LEIDSCH ÉSl DAGBLAD. S°: (>75G. Donderdag £3 Februari. A0. 1882, PRIJS DEZER COÜRAHT: Toot Leiden per 8 maanden.LID. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nummers.0.05. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. STADS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. W. VAN WINGEN, houdende verzoek om vergunning tot het houden en metten van varkens in het pand in de Spilsteeg No. 10; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informalièn de commodo et incomviodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27sten Febr. aansl., 's voormiddags ïe elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Februari 1832. E. KIST, Secretaris. LEI&ËW, 22 Februari. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad alhier zijn ingeleverd 883 stembiljetten, waar van er 13 van onwaarde werden verklaard, zoodat het aantal geldige stemmen 870 bedroeg en de volstrekte meerderheid 436. Gekozen is mr. N. K. F. Land met 488 stemmen. Op den heer P. J. Yan Hoeken waren er 360 uitgebracht, en verder op de heeren: H. G. J. Maas Geesteranus 5; dr. H. B. P. Kortman en J. Schoondermark ieder 2; terwijl 13 personen ieder 1 stom verkregen, t.w.D. C. Dros, mr. H. L. A. Obreen, C. C. De Bije, mr. J. A. F. Coebergh, Hans Tegelaar, H. J. Midden dorp, C. Yerra, L. Yan "Warmenhoven, T. P. Yi- ruly, Th. M. Roest, J. Kimmel, H. "W. F. Bakker en C. C. Tieleman. Prof. Kuenen van Leiden zal, naar het „Athenaeum" bericht, te Londen de aanstaande reeks van theologische lezingen houden, die bekend zijn onder den naam van „Hibbert-leotures." Uit de gisteren ontvangen Indische bladon blijkt dat de gep. kapt. Kauffmaun, thans te Sama- rang, alle beschuldigingen ontkent tegen hem in gebracht over mishandeling van dwangarbeiders in Atjeh. De schrijver van het tweede antwoord op de prijsvraag, uitgeschreven door de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, over de verschil lende veredelingswijzen, ingezonden onder de ken spreuk „Een enkele druppel" enz., en dat bekroond zon zijn geworden indien dat van den heer Otto- lander niet den voorrang verdiende, is, naar aan „Sieboldia" wordt medegedeeld, de heer D. G. C. Heldring, te Zeist, aan wien, overeenkomstig den wensck der beoordeelaars, als blijk van waardee ring, een geschenk, en wel een fraaie inktkoker, is aangeboden. Door dr. W. Gee6ink, pred. te Schipluiden, is voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) bedankt. Te Gouda is overleden de heer G. A. Muller, die, na uit Indië als kapitein teruggekeerd te zijn, te Gouda woonde en aldaar lid van den gemeenteraad werd. Hij was ook burgemeester van Hebendorp, Langcruigewijde en Papekop. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage kwam in behandeling het voorstel van den heer Stoel (Van Lifch), betreffende den aankoop van het Badhuis te Scheveningen, met het afwijzend preadvies van B. en Ws., alsmede het bod van den heer Burgers tot aankoop van het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Badhuis voor 5 ton of, zoo hij het dit jaar niet gestand mocht doen, het Badhuis in pacht te mogen bekomen tegen eene som van f 30,000 'sjaars. B. en Ws. stelden voor dit aanbod af te wijzen, als noch uit financiëele of anderen hoofde aan te raden. Beide voorstellen werden gelijktijdig in debat gebracht en lokten eene uitvoerige discussie uit, in den loop waarvan de voorzitter, namens B. en Ws., de redenen ontvouwde, die hen noopten tot afwijzing dor voor gestelde combinatie te adviseeren. Zij komen hierop neder dat do som van 1 ton voor de Renbaan beneden de waarde van die gronden werd geacht èn de aanbieders zich dekken willen door de Renbaan. Overigens was hij van oordeel dat de tijd voor nadere onderhandelingen verstreken was, hoe gezind ook om gevolg te geven aan een besluit van den Raad om opnieuw betrekkingen met den heer Stoel aan te knoopen. - Ten slotte werd een voorstel van den heer Yan Bel tot voortzetting der onderhande lingen met den heer Stoel, ter verkrijging eener hoogere som, verworpen; insgelijks is verworpen, met 18 tegen 16 stemmen, het amendement van den heer De Yries, tot bekoming van een hoogeren prijs en aannemelijker voorwaarden. Het voorstel van den heer De Charro, om nog 1 jaar de exploitatie van het Badhuis op den gewonen voet te continuëeren en later eene nieuwe inschrijving te openen, werd afgestemd met 23 tegen 11 stemmen, waarna het voorstel van B. en Ws. om het gedaan aanbod eonvondig van de hand te wijzen, werd aangenomen. Het pachtaanbod van den heer Burgors werd afge wezen. De stand der zaak is nu zoo, dat het besluit tot verkoop van het Badhuis in wezen is gebleven, zonder dat daaraan vooralsnog uitvoering is of kan worden gegeven. De plannen van den ingenieur-architect A. L. Van Gendt, voor de ombouwing van den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, liggen thans bij de firma Buffa aldaar ten toen gesteld. Er heeft zich een „galerij-maatschappij" gevormd, om dit omvangrijke werk tot stand te brengen. Om den tuin van het Paleis komt een breede over dekte galerij, waarin 52 ruime winkels met entresols worden aangetroffen. Deze galerij is door vier pas sages met Oost- en Westeinde en Frederiksplein verbonden, en is aan de tuinzijde door een siorlijk ijzeren hek afgesloten. Namens den Koning, is door den minister van waterstaat aan den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij tot weder- opzeggen8, vergunning vorleemd tot den aanlog en het gebruik eener electrische geleiding tusBehen de bureelen der Maatschappij te Amsterdam. Heden zal de Koning het landgoed „Oranje- Nassau", bij Wageningen, bezoeken. De heer P. Du Rieu, geb. te Uithoorn, is aan de universiteit v&n Amsterdam bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met proefschrift: „Bijdrage tot de kennis van den handel in onroe rend goed." De kruistocht van Zr. Ms. ingfcructiebrik „Pollux" met de jongens der oudste afdeelingen van de opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Yan Wassenaer" zal den laten April een aanvang nemen. Hét stoomschip „P. Caland", van Rotterdam, arriveerde Maandag te Nieuw-York. Z. M. heeft mr. Ckristiaan Lodewijk Eendorp, te Valkenburg, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, ia den Nederland- schen adel verheven. Gemeugd Nleuw De heer J. A. De Bergh deelt aan de N. R. C. nader het volgende mode omtrent Leentje Bruno: „De consul der Nederlanden to Chicago is niet good ingelicht, toen hij in zijn brief dd. 6 dezer PRIJS DER ADYERTERTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 9.i7$w Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het iaewsee- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. aan den hoofd-commissaris van politie den heer Yan Schermbeek, den 20sten dezer hier ontvangen, schreef, dat Leentje als dienstbsde werkzaam en woonachtig is in het gezin van zekeren Fred. C. Idema, aangezien mij uit een zooeven uit Grand Rapids (Michigan) ontvangen officiëel bericht be wezen is, dat Leentje den 4den dezer maand ge trouwd is met Willem Van Valkenburg, een jonk man van den Christ. Geref. godsdienst, met wien zij daar heeft kennis gemaakt. Het huwelijk werd voltrokken, zoodra men bemerkte dat de consul inlichtingen inwon namens de justitie in Nederland.'^ Do man, die vóór een paar dagen te 's-Hage in zijn kosthuis in een hofje in de Lombard- straat gepoogd heeft zjjn hals af te snijden, is in het gasthuis aan de toen bekomen wonden bezweken. Twee bekende boeven, die eorst onlange uit de gevangenis waren ontslagon en zich thans hadden schuldig gemaakt aan diefstal van gereed schappen uit in aanbouw zijnde hnïzen te Haarlem,, zijn eergisteren te Amsterdam gearresteerd. - Zekere W. F, v. B., die reeds meermalen wegens diefstal gevonnist is, werd dien avond op heeterdaad door een politie-agent betrapt, terwijl hij zich een pot met groenten uit een in de Schalkwijkerstraat staand rijtuig toeeigende. - Een dertienjarige knaap, die verleden week uit de lade van een tapper eenige guldens had ontvreemd en daarmede een uitstapje naar Amsterdam had gedaan, is te Haarlem gevat en naar het huis van arrest overgebracht. Voor do ar rond.-rechtbank te Rotter dam is gisteren behandeld de zaak van het spoor wegongeluk bij Bougelsdijk. Er werden 20 getui gen gehoord. Do eisch van het O. M. is tegen den voerman D. Broekhuizen 3 maanden en den onder stationschef C. J. De Wit 45 dagen eenzame opsluiting. Volgens het „Utr. Dbl." zal de millioe- nen-juffrouw Struik spoedig naar de Transvaal vertrekken. Naar men uit Breda meldt, kreeg een inwoner dier stad nu negen jaren geleden, op den geboortedag van den Koning, zijn zevenden zoon, die toen met toestemming van Z. M. HDs. namen ontving. Sedert stierf een van het zevental, maar den 19den Februari 11., wederom op Zr. Ms. ver jaardag, werd den gelukkigen vader andermaal een zevende zoon geboren. Vrijdag vertrok van s-Graven deel zekere B. N. met een bedrag van omstreeks ƒ1000, waarvoor hij in last had in Zeeland vlas te gaan koopen. In plaats echter van aan die opdracht te voldoen, heeft hij zich naar Amerika begeven, zijne vrouw met vijf kinderen achterlatende, terwijl een zesde verwacht wordt. In de werkplaats van den heer Stracké, beeldhouwer te 's-Hertogenbosch, is vervaardigd het gipsmodel voor het beeld van Jan van Nassau, dat dezer dagen door do heeren Merkelbach Co., te Utrecht, in brons zal gegoten worden. Het model is 3 meter hoog en geeft den Graaf te zien gekleed in het ke3tuum van dien tijd, rustende met den rechterarm op een kolom, waarop het jaartal 1579 staat, en met den linkerarm op het gevest van den 4ogen. Het beeld zal geplaatst worden voor de bibliotheek van de academie te Utrecht. Te Beveren waren drié vrouwen aan het kijven; toen zij eindelijk tot handtastelijkheden overgingen, mengde zich de man van een der schoonen in den strijd en sloeg een der tegenstandsters van zijn wederhelft met een bijl de hersenpan in. Dat argumentum ad hominem bracht hem in de gevangenis. Op 17 dezer waren van de tunnel onder het Kanaal meer dan 1000 yards van de nionwe 7 voet hoogo gang gereed. Het boren heeft 's nachts plaats bij electrische verlichting. Nagenoeg 24 uren in het etmaal wordt gearbeid. Gemiddeld wordt nu 28 a 30 voet per dag geboord.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1