LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6759. Maandag £7 f ebruari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Ld den per 8 maanden.f L10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.65. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, nitgegeven. FB1JS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor bet inctsaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. lEiarai, 25 Februari. Gedurende de tweede helft der maand Januari zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: A. Van der Lof, Alkmaar; mej. G. W. Temtus, wed. De Boe, wed. Pletting, Van Koten, mej. A. M. Harmsen, mej. J. D. Van der Heiden, mej. C. Holst, Duikers, Monnik, Amsterdam; Roggeband, A. De Haas, Arnhem; L. Paddenburg, Dordrecht;mej.M. De Mercie, mej. Hooff, mej. T. Langerak, C. Starren- burg, C. M. Hofkes, VGraveahage; mej. A. P. Van Aken, Hazerswoude; Van Egmond, Oegstgeest; Goemans, Hoorn; T. Verschie, mevr. H. C. Van Alphen, Leiden; Bens, Leiderdorp; J. Borg, Maas tricht; J. Ciere, Rotterdam; W. Timmermans, Rijn- saterwoude; C. J. Jansen, Utrecht; A. Tninenburg, Vuren; W. K. Huidecoper, Zeist; J. Landberg, niet vermeld. BriefkaartenP. Wiedijk, S. W. De Bruyn, AmsterdamC. M. Hof kus, J. M. d. Bosch, M. Lubbers, Den Haagmevr. N. Rombouts, Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van Gl—78 volwassen personen en van 9—12 kinderen. Naar het Rott. Nbl. verneemt, is het den heer W. Van Zuylen mogen gelukken zich het uitsluitend recht van opvoering in ons land te ver zekeren van eon nog geheel nieuw tooneelwerk van den hier reeds populair geworden schrijver G. Von Moser, getiteld„Reif von Reiflingen", in 4 be drijven. Het stuk moet te Weenen nog voor het eerst worden opgevoerd en reeds is het hier ter vertaling, zoodat men wel raag zeggen dat door den ijverigen directeur iets nieuws voor zijn reper toire is aangewonnen. Het nieuwe blijspel moet een vervolg zijn op „Krieg im Frieden" (Inkwartiering). Te Rotterdam heeft een vergadering plaats gehad der houders van „2-pcts. hypothecaire obli- gatiën ten laste der Daitsch-Hollandsche Bouw maatschappij", waarop aanwezig waren 9 obligatie houders, vertegenwoordigende 119 obligatiën. Voor zitter was de heer R. Rudlof Grübs, een der ge delegeerden, die een voorstel deed tot conversie der nog in omloop zijnde obligatiën. De houders van 68 obligatiën verklaarden zich in beginsel voor de conversie, terwijl zich die van 51 van stemming onthielden. Verder werd besloten de Rotterdamsche Bank to machtigen de resthypotbeek van circa M. 450,000, die nog voor de in omloop zijnde 199 obligatiën ton haren name is ingeschreven, teroyeeren en décharge te verleenen aan de Rotterdamsche Bank en de gedelegeerden voor de door hen ten opzichte van deze leening gevoerde administratie en vertegenwoordiging der obligatiehouders. In den loop der discussiën werd verder door den heer R. Rudlof Grübs geconstateerd dat hij zijn proces tegen de Rotterdamsche Bank onvoorwaardelijk had inge trokken, alsmede alle door hem gelegde arresten had opgeheven. De sergeant Nijenhuis van het regiment gre nadiers en jagers is aangewezen om in den loop der volgende maand een detachement suppletie troepen van Harderwijk naar Curacao over te bren gen. Die sergeant zal daarna zoo spoedig mogelijk naar zijn regiment terugkeeren. De Belgische gezant bij ons hof, baron d'Ane- than, heeft jl. Maandag een diner gegeven ter eere van den Belgischen componist van „leCapitaine noir", den heer Jos. Mertens. Ook eenige leden van het corps diplomatique namen aan den maaltijd deel. De opbrengst van 's rijks middelen over de eerste maand van dit jaar is, in vergelijking met de eerste maand van het vorige, reed6 f 309,121 gestegen, en dat niettegenstaande het successierecht ruim f 157,000 minder heeft opgebracht. De toe neming openbaart zich in alle overige onderdeelen van ons belastingstelsel: bij de directe belastingen, voornamelijk in het personeel on de patenten, bij de invoerrechten, de accijnzen, die gezamenlijk f 212,851 meer hebben opgebracht, de zegel- en registratierechten (gezamenlijk meer f 152,000), de posterijen en rijkstelografen en de loodsgelden. Uit de statistiek van ééne maand zijn geene gevolg trekkingen te maken. Yervroegde betalingen, open water en meer andere omstandigheden kunnen daarop van invloed zijn. Dat de opbrengst, hoewel hooger, nog altijd ver beneden de raming is gebleven, be hoeft nauwelijks vermeld te worden. De eerste maanden des jaars brengen neoit hun Via der raming op; de laatste maanden des jaars daarentegen altijd meer. Het proefnummer is verschenen van „De Turf- en Steen-industrie", Nieuws- en Advertentieblad; uitgevers Hofman en Stellingwerf! Ce., te De- demsvaart. In N*. 35 der „Haagsche Penkrassen" be handelt de heer J. A. De Bergh de verkoop- quaestie van het Gemeentebadhuis, het Scheveningsche tolhuis bij de Banka-straat, het „Hotel Beau-Séjour" in het kwartier „Duinweide", den aanleg van een nieuwe straat in dat kwartier en de Fontein aldaar. BUITENLAND. Frankrijk. De „Figaro" zegt dat de minister van justitie Humbert bijna zijn ontslag zou hobben genomen. Hij en De Freycinet waren tegen hot opheffen van de onafzetbaarheid der magistraten, terwjjl de overig© ministers er voor waren. Grévy zou tusschenbeide gekomen zijn en een nienwo crisis hebben voorkomen. Het resultaat van eene bijeenkomst van de directiën der spoorwegen en den heer Varrey, minister van openbare werken, is, dat de Staat zich verbiudt geene spoorwegen in de eerste vijftien jaar te koopen na dat tijdsverloop zal het materieel eigendom van den Staat zijn. Dnitschland. Aan de „Külnische Zeitung" schrijft men uit Ber lijn „In de hooge politieke kringen gelooft niemand aan een onmiddellijk ophanden zijnden oorlog, maar onder het volk hoort men overal de meening uiten dat wij oorlog krijgen met de Russen. Men wordt aan het jaar 1848 herinnerd, toen vele Berlijnsche familiën met haar zilverwerk de vlucht namen, om dat de Russen kwamen. De Russen dachten toen niet aan oorlog, en als zij er nu wel aan denken dan staan toch nog vele hinderpalen aan de uit voering in den weg. Het is wel niet te voorzien, hoe Oostenrijk en Rusland hunnen strijd over de hegemonie der Slaven op het Schiereiland van den Balkan vreedzaam zullen bijleggen. Dat hadden do staatslieden moeten bedenken toen zij Oostenrijk, in strijd met de waarschuwingen der bedachtzame dagbladpers, tot het binnenrukken der Tnrksche provinciën drongen. Volgens de te Berlijn ontvangen Russische dagbladeD, heeft de Russische regeering aanzienlijke bestellingen bij de gevreerfabrieken te Tula gedaan. Tegen de verwachting van velen heeft dat bericht echter in de bevoegde kringen dier hoofdstad volstrekt geen opzien gebaard, en wel omdat men ten volle overtuigd is, dat Rusland, alleen om zijnen wapenvoorraad op geregelden voet van vredo to houden, belangrijke leemten moet aanvullen. Poi-tugal. De zoo dikwijls ter sprake gebrachte verecnigiDg yan Spanje en Portugal, of alliantie tusschen die twee koninkrijken van het Iberische schiereiland, is weder hot onderwerp geweest van een motie, welke door den heer Barbosa in de Portugeesche Kamer van Afgevaardigden werd voorgesteld. Hij wil nl. dat het Parlement de wenschelijkheid van die alli antie uitspreke, en wel óp grond: 1°. dat beide natiën vereenigd geene aanvallen van buiten zonden behoeven te vreezen2®. dat zij dan in staat zouden zijn om hare wederzijdsche legermachten en vloten te verminderen; 3°. dat Lissabon en Oporto de voornaamste middelpunten van het verkeer met Brazilië en de Zoid-Amorikaansche Republieken zonden worden. Groot-Britonnië. In hot Hoogerhnis verlangden de lords Lansdowne en Derby verdaging van het onderzoek omtrent de werking der lersohe landwet. Markies Salisbury verklaarde dat Gladstones voorstel wezenlijk den toestand wijzigde. Het voorbeeld mocht niet gesteld worden dat het Lagerhuis de handelingen van het Hoogerhuis te niet deed. Hij kon daarom niet in een uitstel toestemmen. De heer Granville zeide dat Gladstones voorstel niet ten doel had een votum van blaam tegen het Lagerhuis, maar alleen strekte om staking der werking van de landwet te ver hinderen, ten einde ernstige politieke gevolgen en gevaren voor Ierland af te wendon. Zonder stemming werd daarop de commissie van onderzoek benoemd. -- In het Lagerhuis heeft de minister Dilke gisteren verklaard dat, zoo do Fransche Kamers het voorstel betreffende do meest begunstigde natie aannemen, het tegenwoordig handelstractaat tot 15 Mei zal verlengd worden. Anders komt Dinsdag a. s. yoor Engeland het algemoen tarief in werking. De heer Gorst is van plan in het Lagerhui» de Cetewayo-quaestie ter sprake te brengen en een motie in te dienen ten gunste van de invrijheid stelling van den Zoeloe-vorst. Rusland. Volgens berichten uit Peking heeft do party daar de overhand gekregen, die den vrede tusschen China en Rusland bewaren wil, overtuigd dat Rusland zoo gemakkelijk grooto troepenafdeelingen langs de Chinee8che grenzen kan samentrekken, dat het be houd des vredes inderdaad in China's belang is. Aan het hoofd van die partij staat prins Gun-Zin- Wan, die in 1860 het tractaat van Peking met graaf Ignatief onderbeekende. Dat alles neemt niet weg dat er aan de grenzen nog dikwijls botsingen voorkomen. Van nogal ernstigen aard was er eene, waarbij Russische Kirghizen door Chineesche solda ten, onder aanvoering van officioren, waren over vallen en uitgeplunderd. Aan geld en'vee was hun voor 230,000 roebels ontnomen en bovendien waren 14 vrouwen en 6 kinderen geroofd. De oorzaak was hierin gelegen dat de Kirghizen hun vee op Chi- neesch gebied lieten weiden, maar dat geschiedde reeds jaren lang en elk jaar werd voor dat recht eene vrij belangrijke som betaald. Omtrent het Peterburgsche proces wordt bericht dat twee der beschuldigden niet konden verschijnen wegens ziekte. Zes hebben een advocaat gekozen, vijf, waaronder de drie vrouwen, weigerden een verdediger. De vrouwen verschenen in het zwart gekleed. Voor den president lagen op een tafel ontplofbare zelfstandigheden, helsche machines en proclamaties der nihilisten. Het hof bestaat uit vier senatoren, de jury uit drie personen. Marktberiohten. Leiden, 25 Febr. Heden aangeroerdTarwe 10 hectoliter. Win tertarwe 12.— a 13.Mindere soort 7.— a7.50. Zemertarwe 9.a 11.Rogge 8 H. L. Winterrogge 8.a 8.50. Zoraerrogge 7.a 7.50 Gerst 12 H. L. Zomergerat 5.50 a 6.Chevalier-gerst 6.60 a 7.Haver 16 H. L. Zware'Haver 5.a ƒ5.60. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Duivenboonen 5 bectoL 8. a 8.50. Paardenbooncn 5 hectol. 7.50 a 8.25. Boter3G20 kilogr., late qnalit. l/4 vat 82.a f S8. 2de qnalit. 1/4 vat 74.a 80.Boter late qnalit. per kilogr. 2.05 a ƒ2.20, 2de qnalit. per kilogr. 1.82% a 2. Lange Zwarte Tnrf 2000 dabb. hectol., 0.22 a ƒ0.26.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1