseerde. Toon dit korte bericht, alleen de zakelijke feiten vermeldende, reeds gozet was, ontvingen we van geachte zijde over hetzelfde kinderfeest een meer uitvoerig schrijven, waaraan we, met het oog op de daaraan vastgeknoopte beschouwingen, mede gaarne een plaats vorleenen en dat we daarom hierachter doen volgen. Het moet al een erge kniesoor geweest zijn die gisteravond in den schouwburg niet hartelijk heeft zitten lachen, nadat eerst door een viertal leden van het Rotterdamsche gezelschap van het Nederlandsch Tooneel Caraquel's „Blakertje" was vertoond, waarin eveneens opnieuw bleek over welke verdienstelijke krachten de Yereeniging te beschikken heeft. Het hoofdgerecht was ditmaal echter Yon Moser's „Zangersfeest", dat reeds eenige jaren geleden hier werd opgevoerd en toen niet minder dan nu algemeen voldeed. Het is een moeilijke taak om van den inhoud van dit „blijspel", zooals het op het programma betiteld wordt, in een kort bestek een juist overzicht te geven. „Het Zangers feest" behoort tot die stukken welke men zelf moet zien,, wil men den werkelijken humor, welke er scb.ering en inslag van is, op de juiste waarde w'iten te schatten. Het zijn allervermakelijkste en meestal niet on mogelijke tafereeltjes die den toeschouwer worden veorgehangon, opgeluisterd door een aangenamen, gezollïgen, amucanten kout, wolko de aandacht van het begin tot het einde boeit, dank zij mede het 3pel van de artisten, die evenals de schrij ver zich er voor waakten tot platheden te verval len, waartoe men bij andere gelagenheden allicht zoe geneigd is. Jammer was het daarom dat het lokaal niet beter bezet wss; de isi afwezigen had den dan echter van de bovendien voor Leiden nieuw ste nieuwigheid getuigen kunnen zijn dat reeds even over achten de grooto pauze intrad. Ruim vóór tienen-stond men dan ook bereids weer op straat. Yoor 'het beroep naar Leiderdorp is door de. P. Bartstro, pred. te 'Wassenaar, bedankt. De heer D. J. Yan Brummen, pred. bij de Christ.-Ger. gemeente te Dordrecht, heeft: een beroep ontvangen naar Hoofddorp (Haarlemmermeer). Andere jaren wapperde op den 26sten Februari de vcderkmdsche driekleur. Prins Frederik was dan jarig. Thans vernoemt-men dat eok prinees Marianne op haar'buitenverblijf hij Wieebaden ernstig onge steld is. 'De 71-jarige prinses moet aan een hart kwaal lijdende zijn. De oindexamens der hooger burgerscholen in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar afgenomen worden te Gouda. Spoedig zullen de dramatische werken van Rosier F&asson, met portret van den auteur, het licht zien. Do Koning heeft het voornemen te kennen gegeven om de fortificatiën en de pupillenschool te Nieuwersluis in oogenschouw te gaan nemen. Yan den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie is bij het Departement van Koloniën het telegraphisch bericht ontvangen, d&t Zr. Ms. stoom schip „Afcjeh", hetwelk na den vergeefschen kruis tocht -van het particuliere stoomschip „Gouverneur- Generaal Vun Lansberge" van 17 November tot 23 December, door <de Indische regeoring op 24 «of 25 Deeember werd uitgezonden ter opsporing van de vermiste schipbreukelingen van bet verongelukte stoomschip „Koning der Nederlanden", den 25sten dezer te Batavia is teruggekeerd van zyn tocht naar de Nicobaren, de Malediven en de Chagos-eilasden, zonder iets gevonden te hebben. Bij beschikking van den minister van water staat zijn, met ingang van 1 Maart a. s^ benoemd tot opzichter van den waterstaat dor Izte kl. C. Hanke, tot opz. 2de kl. J. W. De Koster, tot opz. 3de kl. J. Yan Enst en tot opz. 4de kl. L. W. Van der Made. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbondon dat met 1 April as. de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de R. H. B.-S. met vijfjarigen cursus ie Leeu warden to vervullen is. Jaarwedde f 2000. Een Kinderfeest. Of ze blij wares, die 600 stumperds, die Maandag avond in do Stadszaal bijeen waren gekomen En cf ze verheugd waren, die 600 geleiders, ouders of ver wanten die van de galerij toezagen Vraag eens na, - dat zelfs niet: posteer u aan de deur en hoor de her- j haalde betuigingen bij het heengaan, waar de kleinen door een handdruk en een „dankie meneer", „zeg dankie oome" moeten getuigen dat de Commissie voor Volksbijeenkomsten aan 1200 minstbedeelden uit de volksklasse een paar gelukkige urea, plus de herinnering, heeft verschaft en dus hier weer de overtuiging heeft een goed werk verricht te hebben. Een goed werk! De Commissie twijfelt niet aan het vermogen der goede werken. Zij ziet niet altijd en kan niet altijd aanwijzen de vruchten van haar arbeid. Zij kan niet mathematisch verzekeren op zóóveel zaad, zóóveel gewas. Wie kan dat, wie, die aan de opvoeding van zijn kinderen, aan de beschaving van het volk, aan den vooruitgang dor menschheid werkt? Maar al faalt alles, - wat niet mogelijk is in het oog van hem, die geloof, heeft in de heiligheid van zijn streven - dan nog rest de Commissie de overtuiging dat zij tallooze malen, geholpen door hare stadgonooton, grooto scharen gelukkig heeft gemaakt. Of ze gelukkig waren die 600 stumperds! Zij waren aangeworven uit de onderste lagen van het volk, uit de jongste leerlingen van de scholen-voor „on- en minvermogenden" zoo men zo vroeger noemde, met de eenige vraag: wie van die kleinen in de povere woning den minsten schijn van het zonnetje des levens zagen; wie nooit een bezoek kregen van den Kindervriend met zijn knecht, en wie nooit dat symbool van vrede en liefde, den Kerstboom, had den opgericht gezien. Zij stroomden Maandag-avond naar de Stadszaal. Moeder - zoo zij die nog hadden, anders de zuster - had hun toilet gemaakt; ieder naar vermogen, allen gereinigd, knap, sommigen zelfs opgedirkt met een kleurtje of een strikje, om ook eens mooi te wezen en de vermaning van Meester of van de Juffrouw op te volgen, om netjes te verschijnen. 600 kinderen! ?t Is geen kleintje. „Dat praat en loopt oog noó." Slechts één a twee jaren school» gaande, zijn zij nauw onder de schooltucht gcbracht7 -en nu onder vreemde oogen te gast gevraagd, waar ouders en vrienden die boven zitten, hen wenken en aanroepen. Toch hebben die groote zaal, die reine witte wanden, die stralende gaskronen den gewenschten indruk niet gemist. In de 14 groepen, .aan het hoofd vau elke een juffrouw-onderwijzeres, zit de troep, gedisciplineerd, tintelend van jool en toch -ruetig, neer. Een woord van den voorzitter, een kort, duide lijk woord, wijst groot en klein op het belang van orde, vooral bij het verlaten dor zaal, en de leer lingen der Yolkezangklasse beginnen het feest met twee frissehe zangstukjes; daarna komen de juf frouwen binnen, met bladen, waarop de krenten- broodon liggen opgetast. Is het wonder, dat de pret in handen en voeten vaart en een luid gejubel de zaal do^t daveren, nu telkens weer, en na elk zangstuk, de ommegang met melk en sinterklaas herhaald wordt on nog een bruidssuiker of ulevel wordt rondgedeeM;0 „Uit de hand naar den tand", natuurlijk. Toch óók natuurlijk, maaT verheven, was het te hooren hoe enkelen bij het heenga*11 de bruidssniker of het „snikordingetje" voor moecT.v hadden bewaard, of anderen de twee sinterklaasjes zorgvuldig in het zakdoekje gewikkeld vertoonden, als c"*611 triomf op de aanvechtingen des vleesches. Is dit, e.^^et orde lijk samenzijn, en hot aanhooren van de lieu^re^des kinderen uit het volk niet tevens opvoeding? Natnurlijk, dat de Commissie voor znlk eelf feest vele welwillende handen te hulp riep. Daar door werd voor een groot deel de goede uitslag verkregen. Moge de Commissie steeds door die hulp en de hulp van Leidens gemeentebestuur en ingezetenen gesteund worden in de veelzijdige pogingen, die zij &<UUvendtj tot ontwikkeling der volksklasse.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1