door Z. U. den Koning. Toen de ronde gedaan was, bracht de Koning den brievenbesteller thuis. Eenige dagen later werd hij aan het paleis ontboden, en benoemde de Koning den oud-gediende tot jager. Nu fladderen zijne groene veeren Yroolijk boïen den hoogen steek, on dankt de man gewia zijn gelnkkig gesternte, dat hem in die ontzaglijke regenbni den Koning deed ontmoeten. Goede raad. - Jochem ïb verliefd op Grietje. Eindelijk zijn beiden overeengekomen dat hij aan moeder hare hand vragen zal. Den volgenden dag, op het bepaalde uur, komt Jochem opdagon. De moeder heeft er niet tegen en ten laatste komt de geldqnaestie op het tapijt. Hoewel Grietje het uitzicht op 3000 gulden geopend heeft, wil de moeder niet meer afschuiven dan duizend gulden. Jochem ie echter in zijn liefde zoo verblind en bovendien brengt hy niet anders dan zijn betrekking mede, dat hij op alles j a zegt. Maar op het beslissend oogen- blik komt Griet, die natuurlijk aan de denr heeft staan luisteren, voor den dag en roept: „Heor 'res Jochem, als moeder niet drie duizend gulden meegeeft, dan neem je me niet." Een voorbeeld van hondentrouw, geljjk onlangs nit Leiden werd gemeld, is thans ook te Groningen waargenomen. Buiten de voormalige Ebbingepoort was een vrouw te water geraakt. Haar hond was haar blijkbaar nagezwommon, want hij zat op den rug zijner verdronken meesteres. Hij beet naar iedor, die hem trachtte te verwijderen, totdat hij eindelijk voor de hevige stokslagen vluchtte. VolgenB het „Berliner Tagebl." zijn in de laatste acht dagen uit Rotterdam 80 dubbele waggon-ladingen koffie naar Oostenrijk verzonden, deels op bestelling, deels in consignatie. Dio ver zending van ongeveer 13,600 balen ter waarde van f 600,000 goschiedde met het oog op het nieuwe tarief Tan invoerrechten, dat op die koffie een ver schil van ruim f 220,000 (16 florijnen per 100 kilo) zou uitmaken. Te Brussel en vooral te Parijs heer6cht in de laatste dagen een ware epidemie van zelf moord. Zoo telde men in laatstgemelde stad ver leden Dinsdag niet minder dan zeven gevallen. Des ochtends te acht uren maakte een kapper een einde aan zijn leven door eene flosch alcohol ledig te drinken. Een unr later schoot zich een winkelbe diende van 26 jaren voor het hoofd. Te tien uron werden een 75jarige concierge en eene Gfjarige keukenmeid in hunne kamerB dood gevonden, ge stikt in kolendamp. Te elf uren sprong eene 38- jarige dame het venster uit en werd voor dood weggedragen. Te acht uren 's avonds sprong een 35jarige man van eene hooge brug en verpletterde zich het hoofd op de kade beneden. Te midder nacht werd een beschonken schoenmaker door de politie aangehouden op het oogenblik dat hij in de Seine wilde springen. - Ook in Duitschland zijn zelfmoorden aan de orde van den dag, vooral bij het leger. In veertien dagen tijds telde men 28 gevallen. Te Laeken was in een achterbuurt een end man gestorven. Als naar gewoonte werd het lijk des nachts bewaakt door eenige buurvrouwen. Lang echter hielden zij het er niet uithet spookte geweldig in de armoedige woning. Men had aan houdend hooien kloppen tegen do luiken on de vloerplanken. De zaak maakte zooveel opschudding, dat eindelijk de politie, in de mcening dat eenige spotvogels de rol van klopgeesten vervulden, zich er mee bemoeide en eenige agenten in het sterf huis werden ingelegerd. Toen werd het geheim weldra opgelost, want het bleek dat het nachte lijk gerucht werd veroorzaakt door een geheel le ger Tan ratten, die zich in de armeedige woning hadden genesteld. Waarschijnlijk heeft de politie tegen hen geen proces-verbaal opgemaakt. Naar men uit Toulon schrijft is in eene coupé der tweede klasse van een trein naar Nizza eene jonge vrouw door een onbekende op het hoofd geslagen tot zij buiten kennis was, geheel uitge schud en eindelijk bij Puget-Ville uit den wagen geworpen. Men is den naam der reizigster nog niet te weten kunnen komen. Er bestond weinig hoop om haar te behouden. Een zonderling geval had teCouvet, in het Zwitsersche kanton Neuchatel, plaats. Men had gedurende de godsdienstoefning in de kerk do kachels te vroeg afgesloten en de geheele gemeente zon gestikt zijn, zoo niet de predikant, die op den kansel nog vrij was gebleven van de uitstroomende gassen, niet bijtijds bemerkt had wat er gaande was. Een aantal personen hadden reeds min of meer het Itewuitzijn verloren. In het dorp Azelboum, bij Tlemcen, in Algerië, woonde een Arabisch gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, in eene mime grot, welke dezer dagen plotseling instortte. Do geheele bevolking van het dorp snelde te hulp, maar toen men na uren lang graven de ongelukkigen boreikte, waren zij allen dood. De Berljjnsche bladen deelen mede,dat er een brand heeft plaats gehad in de bergplaats voor goederen van den Stettiaer-speorweg, ten gevolge van het ontploffen eener helsche machine, gepakt in eene kist, welke door oenen commissionair dier stad tot vervoer aldaar was gedeponeerd. De kist was hoog verzekerd, daar de inhoud daarvan was gedeclareerd als fluweel, vederen en pelswerk. De commissionair is in hechtenis genomen. De rechtbank te Würzburg hooft den gewezen professor, lid der Beiersehe Kamer van afgevaardigden, Ignatius Lampert, beschuldigd van verduisteriog van gelden ten eigen bate, ten nadeele der Beiersehe Yrouwenvereonigingen van hot Roode Kruis, en hem veroordeeld tot 3h jaar gevangenisstraf en 4 jaar verlies van bnrgerlijko rechten van eer. BUITENLAND, Frankrijk. De minister Goblet heeft in de Kamer, in antwoord op oene interpellatie over nieuwe nederzettingen van verdreven congregatiën, erkend dat zij in verschei dene departementen zich opnieuw trachten te vormen, maar verklaard dat de aan de prefecten gezonden in8tructiën de toepassing der decreten eischten. De Kamer heoft het wetsontwerp van den minister Tirard aangenomen betreffende de handelsbetrek kingen met Engeland, waarbij do verlenging der bestaande tractaton tot 15 Mei vergund wordt. Uit Tlemcen (Algorië) meldt mon dat de grensstreken overstroomd worden door ettelijke duizenden Marokkaansche vagebonden, die overdag bedelen en des nachts stelen en rooven. Vooral te Nomours, Nodroman en Lallamrnia maken zij het der zelve zeer arme bevolking lastig. De werkstaking te Bességes sohijnt bedenke lijker te worden. Van Blois zijn 700 man voetvolk met geschut derwaarts gezonden. Duitschland. Van goed onderrichte zijde wordt verzekerd dat noch door de Duitscho, noch door de Oostenrijksche regoering op diplomatieken weg te St.-Petersburg eenige stappen zijn gedaan, ton gevolge van de rede door den generaal Skobeleff gehouden. Daar entegen heeft do Russische rogeering, bij monde van een ambassadeur te Berlijn, uit eigen beweging de meest bevredigende mededeelingen aan den rijks kanselier met betrekking tot de bekende houding des heeren Skobeleff doen toekomen. Tevens kan hieraan de meest stellige verzekering worden toe gevoegd dat de ganBche Skobeleff-episodo niet den geringston ongunstigen invloed op de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Rusland en Duitsch land heeft uitgeoefend. Hiinckel, de bekende afgevaardigde in den Dnitsehon Rijksdag, is door het schepengerecht te Berlijn wegens beleediging van dr. Bernbard Förster bij gelogenheid eener door Miinckel gehouden rede, tot 100 mark boete veroordeeld. Groot-Britsnnlë. Het huwelijk van den hertog van Albany met prinses Helena van Waldeck-Pyrmont zal, naar men verzekert, op 20 April in de kapel van St.-George te Windsor voltrokken worden. Oorpronkelijk waren de kosten van den oorlog in de Transvaal op 22S,450 pd. st. geraamd; in Augustus 1S81 werden nog 170,000 pd. st. aange vraagd en thans is bij het Engelsche Parlement weer een aanvrage om 50,00i> pd. st. ingekomen, zoodat het totaal 4-18,450 pd. st. zal bedragen, dat is bijna het dubbele van de raming. Heden zullon de beido partijen to Northampton hunne candidaten aanwijzen en Donderdag zal de stemming plaats hebben. De heer Bradlaugh heeft een adres gericht aan zijn kiezers, waarin hij op komt tegen de „willekourige, inconstitutioneelo en ten eenenmale onwettige" gedragslijn van het Lagerhuis. Negen en twintig Iersche politieke gevan genon hebben zich in een brief aan den heer Forster beklaagd over den slechten toestand der gevangenis. Oostehr.-Hong. Bfonarehie. Het Huis van Afgevaardigden heeft na langdurig debat hot geheime fonds der begrooting goedgekeurd de linkerzijde stemde tegen. Het Volkshuis nam met 232 tegen 80 stem men het ontwerp betreffende een krediet voor Bos nië aan, nadat de minister Tisza het herhaaldelijk verdedigd had. Offioiëel wordt gemeld: De aanvallende bewe ging tegen Zagorje heeft een aanvang genomen. Volgens bericht van hot oppercommando uit Sora- jewo van don 19den zouden, in overlag met den veldmaarschalk Jovanovics, vier colonnes, onder aanvoering van generaal Leddihn, kolonel Arlow, kolonel Haas en generaal Sekulich, op 20 en 21 dezer van Trova on Foca, van Mostar en Nevosinje, en van Gacko oprukken, in dier voogo dut zij zich op don 24ston bij Kalinovie en Jehovina zonden vereenigen. Alle colonnes werden van beiggeschut voorzien. In weerwil van hevige sneeuwbuien en zeer ongunstig weder meende de opperbevelhebber geen verandering in hot eenmaal vastgestelde plan te moeten brengen. De colonne-Leddibn had op den 21sten glurende drie nren een hardnekkig gevecht met sterke ben den opstandelingon, die deels in de richting van Jaborina-Plania, deels in die van Jelee terugtrok ken, met achterlating van zes doodon. liet verlies der troepen bodroog zes zwaar gewonden Do colonne onder aanvoering van kolonel Arlow vond op den 21sten Doprobol, Krbljina, Hanrogoi en Varos door al de inwouers verlaten. Het Vrat- loravijn en Krbljina-Hau waren door opstandelingen bezet. Do troepen bepaalden zich tot verkenningen en het kwam slechts tot vuurgevechten van kor- (en duur. De colonno-Leddihn bereikte op den 22sten des namiddags Polica, zonder verder opstandelingen te ontmoeten. Twee compagnieën der colonne-Arlow stieten boneden Ma'jevara-Hau op een dertigtal opstande lingen, die na oen kort gevecht uiteengedreven worden. Het gehucht op hot Maljavara-plalcau werd getuchtigd, omdat de inwoners uit hunne huizen op de troepen geschoten hadden. Laatstgenoemden leden bij een en ander slechts weinig verliet'dat der opstandelingen is niet te bepalen. Het weder was zeer ongunstig wegens nevel en sneeuwjacht. De colonne onder aanvoering van generaal Secalie bereikte op baren marsch naar Javor Planiua oen bij het ongunstig weder volkomen onbegaanbaar terrein en moest te Foinica baren tocht staken. De colonne-Haas ontmoette den 22sten bjj Glavati- cevo ongeveer 600 opstandelingen, die op beiilo oeverg der Naronta zeer sterke stellingen ingenomen hadden. De vijand werd op beide oevers volkoman terug geworpen. Zijne verlièzen waren aanzienl ik, maar hij nam alle dooden en gewonden mede. Het verlies der troepen was: een kapitein en een man zwaar, drie man licht gewond. Kolonel Arlow meldt van den 23sten des avonds, dat zijne verbinding met do colonne-Leddibn tot stand gekomeu en er geen vijand te zien is. Generaal Leddihn meldt uit Kalinovie van den 23sten des avonds dat hot plateau van Zagorje door zijne troepen bestegen is; Barjo, Jelasco, Kalinovie en de overige plaatsen in den omtrek zijn van opstande lingen gezuiverd. De verbinding met decoloune-Arlow is bereikt, en den volgenden dag zon hij in de richting van Hobolje eene verbinding met do colonne-Haas tot stand brengen. Generaal Obadic bericht van don 23sten uit Foca: Eene compagnie op verkenning over Lojo naar Brod verraste een bende opstandelingon, met welke ge durende zes uren een hevig gevecht plaats had, waaraan nog l'/2 compagnie en eene batterij berg- goschnt, welke nagezonden waren, deelnamen. Ter wijl een deel der troepen de opstandelingen aan de zuidelijke helling der door hen bezette hoogten bezighield, liep de re3t van de noordzijde storm. De opstandelingen zwommen in allerijl of voeren over de Driüa en openden van de linkerzijde onmid dellijk weder een levendig geweervuur. Zij worden echter dsor het vuur der troepen gedwongen den oever te vorlaten en trokken zich in het Bistrica- dal en naar de oostelijke hellingen van de Zakmur- hoogten in de daar staande huizen terug. Ten slotte worden zij ook van daar verjaagd. Eenige infante- riston waren de Drina overgezwommen en hadden de veerboot van den linker- naar den rechteroever gebracht. Zij is thans naar Foca medegenomen. In het gevecht bij de huizen op den linkeroever geraak ten deze in brand; velo ontploffingon daarbij be wezen dat een niet onbelangrijke voorraad patronen aanwezig was. Het verlies der troepen bedroeg 1 officier zwaar en 3 man licht gowond. De opstan delingen verloren een 40-tal dooden en meer dan 60 gewonden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2