DAGBLAD. N°. 6760. Dinsdag £8 Februari. A0. 1882. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.19. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTE STIES t Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groeiers letters naar plaatsruimte. Yoor bet incassee rt a buiten de atad wordt 0.10 berekend. Morgen wordt een aanvang gemaakt, met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal Dec.Febr. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. STADS-B ERICH TEN. Vergadering van den Gemoeuteraad van Lelden, op Donderdag 2 Maart 1882, des namiddags le twee uren. Funten Ier behandeling 1*. Onderzoek van de geloofsbrieven van het benoemd lid van den Gemeenteraad, Mr. N. K. F. Land. 2*. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882. Kosten van het huis van bewaring enz. (27 en 34). 3°. Voordracht tot wijziging van het tarief voor de tolhef fing aan den Rijnsburgervliet. (29 en 35) 4°. Idem betrekkelijk (het rooien van een boom aan den Stationsweg. (30) 5°. Verzoek van de Leidsche Duinwalermaatschappij om duinwater te leveren aan de ingezetenen van Kat wijk. (31) 6°. Idem van P. J. De Jong tot het doen rooien van een boom aan den Heerensingel. (32) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1881 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oudeman nen- en Vrouwenhuis. (33) 8°. Voordracht betrekkelijk de verbinding van de Stede lijke Gasfabriek met den Hollandschen IJzeren Spoor weg. ('271, 23, 28 en 36) 3JEIBJSW, 27 Februari. Heden had ten raadhntze alhier de openbare aanbesteding plaats tot het dempen en rioleeren der Binnen vest gracht langs de bnitonsociëteifc van Amicitia enz. met verdere aanbehoorendo werkzaam heden, waarvan als laagste inschrijver aannemer is geworden de heer S. Van Leeuwen, timmerman en aannemer alhier, voor de som van 5990. De hoogste inschrijving bedroeg 10869. Hedennamiddag ontvingen we per Eogelscbe mail de Indische bladen van 19 tot en met 23 Januari. Door eeno door den voorzitter der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde benoemde Commissie, bestaande uit de heeren R. C. Affour- tit, J. H. Reeling en A. Glijm de Vos, is,voorde eerste maal, esn Cerficaat lste Klasse toegestaan aan „Slaeagnus Frederiei variegata," ea een Cer tificaat 2de Klasse aan „Daphniphyllum Roxbnrghii elegantisima," als nieuwe, direct van Japan inge voerde planten aoor do firma Ph. F. Von Siebold, te Leiden. De eerstgenoemde werd door de Com missie omschreven als sierlijk en standvastig, hel der gondbontbladsrig, verreweg de fraaiste in haar soort; een plant, die in dea handel gewis grooten opgang zal make*; terwijl zij de laatstgenoemde beschreef als een ;plant, die eeno zeer schoone bij drage zal zijn voor do zoogenaamde harde, groen- blijyende koudekas- of oranjerioplanten. De afdeeling Lisse der Algemeene Vereeni- ging voor bloembcRen-cultuur is voornemens op Zaterdag 11, Zondag 12 en Maandag 13 Maarteen Tentoonstelling te houden van bloeiende bol- en knolgewassea. By de heden aas het magazijn van militaire .kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam gehouden aanbesteding van 200G kampementsdekens, in 2 perceelen, waren de volgende inschrijvingen ont vangen: Van Dooren Co. te Tilburg voor ƒ6.50, J. Scheltema Jzn. alhier voor 5.57, J. C. Zaal berg Zn. alhier voor ƒ5.28, Jan Zuurdeeg Zn. alhier voor ƒ5.15, Jules Regout Co. te Maas tricht voor ƒ5.16 en 5.75, Gebr. VanWjjk&Co. alhier voor 4.97. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 35, 19, 3.90 en 1.90; de laagste 35, ƒ19, 3.80 en ƒ1.90. De gemeenteraad van Delft heeft goedgekeurd het voorstel van B. en Ws. tot wjjziging van het tarief van het telgeld, geheven wordende voor hot gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen den Leid8chendam en Leiden. Naar het Vad. meldt, heeft de IJsel-stoom- trammaatschappij van hare zijde een bewijs van hare bijzondere ingenomenheid met den burgemeester van Voorschoten willen geven, door den dag van zijn jubileum uit te kiezen voor het begin van het werk, dat voor Voorschoten van zoo groot belang is. Dien dag zouden de eerste rails van de nieuwe lijn Leiden-Voorschoten-'Wa6senaar (een deel van het groote net der Maatschappij) op plechtige wijze gelegd worden, om aldus de herinnering van den aanleg van het voor Voorschoten zoo gewenschto communicatiemiddel aan het feest van het gevierd gemeentehoofd te verbinden. Dat die eerste rails een goed begin zullen zijn, blijkt daaruit dat do Maatschappij alle maatregelen heeft genomen om de lijn Leiden-Voorschoten-Vassenaar reeds met 1 Augustus voor het verkeer open te stellen. Blijkens een mededeeling van dr. Rogge in den Spectator bezit de Amsterdamsche bibliotheek sedert ©enigen tijd een exemplaar van den uiterst zeldzamen eersten druk van „Nic. Witsen's Noord en Oost-Tartarije." Amst. 1692. Mij is, zegt de heer Rogge, van dien druk nog maar een exemplaar bekend, dat, vroeger in het bezit van den boek handelaar Martinus Nijhoff, thans berust in de kei zerlijke bibliotheek te St.-Petersburg. De heer Gebhard zegt wel in zijne bekroonde prijsverhan deling over Witsen, dat Leiden een exemplaar bezit, maar dit is onjuist. Frèd. Muller heeft den lsten druk wel gezien en beschreven, maar nooit in zijn bezit gehad. Schuilt ock som» ergens hier te lande nog een exemplaar? Door wijlen mevrouw De Leeuw, geb. M. C. Hackstroh, is aan de diaconie der Herv. gemeente te Katwijk a/Zee een legaat vermaakt van ƒ3000. Uit het verslag der Rotterdamsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijdere voor Zuid-Holland, uitgebracht in de Zaterdag-middag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering, blijkt dat van 1861 tot 1881 in de inrichting verpleegd werden 37,174 patiënten, waar van 23,713 uit Rotterdam en 13,461 inwoners van andere gemeenten. Het cijfer der patiënten steeg in 1881 tot 2892, of 234 meer dan het vorig jaar. Bij deze vermeerdering van hulpbehoevenden daalde echter het cijfer der contributiën met 99.50, doch legaten en giften vloeiden in ruimer mate toe dan het vorig jaar. Drie legaten werden ontvangen, als: één van 2000, één van 500 en één van ƒ3000, en aan giften te zamen 1120.29. De gemeente besturen van Kralingen, Lekkerkerk en Siiedrecht hebben voor 1882 nieuwe subsidiën toegezegd, waar door dit cijfer met 100 stijgt. Uit het verslag van den geneesheer-directeur, dr. J. EL De Haas, blijkt o. a. nog dat op de kliniek 153 groote kunstbe werkingen voorkwamen. In 1881 werden 115 lijders in de inrichting opgenomen en vertoefden daar 4461 dagen. De rekening bedraagt in ontvang en in uitgaaf 28,629.92j, sluitende met een batig saldo van 471.76. De Dnllert-stichting is thans tot stand gekomen. Mr. C. H. Henay heeft als executeur-testamen tair de statuten der stichting volgens den laat- sten wil van dea erflater opgemaakt en tot cura toren zijn benoemd de heeren mr. E. H. Karsten, H. H. Beyers, mr. J. W. Staats Evers en J. W. Guerin. Men zegt dat meer dan 750 aanvragen om in het genot eener „preure" (die minstens 250 'sjaars bedraagt) te worden gesteld, zijn ingekomen. Yoor zoorer bekend is, is de gemeente Twisk in Noord-Holland tot nu toe de eenige ge meente in oils laad, die gebruik heeft gemaakt va* de bevoegdheid, toegekend bij art. 2 al. 2 der drankwet, nl. ora voor te stellen een verlaging van het maximum der volgens art. 2 in een gemeente te verleenen vergunningen. De gemeente telt 832 inwoners en het wettelijk maximum der te verleenen vergunningen bedraagt dus drie; do gemeenteraad heeft echter aan den Koning voorgesteld het maximum tot op 2 te verminderen. Het Staatsblad bevat in N". 38 een koninklijk besluit betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1882. Zjj bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het opgelegd aandeel voor elke provincie is: Noord-Brabant 1207, Gel derland 1306, Zuid-Holland 2087, Noord-Holland 1913, Zeeland 545, Utrecht 519, Friesland 934, Overijsel 770, Groningen 706, Drente 336 en Lim burg 677 manschappen. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-avond van Marseille; de „Madura" vertrok Zaterdag van Batavia en do „Pollux" van Nieuw-York naar Amsterdam; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Aden; de „Maas", van Nieuw- York, is gisteren te Brouwershaven aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Maart a. s., aan H. A. Syp- kens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 4de kl.; - benoemd tot 2den luitenant-magazijnmeester bij den staf van hot wapen der artillerie, den magazijnmeester der art. (geen officier zijnde) J. Jochem, werkzaam bij het departe ment van oorlog; - le. aan Ph. Lovis, eervol ont slagen portier bij 's Rijks gieterij van bronzen ge schut, een pensioen toegekend ten bedrage van 77 'sjaars en zulks met ingang van 1 Januari 1882; 2°. genoemden Ph. Lovis hersteld in het volle genot van het hem vroeger verleende militair pensioen ad 100 'sjaars, mede te rekenen van 1 Jan. 1882. Gemengd Nieuws. De aandacht onzer lezers wordt geves tigd op de soirées, welke de beide volgende avonden in de Stadszaal zullen gegeven worden door hot Tyroler zanggezelschap van den heer J. Schöpfor, uit Pusterthal, hier van vroeger reeds niet onbekend. Verleden jaar o. a. zorgde hij er voor dat den bezoekers eenige genoeglijke avonden verschaft werdeD. Blijkeis berichten uit Amsterdam, Alk maar, Steenwijk enz. moet zijn gezelschap ook ditmaal daartoe uitnemend in staat zijn. Uit den Zoeterwoudschen singel tegen over het Plantsoen is gistermorgen opgehaald het in verren staat van ontbinding verkeerende lijk van zekeren Van E., die reeds sedert acht weken spoor loos verdwenen was. Het lijk werd oader toezicht, der politie naar het drenkelingenhuisje vervoerd. Met handwagen en al geraakte heden morgen buiten de voormalige Hoogewoerdspoort een persoon te water; hij werd echter door eenige voor bijgangers spoedig uit de moddersloot gered. Op het Loo en te Apeldoorn is onze Koning veel gemeenzamer dan in de residentie^ zooals op een klein plaatsje ook van zelf spreekt. Yan daar heeft Z. M. ook den mooi gekleeden jager medegebracht, die tegenwoordig altijd op den bok naast den koetsier van het koninklijk rijtuig zit» De man was brievenbesteller te Apeldoorn en al» oud-Indisch soldaat met de Atjeh-medaille versierd. Op zekeren dag dat hij in de uitgestrekte gemeente Apeldoorn aan het brievenbestellen is, wordt hij door een zware regenbui overvallen. Zoo ontmoet hem het koniaHijk rijtuig; waarin Z. M. de Koning en generaal Verspijck zaten. De Koning ziet den doornatten brievenbesteller en roept hem aan. Deze maakt front en antwoordt op de vragen, die de Koning hem doet. „Stap maar in", zegt Z. AL einde lijk, „dan zullen we je w.el brengen waar je wezen moet." En zoo bestelt de man de brieven, gereden

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1