1880." Men hoopt den lsten Sept. e. k. dit gedenk- teeken, in dem gerei rai het „Huis ran Gremer' aan het Velperplein, te kannen onthullen. Gisteren is van Botterdam naar Afrika's "Westkust vertrokken het nieuw gebouwde stoomschip ,De Afrikaan", voor rekening van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap. Nog geen drie jaren zijn er verloopen sedert den val der Afrikaansche Handelsvereeniging, en reeds heeft de Dieuwe Maatschappij een eigen stoomschip in de vaart! Wel een bewijs, dat onder kundige leiding de handel op Afrika een goede zaak is! (N. R. C.± Door den minister van koloniën zijn F. Murray, Th. Bijdebeek en A. Onweleen, werklieden afkom stig van de inrichting der Nederlandsehe Stoom bootmaatschappij te Rotterdam, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als machino-epsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia. De 2de luitenant O. D. Yan Diepenbrngge, van het 3de reg. huzaren, heeft non-aet. aangevraagd. Z. M. heeft aan dr. A. Yrolik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van curatoren van de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de deor hem in die betrekking bewezen diensten, en in het college van curatoren van voormelde rijks-universiteit be noemd: tot voorzitter, het lid mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, en tot lid, mr. S. Visse ring, oud-minister van financiën. [Reeds in een ge deelte van ons vorig nommer vermeld]; - op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de na te melden auditeur en officieren bij rustende schutterijen: in Zuid-Holland, 3de bataljon, aan L. W. C. Yaros- siean, als kapt.: 4de bat., aan mr. A. H. Brandt, als auditeur bij den schuttersraad; en bij de rus tende schutterijen benoemd: in Zuid-Holland, 2de bat., tot 2den luit. L. A. T. Binnendijk, thans schutter; 3de bat., tot kapt. A. M. FinkeDflügel, thans 1ste luit.; tot lsten luit. F. Yan der Breggen Wzn., thans 2de luit.; tot 2den luit., H. H.Kloot, thans schutter; 4de bat., tot auditeur mr. S. Mole naar, thans 2de luit.tot 2den luit. A. J. C. Spruyt- benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats de gemeente's-Gra- venhage, G. C. Yisser Jz., cand.-notaris aldaar; - den resident van Palembang P. F. Laging Tobias benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, ter belooning van zijn moedig en be leidvol optreden bij de ontdekking en verijdeling van de samenzwering in genoemd gewest, in Juli en Augustus 1881- met ingang van 1 Maart a. s., benoemd: tot hoofdingenieur van den waterstaat der 1ste kl. L. J. Du Collide Muller, thans hoofd ingenieur der 2de kl.; tot hoofdingenieur van den waterstaat der 2de kl. A. M. K. W. baron Yan Ittersum, thans ing. der 1ste kl.; tot ingenieur van den waterstaat der lste kl. R. O. Yan Manen, thans ingenieur der 2de kl.tot ingenieur van den waterstaat der 2de klasse A. Keurenaer, thans ingenieur der 3de klasse; tot ingenieur van den waterstaat der 3de klasse M. Galand, thans adsp.- ingenieur; tot adspirant-ingenieur van den water staat de civiel-ingenieurs R. H. Gockinga, W. K. Behrens en J. Nelemans. Gemengd Nieuws, De grooteren oader ons, die zich gis teren in de Stadszaal hadden bevonden, zouden zich zeker geamuseerd hebben, al ware het alleen maar om de pret, welke de kleinen hadden in de gedresseerde apen, honden en poneys van den heer Wery, welker kunsten en aardigheden telkens de hoorbare bewijzen van bewondering der vrijgood vertegenwoordigde jeugd uitlokten. De clown ver stond mede de kunst om het jonge gezelschap te vermaken, terwijl ook de toeren aan het zwevende rek en op den „loshangenden citherdraad" do aandacht voortdurend gespannen hielden, niet minder dan de tot slot gegeven pantomime, waarin betooverde schilderijen de hoofdrol vervulden en de zaal her haaldelijk in een algemeen gelach deden overgaan. Het gezelschap des heeren Wery zal bij bon, die het gistermiddag en avond bezochten, lang in goede herinnering blijven. Door schipper J. Wesseling is laatst leden Zaterdag op het Kagergat tijdens don storm, welke er toen woedde, met groot levensgevaar gored de bemanning, bestaande uit man, vrouw, drie kin deren en een knecht, van een mot steenen geladen Rjjnschuit, welke La zinkenden toestand verkeerde. Een aan krankzinnigheid lijdende we duwe te Delft wiafc eergisteravond in een onbewaakt oogenblik hare woning te verlaten en sprong in de gracht aan den Oostsingelzij werd echter gered. Een jager heeft op het strand te Blok zijl een zeeleeuw geschoten, waarschijnlijk door den hoogen vloed en stormweder verdwaald. Men schat zijn gewicht op rnim 126 kilo. De wed. J. Yerhoef in den Prins Alex- anderpolder onder Kralingen, wier man bij het spoor wegongeluk in het vorig jaar bij Rotterdam is omgekomen e® die de haar aangeboden som van f 6000 van de hand heeft gewezen, heeft thans van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij de f 10,000 ontvangen, die zij als schadeloosstel ling geëischt had. In N*. 6 van het „Tijdschrift voor Geneesk." leest men: Het cijfer der zelfmoorden bedroeg in Frankrijk in 1881 6500. In 1851 be droeg het 1 op 9835 inwoners, tegen 1 op 5461 in 1881. Yolgens oen uit Nieuw-York ontvangen telegram kan er tusschen 22 en 24 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Noord- Engelsche en Noorweegsche kusten, vergezeld van regen, sneeuw en harden wind van het Z.-W. tot Noord. Een troep bedevaartgangers van Mekka verschrikt door de verschijning der cholera, was naar het kanaal van Suoz gevlucht, op ongeveer 62 kilometer afstand van do stad van dien naam, en aarzelde geen oogenblik om hot kanaal over te zwemmen. Aan de andere zijde echter bevond zich een sanitair cordon van Egyptonaars, die overeen komstig hun consigne oen geweervuur opendea op de zwemmers, dat door de bedevaartgangers, die nog op den vasten wal waren gebleven, werd be antwoord. Na een nnr strijdens, waarvoor zelfs een stoomschip moest stoppen, deinsden de bedevaart gangers af, zoodat do quarantaine werd gehandhaafd. Yoor het hof van assisos van de Seine stonden terecht vrouw Laurent en har9 dochter, beiden fatsoenlijke vrouwen uit do burgerklasse; uit wanhoop over den dood van hare gehuwde dochter en zuster, dien zij weten aan de vroed vrouw Turpinot, welke de overledene bij hare be valling had bijgestaan, hadden zij vitriool gekocht en dat de vroedvrouw over het hoofd gesmeten. Deze werd vrecselijk gewond en is bovendien geheel doof geworden. Het bleek dat mme. Turpinot on schuldig was; de moeder en dochter hadden haar valsch beticht en hadden in een aanval van rade loosheid haar misdrijf gepleegd. Yrouw Laarent werd tot 2, hare dochter tot 3 jaren gevangenis straf veroordeeld. Toen het vonnis werd voorgelezen riep het meisje: „veroordeel mjj tot 5 jaren;mijne moeder is onschuldig!" Te St.-Barthélémy-le-Pininde omstre ken van Tournon, in het Fransche departement Ardèche, zijn de echtelieden Maisonneuve op den zelfden dag kort na elkander overleden. Zij waren in November 1806 oak op denzelfden dag geboren on hadden, vroeg getrouwd, met elkander het ge lukkigste leven geleid, tot het laatste toe van de zorgen hunner vijf kinderen omringd. F. Waschauer, de 21-jarige Oostonrijk- sche soldaat, die zich heeft aangegeven als de moorde naar der vier jaren geledon in hare woning te "Weenen dood gevonden Katharina Ballogh, is naar Weenen overgebracht en heeft zijne bekentenis daar voor den rechter van instructie herhaald, onder bijvoe ging van zoovele bijzonderheden en een beschrijving van de kamer der vermoorde vrouw, dat aan de juistheid zijner verklaringen bijna niet meer getwij feld kan worden. De verdediger der indertijd wegens moord veroordeelde Katharina Steiner, dr. Neuda, heeft van haar nit bare gevangenis eene volmacht ontvangen om hare belangen waar te nemen en reeds een verzoek om revisie van haar proces ingediend. Esther Pay is schuldig verklaard aan den moord van do kleine Georgine Moore. Yóór een paar dagen werd te Naugard een gevangene, die de vlucht wilde nemen door zich van uit zijn cel langs een goot te laten afglij den, door een op post staanden schildwacht dood geschoten. Mevr. Scoville, Guiteau's zuster, heeft aan mevr. Garfield een aandoenlijken brief geschre ven, waarin zij haar vergiffenis vraagt voor haren „verdoolden krankzinnigen broeder." Een te Hamburg wegens een onbedui dende zaak terechtgestelde zeeman heeft in een oogenblik van gewetenswroeging de bekentenis ge daan, dat hij vóór 10 jaren op aansporing van zijn kapitein een Deensch schip bij Kaap Hoorn in brand gestoken heeft en te dier zake, door een valsch getuigenis, een ander matroos tot 15 jaren tucht huisstraf heeft doen veroordeelen. Bij onderzoek is dit beweren juist gebleken en de man is reeds aas de Deensche regeering uitgeleverd; de onschuldig veroordeelde heeft natuurlijk zijn vrijheid herkregen. KOLONIËN. BATAYIA, 18 Januari. Bjjna alle suikerondernemingen, geholpen door buitengewoon gunstig weder, hebben in 1881 voor- deeligen oogst gemaakt; meerdere fabrieken ver kregen 90, eenige zelfs 100 picols suiker gemiddeld per bouw aanplant; onder de laatsten komt een zoogenaamde vrije onderneming voor. In het begin van de campagne had men, vooral in het westelijk gedeelte van Java, met een moei lijk te verwerken sap te doen, vermoedelijk wegens den minderen graad van rijpheid van weelderig op geschoten riet. Toen echter de oost-moesson ten volle wa3 ingetreden, verkreeg men algemeen sap van betrekkelijk zuiver gehalte, dat zich gemak kelijk liet verwerken. Zij, die zich het chloorcalcium-procóde van den heer Eydman hadden eigen gemaakt, ondervonden moestal wederom daarvan een goede uitwerking. Op eenige fabrieken verkreeg men suiker van buiten gewoon zuiver gehalte, zoodat daar veel ingenomen heid met het procédé bestaat. (I. O.) Naar men verneemt, zal de voorgenomen reis van bet lid van den raad van Ned.-Indië mr. Der Kinderen, naar Celebes en de Molukken, eerst op het laatst van de maand April of in bet begin van Mei plaats hebben. De Chineesche kassior van het agentschap der Javasche Bank te Samarang is in verzekerde be waring genomen. Hij wordt beschuldigd een som van f 4400 uit de kas der Bank ten eigen bate te heb ben gebruikt. Het geld is echter terugbetaald. Yolgens het cholera-rapport zijn in de maand October te Batavia aan die ziekte overleden 264# personen, waaronder 77 Europeanen; te Soerabaia 6504, waaronder 91 Europeanen. Het totaal over- ledenon aan die ziekte in geheel Ned.-Indië in die maand bedraagt 14,167 personen. De koorts-epidemie is volgeDS de laatste rapporten werkelijk verminderd. Op ultimo December waren in de residentiën Batavia en Krawang respectievelijk onder behandeling 3569 en 2216 personen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: EeD 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den klerk op het res.-bur. te Palembang, H A. Van Bameveld. Ontslagen: Eervol, uit zijne betrekking, w. ziekte, de 3dc commiae op het bureel van den ads.-res. van Groot-Atjeh, W. Th. Mensinga. Benoemd: Tot ads.-res. van Bangil (rea. Pasoeroean), J. W. l'h. Te Mechele*; tot ing. lste kl. S. Karsten; tot on derwijzeres 2de kl. B. H. J. Scberer eu E. C. J. C. Graadt Van Roggen; tot 4Jcd comm. op het bnr. van den ads.-res van Groot-Atjeh, C. V. Barthelemijtot ouderwijzers 3de kl. W. Grondijs, P. Prios, R. A. Schoonhoven, R. Smit en J. Poetsma. Ontheven: Eervol, de tijd. hulponderwijzeres H. E. A. 11. De LaDnoy. Geplaatst: Als lste hHlponderw. aan de openb. lag. school te Amboina, H. C. De Vletter; aan de op. lag. school tc Cheribon, M H. Borger; als lste hulponder wij zerea aan de op. 2Je lag. meisjesschool tc Soerabaia, E. C. J. C. Graadt Van Roggen; als hulponderw. aan de op. lag. school te Koepang (Timor), W. Grondijs, te Meuado P. Prins, te Poerbolinggo (Baojoemas) R. A. Schoonhoven, te Amboina R. Smit, te Blitar (Kediri) J. Poetsma. Overgeplaatst-: Van de op. lag. school te Amboina, als hoofdonderwijzer naar de te openen op. lag. school te Goron- talo (UeDado) de onderw. 2de kl. A. Yan Nieuwenhnyzen. Bij de in- cn uitvoerrechten en accijnzenGeplaatst: te Batavia, D. C. Visser, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van verificateur 4de kl. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlef, wegeus 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, naar Eoropa, aan den l9ten luit. der inf. J. M. HenniDg; naar Nederland, aan den lsten luit. der inf. S. Braadon. Bevorderd: Tot kolonel bij de gsnie, G. E. V. L. Van Zoylen. Geplaatst: Bij het ode bat. inf. de lste luit. C. W. Van Suchtelea; bij het garn.-bat. van Atjeh de lste luit. E. K. A. De Neve. Overgeplaatst: Bij de intend, te Palembang, doonder- int. 2de kl. A. H. HofmaD, van die van Atjeh bij dei raad vam admin, van het subsistentenkader te Batavia, de kapt.-kwar tiermeester C. H. W. Boers, van de Ilde afd. van het dep. van oorlog; hij het hospitaal te SamaraDg, de off. van gez. lste kl. J. A. B. Masthoff, van het cordon tot tegengang der veepast van Java op zijn smalst; bij het 3de bat. inf. de kapt. D. Brakel, de lste luit. A. Van Veen en de 2de loit. G. C. De Groot, respect, van het 2de, 10de en 15de bat, bij het 12de bat.; bij het 14de bat. ,de 2de lnit9. C. Blaanw, C. A. Poults en H. F. T. Van Blokland, resp. van het lïds, de en 12Je bat.; hij het garn.-bat. van Sumatra's Westkust de lste luit. P. O. Van Galen, van het 16de bat.; bij het garn.-bat. van Atjeh de lste luit J. P. De Bordes, van het 14de bat.; bij de lste comp.- artillerie, de leto luit. J. P. Van Velthuyzen, van deödecomp. Departement van Marine. V e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den inspecteur over bebakening, ku9tverlichting eD loodswezen J. T. F. Brnyn en aan den lichtopz. lste kl. F. Legct. Benoemd: Tot inspecteur over bebakening, kustverlichting en loodswezen J. S. Van Drooge. Vergunning verleend: Om te repatriëcren aan den lnit. ter zee lste kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn van Borgh

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2