N#. 6756. Donderdag 23 Februari. A0. 1882. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. MUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Frweo per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEII: Yen 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^.' Grootere leiter» naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Qemengd Nieuws. De heer Charles E., prooorenr te Parijs, 62 jaar oud, een man van bijionder geregelde levenswijze en vaste gewoonten, is verleden Zaterdag zijne middagwandeling gaan doen en niet wederge keerd. Hij had eene groote som gelds bij zich, die hij, naar het schijnt, in het voorbijgaan ergens storten moest. Zijne vrouw, een ongeluk vreezende, verkeert in de diepste verslagenheid. Zondag 11. beknorde een werkman te Parjjs een vijftienjarigen leerjongen, George P., en toeu deze hem onbeschoft antwoordde, diende hij hem een oorveeg toe. Een oogenblik later keerde hij zich om en de kuaap bracht hem met eene puntige driehoekige vijl een diepen steek in den rug toe, zoodat men voor zijn leven vreest. De jeugdige moordenaar is onmiddellijk in hechtenis genomen. De djjk te Calais is door den storm ge broken over een lengte van meer dan 80 meter. De schade is zeer aanzienlijk. Te Haverhill bij Boston, in Massachu setts, zijn verleden Zaterdag-ochtend 73 gebouwen, waarin 30 schoenmakerijen en andere inrichtingen, afgebrand, waarvan de sohade op 2 millioen dollars geraamd wordt. Tweeduizend personen zijn dien tengevolge buiten verdienste, drie hebben het leven verloren en drie werden vermist. De pogingen der brandweer waren machteloos. Eene al te heet ge stookte kachel schijnt het onheil veroorzaakt te hebben. Intnsschen is men reeds den volgenden dag aan den wederopbouw begonnen. Een Italiaan, die eenigen tijd in Ame rika heeft gewoond, is op het denkbeeld gekomen om de petroleum-bronnen onder den Vesuvius, die volgens hem de uitbarstingen en aardbevingen ver oorzaken, af te tappen. Hij wil een tunnel, gaande door de basis van den Vesuvius, om aldus die bronnen te bereiken. Een gepensioneerd Oostenrijksch ma joor, Helle genaamd, die vijf jaren geleden in een stadje bij Krakau postdirecteur was, deed toen aan gifte dat aan zijn kantoor gelden ontvreemd waren, en hij besohuldigde daarvan een der brievenbestellers. Het einde dezer zaak echter was, dat Helle zelf drie jaren geleden veroordeeld werd wegens ver duistering van gelden en valsche beschuldiging. De jury verklaarde hem schuldig en hij werd veroor deeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, verlies van pen sioen en militairen rang. De veroordeelde kwam in cassatie, zijne straf werd tot drie jaren verminderd en hij moest in het najaar van 1880 naar het tucht huis gaan, zijne vrouw en drie minderjarige kinde ren in zeer behoeftige omstandigheden achterlatende. Thans, nadat Helle 17 maanden gevangen heeft gezeten, is aan het licht gekomen dat hij onschul dig is veroordeeld. De gelden, die hij verduisterd heette te hebben, waren toch ontvreemd door den besteller, dien hij had beschuldigd, in vereeniging met nog een besteller van hetzelfde kantoor. De advooaat van Helle heeft zich tot den keizer gewend om voor hem eene schadevergoeding te verkrijgen. BUITENLAND. FrankrUk. Uit Cairo wordt gemeld dat het te Weenen verspreide gerucht als zouden de Fransche en En- gelsche controleurs-generaal waarschijnlijk hun ont slag nemen, volkomen ongegrond is. De minister van binnenlandsche zaken heeft langs telegrafischen weg den) prefecten last gegeven om eventuëele pogingen van de uiteengedreven niet erkende geestelijke orden tot het herstellen van hun vroeger samenleven, te voorkomen. Yolgens de „Estafette" werd in 1881 uit Frankrijk voor 41,017,600 fr. aan gond uitgevoerd, waarvan 18,880,000 fr. naar Egypteaan zilver werd uitgevoerd voor 32,117,600 fr., waarvan 5,878,400 fr. naar Britsch Indië. Het „Journal officiel" deelt mede dat het adres tegen de speelbank van Montecarlo door den heer Paul Casimir Périer bij de Kamer is ingediend. Bovendien heeft de heer Henry Thompson, voor zitter der internationale commissie, welke de afschaf fing dier instelling beoogt, een onderhoud gehad met den minister-president De Freycinet - die reeds de quaestie van Frankrijke protectoraat over Monaco aan de rechtsgeleerde raadslieden van tijn departe ment ter overweging had gegeven en den heer Thompsom beloofde zijne ernstige aandacht aan de zaak te zullen wijden. Duitsohland. Twee dagen heeft het Pruisische Huis van Afge vaardigden besteed aan een debat over het zooge naamde geheime fonds, een post van 93,000 mark op de begrooting voor geheime uitgaven. De Fort- schritts-partij en do secessionisten namen, bij monde van de afgevaardigden Richter en Rickert, de ge legenheid waar om hunne grieven te luchten tegen de officieuse pers, welker kosten voornamelijk uit dit fonds bestreden worden. De heer Yon Bennigsen verklaarde dat de nationaal-liberalen voor dezen post zonden stemmen, niet als blijk van vertrouwen in de tegenwoordige regeering, maar eenvoudig om dat geene enkele regeering buiten zoodanig fonds kan. Hij nam verder akte van de verklaring der regeering, dat de officieuze bladen in de hitte van den verkiezingsstrijd soms inderdaad te scherp in hunne aanvallen geweest waren. De begrootingspost werd met 248 tegen 73 stemmen aangenomen; de tegenstemmers bestonden uit de Fortschritts-partij, de secessionisten, de Polen, een paar leden van het centrnm en één nationaal-liberaal. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Northcote onder toejuiching van de conservatieven aangekondigd dat hij Maandag het voorstel van den heer Gladstone om de aan de orde gestelde zaken te verdagen totdat de resolutie betreffende de Iersche landwet afgedaan zij, bestrijden zal. Hetzelfde Huis heeft gisteren met 307 tegen 18 stemmen eene motie van den heer Labouchere ver worpen om des heeren Bradlaughs zetel vacant te verklaren en eene nieuwe verkiezing uit te schrijven. De heer Bradlaugh trad hierop voor de tafel en las en onderteekende de eedsformule, verklarende dat hij nu den eed afgelegd had en zijn zetel wilde innemen. De voorzitter echter gelaBtte hem zich te verwijderen. De heer Bradlaugh gaf hieraan gevolg, maar nam toen niettemin plaatB, zoodat de voorzitter hem opnieuw moest verzoeken heen te gaan. De heer Bradlaugh gehoorzaamde. Lord R. Chnrchill moveerde nu dat de zetel voor Northampton vacant is, aangezien de heer Bradlaugh dien zetel zonder voorafgaande eedsaflegging ingenomen had. Op voorstel van den heer Gladstone werd het debat hierover verdaagd tot heden. De hertog van Albany en de prinses Helena van Waldeck zijn gisternamiddag op het Windsor- kasteel aangekomen. Oostenr.-Hongj. Monarchie. De militaire verslaggever der „Nene Freie Presse" meldt dat er Yrijdag in de omstreken van Koritvo een bloedige strijd heeft plaats gohad, die vijf uren heeft geduurd en waarbij vele manschappen gesneu veld en gewond zijn, waarna de opstandelingen over de grens van Montenegro zijn teruggetrokken, welk feit door de regeering is verzwegen. De opstande lingen hebben een bulletin uitgegeven, waarin ge meld werd dat zij, ter sterkte van 500 man, eene keizerlijke troepenafdeeling van 700 man bjj Kali- nowich hebben verslagen en 54 Oostenrijkers hebben onthoofd. Yoorts meldt het bulletin dat het leger der opstandelingen is verdeeld in zeven divisiën, onder aanvoering van notabelen. Rusland. De Regeermgsbode zegt: „Ten gevolge van de door generaal Skobeleff te Parijs gehouden rede voering, zijn onrustwekkende geruchten verspreid, welke allen grond missen. Dergelijke particuliere uitingen van personen, die daartoe vanwege de regeering niet gemachtigd zijn, kunuen natuurlijk geen invloed op den algemeenen loop onzer buiten- landsche politiek oefenen, en evenmin eenige ver andering brengen in onze goede betrekkingen met npburige Staten, betrekkingen welke gegrond zijn zoowel op de vriendschappelijke banden, welke de gekroonde hoofden dier Staten onderling verbinden, en op hun helder inzicht omtrent de belangen hun ner volken, als op de van weerszijden nauwgezette vervulling van bestaande verdragen." Het „Journal de St.-Pétersbourg" neemt boven staand „communiqué" van de Regeeringsbode over zonder eenige commentaar. - De „Petersburger Zei tang" geeft het verlangen te kennen dat Skobe- leffs uitingen vanwege de regeering zullen weder- legd worden. Het blad kan niet gelooven dat zulk een redevoering gehouden is, en meent er het voort brengsel van een opgewonden journalist in te moeten zien, daar het niet denkbaar is, dat een adjudant- generaal in actieven dienst dergelijke taal kan ge voerd hebben. - De „Hérold" drukt de redevoering woordelijk af en zegt, dat deze geen commentaar behoeft, daar zij den armelijken geestestoestand des generaals op de treurigste wijze aan den dag legt. - De „Nieuwe Tijd" zou het betreuren, indien Skobe leff ter zake zijner redevoering voor Rusland als generaal verloren ging. Op verzoek der keizerin van Rnsland zullen de koning en de koningin van Denemarken, hare ouders, andermaal naar Gatschina komen, misschien nog wel vóór de kroning te Moskou. Het gerncht liep dat de czaar op de jacht was vermoordhet bleek dat de berichtgever een officier van het huis des keizers was. Hij werd gearresteerd en men heeft in zijn woning een aantal voor hem bezwarende documenten gevonden. Turkije. De gezanten Tissot en Dufferin hebben een gelijkluidend mondeling antwoord gegeven op de nota der Porte van 13 Januari 11., waarbij inlioh- tingen gevraagd worden omtrent de bedoelingen van Frankrijk en Engeland ten aanzien van Egypte. In dat antwoord werd gezegd dat de rechtstreeksohe onderhandeling der nota van 7 Januari aan den onderkoning niet ongewoon was, maar overeen komstig tal van precedenten en dat daarbij uitslui tend Egyptes belangen en welvaart werden beoogd. De bewoordingen dier nota zelve, verklaarden de gezanten, leverden het bewijs dat Frankrijk en Enge land er nooit aan gedacht hadden de souvereins- rechten des sultans in Egypte te miskennen. Vereenigde Staten. Heden, 22 Februari, is het 150 jaar geleden dat George Washington, de voornaamste grondlegger van het gemeenebest der Yereenigde Staten van Noord- Amerika, te Virginië in hot graafschap Westmoreland geboren werd. Washington had een edele gestalte, het hart eens wijzen, den geest eens staatsmans en den moed oens vrijen burgers. Hij was een even liefderijk als groot en goed man, die zelfs bij smartelijke teleurstellingen en krenkingen zijn vader land onwankelbaar getrouw bleef. De hoofdstad der Yereenigde Staten, Washington, aan den linkeroever der Potomac en den rechteroever der Anacostia, draagt zijn naam.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1